Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

/poland/file/debata-%E2%80%9Em%C5%82ody-g%C5%82os-europy%E2%80%9D_plDebata „Młody głos Europy”

Debata „Młody głos Europy”
AdobeStock

W jakiej Unii Europejskiej chce żyć młodzież? Co ich zdaniem wymaga zmian i reform? 9 maja 2021 r., w Dniu Europy, KE w Polsce oddała głos młodym ludziom, aby powiedzieli, co jest dla nich ważne i jak wyobrażają sobie UE w kolejnych dekadach. Debata online „Młody głos Europy” rozpoczęła w Polsce cykl spotkań odbywających się w ramach Konferencji w sprawie przyszłości Europy (CoFE).

/poland/file/zdrowa-planeta-zdrowych-ludzi_plZdrowa planeta zdrowych ludzi

Zdrowa planeta zdrowych ludzi
AdobeStock

Zerowy poziom emisji zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby – to cele planu działania przyjętego właśnie przez Komisję Europejską. Przedstawiono w nim całościową wizję, zgodnie z którą do 2050 r. zanieczyszczenia na świecie zostaną ograniczone do poziomów, które nie będą już szkodliwe dla zdrowia ludzi i naturalnych ekosystemów.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/gotowo%C5%9B%C4%87-do-dzia%C5%82ania_plGotowość do działania

Gotowość do działania
AdobeStock

- Europejska gospodarka zaczyna się uwalniać spod ciężaru COVID-19. Po słabym początku roku przewidujemy silny wzrost zarówno w 2021 r., jak i w 2022 r. – powiedział komisarz Paolo Gentiloni prezentując wiosenną prognozę gospodarczą. Polska pozostanie wśród liderów wzrostu PKB również w przyszłym roku. Gospodarka całej Unii przyspieszy w 2022 r. do 4,4 proc.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/potrzeby-lek-na-covid-19_plPotrzeby lek na COVID-19

Potrzeby lek na COVID-19
EC

Szczepionki nie mogą stanowić jedynej obrony przez koronawirusem. Dlatego Komisja Europejska uruchamia Strategię UE na rzecz środków terapeutycznych, które pozwolą leczyć i przywracać do zdrowia pacjentów. Do tej pory w UE do obrotu dopuszczono tylko jeden lek przeciwko COVID-19. W ramach nowej strategii jest szansa, że do października zostaną wprowadzone trzy nowe skuteczne środki terapeutyczne.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/samodzielna-gospodarka-ue_plSamodzielna gospodarka UE

Samodzielna gospodarka UE
AdobeStock

- Gdy wychodzimy z pandemii, zaktualizowana strategia przemysłowa ma na celu wykorzystanie pozycji Europy jako lidera do uzyskania przewagi konkurencyjnej w technologiach cyfrowych i ekologicznych – powiedział wiceprzewodniczący Valdis Dombrovskis. Kluczowym elementem strategii jest rozwiązanie zależności UE od innych rynków w utrzymaniu łańcuchów dostaw.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/subsydia-pod-kontrol%C4%85_plSubsydia pod kontrolą

Subsydia pod kontrolą
AdobeStock

- Otwartość wymaga sprawiedliwości. (…) Proponowane przepisy pomogą nam rozwiązać problem zakłócających konkurencję subsydiów przyznawanych przez państwa spoza UE – powiedziała wiceprzewodnicząca Margrethe Vestager. Rozporządzenie proponowane przez KE ma kontrolować zagraniczne subsydia, które mogę wpływać na obniżenie konkurencyjności europejskich firm.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/pandemiczny-hamulec-bezpiecze%C5%84stwa_plPandemiczny hamulec bezpieczeństwa

Pandemiczny hamulec bezpieczeństwa
AdobeStock

Łagodzenie ograniczeń dotyczących podróży do UE i jednoczesne przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wariantów koronawirusa za pomocą tzw. hamulca bezpieczeństwa proponuje Komisja Europejska. Czynnikiem ułatwiającym poruszanie się po terenie wspólnoty ma być przyjęcie całkowitej dawki jednej ze szczepionek dopuszczonej do obrotu przez UE.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/europe-direct-ue-w-zasi%C4%99gu-r%C4%99ki_plEUROPE DIRECT: UE w zasięgu ręki!

EUROPE DIRECT: UE w zasięgu ręki!
EC

1 maja rozpoczyna działalność nowa edycja 424 punktów EUROPE DIRECT w całej Unii Europejskiej. Punkty te informują o unijnych politykach i wartościach, a także stanowią ważne połączenie między wspólnotowymi instytucjami a obywatelami. Konsultanci odpowiedzą na każde pytanie dotyczące Unii, wyjaśnią w jaki sposób Europa walczy z pandemią COVID-19, jak działa fundusz odbudowy NextGenerationEU i wiele innych.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/atlas-demografii_plAtlas demografii

Atlas demografii
AdobeStock
29/04/2021

Ruszył unijny „Atlas demografii” – interaktywne narzędzie internetowe do wizualizacji, monitorowania i przewidywania zmian demograficznych w Unii Europejskiej, opracowane przez Wspólne Centrum Badawcze (JRC). Atlas zapewnia szybki i łatwy dostęp do kompleksowego zbioru danych i wiedzy zgromadzonych na szczeblu unijnym, krajowym, regionalnym i lokalnym.

Kategoria: Zatrudnienie i sprawy społeczne

/poland/file/biurokracja-za-burt%C4%99_plBiurokracja za burtę

Biurokracja za burtę
AdobeStock

Zasada „jedno więcej – jedno mniej” czyli symetryczne wprowadzanie i usuwanie obciążeń administracyjnych w tej samej dziedzinie polityki – to jeden z elementów lepszego stanowienia prawa zaproponowany przez KE. - Dysponuje już jednym z najlepszych systemów stanowienia prawa na świecie, ale musimy zrobić jeszcze więcej – powiedział wiceprzewodniczący Maroš Šefčovič.

Kategoria: Polityka europejska

Pages