Przedstawicielstwo w Polsce

/poland/file/180316europedayjpg_pl180316_europe_day.jpg

Dzień Europy 2018
© EC

Data 9 maja nawiązuje do podpisania historycznej deklaracji Schumana, będącej początkiem integracji kontynentu. W Polsce w tym roku obchody Dnia Europy będą miały szczególny charakter - ze względu na piętnastolecie członkostwa w UE. To także okazja aby zachęcić Polaków do uczestnictwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Świętować będziemy m.in. w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu oraz podczas pikniku w Parku Staromiejskim we Wrocławiu.

Date: 
09/05/2019 (All day) - 12/05/2019 (All day)

 

Przedstawiając ideę zjednoczonej Europy w 1950 roku, Robert Schuman, ówczesny francuski minister spraw zagranicznych, powiedział: - Europa nie powstanie ani od razu, ani według jednego planu. Będzie powstawała poprzez konkretne osiągnięcia budujące rzeczywistą solidarność.

Wkładem Polski w budowę tej solidarności było doświadczenie kraju, który przyczynił się do zjednoczenia „starej” i „nowej” Europy. Wprowadził demokrację własnymi siłami i pokazał, jak ten trudny proces przełożyć na sukces gospodarczy.

1 maja 2004 roku, razem z Czechami, Węgrami, Estonią, Litwą, Łotwą, Słowacją, Słowenią, Cyprem oraz Maltą, Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Dzisiaj, z perspektywy 15 lat, można powiedzieć, że był to dobrze wykorzystany czas.

- Zrobiliśmy ogromny skok. Fundusze unijne pozwoliły złagodzić koszty naszej transformacji gospodarczej, zniwelować różnice rozwojowe i zmniejszyć dystans dzielący nas od najbogatszych gospodarek Europy o około 10-12 lat. Dołączyliśmy także do globalnego łańcucha dostaw i weszliśmy w światowy krwiobieg ekonomiczny. Dzięki akcesji ponownie zarzuciliśmy kotwicę w zachodniej cywilizacji - powiedział dr Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Gospodarcze efekty członkostwa Polski w UE są widoczne gołym okiem. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w latach 2003-2018 PKB Polski w przeliczeniu na mieszkańca podwoiło się. W latach 2004-2020 na inwestycje w Polsce UE przeznaczy w sumie 175 mld euro w ramach funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (plus 18,3 mld euro od 2014 roku w ramach planu Junckera). Polska jest największym beneficjentem środków z UE. Według Instytutu Badań Strukturalnych, od chwili wejścia do Unii, co roku wydatki unijne w ramach funduszy strukturalnych w Polsce 2-4-krotnie przewyższają naszą składkę.

Polacy także dobrze czują się we wspólnej Europie. Z opublikowanego w marcu 2019 roku przez Komisję Europejską „Eurobarometru 90” wynika, że poziom zaufania do unijnych instytucji oraz pozytywnego nastawienia do Unii Europejskiej są w Polsce wyższe od europejskiej średniej.


PRZEBIEG OBCHODÓW DNIA EUROPY W WARSZAWIE

Motywem przewodnim obchodów Dnia Europy w Polsce będzie 15 lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz wybory do Parlamentu Europejskiego (26 maja br.). Z tej okazji, 9 i 11 maja br. w wielu miastach Polski odbędą się debaty, spotkania, koncerty i pikniki rodzinne.

W Warszawie, 11 maja br. (sobota) w godzinach 10.00 – 15.00 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, otwarte będzie Miasteczko Europejskie. Podczas rodzinnego pikniku europejskiego, mieszkańcy stolicy oraz goście spoza Warszawy będą mogli pogłębić swoją wiedzę na tematy europejskie, a także miło i rodzinne spędzić majowy weekend.

W namiocie informacyjnym Komisji Europejskiej będzie można poznać działania i projekty związane z obchodami 15 lecia obecności Polski w Unii Europejskiej, a także uzyskać informacje na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego i prowadzonej przez Komisję Europejską kampanii #EUandME. Jej celem jest pokazanie, że Europa to przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą - ich projekty, pasje, wytyczone cele. Przepisy i inicjatywy UE dają narzędzia do ich realizowania. Inspirują do rozwoju i zmieniania rzeczywistości wokół siebie.

