Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

/poland/file/potrzeby-lek-na-covid-19_plPotrzeby lek na COVID-19

Potrzeby lek na COVID-19
EC

Szczepionki nie mogą stanowić jedynej obrony przez koronawirusem. Dlatego Komisja Europejska uruchamia Strategię UE na rzecz środków terapeutycznych, które pozwolą leczyć i przywracać do zdrowia pacjentów. Do tej pory w UE do obrotu dopuszczono tylko jeden lek przeciwko COVID-19. W ramach nowej strategii jest szansa, że do października zostaną wprowadzone trzy nowe skuteczne środki terapeutyczne.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/samodzielna-gospodarka-ue_plSamodzielna gospodarka UE

Samodzielna gospodarka UE
AdobeStock

- Gdy wychodzimy z pandemii, zaktualizowana strategia przemysłowa ma na celu wykorzystanie pozycji Europy jako lidera do uzyskania przewagi konkurencyjnej w technologiach cyfrowych i ekologicznych – powiedział wiceprzewodniczący Valdis Dombrovskis. Kluczowym elementem strategii jest rozwiązanie zależności UE od innych rynków w utrzymaniu łańcuchów dostaw.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/subsydia-pod-kontrol%C4%85_plSubsydia pod kontrolą

Subsydia pod kontrolą
AdobeStock

- Otwartość wymaga sprawiedliwości. (…) Proponowane przepisy pomogą nam rozwiązać problem zakłócających konkurencję subsydiów przyznawanych przez państwa spoza UE – powiedziała wiceprzewodnicząca Margrethe Vestager. Rozporządzenie proponowane przez KE ma kontrolować zagraniczne subsydia, które mogę wpływać na obniżenie konkurencyjności europejskich firm.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/pandemiczny-hamulec-bezpiecze%C5%84stwa_plPandemiczny hamulec bezpieczeństwa

Pandemiczny hamulec bezpieczeństwa
AdobeStock

Łagodzenie ograniczeń dotyczących podróży do UE i jednoczesne przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wariantów koronawirusa za pomocą tzw. hamulca bezpieczeństwa proponuje Komisja Europejska. Czynnikiem ułatwiającym poruszanie się po terenie wspólnoty ma być przyjęcie całkowitej dawki jednej ze szczepionek dopuszczonej do obrotu przez UE.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/europe-direct-ue-w-zasi%C4%99gu-r%C4%99ki_plEUROPE DIRECT: UE w zasięgu ręki!

EUROPE DIRECT: UE w zasięgu ręki!
EC

1 maja rozpoczyna działalność nowa edycja 424 punktów EUROPE DIRECT w całej Unii Europejskiej. Punkty te informują o unijnych politykach i wartościach, a także stanowią ważne połączenie między wspólnotowymi instytucjami a obywatelami. Konsultanci odpowiedzą na każde pytanie dotyczące Unii, wyjaśnią w jaki sposób Europa walczy z pandemią COVID-19, jak działa fundusz odbudowy NextGenerationEU i wiele innych.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/atlas-demografii_plAtlas demografii

Atlas demografii
AdobeStock
29/04/2021

Ruszył unijny „Atlas demografii” – interaktywne narzędzie internetowe do wizualizacji, monitorowania i przewidywania zmian demograficznych w Unii Europejskiej, opracowane przez Wspólne Centrum Badawcze (JRC). Atlas zapewnia szybki i łatwy dostęp do kompleksowego zbioru danych i wiedzy zgromadzonych na szczeblu unijnym, krajowym, regionalnym i lokalnym.

Kategoria: Zatrudnienie i sprawy społeczne

/poland/file/biurokracja-za-burt%C4%99_plBiurokracja za burtę

Biurokracja za burtę
AdobeStock

Zasada „jedno więcej – jedno mniej” czyli symetryczne wprowadzanie i usuwanie obciążeń administracyjnych w tej samej dziedzinie polityki – to jeden z elementów lepszego stanowienia prawa zaproponowany przez KE. - Dysponuje już jednym z najlepszych systemów stanowienia prawa na świecie, ale musimy zrobić jeszcze więcej – powiedział wiceprzewodniczący Maroš Šefčovič.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/poczucie-solidarno%C5%9Bci_plPoczucie solidarności

Poczucie solidarności
AdobeStock

Prawie 9 na 10 obywateli UE uważa, że aby zmniejszyć ubóstwo ważne są stosunki partnerskie z krajami spoza UE – wynika z najnowszego badania Eurobarometr dotyczącego współpracy na rzecz rozwoju. - Cieszę się z tych bardzo pozytywnych wyników, które odzwierciedlają najlepsze z europejskich wartości: ducha globalnej solidarności, nawet w trudnych czasach – powiedziała komisarz Jutta Urpilainen.

Kategoria: Rozwój regionalny

/poland/file/techniki-genomowe-mog%C4%85-pom%C3%B3c-rolnikom_plTechniki genomowe mogą pomóc rolnikom

Techniki genomowe mogą pomóc rolnikom
AdobeStock

Należy rozpocząć debatę na temat nowych technik genomowych, ponieważ dotyczące ich badanie pokazuje potencjał w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz potrzebę opracowania nowej polityki – ocenia Komisja Europejska. Jednocześnie stwierdzono, że obecne prawodawstwo dotyczące GMO, przyjęte w 2001 r., nie jest adekwatne do potrzeb tych innowacyjnych technologii.

Kategoria: Nauka i technologie

/poland/file/pandemia-dezinformacji_plPandemia dezinformacji

Pandemia dezinformacji
EC

Jak odróżnić fake newsy od informacji z wiarygodnych źródeł? Czym grozi dezinformacja o COVID-19? Na te i inne pytania podczas Dialogu Obywatelskiego „Pandemia dezinformacji” odpowiadali eksperci - wirusolog dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, socjolog dr. Tomasz Sobierajski, Piotr Świtalski z Komisji Europejskiej oraz Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga „Crazy Nauka”.

Kategoria: Zatrudnienie i sprawy społeczne

Pages