Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

„Globalny” szczyt UE–Kanada
19/07/2019

- UE i Kanada uważają, że kwestie globalne wymagają rozwiązań wielostronnych. Razem wysyłamy wyraźny sygnał, że współpraca międzynarodowa jest korzystna dla wszystkich – powiedziała komisarz Cecilią Malmström podczas 17. szczytu Unia Europejska–Kanada w Montrealu. Trzy lata temu UE i Kanada podpisały kompleksową umowę gospodarczo-handlową (CETA) oraz umowę o partnerstwie strategicznym.

Kategoria:
Polityka europejska
Pomoc w walce z pożarami lasów
19/07/2019

Każdego roku w Europie pożary lasów niszczą tysiące hektarów obszarów leśnych. Żadne państwo wspólnoty nie jest całkowicie bezpieczne, choć bardziej zagrożone są kraje Południa. Jeśli dany kraj nie jest w stanie sam poradzić sobie z ogromem pożarów, w celu zapewnienia skoordynowanej reakcji można na wniosek władz uruchomić Unijny Mechanizm Ochrony Ludności.

Kategoria:
Środowisko, konsumenci i zdrowie
Bezpieczeństwo sieci 5G
19/07/2019

Większość państw UE zakończyła już oceny ryzyka związane z wprowadzeniem 5G. Sieci piątej generacji będą stanowić trzon społeczeństw i gospodarek, łącząc miliardy przedmiotów i systemów, w tym w kluczowych sektorach jak energetyka, transport, bankowość czy opieka zdrowotna. Również procesy demokratyczne, takie jak wybory, w coraz większym stopniu opierają się na infrastrukturze cyfrowej.

Kategoria:
Nauka i technologie
Praworządność priorytetem
17/07/2019

Ponad 80 proc. obywateli UE przywiązuje dużą wagę do poszanowania praworządności – wynika z badania Eurobarometru. Dlatego KE proponuje zwiększanie świadomości obywatelskiej, stały monitoring praworządności oraz skuteczne reagowanie w przypadku naruszeń prawa. - Postanowiliśmy jeszcze bardziej udoskonalić zestaw narzędzi, by upowszechniać, chronić i egzekwować praworządność – powiedział Frans Timmermans.

Kategoria:
Sprawiedliwość i prawa obywatelskie
KE podsumowuje sytuację sędziów w Polsce
17/07/2019

Polskie władze nie rozwiały obaw dotyczących zagrożenia sędziów kontrolą polityczną - uznała KE. Dlatego Komisja podejmuje kolejny krok w toczącym się przeciwko Polsce postępowaniu w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, kierując uzasadnioną opinię dotyczącą nowego systemu środków dyscyplinarnych wobec sędziów. Strona polska ma teraz 2 miesiące na reakcję.

Kategoria:
Sprawiedliwość i prawa obywatelskie
Wakacje, Ustka i Unia
16/07/2019

Mieszkanie w UE daje niekończące się możliwości, szczególnie podczas wakacji. Nie wierzysz? Jeśli w lipcu i sierpniu wybierasz się do Ustki, przyjdź do Mobilnego Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Słupsk. Przekonamy Cię, ile możliwości daje nam Unia – od rozwijania swoich pasji, po edukację, podróże i doskonalenie zawodowe. Z nami poszerzysz swoje horyzonty!

Kategoria:
Europe Direct Polska
Innowacyjne podstawy
11/07/2019

KE zaproponowała aktualizację podstawy prawnej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), a także nowy strategiczny plan innowacji na lata 2021 – 2027. Zlokalizowany w Budapeszcie EIT jest niezależnym organem unijnym, utworzonym w 2008 r. z myślą o zwiększeniu zdolności innowacyjnych Europy. – Chcemy sprawić, aby wszystkie regiony w Europie korzystały z potencjału EIT – powiedział komisarz Tibor Navracsics.

Kategoria:
Nauka i technologie
Airbnb bardziej przejrzyste
11/07/2019

Ostateczna oferta cenowa, rozróżnienie między prywatnymi i komercyjnymi ofertami zakwaterowania, łatwiejsze rozstrzyganie sporów – to zmiany, jakie wprowadza platforma cyfrowa Airbnb. To wynik wezwania ze strony Komisji Europejskiej i unijnych organów ds. ochrony konsumentów z lipca 2018 r. Airbnb pośredniczy w krótkoterminowym wynajmie mieszkań i domów, głównie turystom. Utrzymuje się z prowizji.

Kategoria:
Transport i podróżowanie
Z Widokiem na wakacje
10/07/2019

Rozstrzygnięcie konkursu fotografii turystycznej, opowieści o fascynujących zakątkach Dolnego Śląska, ultramaratonach i przekraczaniu granic – tak wyglądało lipcowe spotkanie we wrocławskim Domu Europy zatytułowane „Z Widokiem na wakacje”. Nasi goście usłyszeli od doświadczonych obieżyświatów wiele praktycznych rad, które pomogą w zorganizowaniu bezpiecznych, bliskich i dalekich podróży.

Kategoria:
Przedstawicielstwo Regionalne we Wrocławiu, Sprawiedliwość i prawa obywatelskie
Prognoza wiosenna
10/07/2019

Polska gospodarka będzie w tym roku rozwijała się w tempie 4,4 proc. PKB – ocenia KE w najnowszej prognozie. W 2019 r. gospodarka UE jako całość będzie rosnąć siódmy rok z rzędu, a wzrost odnotują wszystkie państwa wspólnoty. Dynamice wzrostu mogą zagrozić czynniki zewnętrzne m.in. konfrontacja handlowa Chin i USA oraz napięcia na Bliskim Wschodzie.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

Pages