Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

rescEU przeciw żywiołom
23/11/2017

Zaplecze ratownicze jak samoloty gaśnicze, szpitale polowe i zespoły poszukiwawcze – to elementy nowej inicjatywy rescEU, dotyczącej reagowania na coraz częstsze klęski żywiołowe w Europie. - Chciałbym, aby Unia Europejska oferowała więcej niż tylko wyrazy współczucia – mówił szef KE Jean-Claude Juncker. Tylko w tym roku w wyniku klęsk żywiołowych w Europie zginęło ponad 200 osób, a ponad milion hektarów lasu strawiły pożary.

Kategoria:
Środowisko, konsumenci i zdrowie
Stan zdrowia w UE
23/11/2017

Potrzebujemy lepszego dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej, aby ostry dyżur nie był punktem pierwszego kontaktu – mówił komisarz Vytenis Andriukaitis prezentując sprawozdanie "Stan zdrowia w UE". Jest to przegląd profili zdrowotnych 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej. Analiza dotycząca Polski wykazuje m.in., że średnia życia Polaków wciąż znajduje się poniżej średniej UE.

Kategoria:
Środowisko, konsumenci i zdrowie
Czas zrównoważonego wzrostu
22/11/2017

KE zainaugurowała jesienny pakiet europejskiego semestru, co oznacza, że określono priorytety gospodarcze i społeczne UE na nadchodzący rok. Tym razem zaakcentowano dążenie do zrównoważonego wzrostu gospodarczego, który sprzyja włączeniu społecznemu. Komisja wydała również zalecenia dotyczące polityki dla strefy euro i kończy ocenę projektów planów budżetowych państw eurostrefy.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Nowa siedziba Fronteksu
21/11/2017

Komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Avramopoulos, polska premier Beata Szydło oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wzięli udział w uroczystości związanej z inauguracją budowy nowej siedziby agencji Frontex. Porozumienie dotyczące siedziby Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej weszło w życie 1 listopada 2017 r., po ratyfikowaniu go przez parlament. 

Kategoria:
Polityka europejska
Czas dla wyszkolonych
20/11/2017

Trwa drugi Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych inicjatywy (20–24 listopada 2017 r.). Komisja Europejska zachęca w ten sposób do odkrywania, wykorzystywania oraz doskonalenia swoich talentów i umiejętności poprzez kształcenie i szkolenie zawodowe (VET). - Przekonanie, że kształcenie i szkolenie zawodowe to „gorsza opcja” niż szkolnictwo wyższe jest błędne – mówi komisarz Marianne Thyssen.

Kategoria:
Kultura, edukacja i młodzież
Powszechna ochrona socjalna
20/11/2017

KE rozpoczęła drugą turę rozmów ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców na temat sposobów rozszerzenia dostępu osób zatrudnionych i samozatrudnionych do ochrony socjalnej. Jest to kolejny krok mający na celu realizacje Europejskiego filara praw socjalnych - zaledwie kilka dni po jego proklamowaniu podczas Szczytu Społecznego w Göteborgu.

Kategoria:
Zatrudnienie i sprawy społeczne
Agnieszka Cianciara
20/11/2017

Czy po niespełna dekadzie funkcjonowania Partnerstwo Wschodnie spełniło pokładane w tym projekcie nadzieje? Czy sześć krajów z tzw. przestrzeni postsowieckiej skorzystało z oferty unijnej pomocy w przeprowadzaniu politycznych i społeczno-ekonomicznych reform? Czy państwa te realnie zbliżyły się do UE? W artykule z cyklu "Europa okiem eksperta" dr Agnieszka Cianciara* podsumowuje dotychczasowy dorobek PW w kontekście szczytu, który w listopadzie odbędzie się w Brukseli.

Kategoria:
Europa okiem eksperta
Porozmawiajmy o uchodźcach
18/11/2017

Zjawisko uchodźstwa i migracji we współczesnym świecie było tematem warsztatu zorganizowanego przez Przedstawicielstwo KE w Polsce w Szkole Podstawowej nr 374 w Warszawie. Spotkanie zostało przygotowane i przeprowadzone przez zespół Fundacji Refugee.pl w piątek 17 listopada 2017 r. W ramach warsztatów z młodzieżą spotkał się m.in. uchodźca z Tybetu, który opowiedział swoją historię ucieczki do Polski.

Kategoria:
Polityka europejska
Posadzą Europejskie Drzewka
17/11/2017

Ponad 750 kg plastykowych korków udało się zebrać piaseczyńskim przedszkolakom, którzy wzięli udział w konkursie Posadź europejskie drzewko! Jego organizatorem był Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Piaseczno. Zwycięskie przedszkola zostały nagrodzone Europejskimi Drzewkami. Jednocześnie zbiórka korków pomoże w rehabilitacji nastolatki, która w dzieciństwie uległa poważnemu wypadkowi.

Kategoria:
Europe Direct Polska
Antonio Tajani, Jean-Claude Juncker i Jüri Ratas
17/11/2017

To przełomowy moment dla Europy. (…) Unia to nie tylko jednolity rynek, nie tylko pieniądze, nie tylko euro. Chodzi w niej o nasze wartości i nasz styl życia – powiedział szef KE Jean-Claude Juncker z okazji proklamowania europejskiego filara praw socjalnych. Inauguracji dokonano na nadzwyczajnym szczycie przywódców krajów UE, który odbywa się szwedzkim Göteborgu.

Kategoria:
Zatrudnienie i sprawy społeczne

Pages