Preberite spletno različico
  JRC - Skupno raziskovalno središče  

Science Flash For You

Slovenija in služba Evropske komisije za znanost in znanje

European Commission Logo
jrc_newsletter_banner_image_neuronal_58572_62220_63052

Spremljajte nas | Spremljajte nas Facebook Science Hub | none EU Science Hub Twitter

Novice
Emisije CO₂ so se v Sloveniji v letu 2021 zmanjšale

Po podatkih iz nedavno objavljenega poročila za leto 2022 o emisijah CO₂ v vseh državah sveta, ki so jih zbrali JRC, Mednarodna agencija za energijo in nizozemska agencija za presojo vplivov na okolje, se je v letu 2021 v Sloveniji še naprej nadaljeval trend zmanjševanja emisij CO₂ iz preteklih let zaradi pozitivnega trenda energetske industrije (–16 %).

Vendar so lani v stavbnem in prometnem sektorju emisije narasle za 6 %.

Poročilo navaja, da so se svetovne emisije CO₂ iz fosilnih goriv v letu 2021 povečale za 5,3 % v primerjavi z letom 2020 in skoraj dosegle ravni pred pandemijo COVID-19 leta 2019. V EU so se skupne emisije CO₂ iz fosilnih goriv v letu 2021 povečale za 6,5 %. Vendar to povečanje predstavlja le približno polovico zmanjšanja med letoma 2019 in 2020 (–10,8 %). Posledično so emisije v EU-27 v letu 2021 v primerjavi z letom 2019 nižje za 5 %, s čimer se je nadaljeval trend zmanjševanja.

Če pogledamo še bolj v preteklost, je EU izmed vseh največjih onesnaževalcev dosegla največje relativno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov. Emisije CO₂ iz fosilnih goriv v EU-27 so bile leta 2021 za 27,3 % nižje kot leta 1990, njen delež v svetovnih emisijah pa se je prav tako zmanjšal s 16,8 % leta 1990 na 7,3 % leta 2021.

V podatkovni zbirki EDGAR (Emissions Database for Global Atmospheric Research) Skupnega raziskovalnega središča so na voljo podatki o emisijah med letoma 1970 in 2020. Podatkovna zbirka tako dopolnjuje nacionalne evidence in poročanje, ki so jih pripravile pogodbenice Pariškega sporazuma o podnebnih spremembah, ter vsebuje informacije o skupnih trendih emisij za vse države, kot to zahteva Okvirna konvencija ZN o spremembi podnebja (UNFCCC).

Permalink
Trajna povezava Glavni URL
Sistem hitrega kartiranja programa Copernicus Skupnega raziskovalnega središča je Sloveniji pomagal obvladovati gozdne požare v Kostanjevici na Krasu

21. julija je izbruhnil hud požar v naravi v Kostanjevici na Krasu, na zelo suhem in vetrovnem kraškem območju jugozahodne Slovenije. Takoj je bila aktivirana pomoč mehanizma Evropske unije na področju civilne zaščite, preko sistema hitrega kartiranja v okviru storitev programa Copernicus za ravnanje v izrednih razmerah (Copernicus Emergency Management Service, CEMS) pa je bilo zaprošeno za prve ocene in razmejitveno karto požara za pridobitev potrebnih informacij o razmerah na terenu, da bi lahko predvideli morebiten razvoj požara.

Razločitvena karta območja požara v Kostanjevici no Krasu 24. julija 2022

Storitev za hitro kartiranje je zagotovila dve razmejitveni karti in dve razločitveni karti za spremljanje.

Storitev programa Copernicus za ravnanje v izrednih razmerah je ena od šestih osrednjih storitev programa Evropske unije za opazovanje Zemlje Copernicus. Za akterje, ki so vključeni v upravljanje naravnih nesreč, zagotavlja geoinformacije, izpeljane predvsem iz satelitskih posnetkov. Za storitev CEMS je odgovoren JRC, ki jo delno izvaja prek pogodb o opravljanju storitev z evropsko industrijo in akademskimi krogi. Med drugim ponuja storitve kartiranja na zahtevo z geoinformacijami o nesrečah, do kateri pride kjer koli po svetu.

Permalink
Trajna povezava Glavni URL
Slovenska mesta, „usmerjevalni predstavitveni projekti“ novega evropskega Bauhausa

Slovenska mesta sodelujejo v projektu oblikovanja neustavljive krožne družbe DESIRE (Designing the Irresistible Circular Society), ki je eden od „usmerjevalnih predstavitvenih projektov“, financiranih iz novega evropskega Bauhausa s 25 milijoni evrov.

Ti projekti bodo privedli do bolj trajnostnih, vključujočih in lepših prostorov na vseh koncih EU ter vključili državljane in državljanke v zeleni prehod na lokalni ravni.

Cilj projekta DESIRE je obravnavati glavne izzive, s katerimi se soočajo družbe in mesta: podnebne spremembe, izguba biotske raznovrstnosti in viri. Na podlagi treh glavnih tem, tj. vključevanja, krožnosti in usklajevanja mest z naravo, bo projekt uporabil umetnost, arhitekturo in oblikovanje za odkrivanje alternativnih načinov preoblikovanja območij v različnih evropskih mestih v Sloveniji ter na Danskem, Nizozemskem, v Italiji in Latviji.

Novi evropski Bauhaus je projekt predsednice Ursule von der Leyen, s katerim naj bi povezovanje sveta umetnosti, kulture in izobraževanja z znanostjo in tehnologijo postalo glavno gonilo novih zamisli, prototipov in proizvodov, ki temeljijo na raziskavah in inovacijah. Projekt usklajuje Skupno raziskovalno središče Evropske komisije.

