• Current language : lv
Pārstāvniecība Latvijā

Romas līgumiem 60 – pasākumi Latvijā

/latvia/file/60romeverticallvpng_lv60_rome_vertical_lv.png

1950. gada 9. maijā, kad Eiropu pēc postošākā kara cilvēces vēsturē bija sadalījis dzelzs priekškars, Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmans aicināja Eiropas valstis apvienot ieroču ražošanā būtiskās ogļu un tērauda nozares. Viņa plāns tika īstenots un padarīja neiespējamu jaunu karu starp iesaistītajām valstīm. Par sadarbības stūrakmeni kļuva Romas līgums, kuru pirms 60 gadiem parakstīja sešu Eiropas valstu vadītāji.

Gadu gaitā kopīgi pārraudzīto nozaru un projektā iesaistīto valstu skaits pieauga, un uz Šūmana plāna pamatiem būvētā valstu savienība kļuva par bāku arī Latvijai, atgriežoties Eiropā. Arī šodien Eiropa saskaras ar draudiem ierastajam mieram un stabilitātei. 9. maijā atzīmētā Eiropas diena ir atgādinājums, ka, tikai rīkojoties kopīgi, Eiropas valstis var pārvarēt arī vislielākās grūtības.

 

Atzīmējot Romas līgumu 60. gadadienu, visā Eiropā notiek visdažādākie pasākumi - konferences, lekcijas, pasākumi, koncerti un citas aktivitātes.

 

Informācija šajā sadaļā par pasākumiem Latvijā tiek papildināta un atjaunota regulāri.

 

Datums: 
01/03/2017 - 09:00 - 31/12/2017 - 20:00

Augsta līmeņa starptautiskā konference “Eiropas projekta 60 gadi”

Rīga, Saeima, 2017. gada 3. aprīlis

2017. gadā svinēsim 60 gadu jubileju kopš zīmīgā Romas līguma parakstīšanas. Vairāk nekā pusgadsimta garumā Eiropas projekts ir saskāries ar daudziem izaicinājumiem. Katra krīze padarīja Eiropu spēcīgāku, jo valstis apvienoja savus resursus, lai stātos izaicinājumiem pretī. Tomēr nu jau atkal unikālā Eiropas Savienība  saskaras ar unikālām problēmām. Cilvēki meklē veiksmes stāstus, panākumus un vispārējo Eiropas projekta atjaunotni šajā sarežģītajā globālajā situācijā. Tādēļ šī augstā līmeņa konference fokusēsies uz ekonomiskajiem, sabiedriskajiem, ārpolitiskajiem un drošības izaicinājumiem, kā arī plāniem nākamajiem mēnešiem.
Konference pulcēs augsta līmeņa ES politikas veidotājus un prominentus ekspertus. Pasākumu līdzorganizē LĀI, Saeima un Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā sadarbībā ar Eiropas Parlamenta Informācijas biroju un LR Ārlietu ministriju.

 

Romas līgumu 60. gadadienai veltīta ceļojošā izstāde „Arvien ciešāka savienība. Romas līgumu mantojums mūsdienu Eiropai”
Izstādes atklāšana 23. martā 10:30 LR Saeimā. Izstāde visa gada garumā, līdz pat decembrim apceļos visu Latviju un tiks izstādīta Jelgavā, Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Kuldīgā, Jēkabpilī, Madonā, Daugavpilī, Rēzeknē, Cēsīs un Valmierā.

Izstādes Latvijā kalendārais plāns:

/latvia/file/latvia-list2017-travellingexhibition-thetreatiesofromedocx_lvlatvia-list2017-travelling_exhibition-the_treaties_of_rome.docx

Izstādē aplūkojami dokumenti, fotogrāfijas un citas liecības par Eiropas Savienības (ES) izveidi un attīstību no pagājušā gadsimta 50.gadiem līdz mūsdienām.

Sešām valstīm vienojoties par ciešāku sadarbību, 1957.gada 25.martā Romā tika nodibināta Eiropas Ekonomikas kopiena (EEK) jeb kopējais tirgus, kas kļuva par vēlākās ES stūrakmeni. Šogad ar pasākumiem visā ES tiek atzīmēta Romas līgumu parakstīšanas 60. gadskārta.

Izstādē vēsturiskas brošūras, tiesas spriedumu titullapas, juridiski dokumenti, institūciju vadītāju vēstules, preses izdevumi un fotogrāfijas ataino EEK tapšanu, Romas, Māstrihtas, Amsterdamas, Nicas un Lisabonas līguma izveidi un ratificēšanu, iekšējā tirgus, Muitas savienības, Šengenas zonas izveidi un ceļu uz vienoto valūtu. Tāpat izstādē dažādos materiālos skaidrota ES sociālā dimensija un Eiropas pilsoniskums, Eiropas sociālās politikas veidošana un Eiropas lomu pasaulē.

