Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

/poland/file/ue-w-sprawie-bia%C5%82orusi_plUE w sprawie Białorusi

UE w sprawie Białorusi
EC

Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa / wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell wydał w imieniu Unii Europejskiej oświadczenie w sprawie wyborów prezydenckich na Białorusi.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/pomoc-pa%C5%84stwa-nie-dla-unikaj%C4%85cych-opodatkowania-0_plPomoc państwa nie dla unikających opodatkowania

Pomoc państwa nie dla unikających opodatkowania
EC

Komisja wypłaci pierwszą transzę pomocy dla Chorwacji w wysokości 88,9 mln euro z Funduszu Solidarności UE. Pieniądze zostaną przekazane w związku z tragicznym trzęsieniem ziemi, jakie miało miejsce w Zagrzebiu i jego okolicach w dniu 22 marca br. Mają pomóc Chorwacji we wspierania ludności oraz przywracaniu podstawowej infrastruktury i usług.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/bezpieczne-drogi-w-europie_plBezpieczne drogi w Europie

Bezpieczne drogi w Europie
EC

Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające, aby ocenić, czy wsparcie publiczne w wysokości 95 mln euro udzielone przez polskie władze przedsiębiorstwu chemicznemu LG Chem na inwestycje w rozbudowę zakładu produkującego baterie do aut elektrycznych w Biskupicach Podgórnych na Dolnym Śląsku jest zgodne z przepisami UE w sprawie regionalnej pomocy państwa.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/%E2%80%9Edobre-praktyki%E2%80%9D-w-czasie-koronawirusa_pl„Dobre praktyki” w czasie koronawirusa

„Dobre praktyki” w czasie koronawirusa
EC

Komisja wesprze 23 nowe projekty badawcze kwotą 128 mln euro w odpowiedzi na trwającą pandemię koronawirusa. Finansowanie w ramach unijnego programu w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” stanowi część zaplanowanej przez Komisję pomocy w wysokości 1,4 mld euro w ramach globalnej reakcji na pandemię koronawirusa, zapoczątkowanej przez Ursulę von der Leyen w maju 2020 r.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/dalsze-wsparcie-ue-dla-libanu_plDalsze wsparcie UE dla Libanu

Dalsze wsparcie UE dla Libanu
EC

Podczas międzynarodowej konferencji na rzecz pomocy i wsparcia dla Bejrutu i narodu libańskiego, Komisja zobowiązała się do przekazania nowych środków finansowych w wysokości 30 mln EUR na pomoc w zaspokojeniu pilnych potrzeb osób, które ucierpiały w tragicznej eksplozji w Bejrucie 4 sierpnia. Środki te uzupełnią kwotę 33 mln EUR, wcześniej ogłoszoną przez przewodniczącą KE w rozmowie telefonicznej z prezydentem Libanu.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/stosowanie-prawa-ue-w-2019-r_plStosowanie prawa UE w 2019 r.

Stosowanie prawa UE w 2019 r.
AdobeStock

Dzień po wyborach prezydenckich, jakie odbyły się 9 sierpnia w Białorusi, Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa / wiceprzewodniczący KE  Josep Borrell oraz komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivér Várhelyi opublikowali wspólne oświadczenie.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/pomoc-ue-dla-liba%C5%84czyk%C3%B3w_plPomoc UE dla Libańczyków

Pomoc UE dla Libańczyków
AdobeStock

33 mln euro na najpilniejsze potrzeby, pomoc medyczną i sprzęt oraz na ochronę infrastruktury krytycznej przekaże Komisja Europejska władzom Libanu. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen rozmawiała na ten temat w czwartek rano z premierem Hassanem Diabem. W imieniu Unii wyraziła kondolencje i wsparcie dla Libańczyków po katastrofalnym wybuchu w stolicy kraju, Bejrucie.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/janez-lenar%C4%8Di%C4%8D_plJanez Lenarčič

Janez Lenarčič
EC

Polska jest wśród pierwszych państw UE, które zaoferowały pomoc władzom libańskim po wybuchu w stolicy kraju Bejrucie. We wtorek 4 sierpnia eksplozja w okolicach portu spowodowała śmierć ponad 100 osób. Wstępne szacunki mówią o ok. 4 tys. rannych, zaś ponad 300 tys. osób pozostaje bez dachu nad głową. Komisja Europejska uruchomiła unijny mechanizm ochrony ludności.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/nowe-oznaczenie-geograficzne-z-polski_plNowe oznaczenie geograficzne z Polski

Nowe oznaczenie geograficzne z Polski
AdobeStock

Komisja Europejska zatwierdziła wniosek o wpisanie polskiego produktu regionalnego „Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego” do rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP). Miód ze spadzi jodłowej pochodzi z lasów górskich na południu Polski. Jest on pozyskiwany dzięki specjalistyczne wiedzy i doświadczeniu miejscowych pszczelarzy.

Kategoria: Rolnictwo

/poland/file/stosowanie-prawa-ue-w-2019-r_plStosowanie prawa UE w 2019 r.

Stosowanie prawa UE w 2019 r.
AdobeStock

Do końca 2019 r. Polska miała 74 otwarte sprawy związane z uchybieniem zobowiązaniom państwa członkowskiego. Najwięcej problemów z transpozycją prawa UE do prawa krajowego Polska miała w obszarze ochrony środowiska, rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP. Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie dotyczące przestrzegania prawa UE przez kraje członkowskie.

Kategoria: Sprawiedliwość i prawa obywatelskie

Pages