Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

/poland/file/leki-bezpieczne-i-dost%C4%99pne_plLeki bezpieczne i dostępne

Leki bezpieczne i dostępne
AdobeStock

Przystępne cenowo, dostępne i bezpieczne leki dla wszystkich – to podstawowe założenie strategii farmaceutycznej dla Europy. - Pomoże unijnemu przemysłowi farmaceutycznemu utrzymać konkurencyjność i innowacyjność, przy uwzględnieniu potrzeb pacjentów i potrzeb naszych systemów opieki zdrowotnej - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/filary-r%C3%B3wno%C5%9Bci_plFilary równości

Filary równości
AdobeStock
25/11/2020

- Udział kobiet i dziewcząt w życiu społecznym i ich przywództwo są warunkami demokracji, sprawiedliwości, pokoju – powiedział wiceprzewodniczący Josep Borrell. KE przedstawiła plan działania w sprawie równości płci. Zakłada on m.in. wzmacnianie pozycji kobiet, dziewcząt i osób młodych, tak aby mogły w pełni korzystać ze swoich praw i zwiększyć swój udział w życiu społecznym.

Kategoria: Sprawiedliwość i prawa obywatelskie

/poland/file/dane-dobrze-chronione_plDane dobrze chronione

Dane dobrze chronione
AdobeStock

- Nie musimy dzielić się wszystkimi danymi. Jeżeli jednak to robimy, a te dane są wrażliwe, ich wymiana powinna odbywać się w taki sposób, który zagwarantuje ich rzetelność i ochronę – powiedziała wiceprzewodnicząca Margrethe Vestager. Aby lepiej wykorzystać potencjał stale rosnącej ilości, KE proponuje nowe przepisy dotyczące ich zarządzaniem.

Kategoria: Nauka i technologie

/poland/file/wsparcie-dla-afganistanu_plWsparcie dla Afganistanu

Wsparcie dla Afganistanu
AdobeStock

Unia Europejska potwierdziła swoją długotrwałą solidarność i partnerstwo z mieszkańcami Afganistanu. Podczas tegorocznej konferencji w Genewie odbywającej się pod hasłem: „Pokój, dobrobyt i samodzielność”, UE zobowiązała się do przekazania Afganistanowi wsparcia w wysokości 1,2 mld euro w latach 2021–2025 w ramach pomocy.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/nowe-podej%C5%9Bcie-do-integracji_plNowe podejście do integracji

Nowe podejście do integracji
AdobeStock

- Migranci to „my”, a nie „oni”. Każdy ma swoją rolę do odegrania, aby nasze społeczeństwa były spójne i cieszyły się dobrobytem – powiedziała komisarz Ylva Johansson. Komisja Europejska przedstawiła plan działania na rzecz integracji i włączenia społecznego na lata 2021–2027. Zakłada on m.in. lepszy dostęp migrantów do edukacji, rynku pracy, opieki zdrowotnej oraz zasobów mieszkaniowych.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/czystsze-powietrze-w-europie_plCzystsze powietrze w Europie

Czystsze powietrze w Europie
AdobeStock

Lepsza jakość powietrza w ostatnim dziesięcioleciu przyczyniła się do znacznego zmniejszenia liczby przedwczesnych zgonów w Europie. Najnowsze oficjalne dane Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) pokazują jednak, że prawie wszyscy Europejczycy nadal cierpią z powodu zanieczyszczenia atmosfery, co prowadzi do około 400 000 przedwczesnych śmierci na całym kontynencie.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/autobus-elektryczny_plAutobus elektryczny

Autobus elektryczny
AdobeStock

Zakup 130 niskopodłogowych, 18-metrowych autobusów elektrycznych oraz budowa 27 stacji ładowania w znacznie mniejszym stopniu obciąży budżet Warszawy niż zakładano. Dzięki zatwierdzonej zmianie ponad 64 mln euro z budżetu Unii Europejskiej pokryje 85 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji w transport publiczny polskiej stolicy.

Kategoria: Rozwój regionalny

/poland/file/media_plMedia

Media
AdobesStock

- Gdy dziennikarze są w niebezpieczeństwie, zagrożona jest demokracja. Dlatego finansujemy projekty, które będą bezpośrednio ich wspierać – powiedziała wiceprzewodnicząca Věra Jourová. KE przeznacza 3,9 mln euro na wsparcie dziennikarstwa śledczego i wolności mediów. - Będzie sprzyjać innowacjom i różnorodności w produkcji i dystrybucji mediów informacyjnych – dodał komisarz Thierry Breton.

Kategoria: Sprawiedliwość i prawa obywatelskie

/poland/file/p%C5%82ywaj%C4%85ca-energia_plPływająca energia

Pływająca energia
AdobeStock

- Energia z morskich źródeł odnawialnych jest prawdziwym europejskim sukcesem – powiedział wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw Europejskiego Zielonego Ładu, Frans Timmermans. KE przedstawiła strategię zwiększenia udziału energii morskiej w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej. Mają w tym pomóc nowoczesne technologie jak pływające elektrownie wiatrowe i instalacje fotowoltaiczne.

Kategoria: Energia i zasoby naturalne

/poland/file/32-mln-euro-dla-lubuskiego_pl32 mln euro dla Lubuskiego

32 mln euro dla Lubuskiego
AdobeStock

Komisja Europejska przekierowuje 32 mln euro z funduszy polityki spójności na pomoc Polsce w radzeniu sobie ze skutkami kryzysu poprzez modyfikację Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego. Część pieniędzy posłuży sfinansowaniu projektu bonów dla małych i średnich firm, większość – na sprzęt medyczny i inne potrzeby służby zdrowia w czasie pandemii COVID-19.

Kategoria: Rozwój regionalny

Pages