Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

/poland/file/aplikacje-monitoruj%C4%85ce-covid-19-w-unijnej-sieci_plAplikacje monitorujące COVID-19 w unijnej sieci

Aplikacje monitorujące COVID-19 w unijnej sieci
AdobeStock

Polska aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe, z której korzysta już niemal 1,6 miliona osób, dołączyła do tzw. unijnej bramy sieciowej. Dzięki temu będzie można z niej korzystać również poza granicami kraju. STOP COVID – ProteGO Safe służy do ustalania kontaktów zakaźnych. Podobnie jak inne aplikacje tego typu może pomóc w przerwaniu łańcucha transgranicznych zakażeń.

Kategoria: Nauka i technologie

/poland/file/sp%C3%B3jne-wykorzystanie-danych_plSpójne wykorzystanie danych

Spójne wykorzystanie danych
AdobeStock

- Przejrzystość zamówień jest nieodzowna, jeżeli chcemy zapewnić wydajność inwestycji publicznych zgodnie ze strategicznym celem UE – powiedział komisarz Thierry Breton. Komisja Europejska i EBOR promują innowacyjne wykorzystanie danych w zamówieniach publicznych z udziałem środków unijnych. Dwa projekty pilotażowe będą realizowane w Polsce i Grecji.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/lepsze-standardy-ochrony-w%C5%82asno%C5%9Bci-intelektualnej_plLepsze standardy ochrony własności intelektualnej

Lepsze standardy ochrony własności intelektualnej
AdobeStock

- W Europie powstają innowacje, które często można zaliczyć do wiodących na świecie, ale przedsiębiorstwa nadal nie są w stanie w pełni chronić swoich wynalazków – powiedział komisarz Thierry Breton. Komisja Europejska przyjęła plan działania w sprawie własności intelektualnej – ma on pomóc sektorowi kreatywnemu oraz przyspieszyć transformację ekologiczną i cyfrową.

Kategoria: Nauka i technologie

/poland/file/ke-zatwierdza-umow%C4%99-z-modern%C4%85_plKE zatwierdza umowę z Moderną

KE zatwierdza umowę z Moderną
AdobeStock

To szósta umowa w ramach unijnej strategii dotyczącej szczepionek. W umowie przewidziano zakup początkowo 80 mln dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE oraz możliwość zamówienia dalszych 80 mln dawek. Mają one zostać dostarczone przez firmę farmaceutyczną Moderna, gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna przeciw COVID-19.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/xiv-edycja-konkursu-juvenes-translatores_plXIV edycja konkursu Juvenes Translatores

XIV edycja konkursu Juvenes Translatores
AdobeStock

2894 uczniów z 663 szkół stanęło w szranki konkursu dla młodych tłumaczy. Mimo pandemii i trudności organizacyjnych, dziś równo o godz. 10.00 uczniowie ze wszystkich krajów UE przystąpili do tegorocznej edycji Juvenes Translatores. Mieli przetłumaczyć tekst o tematyce europejskiej w dowolnie wybranej przez siebie kombinacji 2 spośród 24 języków urzędowych Unii.

Kategoria: Kultura, edukacja i młodzież

/poland/file/leki-bezpieczne-i-dost%C4%99pne_plLeki bezpieczne i dostępne

Leki bezpieczne i dostępne
AdobeStock

Przystępne cenowo, dostępne i bezpieczne leki dla wszystkich – to podstawowe założenie strategii farmaceutycznej dla Europy. - Pomoże unijnemu przemysłowi farmaceutycznemu utrzymać konkurencyjność i innowacyjność, przy uwzględnieniu potrzeb pacjentów i potrzeb naszych systemów opieki zdrowotnej - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/filary-r%C3%B3wno%C5%9Bci_plFilary równości

Filary równości
AdobeStock
25/11/2020

- Udział kobiet i dziewcząt w życiu społecznym i ich przywództwo są warunkami demokracji, sprawiedliwości, pokoju – powiedział wiceprzewodniczący Josep Borrell. KE przedstawiła plan działania w sprawie równości płci. Zakłada on m.in. wzmacnianie pozycji kobiet, dziewcząt i osób młodych, tak aby mogły w pełni korzystać ze swoich praw i zwiększyć swój udział w życiu społecznym.

Kategoria: Sprawiedliwość i prawa obywatelskie

/poland/file/dane-dobrze-chronione_plDane dobrze chronione

Dane dobrze chronione
AdobeStock

- Nie musimy dzielić się wszystkimi danymi. Jeżeli jednak to robimy, a te dane są wrażliwe, ich wymiana powinna odbywać się w taki sposób, który zagwarantuje ich rzetelność i ochronę – powiedziała wiceprzewodnicząca Margrethe Vestager. Aby lepiej wykorzystać potencjał stale rosnącej ilości, KE proponuje nowe przepisy dotyczące ich zarządzaniem.

Kategoria: Nauka i technologie

/poland/file/wsparcie-dla-afganistanu_plWsparcie dla Afganistanu

Wsparcie dla Afganistanu
AdobeStock

Unia Europejska potwierdziła swoją długotrwałą solidarność i partnerstwo z mieszkańcami Afganistanu. Podczas tegorocznej konferencji w Genewie odbywającej się pod hasłem: „Pokój, dobrobyt i samodzielność”, UE zobowiązała się do przekazania Afganistanowi wsparcia w wysokości 1,2 mld euro w latach 2021–2025 w ramach pomocy.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/nowe-podej%C5%9Bcie-do-integracji_plNowe podejście do integracji

Nowe podejście do integracji
AdobeStock

- Migranci to „my”, a nie „oni”. Każdy ma swoją rolę do odegrania, aby nasze społeczeństwa były spójne i cieszyły się dobrobytem – powiedziała komisarz Ylva Johansson. Komisja Europejska przedstawiła plan działania na rzecz integracji i włączenia społecznego na lata 2021–2027. Zakłada on m.in. lepszy dostęp migrantów do edukacji, rynku pracy, opieki zdrowotnej oraz zasobów mieszkaniowych.

Kategoria: Polityka europejska

Pages