Przedstawicielstwo w Polsce

Punkt informacyjny UE

/poland/file/biuropkeibipewarsawsmalljpg_plbiuro_pkeibipe_warsaw_small.jpg

Naszą wiedzą o Unii służymy obywatelom. Każdy może do nas przyjść, zadzwonić lub napisać. Oferujmy broszury i materiały informacyjne na temat polityk i programów Unii Europejskiej. Dla dzieci i młodzieży organizujemy lekcje europejskie. Studentom dajemy możliwość odbycia bezpłatnych praktyk.

Data: 
01/07/2016 - 11:00
Punkt Informacyjny UE znajduje się w budynku Centrum Jasna, wejście od ulicy Świętokrzyskiej.

ul. Jasna 14/16a
00-041 Warszawa
tel. (48) 22 55 68 970/971
e-mail: warszawa@europeinfo.eu

Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 18:00


Kim jesteśmy i co robimy?

 • Udzielamy odpowiedzi na pytania dotyczące Unii Europejskiej. Każdy może do nas przyjść, zadzwonić lub napisać, aby zadać pytanie, zasięgnąć rady lub wyrazić opinię na temat UE. Odpowiedzi udzielamy bezpłatnie.
 • Prowadzimy lekcje europejskie dla szkół i grup młodzieżowych. Zainteresowanych prosimy o odesłanie do nas wypełnionej Karty Zgłoszeniowej (formularz na dole strony).
 • Rozprowadzamy publikacje o tematyce UE. 
 • Oferujemy studentom możliwość odbycia bezpłatnych praktyk w Punkcie Informacyjnym UE. Prosimy o przesłanie CV w języku polskim na nasz adres email.

Tematy lekcji europejskich

Szkoła podstawowa – klasy 1-6

 • „Łowcy europejskich ciekawostek”

Ta lekcja zainteresuje każdego kto lubi podróżować i poznawać nowe miejsca. Dzieci zapoznają się z ciekawostkami dotyczącymi państw należących do Unii Europejskiej oraz poznają jej symbole. Duży nacisk położony jest na współpracę w grupie i wspólne rozwiązywanie zadań. Staramy się by lekcja była dopasowana do potrzeb grupy i wieku dzieci. Po tej lekcji nikt nie powie, że nauka jest nudna!

 • „Kulturalna Europa, czyli jak poruszać się po europejskich salonach”

Kto namalował najsłynniejsze słoneczniki? Skąd pochodzi Mary Poppins? Co Szwedom z duszy gra? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można uzyskać zapisując się na lekcję dla wielbicieli kulturalnych klimatów. Lekcja nie jest nudnym wykładem, ale fascynującą podróżą do galerii, sal koncertowych i kinowych. Przeznaczona jest dla dzieci posiadających już podstawową wiedzę o Unii Europejskiej, które chcą rozwijać swoje pasje.

 • „Mały poliglota czyli mówimy po europejsku”

Lekcja przeznaczona jest dla dzieci, które uczestniczyły już w podstawowych zajęciach dotyczących Unii Europejskiej i pragną nauczyć się korzystać z internetowych narzędzi by pogłębiać swoje językowe kompetencje. W czasie zajęć uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z podstawowymi zwrotami grzecznościowymi w wybranych językach i wcielą się w role detektywów by odnaleźć lingwistycznych intruzów. Na tę lekcję zapraszamy szczególnie nauczycieli języków obcych ze swoimi klasami.

 • „Jestem Europejczykiem i korzystam ze swoich praw”

Celem spotkania jest wspólne wypracowanie odpowiedzi na pytanie, czym jest obywatelstwo Unii Europejskiej i zapoznanie uczniów z przysługującymi im prawami. Zależy nam na przekazaniu praktycznej wiedzy dotyczącej swobodnego podróżowanie po Unii Europejskiej, możliwości zamieszkania i podjęcia nauki w innym państwie członkowskim, dokonywania zakupów w innym państwie członkowskim, waluty euro, numeru alarmowego 112 oraz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.


Szkoła podstawowa 7-8 klasa/szkoła średnia:

 • „Jak działa Unia Europejska? Instytucje i zadania”

W sposób uporządkowany przedstawiamy najważniejsze instytucje Unii Europejskiej, ich kompetencje i składy. Uczeń dowie się w skrócie jak powstawała Unia Europejska i pozna sylwetki polityków stojących na czele UE.

 • „Co daje nam obywatelstwo Unii Europejskiej?”

W czasie spotkania zastanawiamy się, czym jest obywatelstwo UE, jakie stwarza możliwości i jakie przynosi korzyści młodym ludziom. Rozmawiamy m.in. o prawach politycznych, prawach konsumenta, strefie Schengen, nauce i pracy na terenie innych państw członkowskich UE.

 • „UE i Ja – korzyści dla młodych Europejczyków”

Istnieją 2 wersje tego spotkania: pierwsza – skierowana do uczniów 7 i 8 klasy szkoły podstawowej - przedstawia program partnerstwa szkół i wolontariat europejski w ramach Erasmus+; druga – adresowana do licealistów – wzbogacona jest o informacje o możliwości podjęcia studiów w innym państwie UE oraz odbycia praktyk i staży w instytucjach UE. Staramy się dopasować tematykę spotkania do oczekiwań i wieku odbiorców.

 • „Ciekawostki o państwach Unii Europejskiej”

Spotkanie to powstało z myślą o dociekliwych badaczach Unii Europejskiej, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę o państwach tworzących Unię Europejską. Mają oni okazję poznać najsłynniejszych Europejczyków, podziwiane budowle oraz najbardziej rozpoznawane potrawy pochodzące z państw członkowskich UE.

 • „Ten utwór brzmi znajomo – muzyczne zgadywanki na temat państw UE”

To prezentacja przeznaczona dla wielbicieli muzyki. Zadaniem, z którym mierzą się uczestnicy spotkania jest dopasowanie utworu muzycznego do państwa, z którego pochodzi. Dodatkowo uczniowie poznają ciekawostki związane z państwami członkowskimi UE, które ułatwiają znalezienie właściwej odpowiedzi.

Lekcje trwają 60 minut i są nieodpłatne.
Każde zajęcia są dostosowywane do poziomu i potrzeb grupy. Liczba uczestników nie powinna przekraczać 30 osób.
Related Document(s):