Підтримка України з боку ЄС: практична інформація

 

Дії ЄС

 

В центрі уваги

Хронологія подій

 • 29 квітня

  Комісія виплатила державам-членам понад 3,5 мільярди євро авансових платежів, щоб допомогти їм справитися з приїздом на їхню територію людей, які тікають від війни в Україні. Платежі для антикризової програми REACT-EU були здійснені в рамках Плану спільних дій ЕС з підтримки біженців у Європі.

 • 27 квітня

  Європейська комісія запропонувала призупинити на один рік імпортні мита на увесь український експорт до Європейського Союзу. Дана пропозиція також передбачає призупинення на один рік усіх антидемпінгових та захисних заходів ЄС щодо українського експорту сталі. Цей далекосяжний крок покликаний сприяти збільшенню експорту України до ЄС та полегшенню складного становища українських виробників та експортерів.

 • 17 квітня

  ЄС виділив ще 50 мільйонів євро на гуманітарне фінансування для підтримки людей, які постраждали від війни Росії в Україні, включно з 45 мільйонами євро для гуманітарних проектів в Україні та 5 мільйонами євро для Молдови. Таким чином, загальне фінансування гуманітарної допомоги ЄС у відповідь на війну становить 143 мільйони євро. Це фінансування є частиною пакету підтримки у розмірі 1 мільярда євро, який Європейська Комісія внесла під час заходу «Stand Up For Ukraine».

 • 9 квітня

  Глобальна акція і кампанія зі збору коштів “Stand Up for Ukraine” зібрала 9,1 мільярдів євро, включно з 1 мільярдом від Європейської комісії, для людей, які рятуються від російського вторгнення всередині України і за кордоном. Окрім цього, Європейський банк реконструкцій та розвитку оголосив про додатковий кредит у 1 мільярд євро на задоволення потреб осіб, переміщених внаслідок вторгнення.

 • 8 квітня

  ЄС досяг згоди щодо п'ятого пакету обмежувальних заходів проти Росії у відповідь на брутальну агресію проти України та її народу. Разом з чотирма попередніми пакетами, ці санкції дедалі сприятимуть посиленню економічного тиску на Кремль і зашкодять його спроможності фінансувати вторгнення в Україну. Ці заходи ширші та гостріші і тому значно глибше підірвуть російську економіку. Вони скоординовані з міжнародними партнерами.

 • 8 квітня

  Оператори зв'язку, які діють в ЄС та Україні, підписали спільну заяву про координування зусиль для гарантування або стабілізування доступного чи безкоштовного роумінгу та міжнародних дзвінків між ЄС і Україною. Ця спільна заява має на меті встановити стабільніші засади, які допоможуть українцям, переміщеним в усій Європі, підтримувати зв'язок з родиною і друзями, які залишилися вдома.

 • 6 квітня

  Комісія оприлюднила рекомендацію щодо визнання наукової та професійної кваліфікації для осіб, які рятуються від вторгнення Росії в Україну. Вона надасть державам-членам вказівки і практичні поради для запровадження швидкого, справедливого і гнучкого процесу визнання.

 • 5 квітня

  Президентка Комісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про п'ятий пакет санкцій щодо Росії. Нові ширші і гостріші обмежувальні заходи будуть спрямовані на шість сфер, щоб глибше вразити російську економіку і підтримувати тиск на російський уряд.

 • 4 квітня

  ЄС організував разом з Україною спільну слідчу групу для фіксування та розслідування воєнних злочинів і злочинів проти людяності. ЄС готовий поглибити ці зусилля і надіслати на місця слідчі групи для підтримки української прокуратури. 

 • 1 квітня

  Комісія ухвалила пропозицію щодо конвертування гривневих банкнот у валюту держави-члена, що приймає осіб, котрі рятуються від війни в Україні. Вона спрямована на сприяння скоординованому підходу, щоб запропонувати особам, які втекли з України, однакові умови для конвертації гривневих банкнот у місцеву валюту, незалежно від держави-члена, яка їх приймає.

 • 28 березня

  На позачерговій Раді з питань юстиції та внутрішніх справ, Віце-президент з просування європейського способу життя Маргарітіс Схінас та Комісар з внутрішніх справ Ільва Йоханссон, у координації з французьким головуванням у Раді в особі міністра Жеральда Дарманена, представили план з 10 пунктів для посилення європейської координації щодо прийому людей, які рятуються від війни проти України.

 • 25 березня

  Європейська комісія та уряд Канади, у партнерстві з міжнародною громадською організацією Global Citizen, оголосили про початок глобальної кампанії залучення фінансування на підтримку людей, які рятуються від вторгнення в Україну.

