Przedstawicielstwo w Polsce

Co wiesz o uchodźcach w Polsce?

/poland/file/171207refugeesmainjpg_pl171207_refugees_main.jpg

Warsztaty o uchodźcach
© EC

Interesujesz się działaniami na rzecz uchodźców? Chcesz wyrobić sobie własne zdanie w oparciu o doświadczenie innych? W najbliższą sobotę 9 grudnia Fundacja Ocalenie i Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland oddział w Łodzi zapraszają na dwa wydarzenia dotyczące uchodźców. Projekty są finansowane przez Przedstawicielstwo KE w Polsce.

Date: 
09/12/2017 - 09:00 - 19:00

Co wiesz o uchodźcach w Polsce?

W godz. 9.00 - 16.00 odbędą się warsztaty o uchodźcach skierowane do osób zainteresowanych włączeniem się w działania wspierające integrację w Polsce. Na warsztaty obowiązują zapisy na Facebooku.

KIEDY?

Sobota 9 grudnia 2017 r.

GDZIE?

Sala patio w budynku Centrum Informacyjno-Bibliotecznego UM, ul. Muszyńskiego 2a, Łódź

 

CELE WARSZTATU

▪ Uwrażliwienie na sytuację uchodźców

▪ Zwiększenie wiedzy na temat uchodźstwa w Polsce i na świecie

▪ Przekazanie wiedzy o procedurach i realiach dotyczących procesu ubiegania się o status uchodźcy i wspierania integracji uchodźców w Polsce

▪ Przekazanie rzetelnej wiedzy w zestawieniu ze stereotypami na temat uchodźców

 

WARSZTATY POPROWADZĄ:

Piotr Bystrianin - psycholog międzykulturowy i trener zaangażowany w działania z i na rzecz uchodźców. Zdobył doświadczenie pracując w ośrodku dla uchodźców, prowadząc szkolenia z wolontariuszami, studentami, pracownikami instytucji publicznych, funkcjonariuszami służb mundurowych, nauczycielami oraz duchowieństwem.

Kalina Czwarnóg - kulturoznawczyni, orientalistka. Członkini zarządu Fundacji Ocalenie, 8 lat doświadczenia w prowadzeniu warsztatów i szkoleń dla różnych grup, 7 lat doświadczenia w pracy z cudzoziemcami.

Feras Daboul - Syryjczyk, mentor w Fundacji Ocalenie, posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy z uchodźcami w Syrii i w Polsce.

 

Program spotkania

9.00 – 11.15 Moduł I - Stawanie się uchodźcą

  • Powitanie i wprowadzenie
  • Proces stawania się uchodźcą – gra symulacyjna z omówieniem

11.15 – 11.30 Przerwa

11.30 – 13.30 Moduł II - Sytuacja uchodźców

  • Psychologiczne aspekty sytuacji uchodźców – prezentacja i dyskusja
  • Definicja uchodźcy – omówienie i ćwiczenie zastosowania

13.30 – 14.00 Przerwa obiadowa

14.00 – 15.30 Moduł III - Procedura i co po niej

  • Procedura administracyjna ubiegania się o status uchodźcy – prezentacja i dyskusja
  • Państwowy system integracji uchodźców

15.30 – 16.00 Podsumowanie i ewaluacja 


O godz. 17.00 rozpocznie się otwarte dwugodzinne spotkanie „Uchodźcy w Polsce - kim są i jak im pomóc?” W jego trakcie o swoich doświadczeniach w pracy z uchodźcami opowiedzą specjaliści z Fundacja Ocalenie. Gościem specjalnym będzie Feras Daboul, Syryjczyk pracujący z uchodźcami - kiedyś w Syrii, dziś w Polsce. Zakończenie o godz. 19.00.

Uwaga! Ze względu na specyfikę poruszanych tematów oraz zastosowanie aktywnych metod nauczania, udział w warsztatach nie jest rekomendowany dla osób, które doświadczyły traumy oraz dla osób będących w trakcie psychoterapii lub leczenia psychiatrycznego.