Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

/poland/file/janez-lenar%C4%8Di%C4%8D_plJanez Lenarčič

Janez Lenarčič
EC

Polska jest wśród pierwszych państw UE, które zaoferowały pomoc władzom libańskim po wybuchu w stolicy kraju Bejrucie. We wtorek 4 sierpnia eksplozja w okolicach portu spowodowała śmierć ponad 100 osób. Wstępne szacunki mówią o ok. 4 tys. rannych, zaś ponad 300 tys. osób pozostaje bez dachu nad głową. Komisja Europejska uruchomiła unijny mechanizm ochrony ludności.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/nowe-oznaczenie-geograficzne-z-polski_plNowe oznaczenie geograficzne z Polski

Nowe oznaczenie geograficzne z Polski
AdobeStock

Komisja Europejska zatwierdziła wniosek o wpisanie polskiego produktu regionalnego „Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego” do rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP). Miód ze spadzi jodłowej pochodzi z lasów górskich na południu Polski. Jest on pozyskiwany dzięki specjalistyczne wiedzy i doświadczeniu miejscowych pszczelarzy.

Kategoria: Rolnictwo

/poland/file/stosowanie-prawa-ue-w-2019-r_plStosowanie prawa UE w 2019 r.

Stosowanie prawa UE w 2019 r.
AdobeStock

Do końca 2019 r. Polska miała 74 otwarte sprawy związane z uchybieniem zobowiązaniom państwa członkowskiego. Najwięcej problemów z transpozycją prawa UE do prawa krajowego Polska miała w obszarze ochrony środowiska, rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP. Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie dotyczące przestrzegania prawa UE przez kraje członkowskie.

Kategoria: Sprawiedliwość i prawa obywatelskie

/poland/file/wsparcie-dla-polskich-rolnik%C3%B3w-zatwierdzone_plWsparcie dla polskich rolników zatwierdzone

Wsparcie dla polskich rolników zatwierdzone
AdobeStock

Polski program pomocy państwa o wartości 420 mln złotych, który pozwoli na wsparcie w dla przedsiębiorstw w sektorze rolniczym dotkniętym pandemią koronawirusa, został zatwierdzony przez KE. Wsparcie w formie dotacji bezpośrednich będzie dostępne dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. W sumie program ma wesprzeć 60 tys. firm.

Kategoria: Rolnictwo

/poland/file/osocze-na-wag%C4%99-zdrowia_plOsocze na wagę zdrowia

Osocze na wagę zdrowia
EC

Komisja Europejska wspiera leczenie COVID-19 za pomocą osocza rekonwalescentów - organizacje zajmujące się pobieraniem krwi mogą aplikować o dotacje. - Dzięki środkom, które zaproponowaliśmy, jesteśmy w stanie pójść o krok dalej w zakresie zbierania osocza i zachęcam wszystkich zainteresowanych do korzystania z nich – powiedziała komisarz Stella Kyriakides.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/umowa-handlowa-z-wietnamem_plUmowa handlowa z Wietnamem

Umowa handlowa z Wietnamem
AdobeStock

Wchodzi w życie umowa handlowa między UE a Wietnamem – To okazja, aby odbudować swoją siłę po kryzysie wywołanym przez koronawirusa – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wraz z korzyściami gospodarczymi, umowa ma wpływ na gwarancje poszanowania praw pracowniczych, ochronę środowiska i porozumienie paryskie w sprawie klimatu, poprzez mocne, prawnie wiążące i egzekwowalne postanowienia dotyczące zrównoważonego rozwoju.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/react-eu-pomo%C5%BCe-w-walce-z-kryzysem_plREACT-EU pomoże w walce z kryzysem

REACT-EU pomoże w walce z kryzysem
EC

- Zasoby w ramach REACT-EU będą miały kluczowe znaczenie w nadchodzących 3 latach dla naprawy gospodarki dotkniętej skutkami kryzysu koronawirusa – powiedziała komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira. Fundusz REACT-EU ma być głównym źródłem pomocy w rozwiązywaniu problemów związanych z zatrudnieniem i integracją społeczną.

Kategoria: Zatrudnienie i sprawy społeczne

/poland/file/za-kim-t%C4%99sknimy-w-ue_plZa kim tęsknimy w UE

Za kim tęsknimy w UE

211 felietonów nadesłano na konkurs #małekroki, organizowany przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce we współpracy z Instytutem Reportażu. Tematem była tęsknota za przyjaciółmi, krewnymi i znajomymi, mieszkającymi w innych krajach Unii. Na zwycięzców czekają warsztaty reporterskie z Mariuszem Szczygłem, jurorem konkursu, reporterem i laureatem nagrody Nike.

Kategoria: Kultura, edukacja i młodzież

/poland/file/inicjatywa-inwestycyjna-w-odpowiedzi-na-koronawirusa_plInicjatywa inwestycyjna w odpowiedzi na koronawirusa

Inicjatywa inwestycyjna w odpowiedzi na koronawirusa
AdobeStock

- Pakiety inicjatywy inwestycyjnej w zakresie reagowania na koronawirusa są bardzo potrzebną pomocą dla naszych państw członkowskich – ocenia komisarz Elisa Ferreira. Komisja Europejska oceniła decyzje dotyczące zwiększonej elastyczność zagospodarowania środków z polityki spójności. Wstępne dane pokazują, że państwa UE wykorzystały te udogodnienia w błyskawicznym tempie.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/lek-dla-30-tys-chorych-na-covid-19_plLek dla 30 tys. chorych na COVID-19

Lek dla 30 tys. chorych na COVID-19
AdobeStock

Komisja Europejska podpisała umowę z firmą farmaceutyczną Gilead, aby zabezpieczyć odpowiednią liczbę dawek Veklury (nazwa handlowa remdesiwiru). Był on pierwszym lekiem dopuszczonym na szczeblu UE w terapii COVID-19. Od początku sierpnia w celu zaspokojenia pilnych potrzeb partie Veklury będą udostępniane państwom członkowskim i Zjednoczonemu Królestwu przy koordynacji i wsparciu Komisji.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

Pages