Az Európai Bizottság egy erős európai egészségügyi unió kiépítésén dolgozik, ahol az uniós országok közösen reagálnak az egészségügyi válságokra, megfizethető és innovatív orvosi eszközök állnak rendelkezésre, és a tagállamok együttműködnek a megelőzés, a kezelés és az utógondozás javítása terén olyan betegségek esetében, mint a rák. Az európai egészségügyi unió:
- nagyobb mértékben fogja védeni a polgárok egészségét;
- fel fogja vértezni az EU-t és tagállamait arra, hogy hatékonyabban megelőzzék és kezeljék a jövőbeli járványokat;
- javítani fogja az európai egészségügyi rendszerek ellenálló képességét.
A koronavírus-világjárvány tanulságai
A világjárvány jól illusztrálja, hogy mennyire fontos az európai országok közötti koordináció, amikor az emberek egészségének védelméről van szó. Igaz ez a járványra, de igaz a rendes időszakokra is, amikor módunk van az alapvető egészségügyi feltételek kezelésére, beruházhatunk erős egészségügyi rendszerekbe és képezhetjük az egészségügyi munkaerő-állományt. Az európai egészségügyi unió javítani fogja az uniós szintű védelmet, megelőzést, felkészülést és válaszintézkedéseket minden olyan esetben, amikor népegészségügyi veszéllyel nézünk szemben.
A legfontosabb kezdeményezések
Az európai egészségügyi unióról szóló első javaslatában a Bizottság a válsághelyzetekre való felkészültségre és a válaszintézkedésekre összpontosított, mint például:
![]() |
|
A gyógyszerstratégia célja, hogy korszerűsítse a szabályozási keretet és támogassa a gyógyítási célú kutatást és technológiákat. Négy pillére:
![]() |
|
Az európai rákellenes terv célja a rákos megbetegedések megelőzése, valamint a rákbetegek, a túlélők, a családtagjaik és a gondozóik életminőségének javítása. Az uniós szakpolitikák széles skáláját (digitalizáció, kutatás és innováció stb.) segítségül hívva a rákellenes terv segíti az uniós tagállamokat, hogy nyerjenek a rák elleni küzdelemben. Tevékenységei és kezdeményezései a betegség minden szakaszát lefedik:
![]() |
|