Przedstawicielstwo w Polsce

O siostrach Skłodowskich

/poland/file/171124literaturamainpng_pl171124_literatura_main.png

Literatura na Jasnej
© EC

„Uczone siostry. Rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich” to książka opowiadająca o wyjątkowej, siostrzanej relacji między wielką uczoną i ambitną lekarką. Autorką tej opowieści jest francuska dziennikarka Natacha Henry, która będzie gościem naszego cyklu Literatura na Jasnej. Fragmenty książki przeczyta aktorka Joanna Szczepkowska. 

Date: 
07/12/2017 - 18:30

 

Natacha HenryNiedawno obchodziliśmy 150. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, jedynej laureatki dwóch Nobli w dziedzinie fizyki i chemii. Gdyby jednak nie jej starsza siostra Bronia, Maria Skłodowska nie pojechałaby studiować na paryskiej Sorbonie, nie poznałaby Piotra Curie i nie zostałaby najsłynniejszą polską uczoną. 

Z kolei Bronia Skłodowska-Dłuska nie zostałaby jedną z pierwszych kobiet lekarzy, nie założyłaby jednego z najlepszych sanatoriów w Polsce, gdyby nie wsparcie Marii. O niezwykłej relacji sióstr, żyjących między Polską a Francją, dzielących ambicje zawodowe i osobiste dramaty, pełnych wiary w postęp naukowy, który przyniesie ludzkości szczęście, opowiada Natacha Henry w swojej książce „Uczone siostry. Rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich”. Książkę z francuskiego przełożyła Anna Broczkowska-Nguyen.

Spotkanie z autorką w ramach naszego cyklu Literatura na Jasnej odbędzie się w czwartek 7 grudnia 2017 r. o godz. 18.30 w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej przy ulicy Jasnej 14/16a w Warszawie. W spotkaniu weźmie udział także Małgorzata Ewa Rosen, dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Prowadzenie Michał Nogaś. Fragmenty książki przeczyta Joanna Szczepkowska.

Partnerem wydarzenia jest Instytut Francuski w Polsce.

NATACHA HENRY (ur. 1968 r.) – francuska dziennikarka, historyczka i eseistka, absolwentka paryskiej Sorbony. Specjalizuje się w biografiach słynnych kobiet. Za książkę o Marii i Broni Skłodowskich otrzymała dwie nagrody: francuską nagrodę literacką Marianne w 2016 r. oraz nagrodę Marie Curie w 2017 r. Książka była także nominowana do nagrody literackiej Simone-Veil w 2015 r. 

Literatura na Jasnej to cykl spotkań mających przybliżyć Polakom twórczość literacką pisarzy europejskich, a równocześnie wspierać wymianę kulturową oraz sprzyjać lepszemu porozumieniu między mieszkańcami Unii Europejskiej.

Wstęp wolny. Prosimy o zgłoszenie udziału www.bit.ly/HenryNaJasnej