Pokud se Vám tento email nezobrazuje správně, klikněte na online verzi.
   

Týdeník – 9. 5. 2022

Zastoupení Evropské komise v České republice

European Commission Logo
Header Image

Sledujte nás na | Czech Twitter | Czech Facebook | Czech Instagram | Czech YouTube

Komise navrhla embargo na ruskou ropu

EU by se měla v následujících šesti měsících odstřihnout od ruské ropy, do konce roku pak i od ropných produktů. Počítá s tím šestý balík sankcí z pera Evropská komise. Jeho součástí by měly být i výjimky pro země, pro které to je technicky nemožné. Komise také navrhuje odpojení největší ruské banky Sberbank a dvou dalších bankovních domů od platebního systému SWIFT a rozšíření sankčního seznamu o další významné osobnosti spojené s agresivním režimem. Nová opatření postihují i ruskou propagandu, neboť obsahují zákaz vysílání tří ruských státních televizí na území EU. Sankce musí jednomyslně schválit členské země EU, až poté vstoupí v platnost.

 
Další
 
Evropané oceňují solidaritu EU s Ukrajinou

Zhruba polovina Evropanů, včetně 40 % dotázaných občanů ČR, je spokojena s reakcí EU na válku na Ukrajině. Vyplývá to z nového Eurobarometru. Většina Evropanů se zároveň domnívá, že od začátku války projevila EU solidaritu (79 %), vystupovala jednotně (63 %) a také rychle (58 %). Válka na Ukrajině pak podle Evropanů ukázala, že je zapotřebí větší vojenské spolupráce v rámci EU, s čímž souhlasí i 70 % českých respondentů. Průzkum dále ukázal, že 47 % dotázaných obyvatel ČR se od začátku války na Ukrajině cítí více jako Evropané.

 
Další
 
EU pošle dalších 200 milionů eur na pomoc Ukrajincům

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na mezinárodní dárcovské konferenci přislíbila jménem Komise dalších 200 milionů eur na pomoc Ukrajině. Peníze by měly směřovat na podporu lidí, kteří prchají před konfliktem, ale zůstávají na území Ukrajiny. Těch by mělo být až 8 milionů, přičemž dvě třetiny z nich jsou děti. Dalších 5,3 milionu osob opustilo Ukrajinu a zamířilo do zemí EU.

 
Další
 
Lidé získají lepší přístup ke svým zdravotním datům

Unie dále zlepšuje zdravotní péči na území všech členských států. Díky novému evropskému prostoru pro zdravotní data, který zřídila Evropská komise, budou lidé moci kontrolovat a využívat svá zdravotní data po celé EU. Členské státy budou muset nově zajistit, aby veškeré elektronické předpisy, lékařské zprávy, snímky či výsledky laboratorních vyšetření byly vydávány ve společném evropském formátu, aby bylo možné je sdílet do zahraničí. Nad daty budou mít plnou kontrolu občané, kteří budou moci doplňovat potřebné informace a opravovat ty nesprávné. Pacienti také budou mít jasný přehled o tom, kdo má k informacím přístup.

 
Další
 
Očekávané události

9. 5. 2022

Den Evropy na Střeleckém ostrově

České členství v EU letos oslaví plnoletost. Zároveň čeká na ČR v druhé polovině roku předsednictví v Radě EU. Právě v tomto duchu se ponese letošní Den Evropy, který se tradičně odehraje v Praze na Střeleckém ostrově. Součástí programu je benefiční činnost na pomoc Ukrajině, koncerty, besedy či workshopy na aktuální témata.

 
Další
 

10. 5. 2022

Evropské dialogy Václava Havla: Informace a demokracie

Rozlišování pravdy od záměrných nepravd, mýtů či falešných informací je v dnešní době stále obtížnější. Může stát sehrát roli strážce pravdy? A co by měla dělat EU? Připojte se ke konferenci, na které vystoupí místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, běloruská politička Svjatlana Cichanouská a investigativní novinářka Pavla Holcová.

 
Další
 

30. 6. 2022

Získejte Ocenění Evropské komise v soutěži Ceny SDGs

Ceny SDGs jsou každoročně udělovány projektům, které přispívají k naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN (anglicky Sustainable Development Goals, SDG). Součástí letošního ročníku bude i nová kategorie Ocenění Evropské komise, do níž se mohou hlásit inspirativní projekty financované z rozpočtu EU. Přihlášky je možné podávat do 30. června 2022.

 
Další
 
Kalendář

9. 5. 2022 – Brno
Den Evropy v Brně

9. 5. 2022 – Karlovy Vary
Den Evropy OA Karlovy Vary

9. 5. 2022 – Kroměříž
Den Evropy v Kroměříži

10. 5. 2022 – Kroměříž
Tomáš Etzler: Novinářem v Číně

10. 5. 2022 – on-line
Přechod z využívání fosilních paliv na moderní energetiku a transformace krajiny

11. 5. 2022 – Žďár nad Sázavou
Po kolejích do Evropy: vysokorychlostní železnice na Vysočině (?)

11. 5. 2022 – Liberec
Den Evropy v Liberci

11. 5. 2022 – České Budějovice
Kulatý stůl „Budoucnost Evropy?“

11. 5. 2022 – Klatovy
Seminář ke kotlíkovým dotacím v Plzeňském kraji

12. 5. 2022 – on-line
Ochrana lesů, vod a tradiční české krajiny

12. 5. 2022 – Zlín
Inovativně s respektem k minulosti

12.–14. 5. 2022 – Praha
Projekce filmů nominovaných na LUX Cenu diváka

13. 5. 2022 – Ústí nad Labem
Jsou Češi připraveni na digitální dekádu?

14. 5. 2022 – Pardubice
Den otevřených dveří * 70 let trolejbusů v Pardubicích

 
Další
 
Máte dotazy k EU?
 
Kontaktujte bezplatně Europe Direct
00 800 6 7 8 9 10 11
ed@europe-direct.cz
Vydává:
 
Zastoupení Evropské komise v České republice

Jungmannova 24
111 21 Praha 1
comm-rep-cz@ec.europa.eu
Pokud se vám tento e-mail nezobrazil správně, klikněte zde.
Chcete náš týdeník přestat odebírat? Klikněte zde.
Informaci o ochraně osobních údajů najdete zde