Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

Kamil Frymark
23/10/2018

Wycofanie się nowej administracji w Waszyngtonie z porozumienia atomowego z Teheranem, mimo krytyki tego kroku ze strony europejskich partnerów, obrazuje obecny stan relacji transatlantyckich. W nowym artykule z cyklu "Europa okiem eksperta" *Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich zastanawia się na ile decyzje prezydenta Donalda Trumpa wpłyną na europejską politykę w zakresie bezpieczeństwa.

Kategoria:
Europa okiem eksperta
Jean-Claude Juncker
23/10/2018

Dla Europejczyków ważne są przepisy, z których mogą korzystać, a nie propozycje – mówi szef KE Jean-Claude Juncker prezentując program pracy na 2019 rok. Zawiera on plan kończenia wszystkich rozpoczętych inicjatyw legislacyjnych. Konieczne będą również zmiany w niektórych unijnych przepisach w związku z planowanym opuszczeniem wspólnoty przez Wielką Brytanię.

Kategoria:
Polityka europejska
Lepsze stanowienie prawa
23/10/2018

W obliczu zbliżających się wyborów europejskich i w kontekście przyszłości debaty europejskiej KE przedstawiła zmiany, jakie zamierza wprowadzić w procesie kształtowania polityki UE. Chodzi o bardziej efektywne wykorzystanie zasobów, skupienie się na mniejszej liczbie działań i jednocześnie skuteczniejszym realizowaniu priorytetów politycznych. Komisja chce również usprawnienia współpracy z parlamentami narodowymi i regionami.

Kategoria:
Sprawiedliwość i prawa obywatelskie
Solidarne wsparcie
18/10/2018

Polska otrzyma ponad 12 mln euro z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej jako pomoc w niwelowaniu skutków katastrofalnych deszczów i nawałnic w ubiegłym roku. - Obiecaliśmy, że nie zostawimy państw członkowskich samym sobie. Obiecaliśmy, że pomożemy im stanąć na nogi. Wywiązujemy się z tych obietnic – powiedziała komisarz Corina Crețu.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Digital4Culture: katalog filmów z Europy
18/10/2018

Podczas międzynarodowych targów filmowych w Lyonie komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Marija Gabriel przedstawi wersję roboczą katalogu filmów europejskich. Jego opracowanie to kluczowa inicjatywa w ramach strategii „Digital4Culture”, która jest częścią obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Kategoria:
Kultura, edukacja i młodzież
Cyfryzacja Europy - szanse i zagrożenia
18/10/2018

O cyfryzacji Europy i jej wpływie na codzienne życie mieszkańców dyskutowali podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach komisarz Mariya Gabriel i europoseł Jerzy Buzek. - Transformacja cyfrowa jest transformacją totalną. Przekształca naszą ekonomię, tworzy nowe produkty, łańcuchy wartości, a w szczególności wprowadza zmiany w naszych przedsiębiorstwach i metodach produkcji – mówiła Gabriel.

Kategoria:
Polityka europejska
DiscoverEU – nowa szansa
17/10/2018

Po sukcesie pierwszej edycji DiscoverEU, 29 listopada 2018 r. rusza nowa edycja konkursu Komisji Europejskiej. Nagrodami będą 12 tysięcy dodatkowych bezpłatnych biletów dla osiemnastolatków, którzy chcą lepiej poznać Europę. - Cieszę się, że będziemy mogli zaoferować to doświadczenie kolejnym młodym ludziom! – powiedział komisarz Tibor Navracsics.

Kategoria:
Kultura, edukacja i młodzież
Wolny handel z Wietnamem
17/10/2018

- To jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek w Azji Południowo-Wschodniej, o dynamicznym rynku 95 mln konsumentów – mówiła komisarz Cecilia Malmström po przyjęciu przez KE umowy handlowej i inwestycyjnej z Wietnamem. To kolejny etap na drodze do realizacji porozumienia, które wyeliminuje ponad 99 proc. ceł na towary będące przedmiotem handlu między stronami. Umowę musi jeszcze ratyfikować Parlament i Rada.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Bill Gates i Komisja zabiegają o lepszy klimat
17/10/2018

Kierowany przez Billa Gatesa fundusz Breakthrough Energy wspólnie z KE i uruchamiają fundusz inwestycyjny na rzecz czystej energii o wartości 100 mln euro. Jest to połączenie finansowania publicznego z długoterminowym kapitałem wysokiego ryzyka, które umożliwi realizację czystych technologii energetycznych. - Naukowcy i przedsiębiorcy potrzebują kapitału, aby tworzyć firmy dostarczające takie innowacje na światowy rynek – powiedział komisarz Carlos Moedas.

Kategoria:
Środowisko, konsumenci i zdrowie
Marc Lemaître
17/10/2018

Przyszłość polityki regionalnej w kontekście nowej perspektywy finansowej UE po 2020 roku była tematem spotkania w ramach cyklu Dialogów Obywatelskich podczas XI Europejskiego Forum Gospodarczego w Łodzi. Na pytania publiczności odpowiadali: Marc Lemaître, Dyrektor Generalny ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej oraz Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego.

Kategoria:
Polityka europejska

Pages