Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

Jeden rynek – jedna Europa
20/03/2018

Wspólne oświadczenie z okazji 25. rocznicy jednolitego rynku europejskiego – Antonio Tajani, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej, Bojko Borisow, przewodniczący rotacyjnej prezydencji w Radzie UE i premier Bułgarii.

Kategoria:
Polityka europejska
Młodzi, zdolni, utalentowani
19/03/2018

Co decyduje o jakości tłumaczenia pisemnego? Jakie przymioty powinien mieć dobry tłumacz: wiedzę, wrażliwość, skrupulatność, dociekliwość czy talent? W czwartek 15 marca w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia wyróżnień w konkursie Juvenes Translatores połączona z warsztatami dotyczącymi języka polskiego i tłumaczeń pisemnych.

Kategoria:
Kultura, edukacja i młodzież
Mały Świat
16/03/2018

Mały Świat to projekt edukacyjny Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej zrealizowany przez Stowarzyszenie Semper Avanti i skierowany do najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. W ramach projektu w 5 wrocławskich szkołach podstawowych odbyło się łącznie 75 spotkań z zagranicznymi edukatorami mieszkającymi od kilku lat w Polsce. 

Kategoria:
Przedstawicielstwo Regionalne we Wrocławiu, Kultura, edukacja i młodzież
Marianne Thyssen
15/03/2018

- Zbyt często szkolenia zawodowe postrzegane są jako „drugi wybór” w edukacji – mówi Marianne Thyssen. Państwa członkowskie UE właśnie zawarły porozumienie w sprawie europejskich ram w zakresie jakości i skuteczności programów przygotowania zawodowego. Przewidują one m.in. obowiązek zawarcia pisemnej umowy z uczniem oraz wynagradzanie za pracę wykonaną w ramach przyuczania do zawodu.

Owoce, warzywa i mleko w unijnych szkołach
15/03/2018

Dzięki unijnym programom już 30 mln dzieci w szkołach w całej UE dostaje mleko, owoce i warzywa. Oprócz dystrybucji tych produktów Unia propaguje też zdrowe nawyki żywieniowe i realizuje programy edukacyjne na temat znaczenia zrównoważonego odżywiania się i sposobów produkcji żywności. Komisarz Phil Hogan deklaruje, że inicjatywy "Owoce i warzywa w szkole" oraz "Mleko w szkole" będą kontynuowane.

Wirtualne wymiany Erasmusa+
15/03/2018

Erasmus+, jeden z najbardziej popularnych programów UE, uruchamia wirtualną wersję swoich działań. Celem jest skontaktowanie ze sobą jeszcze większej liczby studentów i młodych ludzi z krajów Europy i państw południowego sąsiedztwa UE. - Dzięki Wirtualnym wymianom Erasmusa+ dotrzemy do różnych środowisk i będziemy wspierać zrozumienie międzykulturowe – deklaruje komisarz Tibor Navracsics.

Kategoria:
Kultura, edukacja i młodzież
Prawa człowieka i organizacje pozarządowe
15/03/2018

- W Polsce obserwujemy zmniejszającą się przestrzeń do działania społeczeństwa obywatelskiego – to komentarz Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara do raportu Agencji Praw Podstawowych na temat organizacji pozarządowych działających na rzecz praw człowieka. Został on zaprezentowany i omówiony podczas debaty zorganizowanej w środę 14 marca w Przedstawicielstwie KE w Polsce.

Kategoria:
Sprawiedliwość i prawa obywatelskie
Valdis Dombrovskis
14/03/2018

KE proponuje szybsze zmniejszenie ilości kredytów zagrożonych w sektorze bankowym. Ma temu służyć m.in. odzyskiwanie wierzytelności bez konieczności wchodzenia na drogę sądową oraz umożliwienie bankom odsprzedawania inwestorom zagrożonych kredytów. - Z mniejszą liczbą kredytów zagrożonych w bilansach banki będą w stanie pożyczać więcej środków przedsiębiorstwom i gospodarstwom domowym – powiedział komisarz Valdis Dombrovskis.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Pomoc dla uchodźców w Turcji
14/03/2018

3 mld euro – tyle ma wynieść kolejna transza pomocy UE dla syryjskich uchodźców przebywających w Turcji. KE apeluje do krajów członkowskich o dotrzymanie zobowiązań z 2016 roku. Środki zostaną przeznaczone na pomoc humanitarną, edukację, zdrowie, infrastrukturę miejską i wsparcie społeczno-ekonomiczne. - Dzięki naszemu programowi z pomocy skorzystało już 1,2 mln uchodźców – powiedział komisarz Christos Stylianides.

Kategoria:
Polityka europejska
Migracja coraz bardziej pod kontrolą
14/03/2018

- Stworzona przez nas strategia zarządzania migracją we współpracy z kluczowymi krajami, organizacjami ONZ i Unią Afrykańską przynosi efekty – mówi Federica Mogherini podsumowując kolejne sprawozdanie na temat funkcjonowania programu w zakresie migracji. W pierwszych miesiącach 2018 r. nadal obserwowano spadek liczby nielegalnych przybyszów spoza wspólnoty.

Kategoria:
Polityka europejska

Pages