 • 23 березня

  Комісія окреслила заходи, що вживаються на підтримку держав-членів для задоволення потреб тих, хто тікає від війни проти України. Окрім негайної підтримки, наданої у рамках допомоги на кордоні, прийомі та цивільному захисті, ЄС зробив подальші кроки, щоб допомогти державам-членам забезпечити відповідним особам ефективний доступ до права на освіту, охорону здоров'я, проживання та роботу.

 • 22 березня

  Комісія запустила портал «Європейський дослідницький простір для України» - єдиний «магазин» для інформаційних та допоміжних послуг українським дослідникам та дослідникам, які втікають з України.

 • 17 березня

  Робоча група Комісії Freeze and Seize («Заморожування і захоплення»), створена для забезпечення координації на рівні ЄС для впровадження санкцій проти перерахованих російських і білоруських олігархів, активізувала свої дії на міжнародному рівні. Вона працюватиме разом з новоствореною цільовою групою «Російські еліти, довірені особи та олігархи» (REPO), в рамках якої ЄС працює разом з країнами G7, а також Австралією.

 • 15 березня

  Після неформальної зустрічі глав держав і урядів ЄС 10-11 березня, Рада вирішила запровадити четвертий пакет економічних та індивідуальних санкцій у зв'язку з військовою агресією Росії проти України. Ці санкції надалі сприятимуть посиленню економічного тиску на Кремль і зашкодять його спроможності фінансувати вторгнення в Україну.

 • 11 березня

  Комісія виділила 300 мільйонів євро невідкладної макрофінансової допомоги Україні. Це початкова частина першого внеску в розмірі 600 мільйонів євро в рамках нової екстреної програми МЗС для України у розмірі 1,2 мільярда євро. Програма є конкретною демонстрацією непохитної підтримки України з боку ЄС.

 • 9 березня

  Рада вирішила запровадити наступні цілеспрямовані санкції з огляду на ситуацію в Україні та у відповідь на причетність Білорусі до агресії. Вони передбачають обмежувальні заходи додатково для 160 осіб. Разом із галузевими заходами, спрямованими на Білорусь і Росію, також ухваленими Радою, ці нові переліки закривають лазівки і консолідують існуючі заходи, узгоджені ЄС для реагування на військову агресію Росії проти України.

 • 8 березня

  Комісія окреслила дуже суттєву підтримку ЄС людям, які рятуються від війни в Україні, а також країнам ЄС, які їх приймають. Європейська солідарність в дії допомагає людям через пряму гуманітарну допомогу, надзвичайну допомогу цивільного захисту, підтримку на кордоні, а також чіткий правовий статус, що дозволяє тим, хто рятується від війни, отримати негайний захист в ЄС.

 • 8 березня

  Комісія ухвалила пропозицію щодо згуртованості дій для біженців у Європі, яка дозволяє державам-членам і регіонам надавати надзвичайну допомогу людям, які тікають від вторгнення Росії в Україну.

 • 4 березня

  Комісія призупинила співпрацю з російськими організаціями в галузі досліджень, науки та інновацій. Комісія не буде укладати жодних нових контрактів і жодних нових угод з російськими організаціями в рамках програми "Горизонт Європа". Так само Єврокомісія призупинила співпрацю з Росією та її союзником Білоруссю у програмах транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства, а також у регіональній програмі Балтійського моря Interreg.

 • 2 березня

  Після оголошення Президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, Рада ЄС вирішила призупинити поширення російських державних дезінформаційних ЗМІ Russia Today і Sputnik по всьому ЄС. Санкції охоплюють всі засоби передачі та розповсюдження, такі як кабельні, супутникові, IPTV, платформи, веб-сайти та додатки. Усі відповідні ліцензії, дозволи та умови розповсюдження припиняються. Ці заходи поширюються на всі держави-члени ЄС і мають негайну пряму дію.

 • 2 березня

  Комісія запропонувала ввести в дію Директиву тимчасового захисту для надання швидкої та ефективної допомоги людям, які рятуються від війни в Україні. Відповідно до цієї пропозиції, особи, які рятуються від війни, отримають у ЄС тимчасовий захист, а це означає, що вони матимуть дозвіл на проживання, а також доступ до освіти і ринку праці.

 • 2 березня

  ЄС погодився виключити ключові російські банки з системи SWIFT, найбільшої у світі системи фінансових повідомлень. Даний захід у швидкий і ефективний спосіб перешкодить цим банкам здійснювати транзакції в усьому світі. Сьогоднішнє рішення було тісно узгоджено з міжнародними партнерами ЄС, такими як США та Велика Британія.

