Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

/poland/file/nowy-europejski-bauhaus_plNowy europejski Bauhaus

Nowy europejski Bauhaus
AdobeStock

To twórcza inicjatywa, która znosi granice między nauką i technologią, sztuką, kulturą i integracją społeczną, aby pozwolić projektantom znaleźć rozwiązania codziennych problemów. - Chodzi o to, by zrównoważony rozwój połączyć ze stylem, tak aby Europejski Zielony Ład dotarł do umysłów i domów obywateli – powiedziała przewodnicząca Ursula von der Leyen.

Kategoria: Kultura, edukacja i młodzież

/poland/file/prawa-mniejszo%C5%9Bci_plPrawa mniejszości

Prawa mniejszości
AdobeStock
18/01/2021

„Minority Safepack” to już piąta inicjatywa obywatelska zaakceptowana przez Komisję Europejską. Dotyczy ona poprawy ochrony osób należących do mniejszości narodowych i językowych. Tym razem jednak KE nie zamierza proponować nowych przepisów, ale doprowadzić do pełnego wdrożenia przepisów i polityk, które już obowiązują w tym zakresie.

Kategoria: Sprawiedliwość i prawa obywatelskie

/poland/file/%C3%B3sma-szczepionka-w-drodze_plÓsma szczepionka w drodze

Ósma szczepionka w drodze
AdobeStock

Valneva to kolejna firma farmaceutyczna, z którą Komisja Europejska negocjuje dostęp do nowej potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Zakończenie wstępnych rozmów to krok w stronę zawarcia umowy umożliwiającej wszystkim państwom członkowskim wspólny zakup 30 mln dawek potencjalnej szczepionki i opcję zamówienia dodatkowo do 30 mln kolejnych.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/covid-19-komisja-wspiera-plac%C3%B3wki-s%C5%82u%C5%BCby-krwi-w-celu-zwi%C4%99kszenia-pobierania-osocza-ozdrowie%C5%84c%C3%B3w_plCOVID-19: Komisja wspiera placówki służby krwi w celu zwiększenia pobierania osocza ozdrowieńców COVID-19

COVID-19: Komisja wspiera placówki służby krwi w celu zwiększenia pobierania osocza ozdrowieńców COVID-19
AdobeStock
11/01/2021

Polska znalazła się wśród krajów, które będą mogły skorzystać z unijnego wparcia dla programu pobierania osocza od pacjentów, którzy przeszli COVID-19. W ramach dotacji wspierany będzie zakup urządzeń do plazmaferezy i związanego z nimi sprzętu, w tym zestawów do pobierania, urządzeń do magazynowania, testowania i charakteryzowania osocza oraz działania organizacyjne w centrach krwiodawstwa.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/biontech-pfizer_plBioNTech-Pfizer

BioNTech-Pfizer
EC

Komisja Europejska zaproponowała państwom członkowskim UE zakup dodatkowych 200 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19 wyprodukowanej przez firmy BioNTech i Pfizer, z możliwością nabycia kolejnych 100 mln dawek. Pozwoliłoby to na zakup w sumie 600 mln dawek szczepionki, która już jest stosowana. Dodatkowe dawki będą dostarczane od drugiego kwartału 2021 r.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/nie-dla-inwigilacji-biometrycznej_plNIE dla inwigilacji biometrycznej

NIE dla inwigilacji biometrycznej
AdobeStock

Komisja Europejska podjęła decyzję o zarejestrowaniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Civil society initiative for a ban on biometric mass surveillance practices” („Inicjatywa społeczeństwa obywatelskiego na rzecz zakazu praktyk polegających na masowej inwigilacji biometrycznej”). Na tym etapie inicjatywa nie była jeszcze analizowana pod względem merytorycznym.

Kategoria: Sprawiedliwość i prawa obywatelskie

/poland/file/szczepionka-moderna_plSzczepionka Moderna

Szczepionka Moderna
EC

- Dzięki drugiej szczepionce dopuszczonej do obrotu w UE będziemy dysponować kolejnymi 160 milionami dawek – powiedziała przewodnicząca Ursula von der Leyen. Komisja Europejska wydała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu preparatu przeciwko COVID-19 opracowanego przez Modernę. Europejska Agencja Leków (EMA) rozpatrzyła wniosek firmy w ciągu miesiąca.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/podr%C3%B3%C5%BC-si%C4%99-rozpoczyna-2021-europejskim-rokiem-kolei_plPodróż się rozpoczyna - 2021 Europejskim Rokiem Kolei!

Podróż się rozpoczyna - 2021 Europejskim Rokiem Kolei!
EC

W piątek 1 stycznia 2021 r. rozpoczął się Europejski Rok Kolei. Inicjatywa Komisji Europejskiej ma na celu promowanie tego typu transportu jako zrównoważonego, inteligentnego i bezpiecznego. Rok dedykowany kolei ma dać impuls do zwiększenia jej udziału w transporcie pasażerskim i towarowym oraz przyczynić się do realizacji Zielonego Ładu, czyli osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Kategoria: Transport i podróżowanie

/poland/file/brexit-jednak-z-umow%C4%85_plBrexit jednak z umową

Brexit jednak z umową
AdobeStock

Jest umowa o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem. Zaledwie kilka dni przed upływem okresu przejściowego uzgodnili ją przewodnicząca KE Ursula von der Leyen i brytyjski premier Boris Johnson. Porozumienie obejmuje ochronę interesów europejskich, zapewnienie uczciwej konkurencji i dalszą współpracę w dziedzinach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/tarcza-finansowa_plTarcza finansowa

Tarcza finansowa
AdobeStock

2,9 mld euro – to łączna kwota wsparcia państwa dla polskich mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Program pomocy zatwierdziła Komisja Europejska. Jest on skierowany przede wszystkim do przedsiębiorców działających w sektorach: handlu, hotelarskim, rekreacyjnym i transportowym, których dotknęły listopadowe obostrzenia mające ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

Pages