Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

/poland/file/trybuna%C5%82-rozstrzygnie_plTrybunał rozstrzygnie

Trybunał rozstrzygnie
AdobeStock

Przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej Polska będzie musiała tłumaczyć się z braku transpozycji unijnego prawa do przepisów krajowych w zakresie zamówień publicznych oraz prawa wyborczego. Komisja Europejska przyjęła kolejny pakiet decyzji dotyczących uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.

Kategoria: Sprawiedliwość i prawa obywatelskie

/poland/file/bud%C5%BCet-2022_plBudżet 2022

Budżet 2022
EC
08/06/2021

Komisja Europejska zaproponowała budżet UE na 2022 r. w wysokości 167,8 mld euro, który ma zostać uzupełniony szacunkową kwotą 143,5 mld euro w postaci dotacji w ramach NextGenerationEU. Te połączone zasoby przyczynią się do uruchomienia inwestycji mających na celu pobudzenie gospodarki, zapewnienie zrównoważonego rozwoju i tworzenie miejsc pracy.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/brexit-brytyjczycy-mieszkaj%C4%85cy-w-ue_plBrexit: Brytyjczycy mieszkający w UE

Brexit: Brytyjczycy mieszkający w UE
AdobeStock

W związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej status prawny obywateli tego kraju stale mieszkających na terenie Unii Europejskiej ulegnie zmianie. W większości wypadków nie będzie się to jednak wiązało z dodatkowymi formalnościami. Aby pomóc osobom zainteresowanym Komisja Europejska przygotowała stronę internetową z najważniejszymi informacjami dotyczącymi brytyjskich rezydentów.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/europejski-semestr-%E2%80%93-pakiet-wiosenny_plEuropejski semestr – pakiet wiosenny

Europejski semestr – pakiet wiosenny
AdobeStock

- Po ponurej zimie dla europejskiej gospodarki nadchodzi optymistyczna wiosna - powiedział komisarz Paolo Gentiloni prezentując pakiet wiosenny europejskiego semestru. Zawiera on wytyczne dotyczące polityki fiskalnej dla państw członkowskich UE, które stopniowo ponownie uruchamiają swoje gospodarki po pandemii koronawirusa.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/katowice_plKatowice

Katowice
AdobeStock

Ponad 175,5 mln euro środków z Funduszu Spójności zostanie przekierowane na przeciwdziałanie skutkom pandemii koronawirusa dla gospodarki i systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Komisja Europejska zatwierdziła zmianę dwóch polskich programów operacyjnych w ramach inicjatywy inwestycyjnej w odpowiedzi na COVID-19. Dotyczą one województw: łódzkiego i śląskiego.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/to%C5%BCsamo%C5%9B%C4%87-w-smartfonie_plTożsamość w smartfonie

Tożsamość w smartfonie
EC

Jedno kliknięcie w telefonie wystarczy, by udowodnić tożsamość i udostępniać dokumenty. Obywatele UE będą mieli również dostęp do usług internetowych za pomocą krajowej identyfikacji cyfrowej, która będzie uznawana w całej Europie. Komisja Europejska przedstawiła ramy tożsamości cyfrowej, dostępnej dla wszystkich obywateli, rezydentów i przedsiębiorstw we wspólnocie.

Kategoria: Sprawiedliwość i prawa obywatelskie

/poland/file/polityka-sp%C3%B3jno%C5%9Bci-ue-3105-mln-euro-dla-polski_plPolityka spójności UE: 310,5 mln euro dla Polski

Polityka spójności UE: 310,5 mln euro dla Polski
AdobeStock

Komisja Europejska zatwierdziła modyfikację Programu Operacyjnego „Inteligentny rozwój” Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach inicjatywy REACT-EU, aby zwiększyć o 310,5 mln EUR środki dostępne na pomoc w zwalczaniu skutków pandemii koronawirusa i przygotowaniu odbudowy.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/nextgenerationeu-obligacje-za-80-miliard%C3%B3w_plNextGenerationEU: obligacje za 80 miliardów

NextGenerationEU: obligacje za 80 miliardów
EC

- Zrobiliśmy kolejny krok w przygotowaniach do pierwszej operacji zaciągnięcia pożyczki na sfinansowanie naszej wspólnej odbudowy w ramach NextGenerationEU – powiedział komisarz Johannes Hahn. Komisja Europejska ogłosiła swoje szacunki dotyczące emisji w 2021 r. obligacji długoterminowych o wartości około 80 mld euro.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/laboratorium-podatkowe_plLaboratorium podatkowe

Laboratorium podatkowe
AdobeStock

Unijne obserwatorium podatkowe wspierające walkę z nadużyciami podatkowymi rozpoczęło działalność w paryskiej Szkole Ekonomii. Będzie ono w pełni niezależne w prowadzeniu badań, zachowując obiektywizm przy informowaniu decydentów i proponowaniu inicjatyw. - Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek musimy przeciwdziałać przypadkom nadużyć podatkowych – powiedział komisarz Paolo Gentiloni.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/lato-nad-czyst%C4%85-wod%C4%85_plLato nad czystą wodą

Lato nad czystą wodą
AdobeStock

- Jakość wody w kąpieliskach w Europie pozostaje wysoka i jest to dobra wiadomość dla Europejczyków, którzy tego lata udadzą się na plaże – powiedział komisarz Virginijus Sinkevičius. Z rocznego sprawozdania wynika, że w 2020 r. prawie 83 proc. kąpielisk w Europie spełniało najbardziej rygorystyczne wymogi dotyczące wody o doskonałej czystości.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

Pages