Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

Praworządność priorytetem
17/07/2019

Ponad 80 proc. obywateli UE przywiązuje dużą wagę do poszanowania praworządności – wynika z badania Eurobarometru. Dlatego KE proponuje zwiększanie świadomości obywatelskiej, stały monitoring praworządności oraz skuteczne reagowanie w przypadku naruszeń prawa. - Postanowiliśmy jeszcze bardziej udoskonalić zestaw narzędzi, by upowszechniać, chronić i egzekwować praworządność – powiedział Frans Timmermans.

Kategoria:
Sprawiedliwość i prawa obywatelskie
KE podsumowuje sytuację sędziów w Polsce
17/07/2019

Polskie władze nie rozwiały obaw dotyczących zagrożenia sędziów kontrolą polityczną - uznała KE. Dlatego Komisja podejmuje kolejny krok w toczącym się przeciwko Polsce postępowaniu w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, kierując uzasadnioną opinię dotyczącą nowego systemu środków dyscyplinarnych wobec sędziów. Strona polska ma teraz 2 miesiące na reakcję.

Kategoria:
Sprawiedliwość i prawa obywatelskie
Wakacje, Ustka i Unia
16/07/2019

Mieszkanie w UE daje niekończące się możliwości, szczególnie podczas wakacji. Nie wierzysz? Jeśli w lipcu i sierpniu wybierasz się do Ustki, przyjdź do Mobilnego Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Słupsk. Przekonamy Cię, ile możliwości daje nam Unia – od rozwijania swoich pasji, po edukację, podróże i doskonalenie zawodowe. Z nami poszerzysz swoje horyzonty!

Kategoria:
Europe Direct Polska
Innowacyjne podstawy
11/07/2019

KE zaproponowała aktualizację podstawy prawnej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), a także nowy strategiczny plan innowacji na lata 2021 – 2027. Zlokalizowany w Budapeszcie EIT jest niezależnym organem unijnym, utworzonym w 2008 r. z myślą o zwiększeniu zdolności innowacyjnych Europy. – Chcemy sprawić, aby wszystkie regiony w Europie korzystały z potencjału EIT – powiedział komisarz Tibor Navracsics.

Kategoria:
Nauka i technologie
Airbnb bardziej przejrzyste
11/07/2019

Ostateczna oferta cenowa, rozróżnienie między prywatnymi i komercyjnymi ofertami zakwaterowania, łatwiejsze rozstrzyganie sporów – to zmiany, jakie wprowadza platforma cyfrowa Airbnb. To wynik wezwania ze strony Komisji Europejskiej i unijnych organów ds. ochrony konsumentów z lipca 2018 r. Airbnb pośredniczy w krótkoterminowym wynajmie mieszkań i domów, głównie turystom. Utrzymuje się z prowizji.

Kategoria:
Transport i podróżowanie
Z Widokiem na wakacje
10/07/2019

Rozstrzygnięcie konkursu fotografii turystycznej, opowieści o fascynujących zakątkach Dolnego Śląska, ultramaratonach i przekraczaniu granic – tak wyglądało lipcowe spotkanie we wrocławskim Domu Europy zatytułowane „Z Widokiem na wakacje”. Nasi goście usłyszeli od doświadczonych obieżyświatów wiele praktycznych rad, które pomogą w zorganizowaniu bezpiecznych, bliskich i dalekich podróży.

Kategoria:
Przedstawicielstwo Regionalne we Wrocławiu, Sprawiedliwość i prawa obywatelskie
Prognoza wiosenna
10/07/2019

Polska gospodarka będzie w tym roku rozwijała się w tempie 4,4 proc. PKB – ocenia KE w najnowszej prognozie. W 2019 r. gospodarka UE jako całość będzie rosnąć siódmy rok z rzędu, a wzrost odnotują wszystkie państwa wspólnoty. Dynamice wzrostu mogą zagrozić czynniki zewnętrzne m.in. konfrontacja handlowa Chin i USA oraz napięcia na Bliskim Wschodzie.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Bałkany Zachodnie bliżej Unii
05/07/2019

Na szczycie Bałkanów Zachodnich w Poznaniu UE potwierdziła zobowiązanie do zacieśniania współpracy z regionem. Wyznaczono pięć priorytetowych obszarów współdziałania: transport i energia, sektor cyfrowy, gospodarka, bezpieczeństwo oraz stosunki dobrosąsiedzkie. - Europejska perspektywa pozostaje siłą napędową zmian w regionie – oceniła wiceprzewodnicząca KE Federica Mogherini.

Kategoria:
Polityka europejska
Państwa UE poddane ocenie
04/07/2019

W opublikowanym dziś sprawozdaniu rocznym z kontroli stosowania prawa UE opisano, w jaki sposób Komisja monitorowała i egzekwowała prawo unijne w 2018 r. Również dziś opublikowano internetową tabelę wyników rynku wewnętrznego, która zawiera ocenę wyników krajów na jednolitym rynku UE i wskazuje na obszary problemowe, w których państwa członkowskie i Komisja powinny zwiększyć wysiłki.

Kategoria:
Polityka europejska
Optymizm na rynku pracy
04/07/2019

Komisja opublikowała dziś swój coroczny przegląd dotyczący zatrudnienia i kwestii społecznych w Europie w wydaniu z 2019 r. W raporcie podkreślono, że walka z globalnym ociepleniem może być siłą napędową wzrostu gospodarczego i przyczynić się do powstania nowych miejsc pracy, odnotowano także rekordowe wskaźniki zatrudnienia.

Kategoria:
Zatrudnienie i sprawy społeczne

Pages