Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

/poland/file/dru%C5%BCyna-europy_plDrużyna Europy

Drużyna Europy
AdobeStock

„Drużyna Europy” to nazwa pakietu pomocowego dla krajów partnerskich UE na ratowanie życia w sytuacji obecnej pandemii koronawirusa. 15,6 mld euro zostanie rozdzielone m.in. pomiędzy Afrykę, kraje Bałkanów Zachodnich, Turcję oraz uczestników Partnerstwa Wschodniego. Pomoc obejmie m.in. wsparcie dla produkcji środków ochrony osobistej, opiekę medyczną oraz gospodarczą transformację.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/zielone-%C5%9Bwiat%C5%82o-dla-firm-medycznych_plZielone światło dla firm medycznych

Zielone światło dla firm medycznych
AdobeStock

Pandemia COVID-19 doprowadziła do szoku podażowego wynikającego z zakłóceń w łańcuchach dostaw i gwałtownego wzrostu popytu głównie w sektorze zdrowia: Dlatego KE przedstawiła wytyczne dotyczące umożliwienia ograniczonej współpracy między przedsiębiorstwami, w szczególności w odniesieniu do leków szpitalnych o krytycznym znaczeniu, jednocześnie w zgodzie ze wspólnotowymi zasadami konkurenci.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/%C5%9Bwiatowy-dzie%C5%84-zdrowia-w-centrum-pandemii_plŚwiatowy Dzień Zdrowia w centrum pandemii

Światowy Dzień Zdrowia w centrum pandemii
AdobeStock

- Wasze niestrudzone wysiłki podczas pandemii są dla nas inspirujące i pokrzepiające – napisała do europejskich pracowników ochrony zdrowia komisarz Stella Kyriakides. Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia przypada w momencie, gdy Unia Europejska zmaga się z bezprecedensową falą zachorowań na COVID-19. Jak do tej pory najwięcej ofiar pandemii odnotowano we Włoszech i w Hiszpanii.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/solidarni-z-w%C5%82ochami_plSolidarni z Włochami

Solidarni z Włochami
AdobeStock

Zespół europejskich lekarzy i pielęgniarzy z Rumunii i Norwegii, delegowanych w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, wyrusza do Mediolanu i Bergamo, aby pomóc włoskiemu personelowi medycznemu w walce z koronawirusem. Również Austria zaoferowała Włochom ponad 3000 litrów środka dezynfekcyjnego. Komisja Europejska będzie koordynować i współfinansować tę pomoc.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/ue-wspiera-mniejsze-firmy_plUE wspiera mniejsze firmy

UE wspiera mniejsze firmy
EC

8 mld euro dla 100 tys. małych i średnich przedsiębiorstw – tyle wyniesie potencjał finansowy po uwolnieniu przez Komisję i Europejski Fundusz Inwestycyjny środków na walkę ze skutkami gospodarczymi pandemii koronawirusa. Pieniądze będą udostępnione już w kwietniu. - W całej Europie nasze firmy walczą. UE szybko reaguje – powiedział wiceprzewodniczący Valdis Dombrovskis.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/ue-finansuje-nowe-badania-i-projekty-przemys%C5%82owe_plUE finansuje nowe badania i projekty przemysłowe

UE finansuje nowe badania i projekty przemysłowe
AdobeStock

Aby wesprzeć europejski sektor obronny w czasie kryzysu Komisja Europejska otwiera zaproszenia do składania wniosków dotyczące finansowania do kwoty 160 mln euro wspólnych projektów przemysłowych w dziedzinie obronności w 2020 r. Ogłoszono także siedem nowych projektów w dziedzinie obronności, wybranych w ramach budżetu na 2019 r., na kwotę ponad 19 mln euro.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/chi%C5%84ska-pomoc-dla-ue-trafi%C5%82a-do-w%C5%82och_plChińska pomoc dla UE trafiła do Włoch

Chińska pomoc dla UE trafiła do Włoch
AdobeStock

W reakcji na pandemię wywołaną przez koronawirusa Unia Europejska stawia przede wszystkim na współpracę międzynarodową. W związku z porozumieniem zawartym w zeszłym miesiącu między przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen a premierem Li Keqiangiem do Rzymu trafił właśnie sprzęt ochronny, który Chiny podarowały Unii Europejskiej.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/pomoc-pa%C5%84stwa_plPomoc państwa

Pomoc państwa
AdobeStock

22 mld euro gwarancji publicznych na wsparcie polskiej gospodarki w związku z pandemią koronawirusa zatwierdziła właśnie Komisja Europejska. - Program gwarancji pomoże polskim przedsiębiorstwom zdobyć pilnie potrzebne środki obrotowe i inwestycyjne oraz kontynuować działalność w tych trudnych czasach – powiedziała komisarz Margrethe Vestager.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/sprz%C4%99t-medyczny-spoza-ue-bez-c%C5%82a-i-vat-0_plSprzęt medyczny spoza UE bez cła i VAT

Sprzęt medyczny spoza UE bez cła i VAT
AdobeStock

Sprzęt medyczny będzie bardziej przystępny finansowo na czas pandemii. KE zatwierdziła wnioski państw członkowskich i Zjednoczonego Królestwa o tymczasowe zniesienie ceł i podatku VAT w odniesieniu do przywozu sprzętu medycznego i środków ochrony z państw trzecich. Dotyczy to masek i wyposażenia ochronnego, zestawów do testów, respiratorów i pozostałego sprzętu medycznego.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/beactiveathome_pl#BeActiveAtHome

#BeActiveAtHome
AdobeStock
03/04/2020

#BeActiveAtHome – to kampania w mediach społecznościowych, która ma na celu zmotywowanie ludzi do zachowania formy, podczas gdy przez większą część dnia pozostają w swoich domach. Komisja Europejska zachęca do dzielenia się dobrymi przykładami. Za wzorzec posłużyła udana kampania #BeActive, będąca częścią corocznego Europejskiego Tygodnia Sportu od 2015 roku.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

Pages