Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

/poland/file/190819humanitarianjpg_pl190819_humanitarian.jpg

Pamięć o pracownikach humanitarnych
EC

UE jest światowym liderem pod względem pomocy humanitarnej. (…) Przestrzeganie prawa humanitarnego stanowi podstawę naszego zaangażowania na arenie międzynarodowej – piszą w Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej wiceprzewodnicząca KE Federica Mogherini oraz komisarza ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/190812youthjpg_pl190812_youth.jpg

Młodzież w centrum uwagi
EC

„Transformacja edukacji” to temat przewodni tegorocznych, europejskich obchodów Międzynarodowego Dnia Młodzieży. Chodzi m.in. o zwrócenie uwagi na starania podejmowane w celu poprawy integracyjnego charakteru edukacji oraz zwiększenia jej dostępności dla wszystkich młodych ludzi, w tym starań podejmowanych przez nich samych.

Kategoria: Kultura, edukacja i młodzież

/poland/file/190807beefjpg_pl190807_beef.jpg

UE-USA: wołowina bez hormonów
EC

Otwiera się furtka na import amerykańskiej wołowiny niezawierającej hormonów na europejski rynek. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i wspólnoty podpisali umowę, która zmienia funkcjonowanie obecnych kontyngentów dla mięsa wołowego. 10 lat temu na forum Międzynarodowej Organizacji Handlu obie strony toczyły spór dotyczący stosowania hormonów wzrostu w produkcji wołowiny.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/190807mergermainjpg_pl190807_merger_main.jpg

Przejęcie Lotosu przez PKN Orlen pod lupą Komisji
AP

Na mocy rozporządzenia UE w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w celu oceny planowanego nabycia Lotosu przez PKN Orlen. Komisja obawia się, że połączenie to może ograniczyć konkurencję w zakresie dostaw paliw oraz konkurencję na powiązanych rynkach w Polsce i krajach sąsiadujących.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/190805ebspringjpg_pl190805_eb_spring.jpg

Optymistyczni Europejczycy
EC

Polacy znaleźli się wśród czterech najbardziej optymistycznych narodów UE pod kątem spojrzenia na przyszłość wspólnoty – wynika z najnowszego badania opinii Standardowy Eurobarometr. Sondaż wskazuje na wyraźny wzrost pozytywnego postrzegania Unii przez obywateli we wszystkich dziedzinach – od gospodarki po stan demokracji. To najlepsze wyniki od czerwca 2014 r.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/190802lnjpg_pl190802_ln.jpg

Lekcja na 12 gwiazdek – podsumowanie edycji 2018/2019
EC

Blisko 5000 przejechanych kilometrów, 25 warsztatów dla ponad 650 uczniów ze szkół średnich z Małopolski, Podkarpacia, Lubelszczyzny i Świętokrzyskiego. Tak kończy się edycja 2018/2019 kampanii edukacyjnej „Lekcja na 12 gwiazdek”, która ma pokazać młodym Polakom, że mogą wpływać na decyzje podejmowane przez unijne instytucje.

Kategoria: Kultura, edukacja i młodzież

/poland/file/ebmainjpg_pleb_main.jpg

Premier Mateusz Morawiecki i komisarz Elżbieta Bieńkowska
EC

- Budowa dróg to jest sztafeta. Pierwsze decyzje o tej drodze ja jeszcze podejmowałam pięć lat temu – powiedziała Elżbieta Bieńkowska podczas otwarcia 36 kilometrów odcinka autostrady A1 między Częstochową a Pyrzowicami. Unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości przypomniała, że ponad 50 proc. finansowania budowy tej trasy pochodzi z budżetu Unii Europejskiej.

Kategoria: Transport i podróżowanie

/poland/file/190801romajpg_pl190801_roma.jpg

Pamięć o zagładzie Romów
EC

W nowoczesnych europejskich społeczeństwach i dyskursie politycznym nie ma miejsca na odczłowieczanie Romów ani żadnych innych grup mniejszościowych – piszą pierwszy wiceprzewodniczący Frans Timmermans oraz komisarz Věra Jourova. 2 sierpnia obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Romów, aby uczcić pamięć 500 tys. przedstawicieli tej narodowości zamordowanych w okupowanej Europie.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/190731mundusjpg_pl190731_mundus.jpg

UE-Japonia: studia Erasmus Mundus
EC

Młodzi ludzie z Polski będą mogli starać się o przyjęcie na wspólne studia magisterskie, realizowane w partnerstwie z Japonią w ramach programu Erasmus Mundus. Polska jest krajem partnerskim dla programu w dziedzinie robotyki zaawansowanej. To pierwszy z tego rodzaju konkurs realizowany i sfinansowany wspólnie przez Komisję Europejską i japoński rząd.

Kategoria: Kultura, edukacja i młodzież

/poland/file/190729audioriverjpg_pl190729_audioriver.jpg

#EUandME na Audioriver
EC

Płocki Audioriver w tym roku był okazją nie tylko do posłuchania muzyki. Festiwalowi goście mogli również odwiedzić strefę #EUandME Komisji Europejskiej, gdzie motywem przewodnim była realizacja pasji. Nasi goście uczestniczyli m.in. w ekologicznych warsztatach, podglądali jak tworzy się komiks, oglądali filmy krótkometrażowe. Mash Mashine przyciągała przyszłych DJ-ów, zaś sportowcy rywalizowali na ściance wspinaczkowej.

Kategoria: Kultura, edukacja i młodzież

Pages