Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

Hakerzy kontra jednolity rynek
11/12/2018

Incydenty, takie jak ataki Wannacry i NotPetya, zadziałały jak dzwonek alarmowy, ponieważ pokazały potencjalne konsekwencje ataków cybernetycznych na dużą skalę – powiedziała komisarz Mariya Gabriel komentując porozumienie w sprawie wzmocnienia cyberbezpieczeństwa Europy. Ustanawia ono m.in. nowe standardy ochrony produktów funkcjonujących na jednolitym rynku cyfrowym.

Kategoria:
Nauka i technologie
Europa, która słucha
11/12/2018

Ponad 160 tys. bezpośrednich uczestników i prawie półtora miliona widzów dzięki transmisjom on-line – takie zasięg miały do tej pory Dialogi Obywatelskie zorganizowane przez obecna Komisję Europejską. Przed szczytem w Brukseli KE przedstawiła podsumowanie debat i konsultacji z obywatelami. Wynika z niego, że do tej pory najwięcej dialogów obywatelskich odbyło się w Polsce.

Kategoria:
Kultura, edukacja i młodzież
#EuropeForCulture
07/12/2018

- Kwestia dziedzictwa kulturowego zostanie włączona do priorytetów programu politycznego Komisji Europejskiej – deklaruje komisarz Tibor Navracsics. W Wiedniu na konferencji #EuropeForCulture oficjalnie zamknięto Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018. Podczas wydarzenia zaprezentowano m.in. „Cultural Gems” – aplikację pozwalającą poznać lokalne skarby kultury.

Kategoria:
Kultura, edukacja i młodzież
Gwiezdny Krąg wiedzy o Unii
07/12/2018

W Słupsku po raz 14. odbyły się finał i gala Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej Gwiezdny Krąg, tym razem pod tytułem „UE po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.” W pierwszym etapie olimpiady wzięło udział blisko 3,5 tysiąca uczniów, którzy zmierzyli się z testem 50 pytań zamkniętych. Do drugiego etapu zakwalifikowano ponad 600 uczniów, którzy uzyskali przynajmniej 60 proc. punktów.

Kategoria:
Kultura, edukacja i młodzież
Bezpieczna sztuczna inteligencja
07/12/2018

Podobnie jak energia elektryczna w przeszłości, sztuczna inteligencja zmienia świat – powiedziała komisarz Marija Gabriel przedstawiając plan wspierania rozwoju i stosowania AI w Europie. Obecnie poziom inwestycji w sztuczną inteligencję w Unii Europejskiej jest niski i rozdrobniony w porównaniu np. z USA czy Chinami. Europa chce rywalizować w tej dziedzinie, jednocześnie zwiększając poziom zaufania i szanując wartości etyczne.

Kategoria:
Nauka i technologie
Valdis Dombrovskis
06/12/2018

To dobry dzień dla Europy socjalnej – tak wyniki posiedzenia Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów skomentowali: wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis oraz komisarz Marianne Thyssen. Państwa UE porozumiały się co do Europejskiego Urząd ds. Pracy, zwalczania nowotworów zawodowych oraz dostępu do ochrony socjalnej.

Kategoria:
Zatrudnienie i sprawy społeczne
Zgoda w sprawie budżetu 2019
06/12/2018

Skuteczne zarządzanie migracją oraz granicami zewnętrznymi pozostaną priorytetem w budżecie Unii Europejskiej na 2019 r. Parlament i Rada UE, przy wsparciu Komisji, właśnie osiągnęły w rozmowach trójstronnych tymczasowe porozumienie w tej sprawie. Ma ono zostać potwierdzone w przyszłym tygodniu podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
UE uderza w dezinformację
05/12/2018

Byliśmy świadkami prób ingerowania w wybory i referenda, a dowody wskazują na to, że głównym źródłem tych kampanii była Rosja – mówi wiceprzewodniczący KE Andrus Ansip prezentując plan zwalczania dezinformacji w Europie. W związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego do marca przyszłego roku powstanie system wczesnego ostrzegania przed fake newsami, zaś budżet na komunikację strategiczną zostanie podwojony.

Kategoria:
Polityka europejska
Access City 2019
04/12/2018

Prestiżowa nagroda w tym roku przypadła holenderskiej Bredzie, za konsekwentne wprowadzanie ułatwień dla osób niepełnosprawnych. - W Bredzie miejsca publiczne, takie jak parki i sklepy, są dostępne dla wszystkich – mówiła komisarz Marianne Thyssen. Drugie i trzecie miejsce zajęły Évreux we Francji oraz Gdynia. Polskie miasto doceniono za inicjatywy na rzecz włączenia osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Kategoria:
Zatrudnienie i sprawy społeczne
Budżetowe postępy
04/12/2018

Przywódcy osiągnęli porozumienie w sprawie priorytetów Unii. Aby je urzeczywistnić, musimy zadbać o ich odpowiednie finansowanie – powiedział szef KE prezentując postępy w negocjacjach nad nowym długoterminowym budżetem. Kolejny krok w przygotowywaniu wieloletnich ram finansowych ma nastąpić podczas posiedzenia Rady Europejskiej 13–14 grudnia. Komisja wezwała przywódców do utrzymania szybkiego tempa prac.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

Pages