Przedstawicielstwo w Polsce

Aktualności

Pages

Negocjacje handlowe UE–USA
18/01/2019

Komisja Europejska przyjęła wnioski dotyczące wytycznych do negocjacji handlowych ze Stanami Zjednoczonymi. Jeden mandat dotyczy oceny zgodności, drugi – zniesienia ceł na produkty przemysłowe. Negocjacje opierają się na wspólnym oświadczeniu uzgodnionym przez przewodniczącego Jean-Claude'a Junckera i prezydenta Donalda Trumpa w lipcu 2018.

Kategoria:
Polityka europejska
Szczecin lepiej skomunikowany
15/01/2019

Ponad 320 mln euro ze środków Funduszu Spójności przeznaczono na inwestycje w dwa projekty transportowe w Szczecinie i okolicach. Jeden z projektów dotyczy przebudowy torowisk tramwajowych, a drugi – modernizacji drogi wodnej między Szczecinem a Świnoujściem. Obie inwestycje poprawią jakość komunikacji, a także przyczynią się do polepszenia jakości powietrza.

Kategoria:
Transport i podróżowanie
DiscoverEU: ruszaj poznawać Europę!
15/01/2019

Ponad 14 tys. osiemnastolatków otrzyma bilety w drugiej edycji projektu DiscoverEU. To inicjatywa Komisji Europejskiej, która umożliwia młodzieży poznawanie Europy. Uczestnicy będą podróżować przez 30 dni w okresie od 15 kwietnia do 31 października 2019 r. Wraz z biletem DiscoverEU młodzi ludzie otrzymają wskazówki ułatwiające podróżowanie, będą również mogli kontaktować się ze sobą poprzez media społecznościowe.

Kategoria:
Kultura, edukacja i młodzież
Podatkowe decyzje niejednomyślne
15/01/2019

- Zasada jednomyślności w dziedzinie podatków w coraz większym stopniu wydaje się być politycznym anachronizmem – ocenia komisarz Pierre Moscovici. Komisja Europejska rozpoczyna debatę na temat stopniowego przejścia na sprawniejszy i bardziej demokratyczny sposób podejmowania decyzji w polityce podatkowej UE.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Nowe uprawnienia KNF a regulacje UE
14/01/2019

Komisja Nadzoru Finansowego mierzy się z największym kryzysem w swojej niespełna 13-letniej historii. Do aresztu trafił jej przewodniczący, pojawiły się zarzuty o korupcję w politycznym kontekście. Dodatkowe padły pytania o to czy poszerzenie uprawnień KNF w zakresie tzw. przejmowania banków są zgodne z unijnymi standardami. W najnowszej analizie z cyklu "Europa okiem eksperta" piszą o tym profesorowie Szkoły Głównej Handlowej Stanisław Kasiewicz* i Lech Kurkliński**.

Kategoria:
Europa okiem eksperta
Płowdiw i Matera – stolice kultury 2019
03/01/2019

Bułgarski Płowdiw i włoska Matera będą w 2019 roku rok Europejskimi Stolicami Kultury. - Programy wydarzeń kulturalnych przedstawiają wizję przyszłości tych miast oraz przyszłości Europy, a jednocześnie są świadectwem ich unikalnego dziedzictwa historycznego – powiedział europejski komisarz do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tibor Navracsics.

Kategoria:
Kultura, edukacja i młodzież
Euro obchodzi dwudzieste urodziny
31/12/2018

Pierwszego dnia Nowego Roku 2019 UE będzie świętować dwudziestą rocznicę wprowadzenia euro, wspólnej waluty europejskiej. Dokładnie 1 stycznia 1999 r. 11 państw Unii wprowadziło euro i przyjęło wspólną politykę pieniężną w ramach Europejskiego Banku Centralnego. Było to znaczące osiągnięcie w dążeniu do stabilności i dobrobytu w Europie. Dziś euro jest walutą 340 milionów Europejczyków w 19 państwach członkowskich.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Podatki bez luk
30/12/2018

1 stycznia 2019 r. weszły w życie nowe przepisy UE mające na celu wyeliminowanie głównych luk prawnych umożliwiających przedsiębiorstwom unikanie opodatkowania. Wszystkie państwa członkowskie będą stosować nowe prawnie wiążące środki przeciwdziałające praktykom stosowanym przez duże firmy wielonarodowe. Przepisy opierają się na globalnych standardach opracowanych przez OECD.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Europejczycy ufają Unii
21/12/2018

Większość Europejczyków wyraża przekonanie, że ich głos liczy się w UE – wynika z najnowszego badania Eurobarometru. Rośnie również liczba obywateli wspólnoty, którzy mają pozytywny wizerunek Unii. Dwadzieścia lat po wprowadzeniu wspólna waluta cieszy się poparciem trzech czwartych mieszkańców krajów, w których euro zastąpiło waluty narodowe – to rekordowy poziom akceptacji.

Kategoria:
Gospodarka, finanse, podatki i konkurencyjność
Jean-Claude Juncker
21/12/2018

Myślami jestem z rodzinami i bliskimi ofiar, a także z władzami i obywatelami Czech i Polski. Chcę oddać hołd wszystkim górnikom – ich odwadze i poświęceniu – a także wyrazić uznanie dla ekip ratowniczych – napisał szef Komisji Europejskiej w reakcji na tragiczny wypadek w kopalni w Karwinie na zachodzie Czech. W czwartek 20 grudnia w wybuchu metanu zginęło tam 13 górników.

Kategoria:
Polityka europejska

Pages