Permalink
Trajna povezava Glavni URL
SeeAlso
Glej tudi New European Bauhaus
Ribiški sektor v Sloveniji v letih 2020 in 2021

Prihodki slovenske ribiške flote iz iztovarjanj so se med letoma 2008 in 2020 zmanjšali za več kot 20 %, medtem ko se je vrednost prihodkov v drugih sektorjih v istem obdobju podvojila. Zaradi zmanjšanja iztovarjanj slovenski ribiči iščejo priložnost za ustvarjanje zaslužka v drugih gospodarskih sektorjih, kot sta turizem ali akvakultura.

V letnem gospodarskem poročilu o ribiški floti EU za leto 2022, ki ga je pravkar objavilo Skupno raziskovalno središče, predhodni rezultati za leti 2021 in 2022 za slovensko ribiško floto napovedujejo zmanjšanje iztovorjene teže in vrednosti ter malenkosten upad skupnega števila delovnih mest.

Pričakuje se, da bo ribištvo EU težko ohranjalo dobiček zaradi močnega povečanja stroškov energije in inflacije v letu 2022, ribiška flota EU pa bi lahko ob koncu leta 2022 imela izgubo. Rezultati tega poročila kažejo tudi, da se cilji trajnostnega ribolova in energetskega prehoda vzajemno krepijo in so potrebni za doseganje dolgoročne socialno-ekonomske vzdržnosti ribiškega sektorja EU. Poleg napovedi za leto 2022 poročilo zadeva tudi leto 2020, ko je na sektor vplivala pandemija COVID-19. Omenja tudi učinke zvišanja cen goriva zaradi vojaške agresije Rusije v Ukrajini na operativne stroške.

Permalink
Trajna povezava Glavni URL
Depopulacija vpliva na oddaljena območja v Sloveniji

Novo poročilo Skupnega raziskovalnega središča o samotnih krajih v EU z naslovom „New perspectives on territorial disparities“ (Nov pogled na teritorialne razlike) navaja, da se v Sloveniji prebivalstvo na oddaljenih območjih zmanjšuje, medtem ko se je prebivalstvo v državi povečalo. Tudi na ravni EU se je na splošno število prebivalcev na oddaljenih območjih zmanjšalo bolj kot na območjih, ki niso oddaljena. Zdi se, da na oddaljenih območjih ostaja samo starejša generacija: prebivalstvo, staro 85 let in več, se je povečalo za več kot 113 %, zlasti v Sloveniji, Grčiji, Romuniji in na Poljskem.

Oddaljena območja predstavljajo skoraj polovico ozemlja EU, na njih pa prebiva 37 milijonov ljudi. Pogosto lahko postanejo samotni kraji, kot jih imenuje poročilo Skupnega raziskovalnega središča, in nimajo zadostnih lokalnih storitev, dostopnosti ali povezljivosti. Izraz „samotni kraji“ ponazarja položaj in povezanost krajev z demografskega, gospodarskega, socialnega in infrastrukturnega vidika. Poročilo 1 200 krajev po vsej Evropi označuje za „samotne kraje“, kjer so lahko prisotni depopulacija, slabe virtualne povezave, majhna raznolikost storitev celo v mestih ali mobilnostna revščina za prikrajšane skupine.

Permalink
Trajna povezava Glavni URL
Slovenski učitelji in učiteljice sodelujejo s Skupnim raziskovalnim središčem za preprečevanje radikalizacije med mladimi

Slovenski učitelji in učiteljice so skupaj s kolegi iz Hrvaške, Severne Makedonije, Portugalske, Belgije, Italije in Združenega kraljestva udeleženi v projektu „Start the change“ v okviru pobude „INNO4DIV“ Skupnega raziskovalnega središča. Cilj projekta je preprečiti radikalizacijo med mladimi z negovanjem njihovih osebnih, socialnih in državljanskih kompetenc. Program usposabljanja temelji na dejanskih in posebnih potrebah učiteljic in učiteljev ter učenk in učencev.

Projekt INNO4DIV odpravlja pomanjkanje medkulturnih kompetenc učiteljskega kadra v razmerah vse večje raznolikosti v učilnicah. V s tem povezanem poročilu je izpostavljenih 21 inovativnih dobrih praks, ki so uspešno odpravile obstoječe ovire za razvoj medkulturnih kompetenc učiteljskega kadra. To je zlasti pomembno, da lahko prispevajo k oblikovanju družbene identitete EU, ki je dom številnih kultur. V projektu INNOD4DIV „kulturna raznolikost“ ne pomeni zastopanosti migrantov in migrantk, etničnih manjšin ali drugih manjšinskih skupin, pač pa človeško raznolikost.

Permalink
Trajna povezava Glavni URL
SeeAlso
Glej tudi INNO4DIV
Science Flash for You je institucionalno komunikacijsko orodje Skupnega raziskovalnega središča (JRC), službe Evropske komisije za znanost in znanje.

Če vam je bil ta bilten preposlan in bi ga želeli redno prejemati, se lahko naročite nanj tukaj. | Odjavite se lahko na svojem profilu ali tako, da nam pišete na elektronski naslov JRC-INSTITUTIONAL-COMM@ec.europa.eu.

Če želite prejemati več novic JRC, kliknite tukaj.
Evropska komisija je zavezana varstvu osebnih podatkov. Vsi osebni podatki se obdelujejo v skladu z Uredbo (EU) 2018/1725. Preberite si Izjava o zasebnosti