Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

/poland/file/europa-bezpieczna-i-sprawiedliwa_plEuropa bezpieczna i sprawiedliwa

Europa bezpieczna i sprawiedliwa
AdobeStock

- Europejski filar praw socjalnych stał się punktem odniesienia dla budowy silnej Europy socjalnej. Teraz chcemy w ten projekt tchnąć nowe życie, przekształcając zasady w działania – powiedział komisarz Nicolas Schmit prezentując etapy wdrażania projektu. Przewidują one m.in. dojście do niemal 80-procentowego zatrudnienia dorosłych Europejczyków.

Kategoria: Zatrudnienie i sprawy społeczne

/poland/file/ta-sama-praca-jednakowa-p%C5%82aca_plTa sama praca, jednakowa płaca

Ta sama praca, jednakowa płaca
AdobeStock

- Nie ma już miejsca na podwójne standardy, których nic nie usprawiedliwia – powiedziała komisarz Helena Dalli przedstawiając wniosek w sprawie środków gwarantujących równe wynagrodzenie za taką samą pracę. Przewiduje on m.in., że to pracodawca będzie miał obowiązek dowieść, iż w jego przedsiębiorstwie nie występuje dyskryminacja płacowa.

Kategoria: Zatrudnienie i sprawy społeczne

/poland/file/pomoc-pa%C5%84stwa-nadal-konieczna_plPomoc państwa nadal konieczna

Pomoc państwa nadal konieczna
AdobeStock

Polityka fiskalna podczas obecnego kryzysu powinna pozostać elastyczna i dostosowywać się do sytuacji. KE ostrzega przed przedwczesnym wycofywaniem wsparcia, które powinno zostać utrzymane w tym i w przyszłym roku. Komisja przedstawiła zaktualizowane podejście do działań w zakresie polityki fiskalnej w odpowiedzi na pandemię koronawirusa.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/niedyskryminacja-i-r%C3%B3wne-szanse_plNiedyskryminacja i równe szanse

Niedyskryminacja i równe szanse
AdobeStock

Osoby z niepełnosprawnościami mają prawo uczestniczyć we wszystkich dziedzinach życia na tych samych zasadach co inni. Dlatego Komisja Europejska przygotowała strategię w tym zakresie na lata 2021–2030. - Niezależne życie, uczenie się w środowisku integracyjnym i praca w odpowiednich warunkach - to możliwości, które musimy zapewnić wszystkim obywatelom – powiedziała komisarz Helena Dalli.

Kategoria: Zatrudnienie i sprawy społeczne

/poland/file/reformy-kt%C3%B3re-przynios%C4%85-wzrost_plReformy, które przyniosą wzrost

Reformy, które przyniosą wzrost
EC

Instrument Wsparcia Technicznego to narzędzie, które ma umożliwić państwom UE przeprowadzenie reform, jakich potrzebują, aby zapewnić trwały wzrost gospodarczy. KE właśnie zatwierdziła 226 projektów we wszystkich 27 krajach członkowskich. Łączny budżet IWT na 2021 r. – na promowanie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej w Unii Europejskiej – ma sięgnąć 102,6 mln euro.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/safety-gate-chroni-konsument%C3%B3w_plSafety Gate chroni konsumentów

Safety Gate chroni konsumentów
EC

Safety Gate skutecznie pomaga w wycofywaniu z rynku niebezpiecznych produktów. Najnowsze sprawozdanie dotyczące systemu wczesnego ostrzegania pokazuje, że jest on również narzędziem w walce z COVID-19, bo pomaga eliminować ze sprzedaży m.in. wadliwe maseczki czy niespełanijące standardów wyposażenie ochronne. Safety Gate działa od 2003 r., właśnie ruszyła zmodernizowana strona internetowa systemu.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/od-do-g_plOd A do G

Od A do G
AdobeStock
01/03/2021

Aby pomóc konsumentom w UE zmniejszyć rachunki za energię oraz ślad węglowy, od 1 marca 2021 r. stosowana będzie – w przypadku wszystkich sklepów i internetowych sprzedawców detalicznych – nowa, powszechnie rozpoznawalna unijna etykieta energetyczna. - Nowy system będzie bardziej przejrzysty dla konsumentów – powiedziała komisarz Kadri Simson.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/roaming-nadal-bez-op%C5%82at_plRoaming nadal bez opłat

Roaming nadal bez opłat
AdobeStock

Podróżni w UE będą mogli nadal korzystać z bezpłatnego roamingu – zakłada rozporządzenie zaproponowane przez Komisję Europejską. - W cyfrowej dekadzie Europy wszyscy muszą mieć dostęp do najlepszej jakości sieci połączeń (…) niezależnie od tego, gdzie się znajdują – powiedział Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego.

Kategoria: Transport i podróżowanie

/poland/file/koronawirus-rodzi-przemoc_plKoronawirus rodzi przemoc

Koronawirus rodzi przemoc
AdobeStock

- Podczas pandemii odnotowano wzrost przemocy domowej, niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych, cyberprzestępczości oraz przestępstw z nienawiści na tle rasistowskim i ksenofobicznym – piszą wiceprzewodnicząca Věra Jourova i komisarz Didier Reynders w oświadczeniu z okazji Europejskiego Dnia Ofiar Przestępstw.

Kategoria: Zatrudnienie i sprawy społeczne

/poland/file/partnerstwo-dla-rozwoju_plPartnerstwo dla rozwoju

Partnerstwo dla rozwoju
AdobeStock

- Inwestując w innowacje, inwestujemy w naszą zdolność do odgrywania wiodącej roli w rozwoju technologicznym i rozwoju zdolności strategicznych – powiedział komisarz Thierry Breton. UE ma ustanowić nowe partnerstwa europejskie i zainwestować prawie 10 mld euro w ekologiczną i cyfrową transformację m.in. wodór, ekologiczne lotnictwo i kolej oraz – przede wszystkim – ochronę zdrowia.

Kategoria: Nauka i technologie

Pages