„REPowerEU“ veiksmai
Dėl naujų geopolitinės ir energijos rinkos realijų turime iš esmės paspartinti savo perėjimą prie švarios energijos ir padidinti Europos energetinę nepriklausomybę nuo nepatikimų tiekėjų ir nepastovaus iškastinio kuro.
„REPowerEU“ yra Europos Komisijos planas dėl priežasčių, susijusių su Rusijos invazija į Ukrainą, atsisakyti Europos priklausomybės nuo Rusijos iškastinio kuro gerokai iki 2030 m.
85 proc. europiečių mano, kad remdama Ukrainą ES turėtų kuo greičiau sumažinti savo priklausomybę nuo rusiškų dujų ir naftos. Veikdama Sąjungos lygmeniu Europa tą gali pasiekti greičiau.
Plane „REPowerEU“ nustatyta įvairių priemonių, kuriomis siekiama greitai sumažinti priklausomybę nuo Rusijos iškastinio kuro ir paspartinti perėjimą prie žaliosios ekonomikos, kartu didinant visos ES energetikos sistemos atsparumą. Jo pagrindas:
![]() |
Įvairinimas ES bendradarbiauja su tarptautiniais partneriais ieškodama alternatyvių energijos tiekimo šaltinių. Trumpuoju laikotarpiu mums reikia kuo greičiau alternatyviais būdais apsirūpinti dujomis, nafta ir anglimi, o ateityje reikės ir vandenilio iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių. |
![]() |
Taupymas Kiekvienas pilietis, įmonė ir organizacija gali taupyti energiją. Jei visi pasiryžtume šiek tiek pakoreguoti įpročius, padėtis smarkiai pasikeistų. Taip pat reikės nenumatytų atvejų priemonių, jei būtų nutrauktas tiekimas. |
![]() |
Spartesnis perėjimas prie švarios energijos Atsinaujinančiųjų išteklių energija yra pigiausia ir švariausia prieinama energija, kurią galima gaminti Sąjungos viduje, taip sumažinant energijos importo poreikį. „REPowerEU“ paspartins žaliąją pertvarką ir paskatins didžiules investicijas į atsinaujinančiųjų išteklių energiją. Be to, turime sudaryti sąlygas pramonei ir transportui greičiau rasti pakaitalų iškastiniam kurui, kad būtų sumažintas išmetamųjų teršalų kiekis ir įvairiopa priklausomybė. |
Švari energija
Norint panaikinti ES priklausomybę nuo iškastinio kuro iš Rusijos, reikės labai didinti atsinaujinančiųjų energijos išteklių naudojimo mastą, spartinti elektrifikaciją ir rasti kuo pakeisti iškastinį kurą ir iš jo gaminamą šilumą pramonėje, pastatų ir transporto sektoriuose. Perėjus prie švarios energijos, energija ilgainiui pigs ir mažės priklausomybė nuo importo.
![]() |
Atsinaujinančiųjų išteklių energija – pigiausia ir švariausia prieinama energija, kurios galima pasigaminti vietoje ir taip sumažinti poreikį energiją importuoti. Komisija siūlo ES 2030 m. atsinaujinančiųjų išteklių energijos tikslą didinti iki 45 proc., dabar jis yra 40 proc. Įgyvendinant planą „REPowerEU“, iki 2030 m. bendri elektros energijos gamybos iš atsinaujinančiųjų išteklių pajėgumai pasieks 1 236 GW, o Pasirengimo įgyvendinti 55 proc. tikslą priemonių rinkinyje buvo numatyta iki 2030 m. pasiekti 1 067 GW. |
ES saulės energetikos strategija bus skatinama diegti fotovoltines technologijas. Ši strategija yra plano „REPowerEU“ dalis, kurios tikslas – iki 2025 m. įrengti per 320 GW naujų fotovoltinių sistemų (daugiau nei dvigubai, nei turima šiandien), o iki 2030 m. – beveik 600 GW. Šie paankstinti papildomi pajėgumai iki 2027 m. leis pakeisti 9 mlrd. m³ gamtinių dujų kasmet.
