Európska komisia buduje silnú Európsku zdravotnícku úniu, v ktorej sa všetky krajiny EÚ pripravujú na riešenie zdravotných kríz, v ktorej sú zdravotnícke potreby prístupné, cenovo dostupné a inovatívne a krajiny spolupracujú na zlepšení prevencie a liečby chorôb, ako je rakovina, ako aj následnej starostlivosti o ľudí s takýmito chorobami. Vďaka Európskej zdravotnej únii
- bude zdravie občanov viac chránené
- budú EÚ a jej členské štáty môcť lepšie predchádzať budúcim pandémiám a lepšie ich zvládať
- zlepší sa odolnosť európskych systémov zdravotnej starostlivosti
Poučenie z pandémie koronavírusu
Pandémia poukazuje na význam koordinácie medzi európskymi krajinami s cieľom chrániť zdravie ľudí, a to tak počas krízy, ako aj v bežných časoch, keď môžeme riešiť primárne ochorenia, investovať do odolných systémov zdravotnej starostlivosti a školiť zdravotníckych pracovníkov. Európska únia zdravia zlepší ochranu, prevenciu, pripravenosť a reakciu na riziká pre ľudské zdravie na úrovni EÚ.
Kľúčové iniciatívy
Komisia sa vo svojom prvom návrhu týkajúcom sa európskej zdravotnej únie zamerala na opatrenia v oblasti pripravenosti a reakcie na krízy, ako napríklad:
![]() |
|
Farmaceutická stratégia sa zameriava na modernizáciu regulačného rámca a podporu výskumu a technológií, z ktorých budú mať prospech pacienti. Spočíva na štyroch pilieroch:
![]() |
|
Európsky plán na boj proti rakovine je zameraný na prevenciu rakoviny a zabezpečenie vysokej kvality života pacientov s rakovinou, ľudí, ktorí rakovinu prekonali, ich rodín a opatrovateľov. Plán na boj proti rakovine sa opiera o širokú škálu politík EÚ, najmä zameraných na digitalizáciu, výskum a inovácie, a pomáha tak krajinám EÚ zmeniť tendencie v boji proti rakovine. Zahŕňa opatrenia a hlavné iniciatívy, ktoré sa týkajú všetkých súvislostí tohto ochorenia:
![]() |
|