Mis on Euroopa demokraatia tegevuskava?
Euroopa demokraatia tegevuskava eesmärk on suurendada kodanike mõjuvõimu ja demokraatia vastupidavust kogu ELis,
- edendades vabasid ja õiglasi valimisi,
- suurendades meediavabadust ja
- võideldes desinformatsiooni vastu.
Neid meetmeid rakendatakse kogu selle komisjoni koosseisu ametiaja jooksul. 2023. aastal, s.o aasta enne järgmisi Euroopa Parlamendi valimisi, vaatab komisjon tegevuskava rakendamise läbi.
Kaitseme vabasid ja õiglasi valimisi
Euroopa demokraatia kaitseks on vaja otsustavamalt tegutseda, et kaitsta valimisprotsesse. See tähendab, et tuleb tagada vabad ja õiglased valimised, säilitada avatud demokraatlik arutelu ja ajakohastada digitaalseid kaitsemeetmeid.
Peamised meetmed selles valdkonnas on järgmised:
- teha sponsitud poliitilise sisu (poliitreklaami) suurema läbipaistvuse tagamiseks õigusakti ettepanek ning kehtestada erakondadele ja liikmesriikidele toetusmeetmed ja suunised,
- teha ettepanek vaadata läbi määrus Euroopa tasandi erakondade rahastamise kohta,
- luua Euroopa valimiskoostöö võrgustiku kaudu uus ühine operatiivmehhanism, et toetada ühiste eksperdirühmade lähetamist ning teha tihedat koostööd võrgu- ja infoturbe koostöörühmaga, et võidelda valimisprotsessi ähvardavate ohtude vastu,
- kehtestada meetmed valimiste ja valimistaristu kaitsmiseks ohtude, sealhulgas küberrünnete eest.
Rahastamine
ELi struktuurifonde tuleks kasutada selleks, et rahastada kodanikuühiskonda ning luua institutsiooniline/haldustaristu, mis aitab kaasata kodanikke aruteludesse ja poliitikasse. ELi vahendeid tuleks kasutada selleks, et edendada juurdepääsu demokraatlikule osalusele ja suurendada usaldust demokraatia vastu. Vahendeid ja võimalusi tuleks kasutada osana
- ELi noortestrateegiast,
- kodanikuharidusest,
- programmist „Loov Euroopa”,
- võrdõiguslikkuse kavast.
Meediavabadus ja meedia mitmekesisus
Euroopa Komisjon alustas 27. aprillil 2022 meetmete võtmist, et parandada ajakirjanike ja inimõiguste kaitsjate kaitset pahatahtlike kohtuasjade eest. Üldsuse osalemise vastane strateegiline hagi (SLAPP) puhul on tegemist isikute vastu algatatud kohtuasjadega, mille eesmärk on takistada neid üldsust teavitamast ja kajastamast avalikku huvi pakkuvaid küsimusi.
Kavandatud direktiiv hõlmab piiriülese toimega üldsuse osalemise vastaseid strateegilisi hagisid. See võimaldab kohtunikel kiiresti tagasi lükata alusetuid kohtuasju ajakirjanike ja inimõiguste kaitsjate vastu. See hõlmab ka mitmeid menetluslikke kaitsemeetmeid ja -vahendeid, nagu kahju hüvitamine ning hoiatavad karistused pahatahtlike kohtuasjade algatamise eest.
Samaaegselt võttis komisjon vastu ka täiendava soovituse, et julgustada liikmesriike viima oma eeskirjad vastavusse kavandatavate ELi õigusaktidega, mis käsitlevad ELi õigust riigisiseste juhtumite puhul ja kõigis menetlustes (mitte ainult tsiviilasjades). Soovituses kutsutakse liikmesriike üles võtma mitmeid muid meetmeid, nagu koolitus ja teadlikkuse suurendamine, et võidelda üldsuse osalemise vastaste strateegiliste hagide vastu.
Teabeleht ajakirjanike ja inimõiguste kaitsjate parema kaitse kohta
Ajakirjanike turvalisus
16. septembril 2021 esitas komisjon esimest korda soovituse, mille eesmärk on suurendada ajakirjanike ja teiste meediatöötajate turvalisust.
