ELi riikidel on kriisiolukordade puhuks olemas sotsiaalkaitsevõrgustikud, kuid viimastel kuudel on nende võimekus ammendumas. Kodanikuühiskond ja erinevad ühendused on olnud selles jõupingutuses samuti olulisel kohal ning EL toetab neid.

Saage tuttavaks – Sylvie ja Francis

Sylvie Feige

Sylvie Feige © Pascal Ito / Les Restos du Coeur, 2020

Sylvie töötab Prantsusmaal Restos du Cœuri ehk „südamerestoranide“ administraatorina ning tema ülesandeks on juhtida organisatsiooni tööd Belfort´i piirkonnas.

Francis töötab Toulouse’is arsti ja toitumisspetsialistina ning osaleb Restos du Cœuri tegevuses vabatahtlikuna.

Restos du Cœur on alates 1985. aastast loonud mitteametliku tugivõrgustiku kõige haavatavamatele inimestele. Algselt kohest toiduabi andev organisatsioon on tegevust laiendanud ning pakub nüüd ka muid teenuseid, näiteks seltskonda üksikutele inimestele, õigusabi ja abi töökoha leidmisel. Organisatsioonist on saanud Prantsusmaal märgilise tähendusega institutsioon.

EL on toetanud Restos du Cœuri alates 1987. aastast, rahastades toidu ostmist, transporti, ladustamist ja jaotamist Euroopa abifondi kaudu enim puudust kannatavate isikute jaoks. Neljast Restos du Cœuri pakutavast einest ühte rahastab EL ning praegu on see toetus olulisem kui kunagi varem, sest abi vajavate inimeste arv kasvab.

Koroonaviirusest tulenevad probleemid

Koroonaviiruse pandeemia on tabanud Prantsusmaad raskelt ning nõudlus Restos du Cœuri teenuste järele on suurenenud.

„Tavaliselt pakume me igal õhtul tänaval einet 300 inimesele, kuid juba märtsi lõpus jõudsime 360, juunis 500 ja augusti lõpus ligi 800 inimeseni,“ ütles Francis.

Olukorra tegi veelgi raskemaks asjaolu, et paljud üle 70aastased vabatahtlikud pidid enda tervise kaitsmiseks abistamisest loobuma. See tähendas, et toiduabi jaotamise keskustele jäi liikumispiirangute alguses appi nende tavalisest vabatahtlike arvust vaid viiendik, kuid siis saabusid paljud uued abikäed ning täitsid tekkinud lünga südantsoojendava solidaarsusega. Ning Sylvie on üks neist. Tavaliselt on ta töökoht kontoris, kuid kogu kriisi vältel töötas ta kohapeal ühes Belfort´i jaotuskeskuses.

Kuid isegi siis, kui töötajad leiti ja nad olid valmis abi osutama, ootasid nurga taga juba uued väljakutsed.

„Me ei ole alates märtsist saanud jagada kuuma toitu, kuna peame hoidma suhtlemisdistantsi. Me jagame kotte valmistoodetega, peamiselt kalakonservidega. See raskendab inimestele tasakaalustatud toitumise pakkumist ja tähendab ka sotsiaalsete sidemete kadumist," ütles Francis.

Group packing food © Romain-Colucci

Vabatahtlikud toitu pakendamas © Romain-Colucci / Les Restos du Coeur, 2020

Rohkem kui lihtsalt toit

Restos du Cœur korraldab ka prantsuse keele ja kokanduskursusi, annab õigus- ja haldusabi, mis kõik tuli pandeemia ajal teatud ajaks pooleli jätta. Sylvie jaoks muutus ELi rahastamise tähtsus kriisi ajal üha selgemaks.

„Me näeme uusi abivajajaid, inimesi, kes enne kriisi harva meie abi vajasid, näiteks ajutisi töötuid, hooajatöötajaid, välisüliõpilasi või perekondi, kelle lapsed liikumispiirangute ajal lihtsalt ei saanud enam koolisööklates söömas käia. On oluline, et sotsiaalse ebakindluse kasvades ELi toetus jätkuks.“

Ning see toetus jätkub. Prantsusmaa valitsuse poolt 3. septembril avalikustatud 100 miljardi euro suuruse riikliku majanduse elavdamise kava vahenditest 40 miljardit eurot saadakse Euroopa majanduse elavdamise fondidest.

Seejuures ei unustata haavatavas olukorras olevaid inimesi: EL eraldab märkimisväärse osa taastefondist enim puudust kannatavate isikute toetamiseks koroonaviirusest kõige rohkem mõjutatud riikides ja piirkondades.

Volunteer © Pascal-ITO

Vabatahtlik © Pascal Ito / Les Restos du Coeur, 2020

Ühtekuuluvustunne kriisi ajal

Solidaarsus kuulub ELi väärtuste keskmesse. See on üks kõige olulisemaid põhjuseid, miks EL on olemas. Meie kogukondade kõige haavatavamatele liikmetele toetuse pakkumine võimaldab paljudel raskustest üle saada ja mitte vaesusesse langeda.

Seepärast ühendab EL jõud liikmesriikide valitsuste ja kodanikuühiskonnaga, kaasrahastades ja toetades selliseid algatusi ja meetmeid nagu Restos du Cœur, mis on meie ühiskonna ülesehituse jaoks üliolulised. Me oleme üheskoos tugevamad ning kedagi ei jäeta kõrvale.

Man and woman packing food © Eric-PATIN

Mees ja naine pakivad toitu © Eric-PATIN, 2020