Przedstawicielstwo w Polsce

Dzień Europy we Wrocławiu

/poland/file/zdjeciemainjpg-1_plzdjecie_main.jpg

We wtorek 9 maja, w dniu upamiętniającym podpisanie deklaracji Schumana, zapraszamy do Parku Staromiejskiego na obchody Dnia Europy we Wrocławiu. W miasteczku europejskim, wśród mnóstwa atrakcji, na gości czekać będą stoiska instytucji i krajów europejskich, konkursy, warsztaty i gry z wiedzy o UE, a także niepowtarzalna przejażdżka europejskim tramwajem. 

Date: 
09/05/2017 - 15:45


Harmonogram obchodów:

Piknik Europejski – Park Staromiejski przy Teatrze Lalek, godz. 10:00–14:00
Europejski tramwaj kursujący po centrum Wrocławia, godz. 9:30–14:30
Gra Miejska, godz. 10.00
Wycieczka Europa we Wrocławiu w jęz. angielskim, tura I godz. 10:30, tura II godz. 11.30
Debata „Z Widokiem na przyszłość Europy” – Dom Europy we Wrocławiu, godz. 16:00

Organizatorami wydarzenia są Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Tematami przewodnimi tegorocznych obchodów są:
60. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich,
30-lecie programu Erasmus,

program Europejski Korpus Solidarności.

 

Informator i lista atrakcji 

/poland/file/dzieneuropu2017informatorpdf_pldzien_europu_2017_informator.pdf


  • Atrakcje w Parku Staromiejskim

W namiotach instytucji unijnych – Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego - będzie można zasięgnąć informacji o Unii Europejskiej, otrzymać materiały informacyjne, poznać priorytety Komisji Europejskiej oraz dowiedzieć się, jakie prawa przysługują obywatelom UE. Goście będą mogli odwiedzić stoiska prezentujące kulturę różnych krajów europejskich i tematy szczególnie bliskie Zjednoczonej Europie. 

Jedna Unia z 28 krajów – konkurs dla każdego
Czy znasz teleturniej „Jeden z dziesięciu”? Teraz możesz wziąć udział w zabawie inspirowanej tym programem. Potrafisz podać nazwy 5 stolic krajów unijnych? Wiesz, co to Europejski Korpus Solidarności? Traktaty Rzymskie? Potrafisz powiedzieć, kto korzysta z programu Erasmus? Wystartuj w konkursie, samodzielnie lub w 4-osobowej drużynie. Na najlepszych czekają ciekawe nagrody.

Warsztaty (Prosimy o zgłoszenie udziału w warsztatach na adres e-mail: dzien.europy@promarte.pl)

Warsztat drobnych napraw rowerów
Jak samodzielnie wyregulować przerzutki i hamulce? Co to jest centrowanie koła? Czy w mieście rowerem można jechać pod prąd? Zajrzyj do nas, a nie tylko dowiesz się jak, dbać o rower, ale i zrozumiesz, jak jazda rowerem wpływa na nasze zdrowie.

Kulinarny Erasmus
Czy wiesz, jakie smaki dominują w poszczególnych krajach Unii Europejskiej? Chcesz spróbować przysmaków, które dla innych Europejczyków są codziennością? Nim skorzystasz z programu Erasmus+, sprawdź, jakie kulinarne niespodzianki mogą na Ciebie czekać w kraju, do którego chcesz się wybrać.

Warzywny upcykling

Na naszych parapetach i balkonach można z powodzeniem uprawiać bardzo smaczne rośliny. Czasami nie musimy nawet kupować sadzonek czy nasion, wystarczą te fragmenty, które nazywamy „odpadkami”. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak hodować rośliny na balkonie, jak robić to bez ziemi (metoda hydroponiczna) i jak rozpoznać rośliny jadalne pośród tych, które uważamy za chwasty.

Samoobrona kobiet
Warsztat pokazujący jak rozpoznać możliwe zagrożenia i jak reagować w obliczu przemocy. Szczególnie, jeśli napastnik dysponuje zdecydowaną przewaga fizyczną. Uczestnicy, a szczególnie uczestniczki spotkania, poznają także podstawowe formy samoobrony i zobaczą, jak w sytuacjach zagrożenia zareagowałby doświadczony instruktor. Na warsztaty samoobrona kobiet obowiązują rezerwacje, prosimy o kontakt na adres e-mail: dzien.europy@promarte.pl
 

Atrakcje

Fotobudka
Wystarczy włożyć na siebie charakterystyczny element garderoby i już można przenieść się do jednego z krajów Unii Europejskiej. Zaskocz znajomych nietypowym zdjęciem i baw się dobrze.

