Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

/poland/file/stosowanie-prawa-ue-w-2020-r_plStosowanie prawa UE w 2020 r.

Stosowanie prawa UE w 2020 r.
AdobeStock

Polska znajduje się w europejskiej średniej pod względem stosowania prawa UE w 2020 r. Komisja Europejska przyjęła sprawozdanie roczne z kontroli tego obszaru. Najmniejszą liczbę nowych przypadków niewłaściwej transpozycji lub nieprawidłowego stosowania prawa UE odnotowano w Danii, Finlandii, Irlandii i Niderlandach, największą w Bułgarii, we Włoszech, na Malcie i w Grecji.

Kategoria: Sprawiedliwość i prawa obywatelskie

/poland/file/globalne-wyzwania-dla-nauki_plGlobalne wyzwania dla nauki

Globalne wyzwania dla nauki
AdobeStock

- Zapewniliśmy państwom członkowskim więcej możliwości udzielania pomocy, tak aby mogły wesprzeć dwojaką transformację – ekologiczną i cyfrową – bez konieczności uprzedniego zgłaszania takiej pomocy – powiedziała wiceprzewodnicząca wykonawcza Margrethe Vestager. Komisja Europejska upraszcza zasady udzielania pomocy połączonej z unijnym wsparciem.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/horyzont-walki-z-pandemi%C4%85_plHoryzont walki z pandemią

Horyzont walki z pandemią
AdobeStock

120 mln euro z budżetu UE wesprze 11 nowych projektów naukowych, których w celem jest zwalczanie koronawirusa i jego wariantów. Większość projektów umożliwi wsparcie badań klinicznych nad nowymi sposobami leczenia i szczepionkami. - Nadal walczymy z obecną pandemią, a także przygotowujemy się na przyszłe zagrożenia – przypomina komisarz Marija Gabriel.

Kategoria: Nauka i technologie

/poland/file/praworz%C4%85dno%C5%9B%C4%87-2021_plPraworządność 2021

Praworządność 2021
EC

Reforma polskiego sądownictwa nadal znajduje się w centrum uwagi Komisji Europejskiej – wynika z drugiego sprawozdania na temat praworządności w UE. Obejmuje ono m.in. sytuację w wymiarze sprawiedliwości, działania antykorupcyjne, wolność i pluralizm mediów. - Sytuacja w kilku państwach członkowskich budzi poważny niepokój – powiedziała wiceprzewodnicząca Věra Jourová.

Kategoria: Sprawiedliwość i prawa obywatelskie

/poland/file/walka-z-przest%C4%99pczo%C5%9Bci%C4%85-finansow%C4%85_plWalka z przestępczością finansową

Walka z przestępczością finansową
EC

- Pranie pieniędzy stanowi wyraźne i aktualne zagrożenie dla obywateli, instytucji demokratycznych i systemu finansowego – powiedziała komisarz Mairead McGuinness. Komisja Europejska dokonuje przeglądu przepisów w tym zakresie, proponuje nowelizacje oraz utworzenie urzędu do walki z praniem pieniędzy. Inicjatywa wpisuje się w zobowiązanie KE do ochrony obywateli i unijnego systemu finansowego.

Kategoria: Sprawiedliwość i prawa obywatelskie

/poland/file/wto-sp%C3%B3r-ue-z-rosj%C4%85_plWTO: spór UE z Rosją

WTO: spór UE z Rosją
AdobeStock

UE zwraca się o konsultacje z Rosją w ramach Światowej Organizacji Handlu w sprawie niektórych środków ograniczających lub uniemożliwiających firmom z Unii sprzedaż towarów i usług rosyjskim przedsiębiorstwom państwowym i innym podmiotom w drodze zamówień w celach komercyjnych. Praktyki WTO wymagają, aby Rosja nie dyskryminowała w tej dziedzinie zagranicznych firm.

Kategoria: Sprawiedliwość i prawa obywatelskie

/poland/file/zdrowe-lasy_plZdrowe lasy

Zdrowe lasy
AdobeStock
19/07/2021

- Lasy to płuca naszej planety: mają zasadnicze znaczenie dla klimatu, różnorodności biologicznej, gleby i jakości powietrza – powiedział komisarz Janusz Wojciechowski. Komisja Europejska zaproponowała nową strategię ochrony i odbudowy lasów w UE. Przewiduje ona m.in. ścisłą ochronę lasów pierwotnych i starodrzewów, odbudowę zdegradowanych drzewostanów i zapewnienie zrównoważonej gospodarki nimi.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/prawa-os%C3%B3b-lgbtiq-%C5%BC%C3%B3%C5%82ta-kartka-dla-polski-i-w%C4%99gier_plPrawa osób LGBTIQ: żółta kartka dla Polski i Węgier

Prawa osób LGBTIQ: żółta kartka dla Polski i Węgier
AdobeStock

KE wszczyna kroki prawne przeciwko Węgrom i Polsce w związku z naruszeniem praw podstawowych osób LGBTIQ. - Europa nigdy nie pozwoli na piętnowanie części swoich obywateli: czy to ze względu na to, kogo kochają, czy ze względu na wiek, pochodzenie etniczne, poglądy polityczne czy przekonania religijne – przypominała 7 lipca przewodnicząca Ursula von der Leyen.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/europejski-zielony-%C5%82ad-komisja-proponuje-przekszta%C5%82cenie-gospodarki-i-spo%C5%82ecze%C5%84stwa-ue-aby_plEuropejski Zielony Ład: Komisja proponuje przekształcenie gospodarki i społeczeństwa UE, aby osiągnąć ambitne cele klimatyczne

Europejski Zielony Ład: Komisja proponuje przekształcenie gospodarki i społeczeństwa UE, aby osiągnąć ambitne cele klimatyczne
EC
14/07/2021

- Gospodarka oparta na paliwach kopalnych osiągnęła swoje granice. Następnym pokoleniom chcemy zostawić zdrową planetę, a także zapewnić dobre miejsca pracy i wzrost gospodarczy, który nie szkodzi przyrodzie – powiedziała przewodnicząca Ursula von der Leyen. Komisja Europejska proponuje przekształcenie gospodarki i społeczeństwa UE, aby osiągnąć ambitne cele klimatyczne.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/zielona-kolej-na-bia%C5%82ystok-new-pop-festival-0_plZielona kolej na Białystok New Pop Festival

Zielona kolej na Białystok New Pop Festival
EC

Dlaczego kolej jest jednym z najbardziej rekomendowanych środków transportu? Ile linii metra ma Rzym? Na te i inne pytania uczestnicy Białystok New Pop Festival 2021 mogli znaleźć odpowiedź w strefie przygotowanej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Motywami przewodnimi były Europejski Zielony Ład oraz Europejski Rok Kolei.

Kategoria: Polityka europejska

Pages