 • 28 лютого

  В рамках термінового заклику Організації Об'єднаних Націй про допомогу, Комісія оголосила про додаткові 90 мільйонів євро для програм екстреної допомоги на підтримку цивільних осіб, які постраждали від війни в Україні. Це фінансування допоможе людям всередині України і Молдови,

  Комісія також координує надання матеріальної допомоги через Механізм цивільного захисту ЄС в Україні з пропозиціями від 20 держав-членів, яка включає 8 мільйонів основних предметів медичної допомоги та підтримки цивільного захисту.

  Молдова теж активувала механізм захисту українців, які прибули до цієї держави. Австрія, Франція та Нідерланди вже надали Молдові екстрену підтримку, таку як предмети для притулку та медична допомога.

 • 27 лютого

  Комісія запропонувала додаткові заходи підтримки для України та санкції проти Росії, в тому числі:

  • фінансування закупівлі і поставки зброї та іншої техніки в Україну
  • закриття повітряного простору ЄС для всіх російських, зареєстрованих у Росії або контрольованих Росією літаків (чинне з 28 лютого)
  • заборона у ЄС державних ЗМІ Russia Today і Sputnik, а також їхніх дочірніх компаній [чинне з 2 березня]

  Комісія також запропонувала новий пакет проти режиму Лукашенка в Білорусі, спрямований на найважливіші сектори країни, обмеження експорту товарів подвійного призначення і санкції проти білорусів, які допомагають російським військовим зусиллям.

 • 26 лютого

  У координації з Францією, Німеччиною, Італією, Канадою, Великобританією та США, Єврокомісія запропонувала новий комплекс заходів у відповідь на агресію Росії проти України. Ці заходи мають на меті:

  • відключити важливі російські банки від системи SWIFT
  • заборонити операції Центрального банку Росії і заморозити всі його активи (чинне з 28 лютого)
  • перехопити активи російських олігархів (чинне з 28 лютого)
 • 25 лютого

  Після висновків Європейської Ради 24 лютого, Рада ухвалила пакет індивідуальних та економічних заходів, заснований на п'яти стовпах:

  • санкції проти фінансового сектора, які скоротять доступ Росії до найважливіших ринків капіталу, торкнувшись 70% російського банківського ринку, а також ключових державних компаній, включаючи сферу оборони
  • санкції в енергетичному секторі, які заборонять продаж, поставку, передачу або експорт до Росії конкретних товарів і технологій для нафтопереробки, а також запровадять обмеження на надання супутніх послуг
  • санкції в транспортному секторі заборонять продаж всіх літаків, запасних частин і обладнання російським авіакомпаніям. Це погіршить ключовий сектор російської економіки і зв'язок у країні.
  • технологічні санкції запровадять додаткові обмеження на експорт товарів і технологій подвійного призначення, а також обмеження на експорт певних товарів і технологій, які можуть сприяти технологічному посиленню російського сектора оборони і безпеки.
  • санкції щодо візової політики спрямлвані на дипломатів та подібні групи, а бізнесмени більше не матимуть привілейованого доступу до ЄС.
 • 24 лютого

  На позачерговому засіданні Європейської Ради, лідери ЄС найрішучішим чином засудили неспровоковану і невиправдану військову агресію Російської Федерації проти України. В тісній координації з партнерами і союзниками ЄС, вони домовилися про наступні обмежувальні заходи, які призведуть до масових і тяжких наслідків для Росії.

 • 24 лютого

  Президентка Комісії Урсула фон дер Ляєн рішуче засудила агресію Росії проти України. Вона закликала Росію негайно припинити насильство і вивести свої війська з території України, повторивши повну підтримку ЄС України та її народу. Вона представила європейським лідерам пакет масштабних санкцій, спрямованих на стратегічні сектори російської економіки, блокуючи їм доступ до технологій і ринків.

 • 23 лютого

  У відповідь на визнання Росією непідконтрольних уряду районів Донецької та Луганської областей України та її рішення про введення війську цей регіон, ЄС ухвалив пакет санкцій. Ці санкції спрямовані на:

  • фізичних та юридичних осіб, які причетні до підриву або загрози територіальній цілісності та незалежності України
  • економічні відносини між двома непідконтрольними урядові регіонами та ЄС, щоб винні особи чітко відчули економічні наслідки своїх незаконних та агресивних дій
  • можливість російської держави та уряду мати доступ до ринків капіталу та фінансових послуг ЄС, щоб обмежити фінансування ескалаційної та агресивної політики.

Документи