Przedstawicielstwo w Polsce

Z Widokiem na literaturę

/poland/file/wiodk-literatura-fbpng_plwiodk-literatura-fb.png

Widok literatura
©EC

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej i Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu zapraszają na spotkanie z cyklu „Z Widokiem na Literaturę” poświęcone książce rumuńskiego pisarza Dana Lungu, pt. „O dziewczynce, która bawiła się w Boga". O blaskach i cieniach zróżnicowanego rozwoju gospodarczego Europy i doświadczeniach migrantów zarobkowych w Europie rozmawiać będziemy w czwartek 30 listopada o godz. 17:00 w Domu Europy we Wrocławiu.

Date: 
30/11/2017 - 17:00

Widok_literatura_plakat

Przysięgła sobie, że jeżeli mama nie wróci w ciągu miesiąca, wyruszy po nią do Włoch. Nie wiedziała, jak to zrobi, ale była zdecydowana znaleźć jakieś rozwiązanie. (…) Kto jedzie do Włoch, nigdy już nie wraca, chociaż obiecuje, że przyjedzie. Stamtąd można tylko rozmawiać przez telefon. Włosi bardziej śpiewają, niż mówią, i tak samo dzieje się z głosem mamy. Śpiewa słowa, aby nie można było poznać, jak bardzo jest smutna; żeby nie dało się poznać, że kłamie. Włochy to kraj w kształcie telefonu. Wszystkie mamy krzyczą do słuchawki, że niedługo przyjadą, ale żadna nie dotrzymuje słowa". 

(fragment książki)

Powieść „O dziewczynce, która bawiła się w Boga" rumuńskiego pisarza Dana Lungu, uznana została za Najlepszą Książkę Roku 2014, otrzymała także nagrodę czasopisma „Observator Cultural”. Jest to opowieść o dziewczynce, której losy ilustrują zjawisko tzw. eurosieroctwa – w sytuacji, gdy rodzinie nie starcza pieniędzy na życie, jedno z rodziców (w tym przypadku matka, co wydaje się bardziej dotkliwe dla dziecka) decyduje się na wyjazd za granicę do pracy. Wiąże się to z rozłąką i trudnymi życiowymi doświadczeniami, które wielu Rumunów, ale również i Polaków, poznało na własnej skórze – tej fenomen społeczny, tak bardzo dotkliwie odczuwany w społeczeństwie rumuńskim, jest oczywiście obecny i w naszym kraju.

Dan Lungu – pisarz, socjolog i profesor uniwersytecki, dyrektor Narodowego Muzeum Literatury Rumuńskiej w Jassach, jeden z najbardziej cenionych i tłumaczonych współczesnych pisarzy rumuńskich. Utwory Dana Lungu były tłumaczone na wiele europejskich języków. W Polsce ukazały się jak do tej pory dwie książki pisarza: O dziewczynce, która bawiła się w Boga" (2016 r.) oraz Jak zapomnieć o kobiecie" (2009 r.).

Spotkanie z Danem Lungu oraz z tłumaczką książki na język polski, Radosławą Janowską- Lascar, będzie przeplatane czytaniem fragmentów powieści O dziewczynce, która bawiła się w Boga" przez aktorkę Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Zinę Kerste.

Prowadzenie – Łukasz Wojtusik.

Zapraszamy do Domu Europy na ul. Widok 10, w czwartek 30 listopada o godz. 17:00.
Spotkanie odbędzie się w języku polskim i rumuńskim. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne w obu językach.

Wstęp wolny. 

Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 28 listopada na www.bit.ly/widok-literatura, mailowo na adres: ec-wroclaw@ec.europa.eu lub telefonicznie pod numerem telefonu: 71 324 09 904


Spotkanie odbędzie się w nawiązaniu do prowadzonego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej z siedzibą w Warszawie cyklu Literatura na Jasnej, mającym przybliżyć Polakom twórczość literacką pisarzy europejskich, a równocześnie wspierać wymianę kulturową oraz sprzyjać lepszemu porozumieniu między mieszkańcami Unii Europejskiej.