Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

/poland/file/reformy-kt%C3%B3re-przynios%C4%85-wzrost_plReformy, które przyniosą wzrost

Reformy, które przyniosą wzrost
EC

Instrument Wsparcia Technicznego to narzędzie, które ma umożliwić państwom UE przeprowadzenie reform, jakich potrzebują, aby zapewnić trwały wzrost gospodarczy. KE właśnie zatwierdziła 226 projektów we wszystkich 27 krajach członkowskich. Łączny budżet IWT na 2021 r. – na promowanie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej w Unii Europejskiej – ma sięgnąć 102,6 mln euro.

Kategoria: Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność

/poland/file/safety-gate-chroni-konsument%C3%B3w_plSafety Gate chroni konsumentów

Safety Gate chroni konsumentów
EC

Safety Gate skutecznie pomaga w wycofywaniu z rynku niebezpiecznych produktów. Najnowsze sprawozdanie dotyczące systemu wczesnego ostrzegania pokazuje, że jest on również narzędziem w walce z COVID-19, bo pomaga eliminować ze sprzedaży m.in. wadliwe maseczki czy niespełanijące standardów wyposażenie ochronne. Safety Gate działa od 2003 r., właśnie ruszyła zmodernizowana strona internetowa systemu.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/od-do-g_plOd A do G

Od A do G
AdobeStock
01/03/2021

Aby pomóc konsumentom w UE zmniejszyć rachunki za energię oraz ślad węglowy, od 1 marca 2021 r. stosowana będzie – w przypadku wszystkich sklepów i internetowych sprzedawców detalicznych – nowa, powszechnie rozpoznawalna unijna etykieta energetyczna. - Nowy system będzie bardziej przejrzysty dla konsumentów – powiedziała komisarz Kadri Simson.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/roaming-nadal-bez-op%C5%82at_plRoaming nadal bez opłat

Roaming nadal bez opłat
AdobeStock

Podróżni w UE będą mogli nadal korzystać z bezpłatnego roamingu – zakłada rozporządzenie zaproponowane przez Komisję Europejską. - W cyfrowej dekadzie Europy wszyscy muszą mieć dostęp do najlepszej jakości sieci połączeń (…) niezależnie od tego, gdzie się znajdują – powiedział Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego.

Kategoria: Transport i podróżowanie

/poland/file/koronawirus-rodzi-przemoc_plKoronawirus rodzi przemoc

Koronawirus rodzi przemoc
AdobeStock

- Podczas pandemii odnotowano wzrost przemocy domowej, niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych, cyberprzestępczości oraz przestępstw z nienawiści na tle rasistowskim i ksenofobicznym – piszą wiceprzewodnicząca Věra Jourova i komisarz Didier Reynders w oświadczeniu z okazji Europejskiego Dnia Ofiar Przestępstw.

Kategoria: Zatrudnienie i sprawy społeczne

/poland/file/partnerstwo-dla-rozwoju_plPartnerstwo dla rozwoju

Partnerstwo dla rozwoju
AdobeStock

- Inwestując w innowacje, inwestujemy w naszą zdolność do odgrywania wiodącej roli w rozwoju technologicznym i rozwoju zdolności strategicznych – powiedział komisarz Thierry Breton. UE ma ustanowić nowe partnerstwa europejskie i zainwestować prawie 10 mld euro w ekologiczną i cyfrową transformację m.in. wodór, ekologiczne lotnictwo i kolej oraz – przede wszystkim – ochronę zdrowia.

Kategoria: Nauka i technologie

/poland/file/obronno%C5%9B%C4%87-w-wielu-wymiarach_plObronność w wielu wymiarach

Obronność w wielu wymiarach
AdobeStock

- Zapewnienie silnej synergii między technologiami obronnymi, kosmicznymi i cywilnymi doprowadzi do powstania innowacji radykalnych i sprawi, że Europa nadal będzie wyznaczać światowe standardy - powiedział komisarz Thierry Breton. Po raz pierwszy finansowanie unijne stwarza możliwości zwiększenia europejskich zdolności w zakresie innowacji poprzez badanie i wykorzystywanie potencjału technologii.

Kategoria: Nauka i technologie

/poland/file/horyzont-dla-m%C5%82odych-naukowc%C3%B3w_plHoryzont dla młodych naukowców

Horyzont dla młodych naukowców
AdobeStock

- W ramach pierwszego konkursu młodzi naukowcy z całej Europy uzyskają wsparcie w tworzeniu własnych, niezależnych zespołów i programów badawczych – powiedziała komisarz Marija Gabriel. Europejska Rada ds. Badań Naukowych ogłosiła pierwsze zaproszenia do składania wniosków w ramach programu „Horyzont Europa”. Rada ma otrzymać ponad 16 mld euro.

Kategoria: Nauka i technologie

/poland/file/ha%C5%82as-przed-trybuna%C5%82_plHałas przed Trybunał

Hałas przed Trybunał
AdobeStock

Komisja Europejska postanawia pozwać Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy dotyczącej hałasu. Polskie prawo krajowe nie gwarantuje sporządzenia planów działania, które są obowiązkowe na mocy dyrektywy niezależnie od tego, czy w danej okolicy przekracza się wartości graniczne czy nie.

Kategoria: Środowisko, konsumenci i zdrowie

/poland/file/didier-reynders_plDidier Reynders

Didier Reynders
EC

- Bezpieczny przepływ danych między UE a Zjednoczonym Królestwem jest niezwykle istotny dla utrzymania bliskich stosunków handlowych i skutecznej współpracy w walce z przestępczością – powiedział komisarz Didier Reynders. W ostatnich miesiącach KE uważnie oceniła brytyjskie prawo i praktykę w tym zakresie m.in. przepisy dotyczące dostępu organów publicznych do danych.

Kategoria: Polityka europejska

Pages