Escape room
Jesteście grupą asystentów Przewodniczącego Rady Europejskiej, którzy nawiązali pierwsze kontakty
z instytucjami UE, uczestnicząc w programie Erasmus+. Zostaliście poproszeni o jak najszybsze dostarczenie na salę posiedzeń strategii negocjacyjnej. Dokumenty zostały jednak w gabinecie Przewodniczącego Rady Europejskiej. Traf chciał, że gdy weszliście do pomieszczenia, w budynku zabrakło prądu. Uruchomiły się wszystkie zabezpieczenia, a gabinet został zamknięty przed niepowołanymi osobami… z Wami w środku. Czy dacie radę odnaleźć ukryte dokumenty i wydostać się z biura na czas?

Rower blender
Siadaj na rower i użyj własnych mięśni. W nagrodę nie tylko napijesz się pysznego owocowego koktajlu, ale i zrozumiesz, jak wiele trzeba energii, aby wykonać tak prostą czynność.

Konkurs multimedialny QUIZOWANIE
Czujesz się Europejczykiem, interesujesz się tym, co dzieję się wokół ciebie, lubisz poznawać różne kraje i kultury? Weź udział w interaktywnym quizie i popisz się wiedzą o krajach wspólnoty. Sprawdź, ile wiesz o Unii Europejskiej.

Mapa Europy
Lubisz podróżować, zwiedzałeś różne kraje Unii Europejskiej? Na pewno spotkało cię wiele ciekawych przygód, podziel się z nami jedną z nich. Opowiedz, co ciekawego przydarzyło Ci się za granicą w jednym z państw Unii Europejskiej, a dostaniesz drobny upominek.

Europejskie koło fortuny
Zakręć kołem i wybierz jeden z krajów Unii Europejskiej, odpowiedz na proste pytanie i wygraj upominek.
 

Dla najmłodszych

Tekturowe krajobrazy – wyczarujemy krajobrazy charakterystyczne dla różnych państw Unii Europejskiej.

Unia, to brzmi dobrze - interaktywna zabawa najbardziej charakterystycznymi instrumentami i melodiami kojarzonymi z poszczególnymi krajami UE.

Europejskie puzzle - buduj z nami ikony europejskiej architektury.

Malowanie buziek w barwy i symbole charakterystyczne dla krajów członkowskich UE.

Kącik plastyczny, w którym czeka wiele kolorowanek, sztalugi oraz przybory do kolorowania.

Wata cukrowa

Euro-puzzle – układanie mapy Europy
 

  • Atrakcje poza Parkiem Staromiejskim

Europejski tramwaj
Wsiądź w zabytkowy tramwaj i przyjedź prosto do Parku Staromiejskiego. Przy okazji dowiesz się, jakie atrakcje czekają na Ciebie podczas obchodów Dnia Europy, a także poznasz ciekawe programy, które Unia Europejska przygotowała z myślą o młodzieży.

Europa we Wrocławiu
Piesze zwiedzanie centrum Wrocławia z anglojęzycznym przewodnikiem. Zobaczymy różnorodność kulturową miasta oraz wpływ różnych narodowości na jego architekturę. A zatem kto chce się dowiedzieć, co we Wrocławiu zostawili Walonowie?
Forma: 2 grupy, 20 osób każda, czas zwiedzania 2 godziny. Tura I godz. 10:30, tura II godz. 11.30. Wycieczka adresowa do osób od 12 roku życia. Na wycieczkę Europa we Wrocławiu obowiązują rezerwacje, prosimy o kontakt na adres e-mail: dzien.europy@promarte.pl

Gra miejska „Wrocław – miasto wielu kultur”

Niektóre miasta trzymają tajemnicze opowieści i historie zaklęte w zakamarkach budynków, krętych, brukowanych uliczkach i starych, omszałych murach. Dołącz do naszej gry miejskiej, aby poznać historyczny, europejski wymiar Wrocławia. Zamiast uczyć się historii w szkolnej ławie, wyjdź jej naprzeciw!  Gra zawiera takie elementy, jak współpraca w grupie w nietypowych warunkach, pobudzanie kreatywnego myślenia oraz działanie pod presją czasu.
Do gry miejskiej zapraszamy uczniów wrocławskich szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Gra odbędzie się w języku angielskim. Prosimy o zgłoszenia na adres e-mail: gra.miejska.rejestracja@gmail.com. Każda zgłaszająca się drużyna musi mieć opiekuna prawnego.

  • Lekcje europejskie dla szkół

Lekcje Europejskie to coroczne spotkania w języku angielskim, przeznaczone dla dzieci i młodzieży w każdym wieku. Lekcje adresowane są do wszystkich klas, a w szczególności do tych o profilach społecznych oraz językowych. W trakcie zajęć uczniowie będą mieli okazję poszerzyć wiedzę na temat Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, a dodatkowo przełamać barierę językową. Lekcje poprowadzi wieloletni pracownik Komisji Europejskiej William Martin, który specjalnie z tej okazji przyjeżdża do Polski. Spotkanie potrwa 45 minut i odbędzie się w Państwa szkole. Liczba lekcji jest ograniczona, termin: 8 maja. Zgłoszenia na adres e-mail: dzien.europy@promarte.pl