Pokud se Vám tento email nezobrazuje správně, klikněte na online verzi.
   

Týdeník – 19. 9. 2022

Zastoupení Evropské komise v České republice

European Commission Logo
banner for: Representation in the Czech Republic – Zastoupení v České republice

Sledujte nás na | Czech Twitter | Czech Facebook | Czech Instagram | Czech YouTube

Jak zkrotit ceny energií? Komise představila plán

V něm Komise navrhuje dočasně zastropovat příjmy pro výrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů, jádra a hnědého uhlí na 180 eur za MWh. Jakékoliv příjmy nad tento strop by měly jít na podporu evropským domácnostem. Těm by měl pomoci také solidární příspěvek, který budou dočasně odvádět ropné, plynárenské a uhelné společnosti ze svých nadměrných zisků. Komise také navrhuje, aby členské státy musely šetřit elektřinou ve špičkách, kdy je cena nejvyšší, a to nejméně o 5 %. Návrhy musí schválit členské státy, až poté mohou vejít v platnost. Komise také připravuje reformu evropského trhu s elektřinou. Uvedla to předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová během svého projevu o stavu EU.

 
Další
 
Rusku neustoupíme, slíbila von der Leyenová

Letošnímu projevu o stavu Unie, ve kterém předsedkyně Komise tradičně představuje své plány na další rok na plénu Evropského parlamentu, osobně přihlížela i Olena Zelenská, manželka ukrajinského prezidenta. Ukrajině věnovala von der Leyenová celou úvodní část projevu. Ohlásila příspěvek 100 milionů eur na obnovu poškozených ukrajinských škol, plán zahrnout Ukrajinu do evropského prostoru bez roamingových poplatků a zapojit ji do jednotného unijního trhu. Rusko podle von der Leyenové ve válce nezvítězí, EU mu nehodlá ustupovat a nechce rušit ani zavedené sankce.

 
Další
 
Média – Komise chce větší transparentnost vlastnictví a ochranu novinářů

Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise, představila nařízení na ochranu médií, tzv. Media Freedom Act (Akt o svobodě sdělovacích prostředků). V něm Komise navrhuje, aby poskytovatelé mediálních služeb povinně zveřejňovali informace o tom, kdo je jejich vlastníkem. Chce také zakázat používání špionážních softwarů vůči novinářům a jejich rodinám. Legislativa se dotýká i veřejnoprávních médií, kterým by měly členské státy zajistit redakční nezávislost a stabilní financování. Vnitrostátní úřady by také měly sledovat, jaký dopad má koncentrace mediálního trhu na pluralitu a nezávislost médií.

 
Další
 
Maďarsko by mohlo přijít o miliardy eur z evropských fondů

Evropská komise navrhuje odebrat Maďarsku 7,5 miliardy eur, které jsou pro něj vyčleněny v evropských fondech. Důvodem je, že Maďarsko nedostatečně bojuje proti korupci a dopouští se problematického přidělování veřejných zakázek, čímž ohrožuje evropský rozpočet. Komise maďarskou vládu na problém dlouhodobě upozorňovala, země však nebyla schopna situaci napravit. Návrh na odebrání fondů musí schválit členské státy.

 
Další
 
Nucená práce – z evropského trhu mají zmizet její produkty

Podle odhadů je na světě zhruba 27,6 milionu lidí, často dětí, obětmi nucené práce. Problém se týká všech světových kontinentů a mnoha ekonomických odvětví. Evropská komise chce proto produkty vzniklé nucenou prací na trhu EU zakázat. Vnitrostátní orgány by dle návrhu měly mít právo produkty nucené práce z trhu stahovat, celní orgány EU zase budou moci bránit tomu, aby se takové zboží na trh EU vůbec dostalo.

 
Další
 
Očekávané události

20. 9. 2022

Rada pro obecné záležitosti

Ministři pro evropské záležitosti se setkají v Bruselu, aby diskutovali o právním státě, konkrétně o ochraně soudnictví, nezávislosti médií a boji proti korupci. Dále zahájí přípravy na zasedání říjnové Evropské rady. V neposlední řadě se budou věnovat závěrům Konference o budoucnosti Evropy.

 
Další
 

20. 9. 2022 - 22. 9. 2022

Dny městské mobility 2022

Udržitelnější pohyb osob a zboží. Právě tak zní hlavní téma letošního ročníku konference Dny městské mobility, kterou spolupořádá Generální ředitelství Evropské komise pro mobilitu a dopravu s českým předsednictvím v Radě EU. Na konferenci se setkají úředníci, experti, politici a zástupci nevládních organizací, aby diskutovali o výzvách a řešeních v oblasti městské dopravy.

 
Další
 
Kalendář

16.–22. 9. 2022 – celá ČR
Evropský týden mobility

19. 9. 2022 – Kroměříž
Zimní cesta na konec světa!

19. 9. 2022 – Liberec
Evropský týden mobility

21. 9. 2022 – Praha
Kino EUROPA: Zimní bratři

21. 9. 2022 – Kroměříž
Noc literatury

22. 9. 2022 – Karlovy Vary
Předsedáme Evropě

22. 9. 2022 – on-line
Café Evropa: Dodávky a zásoby plynu pro Evropu – budeme mít čím topit v zimě?

24. 9. 2022 – Plzeň
JETOTU 2022 – Předsedáme Evropě

26. 9. 2022 – Brno
Speak Dating 2022

26. 9. 2022 – Olomouc
Speak Dating 2022

 
Další
 
Máte dotazy k EU?
 
Kontaktujte bezplatně Europe Direct
00 800 6 7 8 9 10 11
ed@europe-direct.cz
Vydává:
 
Zastoupení Evropské komise v České republice

Jungmannova 24
111 21 Praha 1
comm-rep-cz@ec.europa.eu
Pokud se vám tento e-mail nezobrazil správně, klikněte zde.
Chcete náš týdeník přestat odebírat? Klikněte zde.
Informaci o ochraně osobních údajů najdete zde