Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

/poland/file/brama-sieciowa-monitoruje-koronawirusa_plBrama sieciowa monitoruje koronawirusa

Brama sieciowa monitoruje koronawirusa
AdobeStock

Europejskie aplikacje mobilne służące do ustalania kontaktów zakaźnych i ostrzegania przed COVID-19 połączy tzw. unijna brama sieciowa. Zagwarantuje ona, że aplikacje zadziałają bezproblemowo po przekroczeniu granicy. - Swobodny przepływ jest integralną częścią jednolitego rynku, a nasza brama sieciowa ułatwia jego utrzymanie i pomaga nam ratować życia – powiedział komisarz Thierry Breton.

Kategoria: Nauka i technologie

/poland/file/margaritis-schinas_plMargaritis Schinas

Margaritis Schinas
EC

W miarę jak Europa uczy się żyć w warunkach pandemii, zasadniczym elementem rozwiązania kryzysu pozostaje opracowanie i szybka dystrybucja na świecie bezpiecznych i skutecznych szczepionek przeciwko COVID-19. - Decydujemy się na kluczowy etap w ramach trwającej reakcji UE na COVID-19. Naszym celem jest zapewnienie wszystkim w UE bezpiecznej, przystępnej cenowo i dostępnej szczepionki przeciwko – powiedział wiceprzewodniczący Margaritis Schinas.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/regiostars_plREGIOSTARS

REGIOSTARS
AdobeStock
17/10/2020

Komisja Europejska ogłosiła zwycięzców tegorocznej edycji nagród REGIOSTARS za najlepsze projekty w obszarze polityki spójności w całej Unii Europejskiej. - Te nagrody pokazują, że jesteśmy w stanie osiągnąć doskonałe wyniki, gdy UE, państwa członkowskie, regiony i miasta pracują razem na rzecz jak najlepszego wykorzystania i wdrożenia funduszy i projektów UE – powiedziała komisarz Elisa Ferreira.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/ekologiczna-odbudowa-gospodarki_plEkologiczna odbudowa gospodarki

Ekologiczna odbudowa gospodarki
AdobeStock

- Chcemy, aby wszyscy w Europie mieli dom, który można oświetlić, ogrzać lub ochłodzić bez dokonywania skoku na bank i bez szkody dla naszej planety – powiedział Frans Timmermans. Komisja Europejska proponuje podwojenie wskaźnika renowacji budynków w celu ograniczenia emisji, pobudzenia ożywienia gospodarczego i ograniczenia ubóstwa energetycznego.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/elisa-ferreira-0_plElisa Ferreira

Elisa Ferreira
EC

Komisja Europejska ogłosiła wstępne wyniki inicjatywy inwestycyjnej w odpowiedzi na koronawirusa (CRII) oraz inicjatywy inwestycyjnej „plus” w odpowiedzi na koronawirusa (CRII+). Polityka spójności stanowi główne ogniwo walki z pandemią i ochrony zdrowia – powiedziała komisarz do spraw spójności i reform Elisa Ferreira.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/metan-do-kasacji_plMetan do kasacji

Metan do kasacji
AdobeStock
17/10/2020

W ramach Europejskiego Zielonego Ładu KE przyjęła strategię dotyczącą metanu, który drugim – po dwutlenku węgla – najważniejszym czynnikiem przyczyniającym się do zmiany klimatu. Jest on również silnym lokalnym składnikiem zanieczyszczenia powietrza, który powoduje poważne problemy zdrowotne. Strategia KE obejmuje kluczowe sektory - energii, rolnictwa i odpadów.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/bezpieczne-chemikalia_plBezpieczne chemikalia

Bezpieczne chemikalia
AdobeStock

Bezpieczne i bardziej zrównoważone chemikalia to zarówno potrzeba jak i szansa gospodarcza. Dlatego KE przyjmuje nową strategię na rzecz nietoksycznego środowiska, zapowiedzianego w Europejskim Zielonym Ładzie. Zakłada ona m.in. stopniowe wycofywanie z produktów takich jak zabawki, artykuły pielęgnacyjne, kosmetyki, detergenty, materiały przeznaczone do kontaktu z żywnością i tekstylia substancji zaburzające układ hormonalny, odpornościowy czy oddechowy.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/d%C5%82uga-droga-do-r%C3%B3wno%C5%9Bci-0_plDługa droga do równości

Długa droga do równości
AdobeStock

O sytuacji osób LGBT+ w Polsce i w Europie rozmawiali uczestnicy webinarium zorganizowanego wspólnie przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Agencję Praw Podstawowych. Spotkanie było okazją do przedstawienia wniosków z raportu Agencji na ten temat. Uczestnicy zgodnie zwracali uwagę na konieczność podjęcia działań na rzecz poprawy sytuacji osób LGBT+ i zapewnienia równości w społeczeństwie.

Kategoria: Sprawiedliwość i prawa obywatelskie

/poland/file/marek-prawda-2_plMarek Prawda

Marek Prawda
Marek Prawda

- Pandemia COVID-19 jest okazją do zacieśnienia współpracy w ramach UE i przedkładania działań wspólnotowych nad interesy państwowe – mówił dr Marek Prawda podczas debaty on-line „Solidarnie wobec przeciwności – Czy Europa ma nową opowieść?” Było to podsumowanie orędzia o stanie UE wygłoszonego w połowie września przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/stan-unii-energetycznej_plStan unii energetycznej

Stan unii energetycznej
AdobeStock

- Inwestycje i reformy muszą napędzać ekologiczną odbudowę gospodarki i kierować nas na właściwą drogę do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. – powiedział wiceprzewodniczący wykonawczy Frans Timmermans. Komisja Europejska przyjęła sprawozdanie na temat stanu unii energetycznej na 2020 r. oraz dokumenty poświęcone różnym aspektom polityki energetycznej UE.

Kategoria: Polityka europejska

Pages