Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

Jak naprawiać strefę euro?
22/03/2019

Dokończenia Unii Bankowej z systemem gwarancji depozytów, wydzielony budżet strefy euro, wspólny ministra finansów – to niektóre pomysły na dokończenie projektu wspólnej waluty. Rozbijają się jednak one o obawy związane z uwspólnotowieniem długów i transferami pieniędzy podatników. Czy są zatem alternatywy? W nowym artykule z cyklu „Europa okiem eksperta” pisze o nich Janusz Jankowiak*.

Kategoria:
Europa okiem eksperta
Na drodze do bezpieczeństwa
20/03/2019

Ponad połowa z 22 inicjatyw ustawodawczych w obszarze unii bezpieczeństwa została już uzgodniona – wynika z najnowszego sprawozdanie KE . Na domknięcie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego czekają jednak kluczowe wnioski np. dotyczące eliminowania treści o charakterze terrorystycznym w internecie oraz tworzenia Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej.

Kategoria:
Sprawiedliwość i prawa obywatelskie
Kara dla Google’a
20/03/2019

Prawie półtora miliarda euro wyniesie grzywna, jaką zapłacić ma firma Google za złamanie przepisów antymonopolowych. Komisja Europejska uznała, że nadużywa ona swojej dominującej pozycji na rynku, bo w umowach ze stronami internetowymi osób trzecich stosuje wiele klauzul ograniczających. Uniemożliwiają one konkurentom zamieszczanie reklam w wynikach wyszukiwania na tych stronach.

Kategoria:
Sprawiedliwość i prawa obywatelskie
Horyzont Europa już widoczny
20/03/2019

Jest wstępne polityczne porozumienie w sprawie „Horyzont Europa” - unijnego programu w zakresie badań naukowych i innowacji. W budżecie UE na lata 2021–2027 Komisja Europejska proponuje przydzielenie na ten cel 100 mld euro. - Jesteśmy na dobrej drodze do uruchomienia w 2021 r. najambitniejszego w historii europejskiego programu badań naukowych i innowacji – powiedział komisarz Carlos Moedas.

Kategoria:
Nauka i technologie
Finasowanie dla innowatorów
20/03/2019

Ponad 250 mln złotych w ramach Planu Inwestycyjnego dla Europy trafi do innowacyjnych przedsiębiorców w Polsce za pośrednictwem leasingu i pożyczek. Polskim partnerem umowy jest PKO Leasing. Z finansowania mogą skorzystać przedsiębiorcy zatrudniający poniżej 500 pracowników, spełniający przynajmniej jedno z tzw. kryteriów innowacyjności.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Ugoda przez internet
19/03/2019

Nowe internetowe narzędzie służące łagodzeniu kar pozwoli firmom objętym postępowaniem w sprawach kartelowych na składanie oświadczeń i zgłoszeń drogą elektroniczną. Chodzi m.in. o wnioski o złagodzenie kary i postępowania ugodowe. Dzięki tym rozwiązaniom administracja publiczna, przedsiębiorstwa i obywatele będą mogli – zachowując poufność – zaoszczędzić czas i ograniczyć koszty.

Kategoria:
Sprawiedliwość i prawa obywatelskie
Europa inwestuje w obronność
19/03/2019

Ponad pół miliarda euro z Europejskiego Funduszu Obronnego sfinansuje w latach 2019–2020 projekty przemysłowe i badawcze w dziedzinie obronności. Dzisiaj ogłoszono zaproszenia do składania wniosków w tej dziedzinie. - Aby Europa mogła chronić, potrzebujemy najnowocześniejszych technologii i sprzętu obronnego – powiedziała komisarz Elżbieta Bieńkowska.

Kategoria:
Nauka i technologie
2 miliardy na innowacje
18/03/2019

- Tworzymy system innowacyjny czyniący z Europy lidera strategicznych technologii, które ukształtują naszą przyszłość, takich jak sztuczna inteligencja, biotechnologia i bezemisyjne źródła energii – deklaruje komisarz Carlos Moedas. Komisja Europejska przekazuje 2 miliardy euro na projekty, które dzięki wsparciu Europejskiej Rady ds. Innowacji będą miały szansę zaistnienia na rynku.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Unia rynków kapitałowych
15/03/2019

To projekt, który ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia przedsiębiorstwom finansowania koniecznego, aby móc się rozwijać, co przyczyni się do pobudzenia inwestycji, miejsc pracy i wzrostu gospodarczego – przypomina Komisja Europejska. Kolegium komisarzy właśnie podsumowało postępy w budowie jednolitego rynku kapitałowego, w tym w zakresie zrównoważonego finansowania.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Uczciwa kampania, świadomy wybór
15/03/2019

Przed majowymi wyborami do europarlamentu Komisja Europejska wzywa partie polityczne do połączenia wysiłków w celu zapewnienia uczciwej kampanii. - Wyborcy zasługują na przejrzystość, aby móc dokonać świadomego wyboru. Internetowa reklama polityczna powinna być równie przejrzysta, jak ta, którą otrzymuje się w skrzynce pocztowej lub na rynku – powiedziała komisarz Věra Jourová.

Kategoria:
Polityka europejska

Pages