23.martā atklātā izstāde līdz 7.aprīlim būs apskatāma Saeimas ēkā Rīgā, bet pēc tam līdz gada beigām apceļos Latviju, piestājot Jelgavā, Saldū, Ventspilī, Jēkabpilī, Madonā, Daugavpilī, Rēzeknē, Cēsīs un Rīgā. aktuālā informācija tiks publicēta www.esmaja.lv.  Izstādes izvietošanu Latvijā koordinē Eiropas Komisijas pārstāvniecība un ES māja Rīgā.

Izstādi organizē ES vēstures arhīvi, Eiropas Universitātes institūts Florencē, Itālijā,  sadarbībā ar Eiropas Savienības padomi, Eiropas Parlamentu,  Eiropas Komisiju, Itālijas valdību un ziņu aģentūru “ANSA”.

 

Koncerts par godu Romas līgumu 60. gadadienai

Tradicionālais Eiropas dienai veltītais koncerts šogad ataino Eiropas Savienības dalībvalstu kultūru mūzikā un prozā. Mūsdienīgas skaņdarbu aranžijas, Latvijā, Igaunijā un Lietuvā zināmi mākslinieki skatītājam ļaus ieskatīties Eiropas dažādībā, tās vērtībās un izaugsmē. Koncerts būs vērojams Latvijas TV 1. kanālā 22.aprīlī.

 

Romas līgumiem – 60 Ventspilī

9. maijā EDIC Ventspils, Akmeņu ielā 2, Ventspilī, organizē  pasākumu "EDIC Ventspils atvērto durvju diena". Pasākuma apmeklētāji varēs dzirdēt lekciju "Romas līgumiem 60", notiks konkurss "ES aktualitātes", kā arī klātesošie varēs piedalīties un tiešsaistē kārtot Eiropas eksāmenu. EDIC Ventspils šajā tikšanās reizē iepazīstinās ar jauno pašu veidoto spēli "Eiropas riču-račs", "Ēdamgrāmatu"  (Eiropas autoru darbi) un citām aizraujošām aktivitātēm, atzīmējot Eiropas dienu.

 

Romas līgumiem 60 - Jēkabpilī

Jēkabpilī par Romas līgumu nozīmi Eiropas attīstībā vairāk varēs uzzināt 3.martā plkst. 9:30, Pasta ielā 1, kad ar lekciju "Eiropas Savienības prioritātes!" uzstāsies Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā ekonomikas analītiķis Mārtiņš Zemītis.

 

Romas līgumiem 60 – Jelgavā

Jelgavā, atzīmējot Romas līgumu 60. gadadienu, notiks radošo darbu konkurss mūzikā un vizuālajā mākslā "Mēs - Eiropā, LV, Jelgavas novadā". Sagaidot Eiropas dienu un ES 60”, darbu sagatavošana martā. Aprīlī konkursa noslēguma koncerts un izstāde, darbu izvērtēšana un apbalvošana, savukārt 20. maijā vizuālās mākslas izstāde Jelgavas novada svētkos Elejas muižas parkā.

Notiks īpašs Eiropas dienas pasākumu komplekss jauniešiem – “Ceļā uz Eiropas dienu!”- aprīlī un maijā informatīvas un radošas  pēcpusdienas trijos novada jauniešu centros, tēma - Eiropas diena un ERASMUS 30 gadi, noslēgumā kopīgs pasākums ar ERASMUS projekta studentiem no Rumānijas, Itālijas, Slovēnijas un Latvijas. 

Savukārt 20. maijā EDIC ar informatīvām un radošām aktivitātēm viesosies Jelgavas novada svētkos "ES 60 gadi".

 

Romas līgumiem 60 – Gulbenē, Madonā un Alūksnē

Lai nodrošinātu iespēju vietējiem iedzīvotājiem un informācijas centra filiāles apmeklētājiem iepazīties ar Eiropas Savienības vēsturi, sniegtu detalizētu informāciju par Romas līgumu un tā 60. gadadienu  pavasara mēnešos Gulbenē, Madonā un Alūksnē būs skatāma tematiskā izstāde "Romas līgumiem 60!"
Gulbenē vecāko klašu skolēniem novembrī iecerēta lekcija: "Romas līgumam – 60, Latvijai – 100".

 

Romas līgumiem 60 – Valmierā

22. martā Valmieras integrētajā bibliotēkā notiks pasākums "Eiropas vēstures stunda" skolu jauniešiem. Par Romas līgumu nozīmi plašāk marta mēnesī stāstīs arī vietējais laikraksts "Liesma." Visām ar Romas līgumu saistītajām tēmām var sekot EDIC mājaslapā un EDIC lapā sociālajā tīklā Facebook.