Európai Bizottság > Tengerügy > Európai Tengeri Atlasz

Európai Tengeri Atlasz súgó

Mit kell tudni az Európai Tengeri Atlaszról? Hogyan lehet saját térképet létrehozni és megosztani?

Az Atlasz bemutatása

Az Európai Tengeri Atlasz (a továbbiakban: az Atlasz) egy egyszerűen használható és interaktív webalapú földrajzi alkalmazás, amely az európai tengerekkel és partvidékekkel kapcsolatos statisztikák mellett általános tengeri adatokat és tengerészeti információkat bocsát rendelkezésre. Az Atlasz térképkatalógusa ismerteti Európa tengeri és partvidéki térségeinek számos természeti és társadalmi-gazdasági tényezőjét és jellemzőjét.

Az Atlasz nyilvánosan hozzáférhetővé teszi azokat az információkat és térképalapú adatokat, amelyek javarészt az Európai Bizottságtól és annak ügynökségeitől, valamint az európai tengeri megfigyelési és adathálózattól (EMODnet) származnak. Az Atlasz célja, hogy átfogó, vizuális formában tárja a statisztikai adatokat a nagyközönség elé, ezzel is támogatva a tengerpolitikát és a kék gazdaságot.

Hozzáférés a súgóhoz, a jogi nyilatkozathoz és a visszajelzési űrlaphoz

Az összes elérhető adat feltérképezése: a keresőmezőben rákereshet a térképrétegekre, választhat a sablontérképek közül vagy létrehozhatja saját térképét

Az adatok tanulmányozása és összehasonlítása a térképnézőben, a tartalmi részletek kivonatolása és kezelése

Térkép megosztása akár közösségi oldalakon is, a tartalom letöltése

* Az Atlasz az Unió mind a 24 hivatalos nyelvén elérhető.

Saját térkép létrehozása és megosztása

Ha saját térképet kíván létrehozni, kattintson az Atlasz első használatakor a kezdőlapon megjelenő előugró elemre vagy a nagyító ikonra való kattintással előhívható felugró ablakra.

Térképe a térképnézőben kiválasztott külön térképrétegekből épül fel. Ahhoz, hogy kiválasszon vagy hozzáadjon egy-egy réteget a térképnézőhöz, a) görgesse végig az Atlaszkatalógus oldalt vagy b) keressen rá a térképrétegekre. Ránagyíthat az érdeklődésére számot tartó térségre vagy egy konkrét helyszínre, és c) megoszthatja térképét barátaival vagy munkatársaival (pl. a Facebookon stb.). Térképét d) exportálhatja, és kinyomtathatja vagy prezentációkba illesztheti. Ezenkívül e) beágyazással hozzáadhatja a térképét egy bloghoz vagy weboldalhoz is.

a) Az Atlaszkatalógus végiggörgetése és térképrétegek hozzáadása a térképnézőhöz

Kattintson a „Térkép létrehozása” fülre vagy a „Rétegek” lehetőségre a felugró ablakokban, hogy megjelenítse a térképek témák szerint csoportosított listáját. Nézze végig és válassza ki a térképnézőben megjeleníteni kívánt térképrétegeket.

b) Keresés a rétegek között és a rétegek hozzáadása a térképnézőhöz

Válassza ki a térképrétegeket, miután rájuk keresett a keresőmezőben. Gépeljen be egy vagy több karaktert, és a keresőmező megjeleníti a begépelt szövegnek megfelelő, kiválasztható térképrétegeket. Kattintson a bal oldali jelölőnégyzetbe, hogy hozzáadja az adott réteget a térképnézőhöz.

A „Bezárás” gomb segítségével zárja be a felugró ablakot. A térképnéző által megjelenített térképen a kiválasztott rétegek szerepelnek majd.

Térkép megosztása

Kattintson a „Megosztás” ikonra a különböző megosztási lehetőségeket felkínáló felugró ablak megjelenítéséhez, amely a következő három fülből áll:

  • c) Megosztás: ossza meg térképe elérési útvonalát e-mailben vagy tegye közzé a térképet a közösségi oldalakon.
  • d) Exportálás: hozzon létre PDF-dokumentumot vagy JPEG-képet, amelyet elmenthet vagy kinyomtathat.
  • e) Beágyazás: beágyazással adja hozzá a térképét egy másik weboldalhoz a megadott kód kimásolásával és a weboldal HTML-forráskódjába való beillesztésével.

