Pytania i odpowiedzi
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na niektóre spośród najczęściej zadawanych pytań dotyczących programu Erasmus+. To tylko przykładowe pytania, dlatego jeśli nie znajdziesz tu odpowiedzi, której poszukujesz, wybierz w menu po lewej stronie nagłówek Oferta lub skorzystaj z zakładki Kontakt.
Przejrzyj pytania i sprawdź, czy na Twoje pytanie udzielono już odpowiedzi.
Jak epidemia koronawirusa wpłynie na realizację programów Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności? Informacje na ten temat zawiera strona poświęcona skutkom koronawirusa.
Przy pomocy kalkulatora odległości. Wszystkie odległości wyświetlą się w linii prostej.
Proces składania wniosków o udział w programie Erasmus+ będzie mieć różny przebieg w zależności od tego, czy występujesz w imieniu własnym czy też reprezentujesz organizację. Będzie też zależał od tego, czy daną ofertą zarządzają agencje krajowe czy też Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego. Więcej informacji na temat składania wniosków, w tym także szablony formularzy i wzorcowe przykłady, można znaleźć na stronie Jak się zgłosić.
Informacje na ten temat można znaleźć na naszej stronie poświęconej szkoleniom dla pracowników.
Osoby prywatne z krajów spoza UE mogą uczestniczyć w większości działań, jeśli pochodzą z kraju uczestniczącego w programie. Niektóre oferty, takie jak wspólne studia magisterskie Erasmus Mundus, są również skierowane do obywateli krajów partnerskich. Więcej informacji wyświetli się po kliknięciu na nagłówek Oferta, gdyż kryteria różnią się w zależności od konkretnego działania.
Kryteria kwalifikowalności są różne dla różnych działań realizowanych w ramach programu. Radzimy sprawdzić na stronie Oferta i w przewodniku po programie.
Informacje na temat europejskiego systemu transferu i akumulacji punktów w szkolnictwie wyższym są dostępne na stronie na temat kształcenia i szkolenia.
Informacje na temat stypendiów dla studentów, którzy ukończyli studia wyższe pierwszego stopnia (odpowiadające poziomowi licencjatu), można znaleźć na stronie poświęconej wspólnym studiom magisterskim Erasmus Mundus.
Agencje krajowe znajdują się wyłącznie w krajach uczestniczących w programie; w innych krajach mogą być dostępne krajowe biura programu Erasmus+. Jeśli w Twoim kraju nie ma takiego biura i jeśli jesteś osobą prywatną, skontaktuj się z krajową instytucją lub organizacją ds. kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu. Jeśli reprezentujesz organizację, możesz skontaktować się z Komisją Europejską za pośrednictwem serwisu Europe Direct.
Informacje dotyczące finansowania i przepisów finansowych są zamieszczone w przewodniku po programie Erasmus+.
W programie mogą wziąć udział organizacje z większości krajów świata, w tym także większości państw afrykańskich. Kryteria kwalifikowalności różnią się w zależności od konkretnego działania, dlatego radzimy zapoznać się z informacjami dostępnymi na stronie na temat konkretnej oferty lub w przewodniku po programie.
Informacje o wszystkich projektach finansowanych w ramach programu Erasmus+ można wyszukać na stronie platformy poświęconej rezultatom tych projektów.
Warunki przyznawania kredytów programu Erasmus+ dla studentów studiów magisterskich różnią się w zależności od instytucji, która ich udziela, jednak zwykle o kredyt mogą ubiegać się tylko studenci wyjeżdżający do kraju, w którym oferowane są kredyty, lub pochodzący z tego kraju.