Ak sa vám tento e-mail nezobrazuje správne, prečítajte si online verziu.
European Commission Spravodajca Zdravie-EÚ
Vaša brána k hodnoverným informáciám z oblasti verejného zdravia
V tomto vydaní - 23 február 2017
 

        Twitter Health  icon Twitter    
Úvodník
Cena EÚ v oblasti zdravia pomáha mimovládnym organizáciám pokračovať v boji proti antimikrobiálnej rezistencii
Tohtoročné ocenenie vyzdvihlo prácu európskych mimovládnych organizácií na znižovaní hrozby antimikrobiálnej rezistencie na ľudské zdravie. Traja víťazi – vybratí spomedzi 26 kandidátov – boli vyhlásení 6. februára 2017 na spoločnom udeľovaní ocenení Cena Horizont a Cena EÚ v oblasti zdravia pre MVO v belgickom Leuvene, na ktorom poskytli rozhovor spravodajcovi Zdravie-EÚ. Každý víťaz odpovedal na otázku o ťažisku jeho práce a predpokladanom vplyve výhry.
Go to related site
Kľúčové údaje

  top
Projekt zblízka
ARNA – antimikrobiálna rezistencia a príčiny neobozretného užívania antibiotík
Projekt ARNA bol zameraný na identifikáciu kľúčových faktorov podporujúcich predaj a neobozretné užívanie antibiotík bez lekárskeho predpisu, posúdenie úrovne presadzovania právnych predpisov týkajúcich sa dostupnosti antimikrobiálnych látok v EÚ len na predpis, dokumentovanie osvedčených postupov a vypracovanie politických možností.
Go to related site
  top
Správy z EÚ
Na záverečnej konferencii na Malte 14. – 15. februára 2017 sa prezentovali výsledky jednotnej akcie CANCON
Partneri jednotnej akcie na boj proti rakovine (CANCON) spolufinancovanej z programu EÚ v oblasti zdravia predstavili kľúčové výsledky politickým činiteľom EÚ a vnútroštátnym politickým činiteľom, zúčastneným stranám a partnerom. Hlavným výstupom jednotnej akcie CANCON je európska príručka zlepšovania kvality v komplexnom boji proti rakovine.
Viac informácií...
Konferencia HepHIV 2017 na Malte sa zamerala na včasnejšiu diagnózu HIV a vírusovej hepatitídy
Túto konferenciu organizovala iniciatíva HIV in Europe v spolupráci s európskymi zainteresovanými stranami v dňoch 31. januára až 2. februára. Ide o druhú európsku konferenciu, v rámci ktorej sa spojili oblasti HIV a vírusovej hepatitídy s cieľom prediskutovať včasnejšiu diagnostiku uvedených dvoch súvisiacich zdravotných stavov.
Viac informácií...
Výbor SCHEER zverejnil záverečné stanovisko k UV-C lampám
Vedecký výbor pre zdravotné, environmentálne a vznikajúce riziká (SCHEER) preskúmal na žiadosť Európskej komisie nedávne dôkazy na posúdenie zdravotných rizík súvisiacich s UV-C žiarením pochádzajúcim z lámp. Prečítajte si jeho závery tu.
Viac informácií...
Začali sa verejné konzultácie o predbežnom stanovisku k potrebe používania primátov (okrem človeka) v biomedicínskom výskume
Zainteresované strany sa vyzývajú, aby do 26. marca 2017 predložili pripomienky k stanovisku „Potreba používania primátov (okrem človeka) v biomedicínskom výskume, vo výrobe a pri testovaní výrobkov a zariadení“. Verejné vypočutie k predbežnému stanovisku sa uskutoční 14. marca 2017.
Viac informácií...
Deň čísla 112: Nová technológia pomáha určiť polohu volajúceho v núdzi
11. februára si pripomíname „deň čísla 112“. Od roku 1991 majú občania EÚ možnosť privolať si pomoc bezplatne na jednotnom európskom čísle tiesňového volania 112. V súčasnosti je v niekoľkých členských štátoch možné identifikovať polohu volajúceho, vďaka čomu sa zachráni veľa životov. Približne 300 000 volajúcich ročne nedokáže pri volaní o pomoc uviesť svoju polohu.
Viac informácií...
Všimnite si ten vplyv! Pilotný projekt „Spoločne“ financovaný EÚ mal dosah takmer na milión tehotných a dojčiacich žien
Táto infografika zobrazuje vplyv pilotného projektu „Spoločne“, európskej iniciatívy na podporu zdravšieho stravovania a pravidelnej pohybovej aktivity pred tehotenstvom, počas neho aj po ňom. Iniciatíva cielila na súčasné a nastávajúce mamičky, predovšetkým zo znevýhodnených skupín.
Viac informácií...
Verejné zdravie: pozitívny vývoj v oblasti národných programov skríningu rakoviny
Z nedávno publikovanej správy o vykonávaní odporúčania Rady z roku 2003 o skríningu rakoviny vyplýva prudký nárast počtu národných programov skríningu rakoviny prsníka, krčka maternice a hrubého čreva a konečníka.
Viac informácií...
Darcovstvo a transplantácie orgánov: rekordný nárast v Taliansku za posledných 10 rokov
Darovaním orgánov, predovšetkým obličiek, pečene a pľúc, darovalo v roku 2016 život v Taliansku 1 596 darcov, pričom celkovo sa vykonalo 3 736 transplantácií (na prvom mieste medzi regiónmi je Toskánsko s najväčším počtom darcov). Vďaka tomuto pozitívnemu trendu sú poradovníky na obličky a pľúca v súčasnosti kratšie.