Atlaszkatalógus

Az Európai Tengeri Atlasz által rendelkezésre bocsátott adatok különféle témáknak vagy tematikus területeknek megfelelő kategóriákra (turizmus, közlekedés, halászat, tengerfenék…) osztott, térbeli tengeri adatok. A katalógus több mint 150 térképrétegből áll, és folyamatosan frissül és bővül.

Sablontérképek

Az Atlasz sablontérképekből álló gyűjteményt is felkínál, amelyek számos témát – például EURÓPA, TERMÉSZET, TURIZMUS stb. – felölelnek, és tetszés szerint testre szabhatók saját térkép létrehozásához.

Réteginformációk és tájékozódás a jellemzőkről

Az adatok részleteit különböző szinteken gyűjtheti ki és kezelheti:

  • A rétegek szintjén: ha a réteg-minialkalmazásban az „információ” gombra kattint, hozzáfér a forrásszolgáltató által meghatározott tartalmakhoz és adatokhoz.
  • A jellemzők vagy elemek szintjén: ha a térképre kattint, megtekintheti az adott elemhez kapcsolódó részleteket vagy a kiválasztott jellemzőt (a találatok a nagyítási arányok függvényében egy vagy több elemet tartalmazhatnak).

Alaptérkép-rétegek

Módosíthatja az alaptérképet. Ezt a réteg-minialkalmazás alján teheti meg, ahol különböző lehetőségek közül választhat: vízsablon, óceánreferencia, alapsablon és polgári sablon.

Atlaszfunkciók

Rétegek és jelmagyarázatok

Az ikonra kattintva megnagyíthatja a rétegek és jelmagyarázatok panelt. Itt megtekintheti az összes térképréteget, amelyet feltöltött a térképre.

A rétegbeállítások ikonra kattintva hozzáférhet az adott rétegekhez tartozó különféle paraméterekhez:

egy csúszkához, amellyel beállíthatja a réteg áttetszőségét,

egy gombhoz, amellyel elrejtheti/felfedheti a réteget,

2 nyílhoz, amellyel váltogatható a rétegek sorrendje,

egy szemeteskuka ikonhoz, amellyel eltávolíthatja a térképréteget a térképnézőből.

A jelmagyarázat hivatkozásra kattintva megjelenítheti az összes jelmagyarázatot. Valamennyi rétegnél különböző jelrendszer jelöli az adott réteg elemeit.

Nagyítás és kicsinyítés

A térképen elvégezhet bizonyos alapműveleteket:

Nagyítás a térképre való ráközelítéshez, és egy adott terület részletesebb tanulmányozásához.

Megtekintheti a térkép eredeti, teljes földrajzi kiterjedését (vagyis az alapértelmezett nézetet).

Kicsinyítés az előző művelet ellentéte. A térkép nagyobb felületét látja, kisebb mértékű részletességgel.

Mérőeszköz

A méréshez rajzoljon a térképre. Az alkalmazás kiszámítja a megrajzolt sokszög/vonal területét vagy hosszát. Megjelenítheti továbbá a térkép egy adott pontjának koordinátáit (szélességét és hosszúságát) is.

Nagyobbítsa meg a mérőpanelt, és válasszon egyet a következő 3 művelet közül:

Terület

Távolság

Koordináták

Az eszközt az ikonra való kattintással aktiválhatja. A mérés megkezdéséhez kattintson a térképre.

a méréshez kiválasztott pontot a zászló jelzi.

Kattintson kétszer a mérés lezárásához.

A mértékegységek megváltoztatásához (pl. kilométerről mérföldre) kattintson a legördülő listára, és az alkalmazás azonnal átszámítja az eredményt.

Oktatófilmek

* Az EU hivatalos nyelvein

Az Európai Tengeri Atlaszhoz használt fordítószoftver az Európai Bizottság eTranslation nevű szolgáltatásának technológiáján alapul. A fordítás az Európai Tengeri Atlasz felhasználói számára nyújtott szolgáltatás, amelyet „eredeti formájában” bocsátanak rendelkezésre. A forrásnyelvből (angol) bármely más nyelvre készült fordítások pontosságára, megbízhatóságára vagy helyességére nincs semmilyen – sem kifejezett, sem hallgatólagos – garancia. A fordítószoftver korlátai miatt néhány tartalom (például képek, a jellemzőkkel kapcsolatos információk stb.) fordítása pontatlan lehet.

Szerzői jog © Európai Unió, 1995–2018.

Nyelv kiválasztása

Bezárás