Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

/poland/file/robert-sobiech_plRobert Sobiech

Robert Sobiech
Collegium Civitas

Przeważająca większość Polaków nie wyobraża sobie życia poza Unią Europejską. Silne poczucie przynależności i pozytywne nastawienie do wspólnoty nie oznaczają jednak powszechnej akceptacji i zaufania do istniejących rozwiązań. W kolejnym artykule z cyklu „Europa okiem eksperta” dr Robert Sobiech* analizuje wyniki najnowszego badania opinii Standardowy Eurobarometr 92.

Kategoria: Europa okiem eksperta

/poland/file/eurobarometr-92_plEurobarometr 92

Eurobarometr 92
AdpobeStock

Polacy nadal pozytywnie postrzegają Unię Europejska, czują się jej obywatelami, jednak niezmiennie z nieufnością podchodzą do wspólnej waluty – wynika z najnowszego badania opinii Standardowy Eurobarometr 92. Wśród spraw, które niepokoją, na czołowych miejscach wymieniane są wzrost cen i kosztów utrzymania oraz kondycja służby zdrowia.

Kategoria: Polityka europejska

/poland/file/bli%C5%BCej-obywateli-bli%C5%BCej-regionu_plBliżej obywateli, bliżej regionu

Bliżej obywateli, bliżej regionu
EC

Nowy unijny budżet długoterminowy to nowe szanse na środki z funduszy europejskich. O tym, jakie możliwości finansowania inwestycji regionalnych oferuje nowa Komisja, z samorządowcami z dolnośląskiego i opolskiego rozmawiała komisyjna ekspertka z Dyrekcji ds. Polityki Regionalnej.

Kategoria: Przedstawicielstwo Regionalne we Wrocławiu

/poland/file/cyfrowa-przysz%C5%82o%C5%9B%C4%87-europy_plCyfrowa przyszłość Europy

Cyfrowa przyszłość Europy
EC

Pragnę, by cyfrowa Europa odzwierciedlała to, co w niej najlepsze – otwartość, sprawiedliwość, różnorodność, demokratyczność i pewność siebie - powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen prezentując strategie dotyczące sztucznej inteligencji i wykorzystania danych. Przewidują one m.in. inwestycyjne wspieranie wiarygodnych technologii służących w wielu dziedzinach życia – od cyberbezpieczeństwa po transport i media.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/investeu-50-milion%C3%B3w-dla-mlekpolu_plInvestEU: 50 milionów dla Mlekpolu

InvestEU: 50 milionów dla Mlekpolu
AdobeStock

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol 50 mln euro kredytu na rozbudowę zaplecza produkcyjnego, logistycznego i magazynowego. Projekt umożliwi Mlekpolowi wdrożenie modelu Przemysłu 4.0 i zmniejszenie śladu węglowego. Inwestycja finansowana w ramach planu inwestycyjnego dla Europy umocni pozycję firmy w sektorze spożywczym.

Kategoria: Rolnictwo

/poland/file/paolo-gentiloni_plPaolo Gentiloni

Paolo Gentiloni
EC

Ministrowie finansów UE uaktualnili unijny wykaz jurysdykcji podatkowych niechętnych współpracy. Do wykazu dodano cztery kraje lub terytoria – Kajmany, Palau, Panamę i Seszele – ponieważ nie zastosowały się one w wyznaczonym terminie do wymaganych standardów. - Dotychczas zbadaliśmy systemy podatkowe w 95 krajach i większość jest obecnie zgodna ze standardami dobrego zarządzania – powiedział komisarz Paolo Gentiloni.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/interreg-bli%C5%BCej-170-mln-europejczyk%C3%B3w-0_plInterreg: bliżej 170 mln Europejczyków

Interreg: bliżej 170 mln Europejczyków
EC

Unijny program współpracy transgranicznej Interreg obchodzi trzydzieste urodziny. Jego strategicznym celem jest wspieranie harmonijnego rozwoju gospodarczego, społecznego i terytorialnego Unii jako całości. - Projekty Interreg to konkretne przykłady na to, że granice nie muszą stanowić przeszkody – powiedziała komisarz Elisa Ferreira.

Kategoria: Rozwój regionalny

/poland/file/100-mln-euro-na-klimatyczne-projekty-life_pl100 mln euro na klimatyczne projekty LIFE

100 mln euro na klimatyczne projekty LIFE
EC

101,2 mln euro zostanie przeznaczone na inwestycje w najnowsze projekty w ramach programu działań na rzecz środowiska i klimatu (LIFE) - zadecydowała Komisja Europejska. Finansowanie pozwoli wesprzeć dziesięć dużych projektów, które będą realizowane na Cyprze, w Estonii, Francji, Grecji, Irlandii, na Łotwie, na Słowacji, w Czechach i w Hiszpanii.

Kategoria: Rozwój regionalny

/poland/file/prognoza-gospodarcza-2020-nadal-lekki-wzrost_plPrognoza gospodarcza 2020: nadal lekki wzrost

Prognoza gospodarcza 2020: nadal lekki wzrost
Adobe Stock

Wzrost polskiej gospodarki w tym i przyszłym roku powinien utrzymać się na poziomie 3,3 proc. PKB – przewiduje Komisja Europejska w prognozie gospodarczej z 2020 r. Gospodarka UE również będzie nadal rosnąć, choć w wolniejszym tempie. Wśród zagrożeń wymieniana jest m.in. epidemia koronawirusa „2019-nCoV”, wpływająca na zdrowie publiczne, działalność gospodarczą i handel.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/handel-wspiera-prawa-cz%C5%82owieka_plHandel wspiera prawa człowieka

Handel wspiera prawa człowieka
EC

Handel jest jednym z kluczowych narzędzi, jakimi dysponuje UE, aby wspierać poprawę sytuacji na całym świecie w zakresie praw człowieka, praw pracowniczych i dobrych rządów – powiedział Josep Borell prezentując sprawozdanie dotyczące systemu preferencji taryfowych. Eksport do UE z krajów korzystających z tego przywileju osiągnął w 2018 r. rekordową wartość 69 mld euro.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

Pages