Přečtěte si online verzi
  Společné výzkumné středisko  

Science Flash for You – Česká republika

Česká republika a vědecké a znalostní centrum Evropské komise

European Commission Logo
Header Image

Sledujte nás icon Facebook icon Twitter

Zprávy
Čísla týkající se migrace v Česku rostou

Jak vyplývá z údajů obsažených v novém vydání Atlasu migrace JRC, vydala Česká republika v roce 2019 rekordní počet prvních povolení k pobytu – více než 117 000. Jejich počet se oproti období před dvěma lety zdvojnásobil.

Také počet žádostí o azyl, jež byly podány poprvé, přesáhl 1 500, avšak v 90 % rozhodly české orgány o žádostech o azyl s negativním výsledkem.

Podle průzkumu se ukazuje, že probíhající pandemie COVID-19 a reakce vlád na ni by mohly mít na celém světě vliv na změnu migračních pohybů, migračních tras a na složení migrujícího obyvatelstva.

Atlas zveřejňuje Znalostní centrum JRC pro otázky migrace a demografie. Jedná se o on-line referenční nástroj, který tvůrcům politik, odborníkům z praxe a široké veřejnosti pomáhá orientovat se ve složitých aspektech migrace a demografie. Shromažďuje ukazatele týkající se migrace, azylu, integrace, demografie a rozvoje z několika mezinárodních zdrojů údajů u přibližně 200 zemí.

Permalink
Trvalý odkaz Adresa hlavní stránky
Ústecký kraj zasáhly lesní požáry

Podle 20. vydání výroční zprávy Evropské komise o lesních požárech v Evropě, na Blízkém východě a v severní Africe jsou lesy v okolí Ústí nad Labem a Teplic vystaveny vysokému riziku požárů, přičemž jde o nejvyšší kombinaci počtu požárů a spálených oblastí v České republice. V roce 2019 bylo v zemi zaznamenáno celkem 1 963 lesních požárů a spáleno bylo přibližně 520 hektarů zalesněné plochy. Počet požárů byl oproti desetiletému průměru z let 2009 až 2018 téměř dvojnásobný.

Ze zprávy JRC vyplývá, že pokud jde o lesní požáry, byl rok 2019 celosvětově pravděpodobně nejhorším rokem v historii. V Evropě bylo spáleno více než 400 000 hektarů přírodního území a požáry zasáhly i mnoho chráněných oblastí. Služba rychlého mapování JRC v rámci programu Copernicus byla v roce 2019 aktivována 35krát, aby pomohla zemím reagovat na přírodní požáry, což je zatím nejvyšší počet během jednoho roku. Evropský systém informací o lesních požárech (EFFIS) provozuje JRC v rámci programu Copernicus – programu EU pro pozorování Země.

Permalink
Trvalý odkaz Adresa hlavní stránky
České uhelné regiony stojí před transformací energetiky

Podle nové zprávy JRC o trendech v evropských regionech s uhlím, rašelinou a ropnou břidlicí, která mapuje problematiku transformace energetiky, je Česko se svými více než 17 000 pracovními místy v uhelných elektrárnách a uhelných dolech na třetím místě v EU. Země je třetím producentem uhlí v EU po Německu a Polsku.

Doly hlubší než 800 metrů se nacházejí v Česku, Polsku a Bulharsku a v Česku dosahují nejhlubší těžní jámy hloubky až 1 300 m. Podíl uhlí na výrobě elektřiny v zemi činil v roce 2018 47 %.

Uhlí bylo v minulosti jedním z hlavních paliv evropského hospodářství. Od 90. let 20. století však dochází k postupnému snižování jeho používání. Celkem 21 zemí EU buď již uhlí nevyužívá, nebo se zavázalo k postupnému ukončení těžby černého uhlí, lignitu a rašeliny do roku 2030.

Ve srovnání se zprávou z roku 2018 se počet pracovních míst nepřímo souvisejících s uhelným odvětvím v EU snížil o téměř 37 %. V Česku jsou doly s produkcí koksovatelného uhlí v Moravskoslezském kraji identifikovány z hlediska konkurenceschopnosti jako vysoce rizikové. Dalšími českými regiony uvedenými ve zprávě JRC jsou Střední Čechy, Jihozápad, Severozápad a Severovýchod.

Podle dvou zvažovaných scénářů se potenciální ztráta pracovních míst v tomto odvětví v příštím desetiletí pravděpodobně bude pohybovat mezi 54 000 a 112 000 z celkového počtu 208 000 současných přímých pracovních míst. Zároveň může rozsáhlé zavádění energie z obnovitelných zdrojů a dalších nízkouhlíkových energetických technologií v uvedených regionech přinést 106 681 až 314 416 pracovních míst, jak je uvedeno ve zprávě o čistých energetických technologiích v uhelných regionech z roku 2020.

Permalink
Trvalý odkaz Adresa hlavní stránky
Síť odborníků na navrhování podzemních konstrukcí

Česká republika a JRC spolupracují v několika oblastech souvisejících s bezpečností a zabezpečením budov. České vysoké učení technické v Praze konkrétně vysílá odborníky do skupin JRC pro přizpůsobování projektů budov změně klimatu a pro normy stavebních konstrukcí.

