Pokud se Vám tento email nezobrazuje správně, klikněte na online verzi.
   

Týdeník – 04/10/2021

Zastoupení Evropské komise v České republice

European Commission Logo
Header Image

Sledujte nás na | Czech Twitter | Czech Facebook | Czech Instagram | Czech YouTube

Dálnice v ČR: většina je opravená z peněz EU

V Česku se od roku 2010 postavilo či zmodernizovalo 436 kilometrů dálnic, z toho 335 km spolufinancovaly evropské fondy. Jen za posledních 10 let dala EU na stavbu českých dálnic 68 miliard Kč. Na opravenou D1 šlo z EU 16 miliard Kč. EU tak přispěla k modernizaci 136 kilometrů dálnice z celkových 164. Peníze z EU putují i do výstavby dálnice D3, D6 a dalších klíčových dopravních tepen. Ve většině případů pokrývají zhruba 80 % nákladů projektu.

 
Další
 
Češi obdrželi Cenu Karla Velikého pro mladé Evropany

Brněnský projekt Fakescape, který učí žáky základních a středních škol kritickému myšlení, zvítězil v letošním ročníku celoevropské Ceny Karla Velikého pro mladé Evropany. Projekt je zaměřený na boj proti fake news a dezinformacím a testuje schopnost žáků rozpoznat zmanipulované fotografie či zavádějící titulky. Vítězové ceny si odnesou 7500 eur a získají popularitu napříč evropskými zeměmi.

 
Další
 
Aerolinky vrátí klientům peníze za nepoužité vouchery

Celkem 16 hlavních leteckých společností vrátí klientům peníze za nepoužité vouchery, které jim byly během pandemie covidu-19 vystaveny za zrušené lety. Dohodly se na tom s Evropskou komisí a zástupci národních spotřebitelských organizací. S kompenzací souhlasily přední aerolinky, včetně společností Ryanair, Wizz Air, easyJet nebo KLM.

 
Další
 
Komise chce přitvrdit vůči běloruskému režimu, chce zpřísnit vízová pravidla

Evropská komise navrhuje zpřísnění vízového styku mezi EU a Běloruskem. Reaguje tím na provokace ze strany běloruského režimu, který napomáhá nelegální migraci ve snaze destabilizovat EU a její členské státy. Opatření by v případě přijetí nedopadlo na běžné občany, ale pouze na osoby spojené s režimem Alexandra Lukašenka.

 
Další
 
Očekávané události

06/10/2021

Summit EU–západní Balkán

Lídři zemí EU se ve slovinském Brdu pri Kranju setkají se svými protějšky z šesti států západního Balkánu, mezi které patří Albánie, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Černá Hora, Severní Makedonie a Kosovo. Jednat budou o evropské perspektivě těchto zemí a o prohlubování hospodářské či bezpečnostní spolupráce.

 
Další
 

11/10/2021

Evropský týden regionů

Zástupci evropských měst a regionů si vymění osvědčené postupy a zkušenosti během čtyřdenního Evropského týdne regionů. Letošní ročník se uskuteční v hybridním formátu, část akcí se uskuteční přímo v Bruselu, zatímco některé budou on-line. Hlavním tématem bude obnova po pandemii covidu-19.

 
Další
 
Kalendář

04/10/2021 – Jihlava
Film: Rebelská střední v Berlíně

04/10/2021 – Hradec Králové
Europe Direct HK slaví s knihovnou!

05/10/2021 – Karlovy Vary
Festival knih 2021

05/10/2021 – Chrudim
Letem světem EU v Chrudimi

06/10/2021 – Pardubice
Autostopem... napříč Ukrajinou

 
Další
 
Máte dotazy k EU?
Kontaktujte bezplatně Europe Direct
00 800 6 7 8 9 10 11
ed@europe-direct.cz
Vydává:
Zastoupení Evropské komise v České republice

Jungmannova 24
111 21 Praha 1
comm-rep-cz@ec.europa.eu
Pokud se vám tento e-mail nezobrazil správně, klikněte zde.
Chcete náš týdeník přestat odebírat? Klikněte zde.