Pokud se Vám tento email nezobrazuje správně, klikněte na online verzi.
   

Týdeník – 2. 5. 2022

Zastoupení Evropské komise v České republice

European Commission Logo
Header Image

Sledujte nás na | Czech Twitter | Czech Facebook | Czech Instagram | Czech YouTube

Odpojení od ruského plynu: Bulharsku a Polsku pomáhají ostatní země EU

Oznámení ruské státní společnosti Gazprom o ukončení dodávek zemního plynu do Polska a Bulharska označila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová za vydírání. Zdůraznila, že EU se na tento scénář připravovala a pracuje na lepším propojení a koordinaci zemí EU v energetice, aby si mohly vypomáhat a zajistit občanům dodávky energie.

 
Další
 
Novináři mají být lépe chráněni před účelovými žalobami, navrhuje Komise

Novináři a aktivisté mnohdy čelí žalobám velkých společností či jiných subjektů, jejichž hlavním cílem je zastrašit je, finančně vyčerpat a umlčet kritiku. Komise chce tyto osoby lépe chránit, a navrhuje proto směrnici proti zneužívání soudních řízení, označovanou zkratkou SLAPP. Nová legislativa má soudům umožnit včas zamítnout řízení, je-li věc zjevně neopodstatněná. Náklady spojené se zamítnutým řízením by pak měli hradit sami žalobci. Osoby, které se staly terčem strategických žalob, by dle návrhu měly mít právo získat náhradu za majetkovou i nehmotnou újmu.

 
Další
 
EU vyplatila Česku 283 milionů eur na pomoc uprchlíkům

Evropská komise poslala členským státům 3,5 miliardy eur z programu REACT-EU, aby jim pomohla financovat péči o ukrajinské uprchlíky. Česko v rámci tohoto předfinancování získalo 283 milionů eur, které bude moci okamžitě využít na pokrytí aktuálních potřeb. EU uvolnila peníze v rámci programu CARE. Ten umožňuje státům flexibilně využít peníze z programového období 2014-2020 a navíc 100% financování z rozpočtu EU.

 
Další
 
Hračky, vozidla a vadné elektrické spotřebiče vévodí seznamu nebezpečných výrobků v EU

Členské státy si loni v rámci systému včasného varování vyměnily 2 142 upozornění na nebezpečné nepotravinářské výrobky. Nejvyšší počet varování se týkal motorových vozidel, která byla mnohdy stažena z oběhu po zjištění technických problémů. Druhou nejpočetnější kategorií, co se varování týče, byly hračky, zejména kvůli přítomnosti nebezpečných chemických látek. Třetí příčku obsadily elektrické spotřebiče a zařízení, především takové, které se přehřívaly, nebo měly odhalené „živé“ části. Řada varování se pak týkala i ochranných prostředků proti šíření covidu-19, včetně roušek.

 
Další
 
Očekávané události

3. 5. 2022

Evropský prostor pro zdravotní údaje

Evropská komise představí nařízení o společném evropském prostoru pro zdravotní údaje. Ten má zajistit bezpečnou výměnu údajů o pacientech napříč zeměmi, čímž může pomoci jak pacientům, tak výzkumným pracovníkům v oblasti léčby či léčivých přípravků.

 
Další
 

9. 5. 2022

Den Evropy na Střeleckém ostrově

České členství v EU letos oslaví plnoletost a zároveň čeká ČR v druhé polovině roku předsednictví v Radě EU. Právě v tomto duchu se ponese letošní Den Evropy, který se tradičně odehraje v Praze na Střeleckém ostrově. Součástí programu je benefiční činnost na pomoc Ukrajině, koncerty, besedy či workshopy na aktuální témata.

 
Další
 
Kalendář

3. 5. 2022 – Karlovy Vary
IROP TOUR v Karlových Varech

3. 5. 2022 – Brno
Seminář Dotace EU a programové období 2021–2027

3. 5. 2022 – on-line
Ekonomika po covidu a Národní plán obnovy

3.–4. 5. 2022 – Olomouc
Férová univerzita

4. 5. 2022 – on-line
Moderní trendy léčby diabetu

5. 5. 2022 – Zlín
Setkání podnikavých žen

5. 5. 2022 – Třebíč
Putování po projektech: Ekotechnické centrum Alternátor Třebíč

 
Další
 
Máte dotazy k EU?
 
Kontaktujte bezplatně Europe Direct
00 800 6 7 8 9 10 11
ed@europe-direct.cz
Vydává:
 
Zastoupení Evropské komise v České republice

Jungmannova 24
111 21 Praha 1
comm-rep-cz@ec.europa.eu
Pokud se vám tento e-mail nezobrazil správně, klikněte zde.
Chcete náš týdeník přestat odebírat? Klikněte zde.
Informaci o ochraně osobních údajů najdete zde