Będzie można także oddać swój głos na organizacje pozarządowe biorące udział w konkursie „MÓJ GŁOS, MOJA EUROPA”, realizowanym przez Komisję Europejską w Polsce. Celem konkursu jest m.in. zachęcenie obywateli do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i dofinansowanie NGOs, które wspierają rozwój lokalnych społeczności, grup obywateli, poprzez pomoc m.in. w zdobywaniu wiedzy, edukacji obywatelskiej, rozwijaniu pasji czy też rozwoju osobistym.

Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych i całych rodzin. Młodzież i dzieci razem z rodzicami będą mogli zagrać w „Kole Fortuny” i sprawdzić swoją wiedzę na temat korzyści, jakie Polska odniosła z członkostwa w UE. Każdy będzie mógł sprawdzić swoją kreatywność i stworzyć własne „europejskie” torby. W kąciku tatuażu artystki plastyczki będą wykonywać piękne „europejskie tatuaże”.

W specjalnie wyróżnionej części namiotów Komisji Europejskiej, powstanie „europejska” kawiarenka. Goście Miasteczka będą mogli skosztować pysznej, aromatycznej kawy. Elementem kawiarenki będzie także punkt fotograficzny, w którym będzie można zrobić sobie zdjęcie (samemu lub wspólnie z rodziną/przyjaciółmi). Powstałe zdjęcie zostanie nadrukowane na piankę od kawy. Pamiątkowe zdjęcie będzie można zrobić nie tylko w „europejskiej” kawiarence. Do dyspozycji gości Miasteczka będzie stanowisko do robienia InstaFoto wyposażone w drukarkę i „fizyczną” ramkę Instagrama.


DZIEŃ EUROPY WE WOCŁAWIU

Dzień Europy w stolicy Dolnego Śląska będziemy świętować w czwartek 9 maja 2019 roku podczas pikniku w Parku Staromiejskim, na który zaprasza Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu, Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz liczni partnerzy wydarzenia.

W tym roku na uczestników czeka wiele atrakcji, w tym między innymi, pokaz kulinarny, warsztaty plastyczne, fotobudka, wirtualna podróż do Parlamentu Europejskiego i specjalne konkursy. Piknik Europejski rozpocznie się o godzinie 10.00 we wrocławskim Parku Staromiejskim przy ulicy Teatralnej. Nie zabraknie także niespodzianek i stoisk informacyjnych przygotowanych przez partnerów wydarzenia.

Atrakcje przygotowane w ramach tegorocznego Pikniku Europejskiego są związane przede wszystkim ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Uczestnicy pikniku, dzięki wykorzystaniu rzeczywistości wirtualnej, błyskawicznie znajdą się w budynku Parlamentu. Ci najmłodsi będą mogli przedstawić swoje pomysły i propozycje kierowane do posłów PE w formie kolorowych rysunków, a starci będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o Unii Europejskiej i Parlamencie Europejskim uczestnicząc w konkursie zatytułowanym „Tym razem głosuję". W trakcie Pikniku uczniowie wrocławskich szkół zaprezentują swoje prace zgłoszone na konkurs pt. „Europejskie Puzzle”, które ułożone obok siebie stworzą wielobarwną mapę Wspólnoty Europejskiej.Wstęp wolny.


Wybory europejskie zbliżają się wielkimi krokami - to już 26 maja 2019!

Warto przekonywać wyborców, by skorzystali ze swoich praw, poszli do urn i wybrali swoich przedstawicieli - posłów do Parlamentu Europejskiego.

Jeśli chcesz zaangażować się i regularnie otrzymywać informacje:

 • o PE i jego działaniach,
 • o tym, jak wesprzeć przedwyborczą kampanię informacyjną, które możesz przekazywać rodzinie, znajomym i w lokalnych społecznościach oraz udostępniać w mediach społecznościowych,

PROSIMY o zarejestrowanie na stronie tymrazemglosuje.eu

O kampanii "Tym razem głosuję"


OD WĘGLA I STALI PO ZJEDNOCZONĄ EUROPĘ

Koncepcja Roberta Schumana, polegała na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Chodziło o kontrolowanie przemysłu pracującego na potrzeby wojska i zatrzymanie wyścigu zbrojeń. Powołano Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, a w 1957 roku Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Euroatom, które stały się zalążkiem dzisiejszej Unii Europejskiej. Ponad pół wieku później, dokładnie 66 lat po wystąpieniu Schumana, idea zjednoczonej Europy jest nadal żywa. Pomimo istniejących wewnętrznych rozbieżności w niektórych kwestiach, dzisiejsza Europa jest obszarem demokracji, pokoju i rozwoju gospodarczego.

