Przedstawicielstwo w Polsce

Film i dyskusja o uchodźcach

/poland/file/mainjpg-33_plmain.jpg

17 listopada odbył się we Wrocławiu pokaz edukacyjny  filmu „Fuocoammare” dla szkół średnich i gimnazjów. W pokazie i dyskusji wzięło udział 140 uczniów z opiekunami. Projekcję poprzedził wykład Lecha Molińskiego, który zarysował kontekst powstania filmu, który kręcony był na wyspie Lampedusa u wybrzeży Sycylii. Wydarzenie zorganizowało Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we współpracy z Fundacją Dom Pokoju.

17/11/2016

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z IX Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, III LO, VII LO, XII LO, Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego „Abor”, Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. Marcina Lutra i Zespołu Szkół nr 19 we Wrocławiu.

Po pokazie zaprosiliśmy uczniów do dyskusji, którą prowadziły Joanna Wajda – prawniczka i edukatorka wielokulturowa Fundacji Dom Pokoju oraz Agata Ferenc z koalicji Wrocław Wita Uchodźców. Uczniowie czynnie włączyli się w dyskusję, o tym jaką politykę powinno przyjąć państwo względem uchodźców, w jaki sposób mogłaby przebiegać integracja przedstawicieli innych kultur oraz opieka nad osobami, które doświadczyły traum wojennych. Tematem, który szczególnie poruszył młodzież był sposób funkcjonowania obozów dla uchodźców, o którym z własnych doświadczeń opowiadała Agata Ferenc.

 

Pokaz był kontynuacją projektu Wykopmy rasizm ze stadionów, wielokulturowego turnieju piłki nożnej, który odbył się we Wrocławiu 9 października  w ramach Tygodnia #Footballpeople organizowanego przez Football Against Racism Network (FARE).