Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

/poland/file/2022-europejskim-rokiem-m%C5%82odzie%C5%BCy_pl2022 Europejskim Rokiem Młodzieży

2022 Europejskim Rokiem Młodzieży
EC

W związku z zapowiedzią przewodniczącej Ursuli von der Leyen w wygłoszonym przez nią orędziu o stanie Unii z 2021 r. KE przyjęła formalny wniosek w sprawie ogłoszenia roku 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży. Aby budować lepszą, bardziej ekologiczną, cyfrową i sprzyjającą włączeniu społecznemu przyszłość, Europa potrzebuje wizji, zaangażowania i uczestnictwa wszystkich młodych ludzi.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/powstanie-biuro-ke-na-grenlandii_plPowstanie biuro KE na Grenlandii

Powstanie biuro KE na Grenlandii
EC

Silniejsze zaangażowanie Unii Europejskiej na rzecz bardziej ekologicznej, pokojowej i dobrze prosperującej Arktyki zapowiada Komisja Europejska. - Arktyka szybko się zmienia pod wpływem globalnego ocieplenia, zwiększonej konkurencji o zasoby naturalne i rywalizacji geopolitycznej – powiedział wiceprzewodniczący KE Josep Borrell.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/akcelerator-innowacji_plAkcelerator innowacji

Akcelerator innowacji
EC

Europejska Rada ds. Innowacji KE wybrała 65 innowacyjnych startupów i MŚP, które otrzymają 363 mln euro na finansowanie przełomowych projektów. Każda firma może liczyć na połączenie subwencji i inwestycji kapitałowych do 17 mln euro w celu opracowania innowacji w dziedzinie opieki zdrowotnej, technologii cyfrowych, energii, biotechnologii czy przestrzeni kosmicznej.

Kategoria: Nauka i technologie

/poland/file/energia-ze-wsparciem_plEnergia ze wsparciem

Energia ze wsparciem
EC

- Wzrost cen energii na świecie budzi poważne zaniepokojenie w UE – powiedziała komisarz Kadri Simson. Komisja Europejska przedstawiła zestaw narzędzi w odpowiedzi na obecną wyjątkową sytuację i jej skutki. Kraje członkowskie będą mogły skorzystać z takich środków jak wsparcie najuboższych konsumentów, odroczenia płatności czy tymczasowe obniżenie stawek podatkowych.

Kategoria: Energia i zasoby naturalne

/poland/file/szczyt-ue-ukraina-dalsza-wsp%C3%B3%C5%82praca_plSzczyt UE-Ukraina: dalsza współpraca

Szczyt UE-Ukraina: dalsza współpraca
EC

- Stosunki z Ukrainą to sprawa ogromnej wagi dla Unii Europejskiej – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Podczas 23. szczytu UE-Ukraina w Kijowie Unia Europejska i Ukraina potwierdziły swoje silne partnerstwo i zaangażowanie na rzecz wzmocnienia stowarzyszenia politycznego i integracji gospodarczej Ukrainy z Unią Europejską.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/nawozy-skuteczne-i-gro%C5%BAne_plNawozy skuteczne i groźne

Nawozy skuteczne i groźne
EC

Zanieczyszczenie wody azotanami stanowi nadal zagrożenie dla zdrowia mieszkańców Unii Europejskiej. Nadmierne nawożenie pozostaje jednak problemem w wielu częściach UE m.in. w Polsce. - Wdrażanie dyrektywy azotanowej w ciągu 30 lat doprowadziło do ogólnej poprawy jakości wody w UE. Tempo zmian nie jest jednak wystarczające – ostrzega komisarz Virginijus Sinkevičius.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/skuteczna-pomoc-dla-region%C3%B3w-i-miast_plSkuteczna pomoc dla regionów i miast

Skuteczna pomoc dla regionów i miast
EC

KE opublikowała podsumowanie pomocy rozdysponowanej w ramach programu REACT-EU. W ciągu zaledwie 4 miesięcy zatwierdzono 34 mld euro dla europejskich regionów i miast. - Instrumenty polityki spójności zapewniły obywatelom sprzęt medyczny, pomogły małym firmom, a także wniosły istotny wkład w cyfrową i ekologiczną transformację całej UE – powiedziała komisarz Elisa Ferreira.

Kategoria: Rozwój regionalny

/poland/file/kolej%C4%85-bli%C5%BCej-do-europy_plKoleją bliżej do Europy

Koleją bliżej do Europy
EC

- Z wielką przyjemnością otwieram tę nową rundę DiscoverEU, aby dać młodym ludziom szansę odkrycia bogactwa naszego kontynentu. KE ogłasza rok 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży – powiedziała komisarz Marija Gabriel. Komisja Europejska udostępni bezpłatne bilety kolejowe 60 tys. Europejczyków w wieku od 18 do 20 lat. Podróż należy odbyć od marca 2022 r. do lutego 2023 r.

Kategoria: Transport i podróżowanie

/poland/file/nowy-europejski-bauhaus-laureaci-konkursu_plNowy Europejski Bauhaus: laureaci konkursu

Nowy Europejski Bauhaus: laureaci konkursu
EC

Łodzianka Pola Włodarczyk została zwyciężczynią pierwszej edycji konkursu „Zaprojektuj Europę od nowa - Nowy Europejski Bauhaus”. Był on adresowany do studentek i studentów Akademii Sztuk Pięknych i innych uczelni artystycznych. - Bardzo lubię Polską Szkołę Plakatu i inspirują mnie zabiegi dla niej znane – prostota formy, metaforyczność, gra z odbiorcą – mówi laureatka.

Kategoria: Kultura, edukacja i młodzież

/poland/file/ursula-von-der-leyen-0_plUrsula von der Leyen

Ursula von der Leyen
EC

Przewodnicząca Komisji Europejskiej opublikowała oświadczenie w związku z wczorajszym orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Ursula von der Leyen podkreśla w nim, że UE jest wspólnotą wartości i prawa a decyzje Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości są wiążące dla wszystkich organów władzy państw członkowskich, w tym sądów krajowych.

Kategoria: Sprawiedliwość i prawa obywatelskie

Pages