Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

/poland/file/zdrowy-styl-%C5%BCycia_plZdrowy styl życia

Zdrowy styl życia
iStock
24/09/2021

- Świadomość tego, jak istotne dla zdrowego stylu życia są sport i aktywność fizyczna, jest w ostatnich latach coraz powszechniejsza, choćby z powodu pandemii. Musimy utrzymać tę korzystną tendencję - powiedziała komisarz Marija Gabriel. KE rozpoczęła kampanię HealthyLifestyle4All obejmującą wszystkie pokolenia grupy społeczne w celu poprawy zdrowia Europejczyków.

Kategoria: Zatrudnienie i sprawy społeczne

/poland/file/odwo%C5%82anie-prezesa-uke-w-trybunale_plOdwołanie prezesa UKE w Trybunale

Odwołanie prezesa UKE w Trybunale
EC

Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatrzy sprawę przeciwko Polsce w związku z podważeniem niezależności krajowego organu regulacyjnego ds. telekomunikacji. W 2020 r. zmiana prawa doprowadziła do wcześniejszego odwołania prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Decyzja o skierowaniu do TSUE sprawy przeciwko Polsce została podjęta po wymianie opinii między Brukselą i Warszawą.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/transformacja-cyfrowa-z-op%C3%B3%C5%BAnieniami_plTransformacja cyfrowa z opóźnieniami

Transformacja cyfrowa z opóźnieniami
EC

Polska znalazła się wśród 19 krajów UE, wobec których KE podejmuje kroki prawne ze względu na niepełną transpozycję prawa europejskiego w zakresie mediów audiowizualnych i telekomunikacji. Chodzi o zapisy znajdujące się w dyrektywie o audiowizualnych usługach medialnych oraz Europejskim kodeksie łączności elektronicznej.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/jedna-%C5%82adowarka-wiele-urz%C4%85dze%C5%84_plJedna ładowarka, wiele urządzeń

Jedna ładowarka, wiele urządzeń
EC

- Ładowarki zasilają wszystkie nasze najważniejsze urządzenia elektroniczne. Wraz z wzrostem liczby urządzeń sprzedaje się coraz więcej ładowarek, które nie są zamienne lub nie są potrzebne. Kończymy z tym – zapowiedział komisarz Thierry Breton. KE odnawia swoją inicjatywę proponując m.in. oddzielną sprzedaż urządzeń i ładowarek oraz harmonizacja portu ładowania.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/dzie%C5%84-rolnictwa-ekologicznego-w-ue_plDzień Rolnictwa Ekologicznego w UE

Dzień Rolnictwa Ekologicznego w UE
EC

Parlament Europejski, Rada i Komisja świętują inaugurację dorocznego „Dnia Rolnictwa Ekologicznego w UE”. Instytucje podpisały wspólną deklarację w tej sprawie. Inicjatywa ta wynika z Planu działania na rzecz rozwoju produkcji ekologicznej przyjętego przez KE 25 marca 2021 r., w którym zapowiedziano działania na rzecz podniesienia poziomu świadomości o produkcji ekologicznej.

Kategoria: Rolnictwo

/poland/file/europejczycy-stawiaj%C4%85-na-nauk%C4%99-i-technologi%C4%99_plEuropejczycy stawiają na naukę i technologię

Europejczycy stawiają na naukę i technologię
EC

86 proc. Europejczyków uważa, że ogólny wpływ nauki i technologii jest pozytywny – wynika najnowszego badania Eurobarometru. Technologie, które są obecnie opracowywane, będą miały pozytywny wpływ na nasz styl życia w najbliższych dwóch dekadach: szczególnie dotyczy to energii słonecznej (92 proc.), szczepionek, zwalczania chorób zakaźnych (86 proc.) i sztucznej inteligencji (61 proc.).

Kategoria: Nauka i technologie

/poland/file/ubezpieczenia-po-pandemii_plUbezpieczenia po pandemii

Ubezpieczenia po pandemii
EC

Polisy ubezpieczeniowe są niezbędne dla wielu Europejczyków i dla europejskich przedsiębiorstw. Dlatego Komisja Europejska przyjęła kompleksowy przegląd unijnych przepisów ubezpieczeniowych (znanych pod nazwą „Wypłacalność II”), aby zakłady ubezpieczeń mogły zwiększyć długoterminowe inwestycje w odbudowę Europy po pandemii COVID-19.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/europejska-legitymacja-studencka_plEuropejska legitymacja studencka

Europejska legitymacja studencka
EC

- Nowa aplikacja Erasmus+ będzie punktem kompleksowej obsługi dla mobilnych studentów – powiedziała komisarz Marija Gabriel. Dzięki zmodyfikowanemu interfejsowi, dostępnemu we wszystkich językach UE, każdy student otrzyma cyfrową legitymację, ważną w całej Unii Europejskiej. Dzięki temu młodzi ludzie będą mogli zrezygnować z kolejnych dokumentów papierowych.

Kategoria: Kultura, edukacja i młodzież

/poland/file/poci%C4%85g-europejskiego-roku-kolei-wyrusza-w-tras%C4%99_plPociąg Europejskiego Roku Kolei wyrusza w trasę

Pociąg Europejskiego Roku Kolei wyrusza w trasę
EC

Pociąg „Łącząc Europę” (Connecting Europe Express) w poniedziałek 20 września przyjechał do Warszawy. Europejski skład zatrzyma się jeszcze w Gdańsku, Białymstoku i Krakowie. Pociąg w 36 dni przejedzie przez 26 państw Europy. Przejazd pociągu jest jednym z symbolicznych wydarzeń Europejskiego Roku Kolei. Inicjatywa Komisji Europejskiej ma promować kolej jako bezpieczny i ekologiczny środek transportu.

Kategoria: Europe Direct Polska

/poland/file/ue-usa-wsp%C3%B3lna-walka-z-ociepleniem_plUE-USA: wspólna walka z ociepleniem

UE-USA: wspólna walka z ociepleniem
AdobeStock

UE i USA ogłosiły globalną inicjatywę na rzecz zmniejszenia światowych emisji metanu, która ma zostać zainaugurowana na konferencji klimatycznej ONZ (COP26) w Glasgow. Metan jest silnym gazem cieplarnianym i odpowiada za około połowę wzrostu netto średniej temperatury na świecie. Głównymi źródłami emisji są ropa naftowa i gaz, węgiel, rolnictwo oraz składowiska odpadów.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

Pages