Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

KE upomina Rumunię
13/11/2018

- To ważne, aby Rumunia natychmiast podjęła na nowo walkę z korupcją, jak również zapewniła niezależność sądownictwa – apeluje pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. KE przyjęła najnowsze sprawozdanie z postępów władz w Bukareszcie w zakresie wypełnienia zobowiązań określonych w ramach mechanizmu współpracy i weryfikacji (MWiW).

Kategoria:
Polityka europejska
Bułgarskie postępy
13/11/2018

- Bułgaria poczyniła dalsze postępy we wdrażaniu naszych zaleceń – powiedział pierwszy wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans referując najnowsze sprawozdanie przygotowane w ramach mechanizmu współpracy i weryfikacji (MWiW). Sofia jest nim objęta od 2007 r. Komisja oczekuje od bułgarskich władz realizacji zobowiązań m.in. w zakresie reformy sądownictwa, walki z korupcją i przestępczością.

Kategoria:
Polityka europejska
Rok Filara Praw Socjalnych
13/11/2018

Niespełna rok temu, 17 listopada 2017 r., podczas szczytu na rzecz sprawiedliwego zatrudnienia i wzrostu gospodarczego w Göteborgu w Szwecji przywódcy Unii Europejskiej uroczyście ogłosili powstanie europejskiego filara praw socjalnych. Od tego czasu Komisja Europejska podjęła konkretne inicjatywy w celu wprowadzenia w życie na poziomie wspólnotowym 20 praw i zasad.

Kategoria:
Zatrudnienie i sprawy społeczne
Mniejsze zapasy bardziej racjonalne
12/11/2018

Połowa odtłuszczonego mleka w proszku - 190 z 380 tys. ton - zakupionego i przechowywanego w zapasach publicznych od 2015 r. została ponownie wprowadzona na rynek bez szkody dla jego funkcjonowania i ożywienia sektora. Ostatni przetarg - na 30 tys. ton - odbył się 8 listopada. Działania interwencyjne, którymi zarządza KE, odegrały ważną rolę w stabilizowaniu rynków w latach 2015–2017.

Kategoria:
Środowisko, konsumenci i zdrowie
Cyfrowe bezpieczeństwo Europy
12/11/2018

- Przekształcamy agencję eu-LISA w centralny ośrodek naszych systemów informacyjnych związanych z granicami, migracją i bezpieczeństwem – zapowiada komisarz Dimitris Avramopoulos. Rada UE przyjęła wniosek Komisji dotyczący wzmocnienia Europejskiej Agencji ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości.

Kategoria:
Polityka europejska
Jesienna prognoza dla gospodarki
12/11/2018

Wzrost gospodarczy w strefie euro zmniejszy się z najwyższego od 10 lat poziomu – 2,4 proc. w 2017 r. – do 2,1 proc. w 2018 r., a następnie odnotuje dalszy łagodny spadek do 1,9 proc. w 2019 r. i 1,7 proc. w 2020 r. Oczekuje się, że ta sama tendencja będzie dotyczyć UE-27, dla której prognoza wzrostu wynosi 2,2 proc. w 2018 r., 2,0 proc. w 2019 r. i 1,9 proc. w 2020 r. Wzrost PKB Polski w bieżącym roku ma sięgnąć 4,8 proc., by w kolejnych dwóch latach nieco spowolnić - do 3,3 proc. 

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
UE chroni ludzi i środowisko
07/11/2018

Komisja Europejska potwierdza swoje zobowiązanie do ochrony ludzi i środowiska przed niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. Ma temu służyć kompleksowy przegląd prawodawstwa dotyczącego substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego. Strategiczne podejście będzie oparte na podstawach naukowych i stosowaniu zasady ostrożności.

Kategoria:
Środowisko, konsumenci i zdrowie
 Rozmowy o różnorodności kulturowej
02/11/2018

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej zaprosiło uczniów szkół ponadgimnazjalnych Dolnego Śląska na spotkania edukacyjne z Ludem Victorem Reno, filmowcem i działaczem społecznym. Doświadczenia życia w Polsce z perspektywy zamieszkującego kraj cudzoziemca były głównym tematem rozmów.

Kategoria:
Przedstawicielstwo Regionalne we Wrocławiu
Inauguracja Europejskiego Korpusu Solidarności
31/10/2018

- To jeden z najpiękniejszych projektów Komisji Europejskiej – w ten sposób dr Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, przedstawił Europejski Korpus Solidarności. Jego polska inauguracja odbyła się 30 października 2018 r. w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji pozarządowych z całego kraju.

Kategoria:
Kultura, edukacja i młodzież
Warsaw Security Forum
30/10/2018

Przyszłość Sojuszu Północnoatlantyckiego i architektury bezpieczeństwa w Europie, migracje, konflikty regionalne, a także nowa rewolucja przemysłowa – to część tematów omawianych podczas Warsaw Security Forum. Konferencja gościła m.in. ponad 20 obecnych i byłych prezydentów, premierów oraz ministrów spraw zagranicznych i obrony z kilkunastu państw świata oraz ponad 1200 ekspertów, urzędników, przedstawicieli sił zbrojnych i liderów biznesu.

Kategoria:
Polityka europejska

Pages