• Current language : lv
Pārstāvniecība Latvijā

Komisija deviņām dalībvalstīm izmaksā 14 miljardus eiro SURE ietvaros

/latvia/file/sure-finansi%C4%81l%C4%81-atbalsta-instruments-0_lvSURE finansiālā atbalsta instruments

SURE finansiālā atbalsta instruments
SURE finansiālā atbalsta instruments

Eiropas Komisija ir izmaksājusi deviņām dalībvalstīm 14 miljardus eiro SURE finansiālā atbalsta instrumenta ceturtajā maksājumā. Šī ir pirmā izmaksa 2021. gadā. Šodien īstenoto pasākumu ietvaros Beļģija ir saņēmusi 2 miljardus eiro, Kipra 229 miljonus eiro, Ungārija 304 miljonus eiro, Latvija 72 miljonus eiro, Polija 4,28 miljardus eiro, Slovēnija 913 miljonus eiro, Spānija 1,03 miljardus eiro, Grieķija 728 miljonus eiro un Itālija 4,45 miljardus eiro. Visas deviņas dalībvalstis jau bija saņēmušas finansiālu atbalstu SURE ietvaros pagājušajā gadā vienā no trim pirmajiem emisijas un izmaksu pasākumiem, kas notika 2020. gadā.

02/02/2021

Šie aizdevumi palīdzēs dalībvalstīm tikt galā ar pēkšņo publisko izdevumu pieaugumu nodarbinātības saglabāšanai. Konkrētāk, tie palīdzēs dalībvalstīm segt izmaksas, kas tieši saistītas ar valsts mēroga saīsināta darbalaika shēmu finansēšanu un citiem līdzīgiem pasākumiem, ko tās ir ieviesušas, reaģējot uz koronavīrusa pandēmiju, tostarp attiecībā uz pašnodarbinātām personām. Šodien veiktās izmaksas tika īstenotas pēcceturtās sociālās obligācijas emisijasES SURE instrumenta ietvaros, kas piesaistīja investoru lielu interesi. Pieprasījums ievērojami pārsniedza pieprasījumu, un tas atspoguļojās izdevīgos cenu noteikšanas nosacījumos, ko Komisija tieši nodod saņēmējām dalībvalstīm.

Pēc šodien veiktajām izmaksām 15 dalībvalstis SURE instrumenta ietvaros kopumā ir saņēmušas 53,5 miljardus eiro. Kad būs veiktas visas SURE izmaksas, Beļģija būs saņēmusi 7,8 miljardus eiro, Kipra 479 miljonus eiro, Ungārija 504 miljonus eiro, Latvija 192 miljonus eiro, Polija 11,2 miljardus eiro, Slovēnija 1,1 miljardu eiro, Spānija 21,3 miljardus eiro, Grieķija 2,7 miljardus eiro un Itālija 27,4 miljardus eiro.

Pārskats par līdz šim izmaksātajām summām un dažādajiem obligāciju termiņiem ir pieejams tiešsaistē šeit. 18 dalībvalstīm līdz šim apstiprināto 90,3 miljardu eiro sadalījums ir pieejams šeit. Dalībvalstis joprojām var iesniegt pieprasījumus finansiālā atbalsta saņemšanai SURE instrumenta ietvaros, kura kopējā aizdevumspēja ir līdz 100 miljardiem eiro.

Kolēģijas locekļu komentārs

Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena sacīja: “Programmas SURE ietvaros ES ir piesaistījusi līdz pat 100 miljardiem eiro aizdevumu veidā, kas paredzēti ES dalībvalstīm darbvietu saglabāšanai darba ņēmēju aizsardzībai. Dalībvalstīm regulāri tiek piešķirti līdzekļi, un šis finansiālais atbalsts tām ļauj mazināt koronavīrusa pandēmijas ietekmi.”

Par budžetu un administrāciju atbildīgais komisārs Johanness Hāns teica: “Pēc ceturtās sekmīgās obligāciju emisijas SURE ietvaros esam izmaksājuši vairāk nekā pusi no šim instrumentam paredzētajiem līdzekļiem. Tās 15 dalībvalstis, kuras gūst labumu no sākotnējiem četriem maksājumiem, tagad spēs sekmīgāk mazināt koronavīrusa pandēmijas sociālo ietekmi. Mēs raiti īstenosim pārējo programmas daļu, lai nodrošinātu visus apstiprinātos līdzekļus 18 dalībvalstīm, kuras līdz šim ir pieprasījušas finansiālu atbalstu šā instrumenta ietvaros. “

Ekonomikas komisārs Paolo Džentiloni piebilda: “Šodien Eiropas Komisija izmaksā papildu 14 miljardus eiro, lai atbalstītu darba ņēmējus deviņās smagi skartās ES valstīs. Pandēmija turpina negatīvi ietekmēt mūsu ekonomiku, un, lai gan mēs zinām, ka “tuneļa galā ir gaisma”, mēs vēl nezinām, cik ātri to sasniegsim. Tāpēc SURE instruments un tā paustā Eiropas solidaritāte ir tik svarīgi.”

Konteksts

Eiropas Komisija 26. janvārī emitēja ceturto sociālo obligāciju ES SURE instrumenta ietvaros, kas ir pirmā obligācija 2021. gadam un kuras kopējā summa ir 14 miljardi eiro. Emisiju veidoja divi obligāciju laidieni, no kuriem 10 miljardi eiro ir atmaksājami 2028. gada jūnijā, bet 4 miljardi eiro – 2050. gada novembrī.

Ieguldītāji izrādīja lielu interesi – pieprasījums pēc obligācijām bija attiecīgi vairāk nekā 8 un 12 reizes lielāks nekā piedāvājums, un tas atkal ļāva Komisijai iegūt ļoti labus cenu nosacījumus. Konkrētāk, septiņgadu obligācijas cena bija ar negatīvu ienesīgumu -0,497 % apmērā. Tas nozīmē, ka par katriem 105 eiro, ko saņem dalībvalstis, obligācijas termiņa beigās tās atmaksā 100 eiro. 30 gadu obligācijas cena bija nedaudz pozitīva, t.i., 0,134 %, kas ir lielisks rezultāts šim termiņam. Tie tiek tieši nodoti ES dalībvalstīm.

Obligācijām, ko Eiropas Savienība emitē SURE instrumenta ietvaros, piešķirts sociālo obligāciju marķējums. Tas ieguldītājiem šajās obligācijās dod pārliecību, ka piesaistītie līdzekļi kalpos patiesi sociālam mērķim.

Plašāka informācija

Paziņojums presei par ceturto obligāciju emisiju

SURE regula

Faktu lapa: SURE – atbalsts dalībvalstīm, lai palīdzētu aizsargāt darbvietas un strādājošos

Jautājumi un atbildes: Komisija ierosina SURE

Rīcība koronavīrusa apkarošanā

Sociālās ietekmes obligāciju sistēma

SURE vietne

Tīmekļa vietne “ES kā aizņēmēja”