Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

Piotr Szymański
18/12/2018

Komisja Europejska w planie dotyczącym walki z dezinformacją bezpośrednio wskazuje na Rosję jako głównego i najgroźniejszego promotora tego typu działań na kontynencie. W nowym artykule z cyklu Europa okiem eksperta analityk Ośrodka Studiów Wschodnich *Piotr Szymański na przykładzie Finlandii pokazuje, jak władze w Helsinkach od lat próbują radzić sobie z takimi zagrożeniami.

Kategoria:
Europa okiem eksperta
Z Widokiem na wybory europejskie
18/12/2018

14 grudnia dobiegł końca cykl edukacyjny „Z Widokiem na wybory europejskie”, realizowany od września przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu i Biuro Parlamentu Europejskiego, we współpracy z Polską Fundacją im. Roberta Schumana.  Pomysłodawcą cyklu był wolontariusz Fundacji, Jan Pabisiak. Składał się on z czterech spotkań w Domu Europy i zgromadził łącznie ponad 150 uczestników.

Kategoria:
Przedstawicielstwo Regionalne we Wrocławiu
Bez roamingu, bez ograniczeń
14/12/2018

Półtora roku po zniesieniu opłat roamingowych Europejczycy coraz swobodniej korzystają z usług łączności mobilnej za granicą. Z przygotowanego przez KE sprawozdania wynika, że odnotowano natychmiastowy i znaczący wzrost liczby usług połączeń z telefonów komórkowych i transmisji danych, z których korzystają obywatele UE podróżując do innych krajów Unii.

Kategoria:
Nauka i technologie
W  70 rocznicę praw człowieka.
14/12/2018

10 grudnia 1948 r. został uchwalony jeden z najdonioślejszych dokumentów w historii Europy i świata, Powszechna Deklaracja Praw Człowieka. 70 lat później, mając tę rocznicę w pamięci, w Domu Europy we Wrocławiu odbyła się debata „Z Widokiem na Człowieka". Rozmawialiśmy o godności, podstawowych prawach uchodźców oraz o polityce migracyjnej Unii.

Kategoria:
Przedstawicielstwo Regionalne we Wrocławiu
Przepisy antydyskryminacyjne w Polsce
13/12/2018

"Jak (nie) działa polskie prawo antydyskryminacyjne?"- to temat konferencji, zorganizowanej 13 grudnia przez Przedstawicielstwo KE w Polsce we współpracy z Polskim Towarzystwem Prawa Antydyskryminacyjnego. Wydarzeniu towarzyszyła publikacja raportu pt. "Unijny zakaz dyskryminacji a prawo polskie. Analiza funkcjonowania przepisów antydyskryminacyjnych w praktyce polskich sądów".

Kategoria:
Sprawiedliwość i prawa obywatelskie
rescEU niesie pomoc
13/12/2018

Samoloty gaśnicze, pompy wodne, miejskie zespoły poszukiwawczo-ratownicze, szpitale polowe oraz zespoły ratownictwa medycznego – to zasoby, które mają wejść do rezerwy „rescEU”, systemu uzupełniającego Unijny Mechanizm Ochrony Ludności. Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie usprawnienia reagowania na klęski żywiołowe w Europie.

Kategoria:
Środowisko, konsumenci i zdrowie
Pomoc dla wschodniej Ukrainy
13/12/2018

Unia Europejska przeznaczyła kolejne 4 mln euro na kontynuowanie pomocy humanitarnej we wschodniej Ukrainie. Ma to szczególne znaczenie na początku zimy. - Ludność cywilna we wschodniej Ukrainie nadal cierpi na skutek trwającego cztery lata konfliktu – powiedział komisarz Christos Stylianides. Całkowita pomoc humanitarna udzielona przez UE Ukrainie od 2014 r. wynosi 116 mln euro.

Kategoria:
Polityka europejska
Umowa z Japonią od lutego
13/12/2018

Parlament Europejski zatwierdził umowy o partnerstwie gospodarczym i strategicznym UE-Japonia. Wynegocjowana przez KE umowa handlowa jako pierwsza w historii zawiera jasne odniesienie do paktu klimatycznego z Paryża. Dzięki porozumieniu handlowemu powstanie strefa wolnego handlu obejmująca 635 mln osób i jedną trzecią światowego PKB.

Kategoria:
Polityka europejska
Europa, która słucha
11/12/2018

Ponad 160 tys. bezpośrednich uczestników i prawie półtora miliona widzów dzięki transmisjom on-line – takie zasięg miały do tej pory Dialogi Obywatelskie zorganizowane przez obecna Komisję Europejską. Przed szczytem w Brukseli KE przedstawiła podsumowanie debat i konsultacji z obywatelami. Wynika z niego, że do tej pory najwięcej dialogów obywatelskich odbyło się w Polsce.

Kategoria:
Kultura, edukacja i młodzież
Hakerzy kontra jednolity rynek
11/12/2018

Incydenty, takie jak ataki Wannacry i NotPetya, zadziałały jak dzwonek alarmowy, ponieważ pokazały potencjalne konsekwencje ataków cybernetycznych na dużą skalę – powiedziała komisarz Mariya Gabriel komentując porozumienie w sprawie wzmocnienia cyberbezpieczeństwa Europy. Ustanawia ono m.in. nowe standardy ochrony produktów funkcjonujących na jednolitym rynku cyfrowym.

Kategoria:
Nauka i technologie

Pages