Švari pramonė
Atsisakyti priklausomybės nuo Rusijos iškastinio kuro padės tai, kad pramoniniuose procesuose bus atsisakoma anglies, naftos ir dujų, tuo pačiu pereinant prie švaresnės energijos šaltinių, sustiprinant pramonės konkurencingumą ir remiant tarptautinę technologinę lyderystę.
![]() |
|
Svarbus vaidmuo pramonės sektoriui teks ir tuo atveju, kai bus didinama mūsų energetikos sistemai greitai pertvarkyti reikalingos įrangos ir komponentų gamyba.
Energijos taupymas
Taupant energiją galima pigiausiai, saugiausiai ir švariausiai mažinti savo priklausomybę nuo iškastinio kuro importo iš Rusijos. Prie to, mažindami savo suvartojamos energijos kiekį, galime prisidėti visi – pradedant vartotojais ir įmonėmis ir baigiant pramonės sektoriais. Imdamiesi energijos vartojimo efektyvumo didinimo priemonių, o kartu – individualių veiksmų, galime daryti teigiamą poveikį kainoms – tiesiogiai mažinti savo sąskaitas už energiją, didinti ekonomikos atsparumą ir spartinti ES perėjimą prie švarios energijos.
![]() |
Yra daug būdų, kaip savo kasdieniame gyvenime mažinti suvartojamos energijos kiekį, be kita ko:
|
Visi energijos vartotojai turi žinoti apie geriausias taupymo galimybes ir veiksmingiausias priemones, kurių jie gali imtis. Komisija teiks piliečiams tikslinę informaciją, kad jie galėtų priimti informacija pagrįstus sprendimus ir pirkti vadovaudamiesi efektyvaus energijos vartojimo kriterijumi. Bendradarbiausime su tokiomis organizacijomis, kaip Tarptautinė energetikos agentūra, valstybėmis narėmis ir vietos valdžios institucijomis, siekdami nustatyti, kurie energijos taupymo veiksmai yra veiksmingiausi, ir skatinti jų imtis.
„REPowerEU“ finansavimas
Siekiant palaipsniui nutraukti iškastinio kuro importą iš Rusijos, kuris šiuo metu Europos mokesčio mokėtojams kainuoja beveik 100 mlrd. EUR per metus, nuo dabar iki 2027 m. reikia 210 mlrd. EUR papildomų investicijų.
![]() |
Pagrindinis plano „REPowerEU“ įgyvendinimo elementas yra Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonė (EGADP), pagal kurį teikiamas papildomas ES finansavimas. Valstybės narės turėtų į savo ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planus įtraukti nacionalinius „REPowerEU“ skirtus skyrius, kad investicijos būtų nukreiptos į „REPowerEU“ prioritetus ir būtų vykdomos būtinos reformos. |
Valstybės narės gali likusias EGADP paskolas (šiuo metu 225 mlrd. EUR) ir naujas EGADP dotacijas, finansuojamas iš pajamų, gautų aukcione pardavus apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos leidimus, kurie šiuo metu laikomi rinkos stabilumo rezerve (papildomi 20 mlrd. EUR), panaudoti šiems veiksmams:
Kiti „REPowerEU“ finansavimo šaltiniai:
- Sanglaudos politikos fondai
- Europos žemės ūkio fondas kaimo plėtrai
- Europos infrastruktūros tinklų priemonė
- Inovacijų fondas
- nacionalinis ir ES finansavimas „REPowerEU“ tikslams remti
- nacionalinės fiskalinės priemonės
- privačiosios investicijos
- Europos investicijų bankas
Bendradarbiavimas su tarptautiniais partneriais
Norime užmegzti ilgalaikes ir abipusiai naudingas ilgalaikes partnerystes – skatinti visame pasaulyje gaminti daugiau atsinaujinančiosios energijos, efektyviau vartoti energiją ir bendradarbiauti žaliųjų technologijų bei inovacijų srityje. Svarbus vaidmuo teks naujai ES energetikos platformai – per ją bus telkiama paklausa, koordinuojamas infrastruktūros naudojimas, deramasi su tarptautiniais partneriais ir rengiami bendri dujų ir vandenilio pirkimai.
Veiksmai
|
ES taip pat tęs darbą G7, G20 ir kituose tarptautiniuose forumuose, kaip antai OPEC ir TEA, siekdama užtikrinti, kad pasaulio naftos rinkos veiktų tinkamai.