Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

/poland/file/rewitalizacja-ksi%C4%99%C5%BCego-m%C5%82yna_plRewitalizacja Księżego Młyna

Rewitalizacja Księżego Młyna
UM Łódź

Trwa rewitalizacja zabytkowego osiedla na łódzkim Księżym Młynie. Dzięki unijnym funduszom domy robotnicze – „famuły”, wraz z pozostałymi budynkami wchodzącymi w skład kompleksu zbudowanego w latach 70 XIX w. przez Karola Scheiblera, od 2012 r. są przywracane do użytkowania. Projekt „Szlakiem architektury włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna” realizuje Miasto Łódź.

Kategoria: Rozwój regionalny

/poland/file/jak-wzmocni%C4%87-demokracj%C4%99-w-ue_plJak wzmocnić demokrację w UE

Jak wzmocnić demokrację w UE
EC

Promowanie uczciwych wyborów, wolność mediów, walka z dezinformacją – to trzy filary unijnego planu działania na rzecz demokracji. Ekstremizm czy poczucie oddalenia polityków od ludzi jest dla niej poważnym zagrożeniem. - Fakty należy odróżnić od fikcji, a wolne media i społeczeństwo obywatelskie muszą mieć możliwość udziału w otwartej debacie - powiedziała Ursula von der Leyen.

Kategoria: Sprawiedliwość i prawa obywatelskie

/poland/file/praworz%C4%85dno%C5%9B%C4%87-komisja-ponagla-polsk%C4%99-0_plPraworządność: Komisja ponagla Polskę

Praworządność: Komisja ponagla Polskę
AdobeStock

Polska narusza prawo UE, zezwalając Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, której niezależność i bezstronność nie jest zagwarantowana, na dalsze podejmowanie decyzji – ocenia KE. Może to uderzać w niezawisłości polskich sędziów. Komisja przeszła do kolejnego etapu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Strona polska ma teraz miesiąc na udzielenie odpowiedzi.

Kategoria: Sprawiedliwość i prawa obywatelskie

/poland/file/polska-natura-2000-do-trybuna%C5%82u_plPolska Natura 2000 do Trybunału

Polska Natura 2000 do Trybunału
AdobeStock

Brak wymaganej ochrony siedlisk i gatunków leśnych to powód wezwania Polski przed Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Chodzi o obszary należące do sieci Natura 2000 – polskie prawodawstwo nie przewiduje obecnie drogi sądowej w przypadku planów urządzenia lasów. Zdaniem Komisji Europejskiej, oznacza to pozbawienie społeczeństwa skutecznej ochrony prawnej.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/cyfryzacja-w-s%C4%85dach-ue_plCyfryzacja w sądach UE

Cyfryzacja w sądach UE
AdobeStock

Przyspieszenie cyfryzacji systemów wymiaru sprawiedliwości i podnoszenie kwalifikacji w tym zakresie sędziów, adwokatów i prokuratorów proponuje KE. - Wszyscy pracownicy wymiaru sprawiedliwości muszą stawić czoła wyzwaniom XXI wieku. Obejmuje to cały nowy świat sztucznej inteligencji, który musimy eksplorować przy pełnym poszanowaniu praw podstawowych – powiedział komisarz Didier Reynders.

Kategoria: Sprawiedliwość i prawa obywatelskie

/poland/file/jak-unikn%C4%85%C4%87-koronawirusa-w-czasie-zimy_plJak uniknąć koronawirusa w czasie zimy?

Jak uniknąć koronawirusa w czasie zimy?
EC

Co 17 sekund jedna osoba traci życie z powodu COVID-19 w Europie. Mimo że sytuacja się stabilizuje, wciąż jednak nie jest ona najlepsza – powiedziała komisarz Stella Kyriakides. Strategia zarządzania pandemią w okresie zimowym przewiduje m.in. utrzymanie obowiązku dystansu fizycznego i ograniczanie kontaktów towarzyskich oraz testowanie i ustalanie kontaktów zakaźnych.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/sprawiedliwe-opodatkowanie-r%C3%B3wnie%C5%BC-w-sieci_plSprawiedliwe opodatkowanie również w sieci

Sprawiedliwe opodatkowanie również w sieci
AdobeStock

Państwa UE uzgodniły nowe przepisy dotyczące przejrzystości podatkowej dla platform cyfrowych. Przewidują one automatyczną wymianę informacji o przychodach uzyskiwanych przez sprzedawców, niezależnie od tego, czy platforma ma swoją siedzibę w UE, czy nie. - To dobra wiadomość dla finansów publicznych oraz dla uczciwych przedsiębiorców – powiedział komisarz Paolo Gentiloni.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/mniej-emisji-ale-jeszcze-nie-sukces_plMniej emisji, ale jeszcze nie sukces

Mniej emisji, ale jeszcze nie sukces
AdobeStock

W ubiegłym roku unijne emisje gazów cieplarnianych spadły do najniższego poziomu od trzech dekad – wynika z najnowszego sprawozdania z postępów działań w dziedzinie klimatu. - Unia Europejska dowodzi, że możliwe jest ograniczanie emisji przy jednoczesnym rozwoju gospodarki – powiedział wiceprzewodniczący wykonawczy KE Frans Timmermans.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/aplikacje-monitoruj%C4%85ce-covid-19-w-unijnej-sieci_plAplikacje monitorujące COVID-19 w unijnej sieci

Aplikacje monitorujące COVID-19 w unijnej sieci
AdobeStock

Polska aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe, z której korzysta już niemal 1,6 miliona osób, dołączyła do tzw. unijnej bramy sieciowej. Dzięki temu będzie można z niej korzystać również poza granicami kraju. STOP COVID – ProteGO Safe służy do ustalania kontaktów zakaźnych. Podobnie jak inne aplikacje tego typu może pomóc w przerwaniu łańcucha transgranicznych zakażeń.

Kategoria: Nauka i technologie

/poland/file/sp%C3%B3jne-wykorzystanie-danych_plSpójne wykorzystanie danych

Spójne wykorzystanie danych
AdobeStock

- Przejrzystość zamówień jest nieodzowna, jeżeli chcemy zapewnić wydajność inwestycji publicznych zgodnie ze strategicznym celem UE – powiedział komisarz Thierry Breton. Komisja Europejska i EBOR promują innowacyjne wykorzystanie danych w zamówieniach publicznych z udziałem środków unijnych. Dwa projekty pilotażowe będą realizowane w Polsce i Grecji.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

Pages