W razie problemów z odczytaniem tego e-maila, można go przeczytać również w wersji online.
   

Euroflesz

PRZEDSTAWICIELSTWO W POLSCE

European Commission Logo

Follow us | Twitter Poland | Youtube Poland | Pinterest Poland | Facebook Poland | Google + Poland

Aktualności
Gdzie naprawdę są konfitury?

Korzyści gospodarcze członkostwa Polski w Unii Europejskiej – to temat analizy przygotowanej przez grupę polskich naukowców pod kierownictwem prof. Witolda M. Orłowskiego. Zapraszamy na prezentację raportu, który powstał dla Fundacji Schumana i Fundacji Konrada Adenauera. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce jest partnerem wydarzenia.

Zapraszamy na prezentację wyników analizy podsumowującej bilans gospodarczy członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

9 listopada 2021, godz. 10:30 – 12:00

Pałac Kazimierzowski, Uniwersytet Warszawski

  • Ile Polska zyskuje na członkostwie w Unii Europejskiej?
  • Czy fundusze są największą gospodarczą korzyścią z członkostwa?
  • Jaki byłby stan polskiej gospodarki gdyby Polska nie była członkiem Unii?

Na te pytania spróbują odpowiedzieć eksperci, którzy dla Fundacji Schumana i Fundacji Konrada Adenauera przeprowadzili badanie i przygotowują raport na ten temat.

Autorami analizy są:

  • prof. Witold M. Orłowski (koordynacja prac naukowych)
  • prof. Maciej Duszczyk,
  • prof. Grzegorz Gorzelak,
  • dr hab. Marta Götz,
  • prof. Elżbieta Kawecka-Wyrzykowska,
  • prof. Walenty Poczta,
  • dr Joanna Stefaniak.

Wydarzenie odbędzie się w formie on-line na platformie Zoom (z możliwością zadania pytań i dyskusji) oraz w ograniczonym dostępie „na żywo” (jeżeli pozwolą na to aktualne obostrzenia).

Prosimy o wcześniejszą REJESTRACJĘ na https://www.schuman.pl/bilansPL (link is external) (do 7 listopada).

Wydarzenie będzie także transmitowane na www.facebook.com/FundacjaSchumana (link is external) (nie wymaga rejestracji)

Zapraszamy także do śledzenia wydarzenia na FB https://www.facebook.com/events/588942329017686 (link is external)

Organizatorami spotkania są Polska Fundacja im. Roberta Schumana oraz Fundacja Konrada Adenauera.

Partnerami wydarzenia są Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacja Centrum im. Prof. Bronisława Geremka.

Permalink
Odnośnik bezpośredni Główny URL
Date
Data 09/11/2021
Venue
Miejsce Pałac Kazimierzowski, Uniwersytet Warszawski
Organiser
Organiser Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Fundacja Konrada Adenauera, Komisja Europejska
Registration
Registration Rejestracja
 
Więcej
 
Wydarzenia (clone)
Reakcja na pandemię

Wielkopolska, Opolskie i Lubuskie to regiony, które w sumie otrzymają 50 mln euro z instrumentu REACT-EU. Środki te posłużą m.in. inwestycjom w ochronę zdrowia, podniesienie efektywności energetycznej czy renowację budynków użyteczności publicznej. REACT-EU zapewnia dodatkowe finansowanie programów polityki spójności w kwocie 50,6 mld euro w latach 2021-2022.

Komisja przyznała trzem polskim regionom 50 mln euro w ramach Wsparcia na rzecz odbudowy służącej spójności oraz terytoriom Europy (REACT-EU) w efekcie zmiany odpowiednich programów operacyjnych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z okresu finansowania 2014-2020.

W Wielkopolsce regionalny Program Operacyjny otrzyma dodatkowe 28,5 mln euro na wzmocnienie środków związanych ze zdrowiem oraz na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Inwestycje w dziedzinie zdrowia w tym regionie obejmą głównie dostęp do wysokiej jakości opieki oraz infrastruktury.

Opolskie otrzyma dodatkowe środki w wysokości 11 mln euro na inwestycje w technologie informacyjno-komunikacyjne dla MŚP oraz transformację cyfrową. Dodatkowe środki będą również wspierać transformację ekologiczną regionu poprzez inwestycje w rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej. Dodatkowe finansowanie wzmocni również sektor zdrowia poprzez zwiększenie dostępności i jakości usług w dziedzinie rehabilitacji terapeutycznej.

Z kolei Lubuskie otrzyma dodatkowe środki w kwocie ponad 10,5 mln euro. W szczególności, ponad 7 mln euro zostanie przeznaczone na efektywną energetycznie renowację budynków publicznych, a ponad 2 mln euro zostanie zainwestowanych w zwiększenie dostępności wysokiej jakości usług zdrowotnych oraz w finansowanie rozbudowy, modernizacji i doposażenia infrastruktury zdrowotnej.

Instrument REACT-EU jest częścią NextGenerationEU i zapewnia dodatkowe finansowanie programów polityki spójności w kwocie 50,6 mld euro (w cenach bieżących) w latach 2021 i 2022.

Permalink
Odnośnik bezpośredni Główny URL
 
Więcej
 
Plan pracy Komisji Europejskiej

Zachęcamy do zapoznania się planem pracy Komisji Europejskiej na najbliższe dni. W czasie weedendu przedstawiciele mediów mogą kontaktować z dyżurującymi rzecznikami KE, zarówno w Warszawie jak i Brukseli.

PLAN PRACY KOMISJI EUROPEJSKIEJ

KONTAKTY DLA MEDIÓW

Permalink
Odnośnik bezpośredni Główny URL
Date
Data 05/11/2021
 
Więcej
 
Euroflesz to biuletyn informacyjny Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Jeśli chcieliby Państwo otrzymywać go regularnie, tutaj można zamówić subskrypcję.

Aby zrezygnować z subskrypcji, wystarczy zmienić ustawienia w swoim profilu.