Komisja Europejska jest organem wykonawczym Unii Europejskiej, niezależnym od rządów państw członkowskich UE. Zadaniem Komisji jest reprezentowanie interesów UE jako całości. KE przygotowuje projekty nowych aktów prawnych, które następnie prezentuje Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie UE. Jest również odpowiedzialna za wprowadzanie w życie ustawodawstwa wspólnotowego, prowadzi programy unijne, nadzoruje wszystkie unijne agencje i zarządza budżetem UE. Komisja Europejska ma swoje przedstawicielstwa we wszystkich krajach członkowskich UE.

 

/poland/file/190514pencilmainjpg_pl190514_pencil_main.jpg

#RaiseYourPencil
EC

Komisja Europejska zapowiedziała bezprecedensową kwotę 164 mln euro na projekty programu „Edukacja w sytuacjach nadzwyczajnych” w 2019 r. Jednocześnie ruszyła kampania w mediach społecznościowych. W ubiegłych trzech latach dzięki finansowaniu UE ponad 6,5 mln dziewcząt, chłopców i nauczycieli w 55 krajach skorzystało z lepszego dostępu do kształcenia i szkolenia.

14/05/2019

 

Christos Stylianides, komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego, powiedział: - Edukacja w sytuacjach nadzwyczajnych jest dla Unii Europejskiej absolutnym priorytetem. Od 2015 r. nasze wsparcie wzrosło z 1 proc. europejskiego budżetu na pomoc humanitarną do 10 proc. w 2019 r. Unia Europejska daje tu dobry przykład. Jest światowym liderem edukacji w sytuacjach nadzwyczajnych. Prowadzimy konkretne inwestycje na rzecz pokoju, pomagając każdemu dziecku uzyskać dostęp do szkoły, zawsze i wszędzie. Edukacja to fundament we wszelkich innych dziedzinach życia. Chroni ona przed przemocą, wykorzystywaniem seksualnym czy radykalizacją postaw, zwłaszcza w przypadku kryzysów humanitarnych. Dzięki niej dzieci czują się bezpieczne i daje ona im szanse na lepszą przyszłość.

Dzięki finansowaniu UE ponad 6,5 mln dziewcząt, chłopców i nauczycieli w 55 krajach dotkniętych kryzysem skorzystało w latach 2015–2018 z lepszego dostępu do wysokiej jakości kształcenia i szkolenia, ponieważ Unia Europejska zwiększyła wsparcie dla dzieci, które ucierpiały w wyniku kryzysu humanitarnego.

Wydarzenie #School4All

Komisarz europejski Christos Stylianides zapowiedział dziś na organizowanym w Brukseli wydarzeniu #School4All przyznanie nowych środków finansowych na edukację w sytuacjach nadzwyczajnych. W wydarzeniu wzięło udział ponad 400 uczniów szkół średnich, nauczyciele, osoby odpowiedzialne za kształtowanie polityki i zajmujące się czynnie pomocą humanitarną, a także laureat Pokojowej Nagrody Nobla Denis Mukwege oraz belgijscy piosenkarze Axelle Red i Typh Barrow.

Kampania #RaiseYourPencil

Aby zwiększyć wiedzę o potrzebie zagwarantowania na całym świecie dostępu do edukacji wszystkim dziewczętom i chłopcom dotkniętym kryzysem, rozpoczęto dzisiaj kampanię # RaiseYourPencil mającą zachęcić młodych Europejczyków do wyrażenia solidarności ze swoimi rówieśnikami na całym świecie, którzy z powodu sytuacji kryzysowych nie mogą uczęszczać do szkoły. Kampania potrwa do września 2019 r. i obejmie zarówno okres, kiedy młodzi uczniowie z krajów europejskich będą kończyć rok szkolny i kiedy powrócą do szkoły po letniej przerwie. Używając ołówka jako uniwersalnego symbolu szkoły i edukacji, Komisja zachęca wszystkich w mediach społecznościowych do wzięcia udziału w kampanii # RaiseYourPencil w celu promowania wydarzenia # School4All.

Kontekst

Obecnie blisko 75 mln dzieci na całym świecie ma ograniczony dostęp do edukacji lub nie ma go wcale ze względu na konflikty lub klęski żywiołowe. Tymczasem edukacja jest nie tylko podstawowym prawem człowieka, ale jest również dla dzieci niezwykle potrzebna i ważna w sytuacjach nadzwyczajnych. Jest ona konieczna, aby dzieci mogły uzyskać ochronę i doświadczać tolerancji, a także aby mogły mieć nadzieję na realizowanie swoich marzeń i budowanie własnej przyszłości.

