Przedstawicielstwo w Polsce

Dzień Europy we Wrocławiu

/poland/file/170509wromainjpg_pl170509_wro_main.jpg

We wtorek 9 maja, w dniu upamiętniającym podpisanie deklaracji Schumana, spotkaliśmy się w Parku Staromiejskim na pikniku organizowanym przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. A po południu wspólnie debatowaliśmy w Domu Europy. 

 

10/05/2017

Tematami przewodnimi tegorocznego Dnia Europy są 60. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich oraz 30-lecie Programu Erasmus. Dlatego też wśród licznych atrakcji w Parku Staromiejskim, znalazły się między innymi warsztaty Kulinarny Erasmus – ich uczestnicy mogli skosztować przysmaków kuchni krajów unijnych. Najmłodsi wybrali się w dźwiękową podróż po Starym Kontynencie oraz sami tworzyli europejskie krajobrazy. Można było nauczyć się, jak naprawiać rower, skorzystać z warsztatów samoobrony oraz wziąć udział w grze sprawdzającej naszą wiedzę o Unii Europejskiej. Bardzo dużą popularnością cieszyła się foto budka. Kto z niej skorzystał, ten ma pamiątkowe zdjęcie w europejskiej stylizacji.

Piknik doskonale połączył dobrą zabawę z możliwością sprawdzenia i poszerzenia wiedzy na temat Unii, jej krajów członkowskich i programów przez nią prowadzonych. W namiotach instytucji unijnych – Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego – można było zasięgnąć informacji o Unii Europejskiej, otrzymać materiały informacyjne, dowiedzieć się, jakie prawa przysługują obywatelom UE, a także jak funkcjonuje program Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności. Goście mogli odwiedzić stoiska prezentujące kulturę różnych krajów europejskich i tematy szczególnie bliskie zjednoczonej Europie. 

Wśród gości pikniku, przedszkolaków, uczniów, studentów i osób dorosłych, nie zabrakło wybitnych specjalistów tematyki unijnej. Udowodnili to uczestnicząc w konkursie „Jedna z 28”, w którym trzeba było odpowiedzieć na 11 pytań dotyczących samej Unii oraz jej 28 krajów członkowskich. Jedna osoba i trzy uczniowskie drużyny odpowiedziały bezbłędnie na wszystkie pytania. Wielu uczestników znało odpowiedzi na większość zagadek.

Ciekawie było także poza parkiem. Przez centrum Wrocławia kursował specjalny tramwaj, w którym można było dowiedzieć się więcej o pikniku i samym Dniu Europy. Anglojęzyczni turyści zwiedzali centrum miasta, oglądając wpływ różnych kultur i narodów na obecny kształt Wrocławia. Nie zabrakło także gry miejskiej. 

Dzień wcześniej, w poniedziałek, w trzech wrocławskich szkołach odbyły się lekcje europejskie – coroczne spotkania w języku angielskim, przeznaczone dla dzieci i młodzieży w każdym wieku. W trakcie zajęć uczniowie mieli okazję poszerzyć wiedzę na temat Unii Europejskiej i jej państw członkowskich oraz przełamać ewentualną barierę językową.

Świętowaliśmy także rano w Domu Europy na wspólnym śniadaniu, a o 16:00  spotkaliśmy się tam ponownie na debacie z cyklu „Z Widokiem na przyszłość Europy". W spotkaniu wziął udział m.in. William Martin, wieloletni pracownik Komisji Europejskiej, który zasłużył się w kampanii dotyczącej ustanowienia flagi europejskiej w 1986 r. i wspierał Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w pierwszym półroczu jego istnienia.

Organizatorami Dnia Europy we Wrocławiu są Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Partnerem medialnym są TVP 3 Wrocław, Gazeta Wrocławska oraz Radio Wrocław.

 

 

 

 

 

/poland/file/dzie%C5%84-europy-2017-we-wroc%C5%82awiu_plDzień Europy 2017 we Wrocławiu