Pārstāvniecība Latvijā

Eiropas kino nakts: 34 ES pilsētas piedāvā bezmaksas Eiropas filmu seansus

/latvia/file/demonstration-7679821920jpg_lvdemonstration-767982_1920.jpg

Eiropas kino nakts
Eiropas kino nakts

No 2018. gada 3. līdz 7. decembrim visā ES notiks pirmā Eiropas kino nakts, un paredzams, ka tajā piedalīsies vairāk nekā 7200 cilvēku.

30/11/2018

Iniciatīva “Eiropas kino nakts” tika uzsākta kā daļa no programmas “Radošā Eiropa” apakšprogrammas “MEDIA”, kas pēdējo 27 gadu laikā ir atbalstījusi Eiropas audiovizuālo nozari. Iniciatīva ir vērsta uz to, lai parādītu, kā ES ne tikai veicina Eiropas radošo un kultūras nozaru attīstību, bet arī sniedz labumu visai sabiedrībai. Laikā no 3. līdz 7. decembrim visā ES ir ieplānoti aptuveni 50 bezmaksas kinoseansi, un šīs Eiropas Komisijas iniciatīvas mērķis ir tuvināt Eiropu cilvēkiem, vienlaikus izceļot Eiropas filmu bagātību.

Komisijas locekle Marija Gabriela, kuras pārziņā ir digitālās ekonomikas un sabiedrības jautājumi, sacīja: “Kino ir būtiska mūsu bagātās un daudzveidīgās Eiropas kultūras daļa, un tas palīdz stiprināt saites starp cilvēkiem, kuri par filmu ir uz viena sajūtu un emociju viļņa. Eiropas kino naktis ir iespēja parādīt šo daudzveidību un apliecināt, cik svarīgi ir atbalstīt saturīgu, brīvu un daudzveidīgu filmu veidošanu. Ņemot vērā visus Eiropas veiktos pasākumus Eiropas kino labā, ES ir klātesoša eiropiešu ikdienas dzīvē.”

Par izglītības, kultūras, jaunatnes un sporta jautājumiem atbildīgais Komisijas loceklis Tibors Navračičs teica: “Eiropas filmas ir daļa no mūsu kultūras mantojuma, ko visu gadu esam akcentējuši nolūkā to padarīt pieejamu ikvienam. Šādā gaisotnē Eiropas kino naktis parādīs iedzīvotājiem, kā Eiropas politika ir saistīta ar viņu dzīvi, kinoteātros izjustajām emocijām un kā, apmeklējot vietējo pasākumu, viņi var līdzdalīties visu Eiropu aptverošā pieredzē.”

Katrs no 34 kinoteātriem, kas piedalīsies šajā iniciatīvā, rīkos īpašu vakara pasākumu, kurā tiks demonstrēta kāda no 20 programmas “MEDIA” atbalstītajām filmām. Programmā iekļautas tādas filmas kā „Aukstais karš”, „Svētā brieža nogalināšana”, „Meitene” un „Robeža”. Filmu izvēle bija vietējo kinoteātru ziņā, lai tie varētu pielāgot repertuāru daudzveidīgas auditorijas interesēm un prasībām. Visas vietējās norises vietas ir plaši pazīstami kinoteātri, kas iekļauti programmas “Radošā Eiropa” apakšprogrammas “MEDIA” un TV raidorganizācijas ARTE koordinētajā Eiropas kinoteātru tīklā.

Pēc filmu demonstrēšanas notiks īsas diskusijas, kurās kinomīļiem būs iespēja apspriest filmas ar filmu veidotājiem un kritiķiem. Pasākumā piedalīsies arī Eiropas Komisijas pārstāvji, lai sīkāk izskaidrotu programmu “MEDIA” un tās nozīmi Eiropas audiovizuālās vides veidošanā.

Konteksts

Kopš 1991. gada Eiropas Komisija ar programmas “MEDIA” palīdzību ir veidojusi Eiropas audiovizuālo nozari, veicinot konkurētspēju un kultūras daudzveidību Eiropā. Viena no tās svarīgākajām darbībām ir finansiāls atbalsts Eiropas filmu izplatīšanai ārpus filmas veidošanas valsts. Ik gadu ar programmas “MEDIA” palīdzību pie skatītājiem citā Eiropas valstī nonāk vidēji vairāk nekā 400 filmu. Šā gada maijā Komisija nākamajā ES 2021. — 2027. gada ilgtermiņa budžetā ierosināja palielināt programmas budžetu par gandrīz 30 %.

“Eiropas kino nakts” ir jauna iniciatīva, kas tiek īstenota informēšanas stratēģijas kontekstā, koncentrējoties uz auditoriju un cenšoties uzlabot zināšanas par programmu “MEDIA” un tās aptvertajām tēmām, vienlaikus veicinot iedzīvotāju iesaisti un līdzdalību. Turklāt tā palīdz popularizēt Eiropas audiovizuālos darbus pāri robežām un veicina kultūras daudzveidību. Šī iniciatīva papildina arī EUandME kampaņu, kurā izmantotas piecas īsfilmas par mobilitāti, ilgtspēju, prasmēm un uzņēmējdarbību, digitalizāciju un tiesībām, lai parādītu Eiropas ieguldījumu šajās jomās. 

Papildinformācija

Plašāka informācija un faktu lapa par Eiropas kino nakti

Saite uz interaktīvu karti ar visiem filmu seansiem un iesaistītajiem kinoteātriem

Faktu lapa par programmas “Radošā Eiropa” apakšprogrammu “MEDIA” ES 2021.-2027. gada budžetā

Faktu lapa par programmas “MEDIA” atbalstu dokumentālajām filmām

Programmas “MEDIA” uzraudzības ziņojums, 2017. gads

Faktu lapa: Eiropas filmu katalogs tiešsaistē

Eiropas Kultūras mantojuma gada tīmekļvietne