Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

Margrethe Vestager
18/07/2018

4,34 mld euro – to wysokość grzywny nałożonej przez KE na firmę Google za naruszenie unijnych przepisów ochrony konkurencji. Jak ustalono, od 2011 r. Google nakłada niezgodne z prawem ograniczenia na producentów urządzeń z systemem Android i operatorów sieci komórkowych, aby ugruntować swoją przewagę na rynku wyszukiwarek internetowych.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Inicjatywy od obywateli
18/07/2018

"Uratujmy przed głodem" oraz „Zachowanie obywatelstwa Unii Europejskiej" – to nowe inicjatywy obywatelskie, które - decyzją kolegium komisarzy - zostaną zarejestrowane i będą podlegać dalszej procedurze. Pierwsza dotyczy m.in. ograniczenia marnotrawienia żywności, druga jest odpowiedzią na sytuację tych brytyjskich obywateli, którzy w wyniku brexitu stracą unijne obywatelstwo.

Kategoria:
Polityka europejska
Jean-Claude Juncker
18/07/2018

Plan inwestycyjny dla Europy przekroczył już zakładane 315 mld euro – wynika z najnowszych danych. Oznacza to szansę na stworzenie prawie półtora miliona nowych miejsc pracy oraz dodatkowy wzrost europejskiego PKB o ponad 1 proc. Inwestycje w ramach planu wsparły m.in. innowacyjne rozwiązania w opiece zdrowotnej w Hiszpanii, gospodarkę o obiegu zamkniętym w Republice Czeskiej czy produkcję żywności w Grecji.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
UE-Japonia: dane zabezpieczone
17/07/2018

Równolegle z umową o wolnym handlu UE i Japonia pomyślnie zakończyły rozmowy w sprawie zabezpieczenia danych. Oba kraje uznały systemy ochrony za „równoważne”, co pozwoli na bezpieczny przepływ informacji. - Potwierdzamy nasze przywiązanie do wspólnych wartości dotyczących ochrony danych osobowych – powiedziała komisarz Věra Jourová.

Kategoria:
Polityka europejska
VW rozlicza się z dieselgate
17/07/2018

Komisja Europejska i krajowe organy ochrony konsumentów w UE opublikowały wnioski dotyczące akcji przywoławczej będącej skutkiem afery „dieselgate”. W jej efekcie grupa Volkswagen zwróciła się do właścicieli 8,5 mln samochodów z terenu całej Unii o dostarczenie pojazdów do warsztatów. - Potrzebne są bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące dochodzenia roszczeń indywidualnych w UE, w tym powództwa zbiorowe – oceniła komisarz Věra Jourová.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Wolny handel dla 600 milionów
17/07/2018

Podczas szczytu UE-Japonia w Tokio przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker, przewodniczący Rady Donald Tusk i premier Japonii Shinzō Abe podpisali umowę o partnerstwie gospodarczym. Jest to największa jak dotąd umowa handlowa wynegocjowana przez Unię Europejską. Dzięki niej powstanie strefa wolnego handlu obejmująca ponad 600 milionów osób.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Vĕra Jourová
16/07/2018

Sposób prezentowania cen przez popularnym portal rezerwacyjny Airbnb narusza dyrektywę o nieuczciwych praktykach handlowych – uważa Komisja Europejska i domaga się dostosowania warunków do przepisów. - Konsumenci muszą z łatwością rozumieć za co i w jaki sposób płacą za usługi, a także uzyskać jasne wytyczne dotyczące np. anulowania rezerwacji – powiedziała komisarz Vĕra Jourová.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Nowe wsparcie z UE dla MŚP
12/07/2018

Największa w historii polska umowa w ramach instrumentów gwarancyjnych programów UE – COSME, została podpisana przez Bank Pekao S.A. i Europejski Fundusz Inwestycyjny. Dzięki niej polscy przedsiębiorcy zyskają łatwiejszy dostęp do nowych kredytów inwestycyjnych i obrotowych o wartości blisko 1,2 mld zł. - Dzięki wsparciu ze strony UE około 1500 polskich MŚP, które do tej miały problemy z dostępem do środków finansowych, uzyska nowe możliwości w tym zakresie - powiedziała komisarz Elżbieta Bieńkowska.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Grecja wraca do normalności
11/07/2018

Komisja Europejska przyjęła decyzję o przystąpieniu do stosowania ram wzmocnionego nadzoru w stosunku do Grecji. Ma to wesprzeć wdrażanie uzgodnionych reform po pomyślnym zakończeniu programu pomocy stabilizacyjnej w ramach Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS). 20 sierpnia Grecja zakończy program pomocy stabilizacyjnej w ramach EMS, który zabezpiecza jej miejsce w strefie euro i UE.

Kategoria:
Polityka europejska
Ponad 145 mln euro na drogę Warszawa-Lublin
05/07/2018

Z Funduszu Spójności przeznaczono kwotę 145,8 mln euro na poprawę połączeń drogowych na środkowym wschodzie Polski, w województwie mazowieckim, między Warszawą a Lublinem. Nowy odcinek drogi ekspresowej S17 połączy Góraszkę z Garwolinem, poprawiając bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz wygodę i czas podróży. To jedno z najbardziej obciążonych połączeń drogowych w Polsce.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

Pages