W ostatnich latach UE stale zwiększała środki na finansowanie edukacji w sytuacjach nadzwyczajnych. Od kiedy komisarz Stylianides ogłosił w 2015 r. edukację w sytuacjach nadzwyczajnych dziedziną priorytetową, udział w budżecie Komisji Europejskiej przeznaczony na edukację w sytuacjach nadzwyczajnych wzrósł z 1 proc. w 2015 r. do 10 proc. w 2019 r. Podczas gdy w 2015 r. Komisja wydała na edukację w sytuacjach nadzwyczajnych około 13 mln euro, kwota ta wzrosła do końca 2018 r. do 290 mln euro.

W rezultacie UE stała się w dziedzinie edukacji w sytuacjach nadzwyczajnych światowym liderem. Finansowanie przez Komisję odbywa się za pośrednictwem zajmujących się pomocą humanitarną partnerów wykonawczych, w szczególności organizacji pozarządowych, agencji ONZ i realizujących projekty humanitarne organizacji międzynarodowych.

Więcej informacji:

 

/poland/file/190514rainbowmainjpg_pl190514_rainbow_main.jpg

Każdy inny – wszyscy równi
EC

Komisja Europejska oraz Kampania Przeciw Homofobii zapraszają na seminarium z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Transfobii i Bifobii, który przypada 17 maja. To data wykreślenia homoseksualizmu z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób przez Światową Organizację Zdrowia. Podczas seminarium zaprezentowany zostanie m.in. najnowszy raport "Tęczowa Mapa Europy".

Date: 
17/05/2019 - 09:30

 

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zaprasza na seminarium z udziałem Szabolcsa Schmidta z Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości i Konsumentów oraz przedstawicieli Kampanii Przeciw Homofobii. W trakcie spotkania przedstawiona zostanie tegoroczna edycja Tęczowej Mapy Europy – corocznego raportu współfinansowanego przez Unię Europejską, przygotowanego przez ILGA Europa – który prezentuje dane dot. równouprawnienia osób LGBTI w Europie.

Czas: 17 maja 2019 r. (piątek), godz. 9.30

Miejsce: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, ul. Jasna 14/16a, Warszawa

Program:

 • 9.30 -9.45         Szabolcs Schmidt, DG ds. Sprawiedliwości i Konsumentów KE

Prawa osób LGBTI w Unii Europejskiej – działania Komisji Europejskiej

 • 9.45-10.30        Paweł Knut, Kampania Przeciw Homofobii

Prezentacja Tęczowej Mapy Europy 2019

 • 10.30-10.45      Mirosława Makuchowska, Kampania Przeciw Homofobii

Prezentacja Europejskiej Deklaracji Równości

 • 10.45-11.00      Dyskusja z publicznością

Europa równych obywateli

Artykuł 2 Traktat o Unii Europejskiej mówi, że: „Unia opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości. Wartości te są wspólne Państwom Członkowskim w społeczeństwie opartym na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz na równości kobiet i mężczyzn.”

Dyskryminacja osób LGBTI jest sprzeczna z podstawowymi wartościami Unii Europejskiej, która od lat wspiera prawo do równego traktowania mieszkańców wspólnoty, niezależnie od ich orientacji seksualnej.

Badania EUROSTATU wskazują, że Europejczycy o orientacji innej niż heteroseksualna mogą czuć się zagrożeni w przestrzeni publicznej, także w miejscu pracy czy szkole. 47% respondentów LGBTI w UE i aż 57% w Polsce doświadczyło dyskryminacji lub zastraszania. Osoby LGBTI spotykają się z dyskryminacją w dostępie do opieki zdrowotnej, podczas ubiegania się o prawne uznanie ich płci w dokumentach urzędowych, czy też w codziennym życiu.

Tęczowa Mapa Europy 2019

Tęczowa Mapa Europy ILGA Europe mierzy poziom równouprawnienia w sześciu obszarach: 1. równość i zakaz dyskryminacji, 2. rodzina, 3. wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, 4. przestępstwa z nienawiści, 5. uzgadnianie płci i integralność cielesna, 6. prawo do azylu. Ranking nie jest badaniem opinii publicznej – jego wynik bazuje na analizie prawodawstwa obowiązującego w poszczególnych krajach.

