Pārstāvniecība Latvijā

Eiropas kultūras galvaspilsētas 2019. gadā — Plovdiva un Matēra

/latvia/file/eiropaskulturasgalvaspilseta30jpg_lveiropas_kulturas_galvaspilseta_30.jpg

Eiropas kultūras galvaspilsēta
Eiropas kultūras galvaspilsēta

No 2019. gada 1. janvāra Plovdiva (Bulgārijā) un Matēra (Itālijā) uz gadu iegūs Eiropas kultūras galvaspilsētu titulu. Par izglītību, kultūru, jaunatni un sportu atbildīgais komisārs Tibors Navračičs sacīja: “Atzīmējot gadsimtiem senā un neparastā kultūras mantojuma vērtības, Plovdivas un Matēras programmas parāda, kā šīs pilsētas redz gan pašas savu, gan Eiropas nākotni. Eiropas Kultūras galvaspilsētas iniciatīvas mērķis ir satuvināt cilvēkus un uzsvērt kultūras nozīmi Eiropas identitātes veidošanā. Abas pilsētas palīdzēs nodrošināt pagājušā gada veiksmīgā Eiropas kultūras mantojuma gada ilgtermiņa ietekmi, jo ir pierādījies, ka kultūra spēj pārveidot mūsu pilsētas un reģionus uz labo pusi. Novēlu Plovdivas un Matēras pilsētām panākumus nākamajā gadā.”

03/01/2019

Plovdiva ir pirmā Bulgārijas pilsēta, kas jebkad izvēlēta Eiropas kultūras galvaspilsētas titulam. Ar pilnu programmu un moto “Kopā” 2019. gads reģionam atnesīs jaunas iespējas un pilsētai — starptautisko atpazīstamību. Plovdivā, kā arī citur Bulgārijas centrālās daļas dienvidos un tādās pilsētās kā Varna, Sofija un Veliko Tarnova organizēti vairāk nekā 300 projekti, tostarp festivāli un vietējie projekti, kuru pamatā ir tēmas par Plovdivas raksturīgajām iezīmēm, tās vēsturi, kultūras mantojumu un izaicinājumiem, ar ko pilsētai nākas sastapties. Pilsētas viesiem būs pieejams plašs pasākumu klāsts. Būs iespējams iepazīt kirilisko alfabētu, apmeklējot dažādas izstādes, vai noskatīties Rietumbalkānu un romu un turku kopienu apvienotos teātra iestudējumus. No 11. līdz 13. janvārim notiks atklāšanas svinības ar vairākiem iekštelpu un brīvdabas pasākumiem, tostarp mūzikas, gaismu un dejas iestudējumu 12. janvāra vakarā. Digitālās ekonomikas un sabiedrības komisāre Marija Gabriela apmeklēs oficiālo atklāšanas ceremoniju 12. janvārī.

Matēras programmas moto ir “Atvērta nākotne”, un tā pievērsīs īpašu uzmanību sociālajai un kultūras integrācijai un uz sadarbību balstītām inovācijām. Daži no programmas svarīgākajiem pasākumiem — “Ars Excavandi” ietver mūsdienīgu skatījumu uz zemes dzīļu arhitektūras vēsturi un kultūru; “Pārlasot renesansi” piedāvā ceļojumu caur Bazilikatas un Apūlijas māksliniecisko pagātni; un “Pirmskaitļu dzeja” ir izstāde par matemātikas centrālo lomu mākslinieku darbos visu laikmetu garumā. Tāpat Matēras pilsēta sadarbībā ar “Teatro San Carlo” iestudēs operas “Zemnieka gods” pirmo brīvdabas izrādi un 27 citus projektus, kas veidoti sadarbojoties ar vietējām radošajām kopienām un partneriem no Eiropas. Atklāšanas svinības notiks no 19. līdz 20. janvārim un pulcēs 2000 mūziķu no visiem Bazilikatas reģiona ciematiem un daudziem citiem Eiropas reģioniem. Komisārs Navračičs apmeklēs oficiālo atklāšanas ceremoniju 19. janvārī.

Konteksts

Grieķijas kultūras ministre Melina Merkuri ierosināja uzsākt Eiropas kultūras galvaspilsētas iniciatīvu 1985. gadā, kas kļuvusi par vienu no visspilgtākajām kultūras iniciatīvām Eiropā. Galvaspilsētas tiek izvēlētas, pamatojoties uz kultūras programmu, kurai jābūt ar spēcīgu Eiropas dimensiju, kurā aktīvi jāiesaistās pilsētas iedzīvotājiem un kurai jāatbilst pilsētas un tās apkārtējā reģiona ilgtermiņa attīstības mērķim.

Eiropas kultūras galvaspilsētas tituls dod arī lielisku iespēju pilsētām mainīt savu tēlu, pozicionēt sevi pasaules kartē, piesaistīt vairāk tūristu un pārdomāt savu attīstību caur kultūras perspektīvu. Gan pašā pilsētā, gan tās reģionā kultūras galvaspilsētas titulam ir ilgtermiņa ietekme ne tikai kultūras, bet arī sociālajā jomā un ekonomikā.

2018. gadā Eiropas kultūras galvaspilsētas bija Valeta Maltā un Leuvardena Nīderlandē. Pēc Plovdivas un Matēras 2019. gadā, nākamās Eiropas kultūras galvaspilsētas būs Rijeka (Horvātijā) un Golveja (Īrijā) 2020. gadā, Timisoara (Rumānijā), Elefsina (Grieķijā) un Novi Sada (Serbijā — kandidātvalsts) 2021. gadā, Eša (Luksemburgā) un Kauņa (Lietuvā) 2022. gadā, un Vesprēma (provizoriski) Ungārijā 2023. gadā.

Plašāka informācija

Plovdiva 2019 — Eiropas kultūras galvaspilsēta

#Plovdiv2019

Matēra 2019 — Eiropas kultūras galvaspilsēta

#Matera2019

Faktu lapa par Eiropas kultūras galvaspilsētām

Brošūra “Eiropas kultūras galvaspilsētas — trīsdesmit panākumu gadi”