Przedstawicielstwo w Polsce

Powrót do szkoły w Siedlcach

/poland/file/170906back2schooljpg_pl170906_back2school.jpg

W ramach akcji edukacyjnej "Back to School" w piątek 15 września Marcin Gasiuk, urzędnik Komisji Europejskiej, odwiedzi dwie siedleckie szkoły. Podczas spotkań z uczniami opowie o Unii Europejskiej i pozycji Polski we wspólnocie, przedstawi również możliwości rozwoju zawodowego i osobistego w instytucjach UE. 

Date: 
15/09/2017 - 08:00

 

Marcin Gasiuk jest pracownikiem Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej. W wydziale odpowiadającym za fundusze unijne w Polsce zajmuje się projektami transportowymi i energetycznymi.

Budowa autostradowej obwodnicy Mińska Mazowieckiego w ciągu autostrady A2, modernizacja linii kolejowej E-20 i nr 7 Warszawa-Lublin, czy budowa nowej linii energetycznej 400kV Miłosna–Siedlce Ujrzanów - to kilka z projektów zrealizowanych w regionie przy wsparciu unijnym, za które odpowiada.

W piątek 15 września Marcin Gasiuk odwiedzi szkoły, do których uczęszczał w Siedlcach i spotka się z młodzieżą w ramach programu "Back to School".

Zapraszamy na spotkania:

15 września (piątek)

  • Gimnazjum Publiczne nr 6, ul. Generała Orlicz-Dreszera 3, Siedlce
    (kontakt: Joanna Kowalska-Wróbel – dyrektor;)
     
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Siedlcach, ul. Floriańska 10, Siedlce
    (kontakt: Teresa Nasiłowska, zastępca dyrektora)

Instytucje Unii Europejskiej od kilku lat prowadzą program „Back to School”, czyli „Powrót do szkoły”. W jego ramach urzędnicy odwiedzają szkoły, aby spotkać się z młodymi ludźmi i przybliżyć im kwestie europejskie. Dla uczniów to nie tylko okazja, by dowiedzieć się z pierwszej ręki jak działa Unia i jaki wpływ ma na ich życie, ale również szansa wglądu za kulisy pracy urzędników. Dodatkowo poznają możliwości staży i sposób rekrutacji do unijnych instytucji.

Spotkania z urzędnikami w szkołach są też doskonałą okazją dla uczniów, by dowiedzieć się bezpośrednio u źródła, jakie są aktualne priorytety polityczne UE, czym zajmuje się Komisja pod przewodnictwem Jean-Claude'a Junckera i jaki wpływ mogą mieć oni sami na funkcjonowanie UE i jej politykę. Dla drugiej strony wizyty te są cenną okazją, aby poznać zainteresowania młodych ludzi, aspiracje i problemy, z jakimi muszą sobie radzić.