Tegoroczna edycja Mapy wskazuje, że Polska zajęła przedostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu badającym poziom równouprawniania osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych). Na 100 możliwych punktów Polska uzyskała 18.  Z publikowanego co roku, przy okazji obchodzonego 17 maja Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, zestawienia dowiadujemy się m.in., w których krajach obowiązują przepisy umożliwiające formalizację związków jednopłciowych, gdzie organizowanie marszów równości spotyka się z represjami i gdzie osoby LGBTI mogą liczyć na ochronę prawną przed przemocą.

Europejska Deklaracja Równości

Europejska Deklaracja Równości jest inicjatywą służącą wyrażeniu poparcia dla równych praw i wsparcia społeczności LGBTI. Wśród celów Deklaracji znajdują się postulaty dotyczące: 

 1. wzmocnienia ochrony prawnej osób LGBTI,
 2. zapewnienia bezpiecznego środowiska dla osób i organizacji broniących praw człowieka osób LGBTI,
 3. wsparcia niedostatecznie reprezentowanych obywateli należących do mniejszości seksualnych,
 4. uczynienia z UE lidera w kwestii praw osób LGBTI,
 5. wspierania społeczności LGBTI przy użyciu mandatów poselskich.

Inicjatywa jest koordynowana w Polsce przez Kampanię Przeciw Homofobii.

Więcej informacji nt. działań KE w zakresie polityki równości UE:

 

/poland/file/190513roamingjpg_pl190513_roaming.jpg

Od 15 maja tańsze rozmowy
EC

Od połowy maja zaczną obowiązywać nowe maksymalne stawki za wszystkie międzynarodowe rozmowy i wiadomości tekstową SMS w obrębie UE. Konsumenci dzwoniący ze swojego kraju do innego państwa Unii zapłacą maksymalnie 19 centów za minutę (plus VAT) i 6 centów za wiadomość SMS (plus VAT). - To tylko jedna z wielu korzyści płynących z jednolitego rynku cyfrowego – powiedziała komisarz Marija Gabriel.

13/05/2019

 

Po zniesieniu opłat roamingowych w czerwcu 2017 r. te nowe maksymalne stawki za rozmowy międzynarodowe i SMS w obrębie UE stanowią wynik ogólnounijnego przeglądu przepisów w dziedzinie telekomunikacji, który ma wzmocnić koordynację w obszarze łączności elektronicznej i zwiększyć rolę pełnioną przez Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC).

Andrus Ansip, wiceprzewodniczący do spraw jednolitego rynku cyfrowego, powiedział: - Maksymalne stawki za rozmowy w obrębie UE stanowią namacalny przykład wpływu jednolitego rynku cyfrowego na codzienne życie mieszkańców Unii. Budowa jednolitego rynku cyfrowego doprowadziła do powstania 35 nowych praw i swobód cyfrowych. Ogółem te nowe przepisy w dziedzinie telekomunikacji pomogą Unii zaspokoić rosnące potrzeby Europejczyków w zakresie łączności i zwiększą konkurencyjność UE.

Marija Gabriel, komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, stwierdziła: - Po zniesieniu opłat roamingowych w 2017 r. Unia wprowadziła właśnie środki przeciwko wygórowanym opłatom za połączenia międzynarodowe. Te dwa działania zapewniają europejskim konsumentom skuteczną ochronę przed szokująco wysokimi rachunkami za połączenia telefoniczne realizowane w obrębie Europy. To tylko jedna z wielu konkretnych korzyści płynących z jednolitego rynku cyfrowego.

Nowe przepisy dotyczące rozmów międzynarodowych mają rozwiązać problem znacznych różnic cenowych, które dotychczas odnotowywano między poszczególnymi państwami członkowskimi. Średnio standardowa cena wewnątrzunijnego połączenia do sieci stacjonarnej lub komórkowej była trzy razy wyższa niż standardowa cena krajowego połączenia, a standardowa cena wewnątrzunijnej wiadomości SMS – ponad dwa razy wyższa niż wiadomości krajowej. W niektórych przypadkach standardowa cena połączenia wewnątrzunijnego może być nawet dziesięć razy wyższa od standardowej ceny połączeń krajowych.

Z aktualnego badania Eurobarometru dotyczącego połączeń międzynarodowych wynika, że 42 proc. respondentów kontaktowało się w ciągu ostatniego miesiąca z osobą w innym kraju UE. 26 proc. respondentów stwierdziło, że korzysta w tym celu z telefonu stacjonarnego, komórkowego lub SMS-a.