V první oblasti řídí JRC vědeckou síť, která se zabývá dopady změny klimatu na stavební konstrukce. V rámci této sítě přispěli odborníci z ČVUT k nedávnému zveřejnění dvou technických zpráv JRC nazvaných „Očekávané dopady změny klimatu na korozi konstrukcí“ (Expected implications of climate change on the corrosion of structures) a „Projektování konstrukcí z hlediska teplot a změny klimatu“ (Thermal design of structures and the changing climate).

České vysoké učení technické se sídlem v Praze je rovněž součástí skupiny „Spolehlivost v eurokódech“ (Reliability background in the Eurocodes) Evropského výboru pro normalizaci (CEN). Eurokódy jsou evropské normy pro stavební konstrukce. Hlavním účelem skupiny je pracovat na druhé generaci eurokódů a její zpráva se očekává v roce 2022.

V neposlední řadě se Česká republika silně angažuje v činnosti Evropské komise zaměřené na posuzování potřeb normalizace pro projektování podzemních konstrukcí, zejména tunelů. Mezi spoluautory zprávy JRC o normalizačních potřebách pro podzemní konstrukce byl i český odborník na projektování tunelů. Odborníci v České republice se podílejí také na nejvýznamnějších dokumentech týkajících se projektování tunelů, které přispějí do nové zprávy JRC o používání norem a pokynů pro projektování tunelů v Evropě, jež bude zveřejněna v letošním roce.

Permalink
Trvalý odkaz Adresa hlavní stránky
JRC představuje nejnovější vývoj v oblasti surovin v Česku

Podle nedávno zveřejněné zprávy JRC o surovinovém informačním systému pro Česko jsou nejvýznamnějšími zpracovatelskými odvětvími v České republice výroba pryžových a plastových výrobků a kovodělná výroba, které mají největší podíl na celkové přidané hodnotě výroby. Z vybraných odvětví se na celkové přidané hodnotě a zaměstnanosti v celém průmyslu v roce 2016 nejvíce podílelo zpracování dalších nekovových nerostů a výroba základních kovů. Odvětví výroby pryžových a plastových výrobků a dalších nekovových minerálních výrobků měla v roce 2017 nejvyšší míru podnikových výdajů na výzkum a vývoj.

V profilu Česka vypracovaném JRC jsou uvedeny údaje a ukazatele pro tuto zemi týkající se nepotravinářských a neenergetických surovin, a to v různých oblastech, jako jsou investice, výzkum a inovace, regulační rámec, dodávky, obchod, životní prostředí a sociální aspekty.

Permalink
Trvalý odkaz Adresa hlavní stránky
Evropský rámec digitálních kompetencí pedagogů je nyní k dispozici v českém jazyce

Česká verze Evropského rámce digitálních kompetencí pedagogů, tzv. DigCompEdu, je nyní k dispozici pedagogům, kterým pomáhá získávat více digitálních dovedností. Učitelské povolání čelí rychle se měnícím výzvám a oproti dřívější době vyžaduje nový a širší soubor dovedností.

DigCompEdu se těmito výzvami zabývá a ukazuje, co pro pedagogy znamená být digitálně kompetentní. Podporuje rozvoj digitálních dovedností potřebných právě pedagogům a zaměřuje se na všechny vzdělávací úrovně od předškolního vzdělávání a péče až po vysokoškolské vzdělávání a vzdělávání dospělých, včetně odborného vzdělávání a přípravy, speciálního vzdělávání a neformálního učení. K dispozici je také video a video upoutávka s titulky ve všech 24 úředních jazycích EU.

DigCompEdu zahrnuje řadu oblastí a kompetencí a ukazuje pokrok dosažený při používání digitálních technologií s důrazem na pedagogiku. Záměrem je pomoci učitelům, aby v souvislosti s digitálními kompetencemi poznali své silné i slabé stránky, podpořit jejich akční plán pro další profesní rozvoj a zlepšit jejich odbornou způsobilost. Komunita pro sdílení praktických postupů zaměřená na DigCompEdu poskytuje aktualizované informace o veškerém vývoji a již byly zahájeny diskuse mezi jejími členy.

Permalink
Trvalý odkaz Adresa hlavní stránky
Více informací o spolupráci JRC a České republiky v novém letáku!
Letáky, jejichž cílem je informovat naše partnery a veřejnost v členských státech EU, poskytují přehled o tom, kdo jsme, jakými oblastmi se zabýváme i jaké jsou oblasti potenciální spolupráce. Nedávné příklady spolupráce mohou být zajímavé nejen pro tvůrce politik, celostátní, regionální a místní správu, ale také pro potenciální partnery z oblasti výzkumu a propojení vědy a politiky.

Permalink
Trvalý odkaz Adresa hlavní stránky
Documents
Dokument image  (37 Kb)
Science Flash for You je institucionální komunikační nástroj Společného výzkumného střediska (JRC), což je vědecké a znalostní centrum Evropské komise. Pokud vám byl zpravodaj přeposlán a vy byste jej chtěli dostávat přímo, můžete se k jeho odběru přihlásit zde . | Odhlásit odběr tohoto zpravodaje je možné ve vašem profilu nebo nás o to můžete požádat e-mailem, který zašlete na adresu JRC-INSTITUTIONAL-COMM@ec.europa.eu. Chcete-li dostávat od JRC více informací, klikněte zde.