Viac informácií...
Francúzska agentúra pre potraviny aktualizovala usmernenia pre výživu a vyzýva na niektoré výrazné zmeny
Francúzska Agentúra pre potraviny, životné prostredie a bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (ANSES) v nadväznosti na desaťročnú aktualizáciu oficiálnych usmernení v oblasti výživy vyzýva Francúzov k výraznej zmene v stravovaní. Francúzi by mali zaradiť do jedálnička väčšie množstvo strukovín a nespracovaných obilnín a obmedziť príjem červeného a spracovaného mäsa.
Viac informácií...
Švédsko spustilo novú národnú potravinovú stratégiu s rozpočtom jednej miliardy švédskych korún
Cieľom novej stratégie je zvýšiť potravinársku výrobu vo Švédsku, vytvoriť pracovné miesta a zlepšiť trvalú udržateľnosť do konca roku 2019. Takisto si dáva za cieľ klásť väčší dôraz na zdravú výživu a ďalej zvyšovať povedomie o symbole zelenej kľúčovej dierky používanom na označovanie zdravších možností.
Viac informácií...
  top
Tlačové vyhlásenia EÚ
Zdravé jedlo v školách: Komisia a maltské predsedníctvo predstavili nové hodnotné zdroje pre orgány verejného obstarávania
Správa prezentovaná na zasadnutí venovanom stratégiám riešenia detskej obezity, ktoré sa konalo 22. – 23. februára na Malte, sa zaoberá hlavnou prekážkou pri obstarávaní zdravých jedál v školách, ktorou je „preklad“ školských potravinových noriem do primeraného jazyka verejných zákaziek.
Viac informácií...
Podeľte sa o svoje názory: verejná konzultácia na pomoc pri formovaní európskeho zboru solidarity prebieha do 31. marca 2017
Keďže zdravie je jednou z priorít zboru, vyzývajú sa predovšetkým zdravotnícke organizácie a zdravotnícki pracovníci, aby sa podelili o svoje názory na nedávno založený zbor a navrhli spôsoby na jeho posilnenie. Informácie od učiteľov, mladých ľudí, pracovníkov s mládežou, zamestnávateľov a ďalších zainteresovaných strán sú takisto vítané.
Viac informácií...
Výskum v oblasti zdravia: Komisia udelila 1 milión EUR prelomovému testu, ktorý rozlišuje medzi vírusovou a bakteriálnou infekciou
Ocenenia vynikajúcich výskumných projektov v oblasti zdravia sú súčasťou snahy Komisie podporovať lepšie užívanie antibiotík a bojovať proti rastúcemu problému antimikrobiálnej rezistencie.
Viac informácií...
  top
Pripravované podujatia
Záverečná konferencia jednotnej akcie JA-CHRODIS: Riešenie chronických chorôb a otázky zdravého starnutia v Európe (Brusel, 27. – 28. februára 2017)
Ide o bezplatné jedenapoldňové podujatie, v rámci ktorého bude prvý poldeň zameraný na prácu a závery jednotnej akcie JA-CHRODIS a na to, ako možno použiť výsledky tejto európskej spolupráce v praxi. Druhý deň bude zameraný na širšie súvislosti problému chronických ochorení.
Viac informácií...
Deň zriedkavých chorôb (28. február 2017)
Tento rok sa uskutoční už desiaty medzinárodný deň zriedkavých chorôb, ktorý koordinuje organizácia EURORDIS. Tohtoročný slogan je „S výskumom sú možnosti neobmedzené“. V tento deň a v období okolo tohto dňa budú organizácie pacientov z celého sveta uskutočňovať osvetové aktivity na tému výskumu.
Viac informácií...
  top
Nové publikácie
Európska príručka zlepšovania kvality v komplexnom boji proti rakovine
Príručka, ktorá je určená vládam, poslancom, poskytovateľom a financovateľom zdravotnej starostlivosti a poskytovateľom onkologickej starostlivosti na všetkých úrovniach, je hlavným záverom jednotnej akcie CANCON a kladie si za cieľ pomôcť znížiť nielen výskyt rakoviny v celej EÚ, ale aj nerovnosti v oblasti boja proti rakovine a onkologickej starostlivosti.
Go to related site
Vo významnej štúdii I.Family financovanej Európskou komisiou sa vyzývajú vlády, aby podporovali rodiny v boji proti detskej obezite
V rámci štúdie I.Family, ktorá bola financovaná EÚ a uverejnená 9. februára, sa počas piatich rokov skúmali zdravotné faktory u viac ako 16 000 detí v ôsmich členských štátoch EÚ. Z jej záverov vyplynulo, že vlády musia konať na pomoc rodinám pri zlepšovaní zdravia detí a boji proti epidémii obezity.
Go to related site
Nový informačný leták vrhá svetlo na UV-C lampy
Predstavujú UV-C lampy, bežne používané na dezinfekčné účely, riziko pre ľudské zdravie? Prečítajte si zhrnutie záverečného stanoviska k UV-C lampám, ktoré práve zverejnil Vedecký výbor pre zdravotné, environmentálne a vznikajúce riziká.
Get this document
  top
Téma nasledujúceho vydania
Európske referenčné siete
  top

Predplatiť/Odhlásiť odber | Predchádzajúce vydania | Navrhnúť uverejnenie správy alebo podujatia | Poslať priateľovi

Tento spravodajca je dostupný v 23 úradných jazykoch EÚ