Operatorzy telekomunikacyjni w całej UE mają obowiązek poinformować konsumentów o nowych stawkach maksymalnych. Nowe stawki zaczną obowiązywać we wszystkich 28 krajach UE od 15 maja, a wkrótce potem także w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie.

Stawki maksymalne dotyczą wyłącznie klientów indywidualnych. Klienci biznesowi nie są objęci tą formą regulacji cen, gdyż wielu operatorów proponuje odrębne, specjalne oferty przeznaczone dla tej grupy użytkowników.

Kontekst

Nowe przepisy w dziedzinie telekomunikacji torują drogę dla większych inwestycji w szybką łączność i przyczynią się do sprawnego wprowadzenia sieci 5G w Unii.

Europejski kodeks łączności elektronicznej oraz rozporządzenie w sprawie BEREC weszły w życie w grudniu 2018 r. Podczas gdy kodeks ma zostać przetransponowany do przepisów krajowych do końca 2020 r., rozporządzenie w sprawie BEREC zawiera różne daty rozpoczęcia stosowania poszczególnych przepisów. Maksymalne stawki za połączenia międzynarodowe to pierwsze regulacje przyjęte na podstawie nowych przepisów w dziedzinie telekomunikacji.

Po zniesieniu opłat roamingowych w czerwcu 2017 r. Europejczycy cieszą się obecnie skuteczną ochroną przed szokująco wysokimi rachunkami za połączenia telefoniczne, niezależnie od tego, czy dzwonią z kraju, czy też przebywając za granicą.

Dodatkowe informacje:

Polacy są jednym z czterech najbardziej przychylnie nastawionych do UE narodów – zaraz po Irlandczykach, Bułgarach i mieszkańcach Luksemburga. Jednak gdy spojrzymy z bliska, okaże się, że unijne aspiracje pojmują po swojemu. Kiedy pytamy o korzyści z członkostwa, większość Polaków mówi o funduszach unijnych, swobodnym przepływie osób – bo pracować można w całej Europie. Jednak gdy postawimy pytanie o wartości, które mogłyby Europejczyków łączyć i nadawać kierunek działania, pojawia się wyraźna linia podziału.

Date: 
Monday, 13 May, 2019 - 18:30

/poland/file/190511edaymainjpg_pl190511_e_day_main.jpg

Dzień Europy
EC

W sobotę 11 maja Krakowskie Przedmieście w Warszawie zamieniło się w miejsce spotkań i świętowania Dnia Europy. Kilka tysięcy gości, którzy odwiedzili Miasteczko Europejskie, uczestniczyli w konkursach i zabawach edukacyjnych. Tegorocznym motywem przewodnim było piętnastolecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz wybory do Parlamentu Europejskiego, które w Polsce odbędą się 26 maja.

12/05/2019

 

15 LAT WE WSPÓLNOCIE EUROPEJSKIEJ

Miasteczko Europejskie to miejsce spotkań i prezentacji najciekawszych inicjatyw unijnych. To także piknik rodzinny, który był okazją do wspólnego świętowania obchodów Dnia Europy. Uczestnictwo w Paradzie Schumana oraz zabawa w Miasteczku Europejskim dla wielu było sposobem wyrażenia swojego poparcia dla idei zjednoczonej Europy.

- W 2019 roku te obchody mają dla Polaków szczególny charakter. Świętujemy nie tylko Dzień Europy, ale też piętnastolecie obecności Polski w strukturach Unii Europejskiej. Dołączenie do wspólnoty pozwoliło nam złagodzić proces transformacji gospodarki, podnieść znacząco poziom życia i osiągnąć spektakularne efekty ekonomiczne jak na tak krótki czas. Z postkomunistycznego satelity staliśmy się ważnym partnerem gospodarczym i politycznym dla pozostałych państw członkowskich – powiedział dr Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

TYM RAZEM GŁOSUJĘ

Każdego roku wydarzenia w Miasteczku Europejskim poświęcone są bieżącym tematom, które mają znaczenie dla przyszłości Polski i Unii Europejskiej. Tegoroczna akcja #tymrazemglosuje, powiązana z grami i konkursami, miała zachęcić Polaków do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja.

- Zjednoczona Europa nie jest czymś, co jest dane na stałe. Sami tworzymy swoją przyszłość. Dlatego ważne jest, żeby jak największa liczba obywateli UE oddała swój głos w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego i zdecydowała, w jakim kierunku ma dalej rozwijać się Unia - podkreśla dr Marek Prawda.

