Przedstawicielstwo w Polsce

Z Widokiem na CETA

/poland/file/viewoncetamain1jpg_plview_on_ceta_main1.jpg

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej i Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym zapraszają na kolejną debatę z cyklu „Z Widokiem na Europę”. Czym jest umowa gospodarczo-handlowa między Unią Europejską a Kanadą (CETA)? Jakie korzyści i jakie kontrowersje niesie za sobą to porozumienie dla Polski i całej Europy? Czy może wpłynąć na wzmocnienie pozycji UE na arenie międzynarodowej? Na te i inne pytania będą odpowiadać uczestnicy debaty już 11 stycznia o godzinie 12:00 na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Data: 
11/01/2017 - 12:00

/poland/file/posterviewoncetajpg_plposter_view_on_ceta.jpg

Porozumienie między Kanadą i Unią Europejską - Kompleksowa Umowa gospodarczo-handlowa (CETA) została podpisana 30 października 2016 r. w Brukseli. Ma ona doprowadzić do zniesienia należności celnych, zlikwidowania ograniczeń w dostępie do sektora zamówień publicznych, otwarcia rynku usług i stworzenia przejrzystych warunków dla inwestorów, a także zapobiegać nielegalnemu kopiowaniu innowacji i tradycyjnych produktów pochodzących z krajów UE. Umowa zawiera wszystkie gwarancje utrzymania wysokich norm i bezpieczeństwa produkcji żywności i praw pracowniczych.

Temat porozumienia między Unią a Kanadą budzi jednak wiele obaw i kontrowersji. Jej przeciwnicy twierdzą, że umowa wpłynie na obniżenie standardów dotyczących bezpieczeństwa żywności importowanej do UE. Niektórzy uważają, że państwa w swoich politykach podporządkowane są interesom korporacji jako inwestorów.

Celem debaty jest ukazanie faktów, szans, korzyści i wyzwań, jakie niesie za sobą porozumienie między Kanadą a UE, zarówno dla całej Europy, poszczególnych krajów członkowskich, jak i Kanady.

Debata odbędzie się w środę 11 stycznia o godz. 12:00 na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu przy ul. Komandorskiej 118/120, w budynku biblioteki w sali 4 W.

Wystąpienia Ambasadorów:
Stephen de Boer
- Ambasador Kanady w Polsce;
Natalia Szczucka – Dyrektorka Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej.

W debacie wezmą udział:
dr Krzysztof Biegun
– doktor Katedry Polityki Ekonomicznej i Europejskich Studiów Regionalnych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu;
Wojciech Sudoł - Zastępca Dyrektora w Ministerstwie Rozwoju;
Wojciech Talko - koordynator polityczny ds. negocjacji handlowych UE-USA w Dyrekcji Generalnej ds. Handlu, Komisja Europejska.

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 9 stycznia za pomocą formularza, mailowo na adres ec-wroclaw@ec.europa.eu lub telefonicznie pod numerem 71 324 09 04.

Wstęp bezpłatny.

Więcej informacji na temat CETA znajdziesz tutaj.

Lokalizacja budynku W na Kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu:

/poland/file/resized700x660mapakampusupljpg_pl_resized_700x660_mapa_kampusu_pl.jpg