Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

Margrethe Vestager
18/07/2018

4,34 mld euro – to wysokość grzywny nałożonej przez KE na firmę Google za naruszenie unijnych przepisów ochrony konkurencji. Jak ustalono, od 2011 r. Google nakłada niezgodne z prawem ograniczenia na producentów urządzeń z systemem Android i operatorów sieci komórkowych, aby ugruntować swoją przewagę na rynku wyszukiwarek internetowych.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Brexit i jego konsekwencje
19/07/2018

Kraje UE muszą być przygotowane na scenariusze związane z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii – przypomina Komisja Europejska. Brexit ma stać się faktem 30 marca 2019 r., jednak szczegóły wciąż są ustalane. Administracje krajów wspólnoty powinny być przygotowane na to, że Wielka Brytania stanie się kraje trzecim, co oznacza konsekwencje prawne, handlowe i gospodarcze.

Kategoria:
Polityka europejska
Upomnienia z Brukseli
19/07/2018

Cyberbezpieczeństwo, ochrona środowiska, migracja, mobilność i transport – to te obszary, w których Polska powinna dostosować swoje prawodawstwo do wymogów wspólnotowych. KE przyjęła comiesięczny pakiet decyzji dotyczących uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Dotyczą one różnych sektorów i dziedzin polityki UE, a ich celem jest zapewnienie właściwego stosowania prawa UE dla dobra obywateli i firm.

Kategoria:
Polityka europejska
Inicjatywy od obywateli
18/07/2018

"Uratujmy przed głodem" oraz „Zachowanie obywatelstwa Unii Europejskiej" – to nowe inicjatywy obywatelskie, które - decyzją kolegium komisarzy - zostaną zarejestrowane i będą podlegać dalszej procedurze. Pierwsza dotyczy m.in. ograniczenia marnotrawienia żywności, druga jest odpowiedzią na sytuację tych brytyjskich obywateli, którzy w wyniku brexitu stracą unijne obywatelstwo.

Kategoria:
Polityka europejska
Jean-Claude Juncker
18/07/2018

Plan inwestycyjny dla Europy przekroczył już zakładane 315 mld euro – wynika z najnowszych danych. Oznacza to szansę na stworzenie prawie półtora miliona nowych miejsc pracy oraz dodatkowy wzrost europejskiego PKB o ponad 1 proc. Inwestycje w ramach planu wsparły m.in. innowacyjne rozwiązania w opiece zdrowotnej w Hiszpanii, gospodarkę o obiegu zamkniętym w Republice Czeskiej czy produkcję żywności w Grecji.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
UE-Japonia: dane zabezpieczone
17/07/2018

Równolegle z umową o wolnym handlu UE i Japonia pomyślnie zakończyły rozmowy w sprawie zabezpieczenia danych. Oba kraje uznały systemy ochrony za „równoważne”, co pozwoli na bezpieczny przepływ informacji. - Potwierdzamy nasze przywiązanie do wspólnych wartości dotyczących ochrony danych osobowych – powiedziała komisarz Věra Jourová.

Kategoria:
Polityka europejska
VW rozlicza się z dieselgate
17/07/2018

Komisja Europejska i krajowe organy ochrony konsumentów w UE opublikowały wnioski dotyczące akcji przywoławczej będącej skutkiem afery „dieselgate”. W jej efekcie grupa Volkswagen zwróciła się do właścicieli 8,5 mln samochodów z terenu całej Unii o dostarczenie pojazdów do warsztatów. - Potrzebne są bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące dochodzenia roszczeń indywidualnych w UE, w tym powództwa zbiorowe – oceniła komisarz Věra Jourová.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Wolny handel dla 600 milionów
17/07/2018

Podczas szczytu UE-Japonia w Tokio przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker, przewodniczący Rady Donald Tusk i premier Japonii Shinzō Abe podpisali umowę o partnerstwie gospodarczym. Jest to największa jak dotąd umowa handlowa wynegocjowana przez Unię Europejską. Dzięki niej powstanie strefa wolnego handlu obejmująca ponad 600 milionów osób.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Vĕra Jourová
16/07/2018

Sposób prezentowania cen przez popularnym portal rezerwacyjny Airbnb narusza dyrektywę o nieuczciwych praktykach handlowych – uważa Komisja Europejska i domaga się dostosowania warunków do przepisów. - Konsumenci muszą z łatwością rozumieć za co i w jaki sposób płacą za usługi, a także uzyskać jasne wytyczne dotyczące np. anulowania rezerwacji – powiedziała komisarz Vĕra Jourová.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Nowe wsparcie z UE dla MŚP
12/07/2018

Największa w historii polska umowa w ramach instrumentów gwarancyjnych programów UE – COSME, została podpisana przez Bank Pekao S.A. i Europejski Fundusz Inwestycyjny. Dzięki niej polscy przedsiębiorcy zyskają łatwiejszy dostęp do nowych kredytów inwestycyjnych i obrotowych o wartości blisko 1,2 mld zł. - Dzięki wsparciu ze strony UE około 1500 polskich MŚP, które do tej miały problemy z dostępem do środków finansowych, uzyska nowe możliwości w tym zakresie - powiedziała komisarz Elżbieta Bieńkowska.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

Pages