Goście odwiedzający stoiska Komisji Europejskiej mogli wziąć udział w konkursie MÓJ GŁOS, MOJA EUROPA. Dzięki specjalnej aplikacji można było oddać głos na rzecz jednej z pięciu organizacji pozarządowych (NGOs) biorących udział w II etapie konkursu. Konkurs był przykładem, jak ważny może być pojedynczy głos i jaki może mieć wpływ na przyszłość Europy, lokalnych społeczności i pojedynczych ludzi. Nagrodą w konkursie jest dofinansowanie zwycięskiej organizacji pozarządowej. Do 22 maja br. otwarte będzie głosowanie online poprzez stronę internetową https://www.mojglos.euin.pl/.

#EUandME

W namiocie Komisji Europejskiej można było też uzyskać informacje na temat kampanii #EUandME. Jej celem jest pokazanie, że Europa to przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą - ich projekty, pasje, wytyczone cele. Przepisy i inicjatywy UE dają narzędzia do ich realizowania. Inspirują do rozwoju i zmieniania rzeczywistości wokół siebie.

Działania informacyjne, animacje i konkursy prowadzone w namiotach Komisji Europejskiej w Miasteczku nawiązywały zarówno do piętnastolecia Polski w Unii Europejskiej, jak i do kampanii #EUandME. Młodzież i dzieci razem z rodzicami w „Kole Fortuny” mogli sprawdzić swoją wiedzę odpowiadając na pytania o korzyści jakie Polsce przyniosło członkostwa w UE. Na kreatywnych czekał kącik, gdzie można było zaprojektować własne „europejskie” torby-worki. Artystki plastyczki wykonywały piękne „europejskie tatuaże”.

W wydzielonej części namiotów Komisji Europejskiej powstała „europejska” kawiarenka, w której goście Miasteczka pili aromatyczną kawę. Elementem kawiarenki był punkt fotograficzny, gdzie można było zrobić sobie zdjęcie (samemu lub z rodziną czy przyjaciółmi), które następnie było „nakładane” na piankę kawy. Pamiątkowe zdjęcie można było zrobić też na stanowisku InstaFoto wyposażonym w drukarkę i „fizyczną” ramkę Instagrama.

DLACZEGO ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ EUROPY?

9 maja 2019 r. przypada 69 rocznica podpisania historycznej „deklaracji Schumana”. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu, w 1950 r., Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch kolejnej wojny. Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali - chodziło o kontrolowanie przemysłu pracującego na potrzeby wojska i zatrzymanie wyścigu zbrojeń. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Idea zjednoczonej Europy jest nadal żywa. Pomimo istniejących wewnętrznych rozbieżności w niektórych kwestiach, dzisiejsza Europa jest obszarem demokracji, pokoju i rozwoju gospodarczego.

Komisja Europejska jest organem wykonawczym Unii Europejskiej, niezależnym od rządów państw członkowskich UE. Zadaniem Komisji jest reprezentowanie interesów UE jako całości. KE przygotowuje projekty nowych aktów prawnych, które następnie prezentuje Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie UE. Jest również odpowiedzialna za wprowadzanie w życie ustawodawstwa wspólnotowego, prowadzi programy unijne, nadzoruje wszystkie unijne agencje i zarządza budżetem UE. Komisja Europejska ma swoje przedstawicielstwa we wszystkich krajach członkowskich UE.

/poland/file/180404flagsmainjpg_pl180404_flags_main.jpg

Polska, praworządność i artykuł 7
© EC

Jaki wpływ na kształtowanie Unii Europejskiej ma jej Parlament? O czym decydują europosłowie, których wybierzemy 26 maja? Tegoroczne obchody Dnia Europy odbędą się dwa tygodnie przed tym ważnym dla Europejczyków głosowaniem. Nic więc dziwnego, że tegoroczne obchody będą koncentrowały się właśnie na tych zagadnieniach!

Date: 
09/05/2019 (All day)

 

Na czwartek 9 maja Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Słupsk, przy wsparciu licznych partnerów z okazji 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej i Dnia Europy, przygotował liczne atrakcje dla mieszkańców regionu słupskiego. Od godz. 12.00 w Parku im. PCK przy ul. Małcużyńskiego w Słupsku rozpocznie się piknikowe świętowanie!

