Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

/poland/file/jak-unikn%C4%85%C4%87-koronawirusa-w-czasie-zimy_plJak uniknąć koronawirusa w czasie zimy?

Jak uniknąć koronawirusa w czasie zimy?
EC

Co 17 sekund jedna osoba traci życie z powodu COVID-19 w Europie. Mimo że sytuacja się stabilizuje, wciąż jednak nie jest ona najlepsza – powiedziała komisarz Stella Kyriakides. Strategia zarządzania pandemią w okresie zimowym przewiduje m.in. utrzymanie obowiązku dystansu fizycznego i ograniczanie kontaktów towarzyskich oraz testowanie i ustalanie kontaktów zakaźnych.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/sprawiedliwe-opodatkowanie-r%C3%B3wnie%C5%BC-w-sieci_plSprawiedliwe opodatkowanie również w sieci

Sprawiedliwe opodatkowanie również w sieci
AdobeStock

Państwa UE uzgodniły nowe przepisy dotyczące przejrzystości podatkowej dla platform cyfrowych. Przewidują one automatyczną wymianę informacji o przychodach uzyskiwanych przez sprzedawców, niezależnie od tego, czy platforma ma swoją siedzibę w UE, czy nie. - To dobra wiadomość dla finansów publicznych oraz dla uczciwych przedsiębiorców – powiedział komisarz Paolo Gentiloni.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/mniej-emisji-ale-jeszcze-nie-sukces_plMniej emisji, ale jeszcze nie sukces

Mniej emisji, ale jeszcze nie sukces
AdobeStock

W ubiegłym roku unijne emisje gazów cieplarnianych spadły do najniższego poziomu od trzech dekad – wynika z najnowszego sprawozdania z postępów działań w dziedzinie klimatu. - Unia Europejska dowodzi, że możliwe jest ograniczanie emisji przy jednoczesnym rozwoju gospodarki – powiedział wiceprzewodniczący wykonawczy KE Frans Timmermans.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/aplikacje-monitoruj%C4%85ce-covid-19-w-unijnej-sieci_plAplikacje monitorujące COVID-19 w unijnej sieci

Aplikacje monitorujące COVID-19 w unijnej sieci
AdobeStock

Polska aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe, z której korzysta już niemal 1,6 miliona osób, dołączyła do tzw. unijnej bramy sieciowej. Dzięki temu będzie można z niej korzystać również poza granicami kraju. STOP COVID – ProteGO Safe służy do ustalania kontaktów zakaźnych. Podobnie jak inne aplikacje tego typu może pomóc w przerwaniu łańcucha transgranicznych zakażeń.

Kategoria: Nauka i technologie

/poland/file/sp%C3%B3jne-wykorzystanie-danych_plSpójne wykorzystanie danych

Spójne wykorzystanie danych
AdobeStock

- Przejrzystość zamówień jest nieodzowna, jeżeli chcemy zapewnić wydajność inwestycji publicznych zgodnie ze strategicznym celem UE – powiedział komisarz Thierry Breton. Komisja Europejska i EBOR promują innowacyjne wykorzystanie danych w zamówieniach publicznych z udziałem środków unijnych. Dwa projekty pilotażowe będą realizowane w Polsce i Grecji.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/lepsze-standardy-ochrony-w%C5%82asno%C5%9Bci-intelektualnej_plLepsze standardy ochrony własności intelektualnej

Lepsze standardy ochrony własności intelektualnej
AdobeStock

- W Europie powstają innowacje, które często można zaliczyć do wiodących na świecie, ale przedsiębiorstwa nadal nie są w stanie w pełni chronić swoich wynalazków – powiedział komisarz Thierry Breton. Komisja Europejska przyjęła plan działania w sprawie własności intelektualnej – ma on pomóc sektorowi kreatywnemu oraz przyspieszyć transformację ekologiczną i cyfrową.

Kategoria: Nauka i technologie

/poland/file/ke-zatwierdza-umow%C4%99-z-modern%C4%85_plKE zatwierdza umowę z Moderną

KE zatwierdza umowę z Moderną
AdobeStock

To szósta umowa w ramach unijnej strategii dotyczącej szczepionek. W umowie przewidziano zakup początkowo 80 mln dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE oraz możliwość zamówienia dalszych 80 mln dawek. Mają one zostać dostarczone przez firmę farmaceutyczną Moderna, gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna przeciw COVID-19.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/xiv-edycja-konkursu-juvenes-translatores_plXIV edycja konkursu Juvenes Translatores

XIV edycja konkursu Juvenes Translatores
AdobeStock

2894 uczniów z 663 szkół stanęło w szranki konkursu dla młodych tłumaczy. Mimo pandemii i trudności organizacyjnych, dziś równo o godz. 10.00 uczniowie ze wszystkich krajów UE przystąpili do tegorocznej edycji Juvenes Translatores. Mieli przetłumaczyć tekst o tematyce europejskiej w dowolnie wybranej przez siebie kombinacji 2 spośród 24 języków urzędowych Unii.

Kategoria: Kultura, edukacja i młodzież

/poland/file/nasz-%C5%9Bwiat-uczy%C5%84my-go-lepszym_plTo nasz świat. Uczyńmy go lepszym!

To nasz świat. Uczyńmy go lepszym!
AdobeStock

Festiwal Internetowy "Odpowiadaj na globalne wyzwania" to polska część Tygodnia Edukacji Globalnej. W tym roku kolejny raz wydarzenie zorganizowało Centrum Edukacji Europejskiej, przy wsparciu Przedstawicielstwa KE w Polsce. Do uczestnictwa zgłosiło się 110 zespołów młodzieżowych, w skład których wchodziło ponad 730 uczniów i uczennic.

Kategoria: Kultura, edukacja i młodzież

/poland/file/leki-bezpieczne-i-dost%C4%99pne_plLeki bezpieczne i dostępne

Leki bezpieczne i dostępne
AdobeStock

Przystępne cenowo, dostępne i bezpieczne leki dla wszystkich – to podstawowe założenie strategii farmaceutycznej dla Europy. - Pomoże unijnemu przemysłowi farmaceutycznemu utrzymać konkurencyjność i innowacyjność, przy uwzględnieniu potrzeb pacjentów i potrzeb naszych systemów opieki zdrowotnej - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

Pages