Wprowadzenie
Technologia cyfrowa zmienia życie ludzi. Unijna strategia cyfrowa ma służyć temu, by transformacja cyfrowa przyniosła korzyści Europejczykom i przedsiębiorstwom, a jednocześnie ma pomóc w osiągnięciu do 2050 r. celu neutralności klimatycznej Europy.
Komisja jest zdecydowana uczynić następne lata cyfrową dekadą Europy. Europa musi wzmocnić swoją suwerenność cyfrową i ustanowić standardy, zamiast podążać za innymi, kładąc wyraźny nacisk na dane, technologie i infrastrukturę.
Działania
Aktualności
Background
Od 2014 r. Komisja podjęła szereg działań ułatwiających rozwój gospodarki sprawnie wykorzystującej dane. Były to na przykład:
- rozporządzenie w sprawie swobodnego przepływu danych nieosobowych
- akt o cyberbezpieczeństwie
- dyrektywa w sprawie otwartych danych
- ogólne rozporządzenie o ochronie danych.
W 2018 r. Komisja po raz pierwszy przedstawiła strategię dotyczącą sztucznej inteligencji i uzgodniła z państwami członkowskimi skoordynowany plan. W kwietniu 2019 r. grupa ekspertów wysokiego szczebla ds. sztucznej inteligencji przedstawiła wytyczne w zakresie etyki dotyczące godnej zaufania sztucznej inteligencji. Inicjatywy te zostały rozwinięte w ramach regulacyjnych dotyczących sztucznej inteligencji przedstawionych 19 lutego 2020 r.
W swoich wytycznych politycznych przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen podkreśliła, że Europa powinna przewodzić transformacji naszego świata w zdrową planetę i nowy świat cyfrowy. W pierwszych 100 dniach urzędowania rozpoczęła zatem debatę na temat etycznej sztucznej inteligencji oraz wykorzystania dużych zbiorów danych w celu tworzenia dobrobytu społeczeństw i przedsiębiorstw.