Program:

 • 12.00 – 12.10 - wspólne odśpiewanie „Ody do radości” z udziałem Chóru „Kantele” z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku;
 • 12.10 – 12.20 - wspólna konferencja prasowa współorganizatorów poświęcona m.in. obchodom święta UE, ogłoszenie konkursu na Europejską Szkołę Roku oraz informacja o zaplanowanych działaniach profrekwencyjnych w ramach kampanii www.tymrazemglosuje.eu ;
 • 12.20 – 12.40 - przedstawienie programu imprezy, partnerów, stoisk i atrakcji wraz z programem;
 • 12.40 – 13.40 - debata na trawie pt. „Dlaczego wybory do Parlamentu Europejskiego są ważne” współorganizowana z uczniami IV Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Słupsku;
 • 13.40 – 13.50 - występ przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 25 „Kubuś Puchatek”;
 • 13.50 – 14.30 - Szkoła Podstawowa nr 9 w Słupsku: quiz połączony ze skeczem o Unii Europejskiej;
 • 14.30 – 14.50 - Szkolny Zespół Artystyczny ze Szkoły Podstawowej nr 2: spektakl jubileuszowy na podstawie „Małego Księcia”;
 • 15.00 – 15.30 - ogłoszenie wyników konkursów;
 • 15.30 – 16.00 - podsumowanie obchodów Dnia Europy.

W ramach obchodów na terenie Parku im. PCK w Słupsku przy ul. Małcużyńskiego będzie zlokalizowanych wiele stoisk z dodatkowymi atrakcjami dla mieszkańców. Wśród nich m.in.:

 • rodzinne grillowanie przygotowane przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku;
 • Europejska Gra Miejska przygotowana przez członków Koła Naukowego Administratywistów Akademii Pomorskiej w Słupsku;
 • pokaz treningowy przygotowany przez piłkarzy Gryfa Słupsk S.A.;
 • pokaz samochodów i badania daktyloskopijne przygotowane przez Szkołę Policji w Słupsku;
 • pokaz sprzętu i znakowanie rowerów przez Komendę Miejską Policji w Słupsku;
 • spółka miejska Wodociągi Słupsk S.A. przygotowały m.in. kącik edukacyjny, konkurs na rozpoznawanie smaku wody;
 • pokaz sprzętu strażackiego przygotowany przez Ochotniczą Straż Pożarną Dargoleza;
 • stoisko informacyjne Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Słupsku;
 • działania aminacyjno-edukacyjne przygotowane przez Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku.

- Cieszymy się, że z roku na rok Dzień Europy nie tylko przyciąga coraz większą liczbę mieszkańców, ale także coraz więcej instytucji i podmiotów zainteresowanych jest współudziałem w tym wydarzeniu. Jest to radosne święto! Przez ostatnie 15 lat to właśnie Polska najwięcej skorzystała z członkostwa w Unii Europejskiej. Pamiętajmy, że dotacje są ważne, bo umożliwiają rozwój infrastruktury, ale Unia to coś więcej! To system wartości, bezpieczeństwa, praw wynikających z obywatelstwa UE” – mówi Rafał Kuligowski z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Słupsk

Współorganizatorami wydarzeń są:

 • Gmina Kobylnica;
 • Gmina Słupsk;
 • Powiat Słupski;
 • Miasto Ustka;
 • Miasto Słupsk;
 • Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku;
 • Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego w Słupsku;
 • Słupski Instytut ds. Młodzieży.

Partnerami obchodów Dnia Europy w Słupsku są:

 • Przedszkole Miejskie nr 19 im. „Słupski Chłopczyk”;
 • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Słupsku;
 • Gryf Słupsk S.A.;
 • Słupski Ośrodek Kultury;
 • Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji;
 • Koło Naukowe Administratywistów Akademii Pomorskiej w Słupsku;
 • Szkoła Policji w Słupsku;
 • Komenda Miejska Policji w Słupsku;
 • Wodociągi Słupsk S. A.;
 • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Jana Pawła II w Słupsku;
 • Ochotnicza Straż Pożarna Dargoleza;
 • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Słupsku;
 • Szkoła Podstawowa Nr 2 w Słupsku;
 • Przedszkole Miejskie Nr 25 „Kubuś Puchatek” w Słupsku;
 • Państwowy Teatr Lalki „Tęcza” w Słupsku.

Program "Kierunek Europa" jest dostępny także TUTAJ.

 

Pages

Subscribe to Polska RSS