Dosavadní úspěchy v oblasti genderové rovnosti
I když v genderové oblasti existují stále nerovnosti, dosáhla EU v posledních desetiletích významného pokroku. Vděčíme za to
- právním předpisům o rovném zacházení
- začleňování genderového hlediska do všech ostatních politik (tzv. genderový mainstreaming)
- zvláštním opatřením ke zlepšení postavení žen
Je povzbudivé, že roste počet žen na trhu práce a lépe se jim daří zajistit si lepší vzdělání i odbornou kvalifikaci.
Rozdíly v postavení žen a mužů však přetrvávají. Na trhu práce jsou ženy ještě pořád více zastoupeny v hůře placených odvětvích a naopak nedostatek jich najdeme na vedoucích pozicích.
Strategie pro rovnost žen a mužů na období 2020–2025
Strategie Evropské unie pro rovnost žen a mužů je výsledkem odhodlání Komise Ursuly van der Leyenové vytvořit takovou Unii, která bude založená na skutečné rovnosti. Ve strategii jsou předloženy politické cíle a opatření, jimiž se má do roku 2025 dosáhnout značného pokroku na cestě směrem k Evropě založené na genderové rovnosti. Cílem je vytvořit takovou společnost, kde mají ženy i muži, dívky i chlapci v celé své rozmanitosti možnost zvolit si svou vlastní životní cestu, kde mají rovné příležitosti k dosažení životních úspěchů a kde se mohou stejnou měrou podílet na rozvoji evropské společnosti a stát v čele společenského vývoje.
Hlavními cíli je potírat genderově podmíněné násilí, vyvracet genderové stereotypy, odstranit genderové rozdíly na trhu práce, zajistit rovnoměrné zastoupení mužů a žen v různých hospodářských odvětvích, řešit rozdíly v odměňování a ve výši důchodů žen a mužů, odstranit rozdíly v poskytování péče a dosáhnout vyrovnaného zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích a v politice. Strategie uplatňuje dvojí přístup: genderový mainstreaming, který se kombinuje s cílenými opatřeními, a meziodvětvový přístup při provádění přijatých opatření. Strategie se zaměřuje na opatření v rámci EU a zároveň je v souladu s vnější politikou EU zaměřenou na genderové otázky a posílení postavení žen.
Pokud jde o první kroky při realizaci strategie, hodlá Komise do konce roku 2020 předložit návrh závazných opatření týkajících se transparentnosti odměňování.
Strategický závazek ohledně rovnosti žen a mužů
Strategický závazek ohledně rovnosti žen a mužů na období 2016-2019 je rámcem pro činnost Komise, jehož cílem je dosáhnout plné genderové rovnosti.
Strategie se zaměřuje na těchto pět prioritních oblastí:
- zvýšení účasti žen na trhu práce a ekonomická nezávislost žen a mužů,
- snížení rozdílů v odměňování a rozdílů ve výši důchodů žen a mužů, a tudíž boj proti chudobě žen,
- prosazování vyváženého zastoupení žen a mužů na vedoucích pozicích.
- boj proti genderově podmíněnému násilí a ochrana obětí spolu s náležitou podporou
- prosazování rovnosti žen a mužů a práv žen na celém světě
Strategie stanoví v každé z těchto prioritních oblastí specifické cíle a navrhuje více než 30 konkrétních opatření. Znovu se tak potvrzuje odhodlání EU prosazovat rovnost žen a mužů, tedy tzv. genderový mainstreaming. Genderové hledisko tak bude začleněno do všech politik i programů financování EU.
Výroční zpráva o rovnosti žen a mužů
Výroční zpráva o rovnosti žen a mužů v EU poskytuje přehled pokroku, kterého bylo dosaženo při provádění strategického závazku v genderové oblasti v období 2016-2019. Uvádí hlavní iniciativy EU, které byly realizovány v pěti tematických oblastech, a představuje klíčové trendy ve stanovených ukazatelích. Zdůrazňuje některé inspirativní postupy, inovativní projekty a úspěšná politická opatření, které na podporu genderové rovnosti přijaly členské země.
V roce 2016 nebyla zveřejněna žádná zpráva.