Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

/poland/file/zdrowie-w-eu-papierosy-do-wygaszenia_plZdrowie w EU: papierosy do wygaszenia

Zdrowie w EU: papierosy do wygaszenia
EC

Wyroby tytoniowe będą droższe, pojawi się więcej stref wolnych od dymu, także na świeżym powietrzu, a państwa unijne będą zachęcane do pogłębienia edukacji antynikotynowej oraz do leczenia nikotynizmu. Takie plany ma na najbliższe lata Komisja Europejska, choć wszystko musi być zatwierdzone jeszcze przez państwa członkowskie UE.

/poland/file/sp%C3%B3jna-pomoc-w-czasie-pandemii_plSpójna pomoc w czasie pandemii

Spójna pomoc w czasie pandemii
EC

W 2020 r. podczas kryzysu związanego z COVID-19 europejskim małym i średnim firmom udzielono wsparcia w wysokości 29 mld euro w ramach instrumentów finansowych – podsumowuje Komisja Europejska. Sięgnięto po instrumenty kapitałowe i dłużne, gwarancje kredytowe i kapitał wysokiego ryzyka. Dzięki pomocy wiele przedsiębiorstw zdołało przetrwać na rynku i utrzymać zatrudnienie.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/4-tys-euro-na-sekund%C4%99_pl4 tys. euro na sekundę!

4 tys. euro na sekundę!
EC

W 2019 r. państwa UE straciły łącznie około 134 mld euro z tytułu podatku od wartości dodanej (VAT) – wynika z szacunków KE. Tyle wynosi kwota dochodów utraconych w wyniku oszustw, uchylania się od płacenia i unikania opodatkowania VAT oraz praktyk w zakresie optymalizacji podatkowej, a także w wyniku upadłości i niewypłacalności finansowej oraz błędów obliczeniowych i administracyjnych.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/brama-na-%C5%9Bwiat_plBrama na świat

Brama na świat
EC
02/12/2021

Nawet 300 mld euro na strategię na rzecz rozwoju trwałych połączeń cyfrowych, energetycznych i transportowych na całym świecie zamierza przeznaczyć Unia Europejska. - W ramach globalnej odbudowy pragniemy zmienić sposób, w jaki łączymy nasz świat, a tym samym zapewnić nam wszystkim lepszą przyszłość – powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Kategoria: Nauka i technologie

/poland/file/zawody-regulowane-proporcjonalnie_plZawody regulowane proporcjonalnie

Zawody regulowane proporcjonalnie
EC

KE podejmuje kroki prawne przeciwko 18 państwom członkowskim – w tym wobec Polski, które nie dokonały należytego wdrożenia unijnych przepisów dotyczących oceny proporcjonalności nowych regulacji odnoszących się do zawodów regulowanych. Może to działać na niekorzyść konsumentów np. poprzez zawyżanie cen czy ograniczenie dostępu do niektórych kluczowych usług.

Kategoria: Zatrudnienie i sprawy społeczne

/poland/file/omikron-zast%C4%85pi-delt%C4%99_plOmikron zastąpi Deltę?

Omikron zastąpi Deltę?
EC

Przyspieszenie akcji szczepień, szybkie wdrożenie dawek przypominających, czujność i szybką reakcję na wariant omikron – apeluje Komisja Europejska. Chodzi o wspólną i skoordynowaną koncepcję działań UE zmierzających do skutecznego sprostania wyzwaniom związanym z jesiennym wzrostem zakażeń wirusem COVID-19 w wielu państwach członkowskich.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/cultureu-czyli-przewodnik-po-finansowaniu_plCulturEU czyli przewodnik po finansowaniu

CulturEU czyli przewodnik po finansowaniu
EC

- Europa, jako potęga kulturalna, potrzebuje sektora kreatywnego i sektora kultury, aby skutecznie funkcjonować – powiedział wiceprzewodniczący KE Margaritis Schinas. Komisja Europejska zainaugurowała CulturEU - internetowy przewodnik na temat unijnego finansowania. Sektory kultury i kreatywny poważnie ucierpiały z powodu ograniczeń wprowadzonych podczas pandemii COVID-19.

Kategoria: Kultura, edukacja i młodzież

/poland/file/modernizacja-wsp%C3%B3%C5%82pracy-s%C4%85dowej_plModernizacja współpracy sądowej

Modernizacja współpracy sądowej
EC

- Musimy jak najlepiej wykorzystywać technologie cyfrowe, aby zapewnić organom sądowym, obywatelom i przedsiębiorstwom możliwość wymiany informacji w szybki i bezpieczny sposób – powiedziała komisarz Věra Jourová. Obecnie wiele sporów prawnych między obywatelami i przedsiębiorstwami na rynku wewnętrznym UE ma charakter transgraniczny.

Kategoria: Sprawiedliwość i prawa obywatelskie

/poland/file/demokracja-bez-dopingu_plDemokracja bez dopingu

Demokracja bez dopingu
EC

- Wybory to musi być czysta gra. Ludzie muszą wiedzieć dlaczego oglądają daną reklamę, kto za nią zapłacił i ile oraz jakich kryteriów mikrotargetowania użyto - powiedziała komisarz Věra Jourová. Komisja Europejska proponuje nowe przepisy dotyczące reklamy politycznej, prawa wyborczego i finansowania partii politycznych.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/szczepienia-u%C5%82atwi%C4%85-podr%C3%B3%C5%BCe_plSzczepienia ułatwią podróże

Szczepienia ułatwią podróże
EC

Dziewięciomiesięczna ważność zaświadczenia o szczepieniu, dawki przypominające, testy i kwarantanna tylko dla niezaszczepionych – Komisja Europejska proponuje aktualizację zasad koordynacji bezpiecznego i swobodnego przemieszczania się w UE, które zostały wprowadzone w odpowiedzi na pandemię koronawirusa.

Kategoria: Zatrudnienie i sprawy społeczne

Pages