Przedstawicielstwo w Polsce

Spotkanie Juncker-Morawiecki

/poland/file/180110morawieckijunckermainjpg_pl180110_morawiecki_juncker_main.jpg

Mateusz Morawiecki i Jean-Claude Juncker
© EC

Przyszłość UE, pozycja Polski we wspólnocie oraz kwestie praworządności – to niektóre tematy poruszone podczas roboczej kolacji, na którą szef KE Jean-Claude Juncker zaprosił Mateusza Morawieckiego. Polski premier przyleciał do Brukseli kilka godzin po ogłoszeniu w Warszawie nowego składu swojego rządu. KE od dwóch lat prowadzi z Polską dialog na temat stanu praworządności – chodzi m.in. o reformę obejmującą sądownictwo.

10/01/2018

Oświadczenie wydane po kolacji roboczej przewodniczącego KE Jean-Claude'a Junckera i premiera RP Mateusza Morawieckiego

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i premier Polski Mateusz Morawiecki wydali następujące wspólne oświadczenie po kolacji roboczej, która miała miejsce w Brukseli 9 stycznia 2017 r.:

Dzisiaj wieczorem premier Polski i przewodniczący Komisji Europejskiej odbyli konstruktywną dyskusję, podczas której poruszyli szereg tematów. Był to ciąg dalszy rozmowy rozpoczętej na pierwszym spotkaniu przewodniczącego i premiera, które miało miejsce przy okazji posiedzenia Rady Europejskiej w grudniu 2017 r.

Przewodniczący Juncker i premier Morawiecki omówili szereg kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, takich jak przyszłość Unii Europejskiej, pozycja Polski w Unii Europejskiej, a także unijna polityka dotycząca rynku wewnętrznego, jednolitego rynku treści cyfrowych, energii i migracji.

Szczegółowo odnieśli się również do kwestii praworządności.

Ustalili, że spotkają się ponownie, by kontynuować dyskusję mającą przynieść postępy do końca lutego.

Kolacja przebiegła w przyjaznej atmosferze.

Więcej informacji: