Wyznaczenie kursu na nadchodzący rok

W wygłoszonym 16 września 2020 r. orędziu o stanie Unii przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła swoją wizję Europy, która wyjdzie z pandemii silniejsza i wyzwoli nową energię. Dzięki instrumentowi NextGenerationEU Europa ma jedyną w swoim rodzaju szansę na celowe doprowadzenie do przemian. Ma wizję, plan i środki na inwestycje. Aby Europa stała się ekologiczna, cyfrowa i bardziej odporna, Komisja Europejska zajmie się przede wszystkim:

  • ochroną życia ludzkiego i źródeł utrzymania w Europie, zdrowia obywateli Unii i stabilności naszej gospodarki,
  • wzmocnieniem elementów składowych Europejskiego Zielonego Ładu i wytyczeniem ambitniejszych celów,
  • kierowaniem transformacją cyfrową, w szczególności w zakresie danych, technologii i infrastruktury,
  • pełnym wykorzystaniem potencjału jednolitego rynku,
  • dalszą mobilizacją sił w ramach globalnej reakcji na koronawirusa, podczas gdy świat oczekuje dostępnej, przystępnej cenowo i bezpiecznej szczepionki przeciwko COVID-19,
  • bardziej asertywnym reagowaniem na wydarzenia na świecie i zacieśnianiem stosunków z najbliższymi sąsiadami UE i partnerami na świecie,
  • przyjęciem nowego podejścia do migracji, zachowaniem czujności względem praworządności i budowaniem unii, w której nie ma miejsca dla rasizmu i dyskryminacji.
PobierzPDF - 1001.2 KB
PobierzPDF - 352.6 KB

Inicjatywy zaproponowane w liście intencyjnym do przewodniczącego Davida Sassolego i kanclerz Angeli Merkel

16 września przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przesłała również list intencyjny do Davida Sassolego, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, i kanclerz Angeli Merkel, która przewodniczy pracom Rady UE w ramach niemieckiej prezydencji. W liście intencyjnym Ursula von der Leyen szczegółowo przedstawiła działania prawodawcze i inne inicjatywy, jakie Komisja zamierza podjąć w przyszłym roku.

PobierzPDF - 647.7 KB

Pierwszy rok Komisji Ursuli von der Leyen: podsumowanie

Rok temu Komisja Ursuli von der Leyen złożyła Europie obietnicę: obiecaliśmy odważną i śmiałą reakcję w przypadku konieczności podjęcia działań na szczeblu europejskim. Poniżej zamieszczamy podsumowanie pierwszego roku urzędowania Komisji pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen, w którym wyjaśniono, w jaki sposób zrealizowała ona swoje obietnice.

PobierzPDF - 3.6 MB

Dokumenty

PobierzPDF - 1001.2 KB
PobierzPDF - 647.7 KB
PobierzPDF - 6 MB
PobierzPDF - 608.8 KB
PobierzPDF - 3.6 MB