Rünnakud ajakirjanike vastu on viimastel aastatel kasvanud. Traagilisematel juhtudel on need päädinud tapmisega. COVID-19 kriis on muutnud ajakirjanike töö veelgi keerulisemaks: nende sissetulekud on vähenenud (eelkõige puudutab see vabakutselisi) ja juurdepääs üritustele on piiratud.
Selle suundumuse muutmiseks näeb komisjon ette meetmed, mille abil peaksid liikmesriigid saama parandada ajakirjanike turvalisust nii internetis kui ka väljaspool seda. Soovituses kutsutakse muu hulgas üles looma sõltumatuid riiklikke tugiteenuseid, nagu ähvardustega silmitsi seisvatele ajakirjanikele ja teistele meediatöötajatele mõeldud abiliinid, õigusnõu, psühholoogiline tugi ja varjupaigad. Samuti kutsutakse soovituses üles parandama ajakirjanike kaitset demonstratsioonide ajal, suurendama turvalisust internetis ja pakkuma erilist tuge naisajakirjanikele.
Teabeleht ajakirjanike kaitset ja turvalisust ning nende võimestamist käsitleva soovituse kohta
Desinformatsioonivastane võitlus
Demokraatlikud ühiskonnad kogu maailma seisavad silmitsi eksitavate andmete suure hulgaga, mis võib destabiliseerida nende demokraatlikke institutsioone ja õõnestada kodanike usaldust. Väärinfole, desinformatsioonile ja välissekkumisele reageerimiseks on vaja erinevaid poliitikameetmeid.
Euroopa demokraatia tegevuskavas on esitatud terviklik lahendus, mis tugineb ELi praegusele tööle ning põhineb kindlalt Euroopa väärtustel ja põhimõtetel. Sellega kaitstakse sõnavabadust ja inimeste õigust seaduslikule sisule juurde pääseda.
Desinformatsiooni vastase võitluse tõhustamiseks teeb komisjon järgmist:
- täiustab ELi olemasolevaid vahendeid, mis on mõeldud meie inforuumis toimuva välissekkumise tõkestamiseks, sealhulgas uued vahendid, mis võimaldavad nõuda kuriteo toimepanijatelt kulude kandmist,
- suunab jõupingutused väärinfot käsitleva tegevusjuhendi ümberkujundamiseks nii, et sellest saab veebiplatvormide kohustuste ja vastutuse kaasreguleerimise raamistik kooskõlas tulevase digiteenuste õigusaktiga,
- annab 2021. aasta kevadel välja suunised tegevusjuhendi täiustamiseks ja selle rakendamise järelevalve kindlama raamistiku loomiseks.
Desinformatsiooni käsitlev ELi tegevusjuhend
Avaliku konsultatsiooni tulemused
Komisjon korraldas 15. juulist kuni 18. septembrini 2020 avaliku konsultatsiooni.
Kodanikke, kodanikuühiskonda ja sidusrühmi kutsuti üles jagama oma kogemusi ja ootusi tulevaste algatuste kohta kolmes valdkonnas: valimiste usaldusväärsus, meediavabadus ja pluralism ning võitlus desinformatsiooni vastu.
Tulemused näitasid toetust ELi tegevusele kõigis kolmes valdkonnas – peamiselt kutsutakse üles suurendama
- suunatud poliitilise sisu läbipaistvust,
- ajakirjanike ja muude meediavaldkonnas tegutsejate ohutust,
- ELi ja liikmesriikide suutlikkust võidelda desinformatsiooni vastu ning
- võimestama kodanikke, eelkõige hariduse ja meediapädevuse suurendamise kaudu.
Seotud algatused
- Euroopa tuleviku teemaline konverents
- Õigusriigi olukorda käsitlev aastaaruanne
- Digiteenuste õigusakt
- Uued õigusaktid poliitreklaami, valimisõiguse ja erakondade rahastamise kohta
- Ettepanek: direktiiv üldsuse osalemise vastaste strateegiliste hagide kohta
- Soovitus üldsuse osalemise vastaste strateegiliste hagide kohta ja lisa
- Põhiõiguste harta kohaldamise parandamise strateegia
- Soolise võrdõiguslikkuse strateegia
- LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse strateegia
- ELi rassismivastane tegevuskava
- Romasid käsitlev ELi strateegiline raamistik
Kontaktandmed
Küsimused esitage palun aadressil UNITE-E-1@ec.europa.eu