Map with travel restrictions

Príklady európskej solidarity

Priemysel EÚ chráni občanov Európskej únie

Európske podniky vďaka rýchlej reakcii na krízu spôsobenú koronavírusom preukázali mimoriadnu solidaritu s cieľom spoločne čeliť pandémii v záujme ochrany zdravia občanov Európskej únie. Mnohé podniky v celej Európe nanovo vybavili a upravili výrobu tak, aby spĺňala požiadavky na produkciu osobných ochranných prostriedkov, dezinfekčných prostriedkov a zdravotníckych pomôcok. Priemysel, od liehovarov až po textilné podniky, uplatnil svoj know-how v prospech služby občanom pri výrobe napríklad rúšok, ochranných plášťov, dezinfekčných prostriedkov na ruky a pľúcnych ventilátorov.

V posledných mesiacoch Komisia podnikla kroky s cieľom vytvoriť vhodné podmienky pre priemysel, aby mohol zintenzívniť a upraviť svoju výrobu, a v súvislosti s tým požiadala Európsku normalizačnú organizáciu, aby sprístupnila normy pre rúška a iné ochranné prostriedky všetkým zainteresovaným stranám. S cieľom urýchliť schvaľovanie nevyhnutných výrobkov a pomôcť podnikom prispôsobiť ich výrobné linky Komisia zároveň uverejnila usmernenia v týchto oblastiach: OOP, nezmývateľné čistiace prostriedky na ruky a dezinfekčné prostriedky na ruky, ako aj 3D tlač.

Informácie obsiahnuté v tomto interaktívnom nástroji vychádzajú z verejne dostupných zdrojov. Uvádza neúplný zoznam príkladov, ktoré poukazujú na rýchlu reakciu priemyslu EÚ na pandémiu koronavírusu. Ak si ako firma želáte nás informovať o svojom príbehu, kontaktujte nás na adrese comm-spp-grow-defi@ec.europa.eu
 

Európska solidarita pri liečbe chorých

Rakúsko

Austrian flag

chirurchical mask  Na jednotkách intenzívnej starostlivosti v Rakúsku je hospitalizovaných 11 pacientov z Talianska a 3 pacienti z Francúzska. „Vzhľadom na obrovské rozmery tejto dramatickej situácie ide len o malú pomoc, ale ako symbolické gesto je dôležité, aby sme pomáhali Európe“, vyhlásili rakúske orgány.

Nemecko

Germany

chirurchical mask  500 mobilných zdravotníckych jednotiek spolufinancovaných zo zdrojov umožní testovať občanov priamo doma.

Luxembursko

Luxembourg flag

medical equipment  Sedem pacientov v intenzívnej starostlivosti z francúzskeho Mulhouse bolo 25. marca letecky prevezených do Luxemburska, kde sa v súčasnosti liečia. Ďalší štyria prišli z Thionville.

Luxemburská letecká záchranná služba repatriovala ďalších šesť pacientov, ktorí pochádzajú z regiónu Grand-Est vo Francúzsku a boli hospitalizovaní na jednotkách intenzívnej starostlivosti v Luxemburskom veľkovojvodstve a v Nemecku. Na luxemburských jednotkách intenzívnej starostlivosti je v súčasnosti ešte 5 francúzskych pacientov.

Francúzska služba rýchlej lekárskej pomoci využíva sanitné lietadlá a dve helikoptéry luxemburskej leteckej záchrannej služby. Tie previezli francúzskych pacientov vyžadujúcich si intenzívnu starostlivosť do Hamburgu a Drážďan v Nemecku.

Poľsko
Polish flag
Poľsko vysiela špecializovaný tím 15 poľských lekárov a paramedikov, ktorých certifikovala WHO, do poľnej nemocnice v Brescii v Lombardsku, ktoré je jednou z najpostihnutejších oblastí v Taliansku.

Rumunsko

Romanian flag

medical equipment  Tímy lekárov a zdravotných sestier z Rumunska a Nórska, ktoré sú súčasťou zdravotníckeho zboru EÚ, vycestovali do Bergama a Milána. Ich vyslanie bolo spolufinancované v rámci mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany a koordinované Koordinačným centrom EÚ pre reakcie na núdzové situácie

 

Európska solidarita pri ochrane zdravotníkov a občanov


EU flag

disinfo

V záujme ochrany zdravotníckych pracovníkov v EÚ začala Európska komisia od 7. mája s distribúciou 1,5 milióna rúšok do 17 členských štátov a Spojeného kráľovstva. Ide o prvú časť z 10 miliónov rúšok, ktoré Komisia zakúpila prostredníctvom nástroja núdzovej podpory. Počas nasledujúcich šiestich týždňov sa budú dodávať členským štátom a regiónom v núdzi, a to v týždenných zásielkach 1,5 milióna týždenne. 

Po predchádzajúcej dodávke približne 330 000 ochranných rúšok do Talianska, Španielska a Chorvátska boli ďalšie šarže ochranných rúšok dodané prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany do Severného Macedónska a Čiernej Hory. Rúška pochádzajú zo strategických zásob rescEU umiestnených v distribučných strediskách v Rumunsku a Nemecku. Systém zdravotníckych protiopatrení rescEU sa v plnej miere financuje z rozpočtu EÚ. Litva takisto dostane respirátory FFP2 zo zásob rescEU a ďalšie dodávky budú nasledovať.

Slovensko

slovakia

chirurchical mask  Slovensko zaslalo prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany rúška a dezinfekčné prostriedky Taliansku a Ukrajine ponúklo sanitky, rúška, dezinfekčné prostriedky a prikrývky.

Lotyšsko

latvia

chirurchical mask  Lotyšsko poskytlo prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany 478 500 rúšok Estónsku

a ponúklo 60 000 rúšok Litve.

Rakúsko

Austrian flag

chirurchical mask  Rakúsko Taliansku doručilo 1,5 milióna rúšok.

Navyše mu prostredníctvom mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany zaslalo vyše 3 360 litrov dezinfekčného prostriedku.

Rakúsko posiela prostredníctvom tohto mechanizmu rukavice a dezinfekčné prostriedky Albánsku, Bosne a Hercegovine, Čiernej Hore, Chorvátsku a Moldavsku. Severné Macedónsko dostalo prostredníctvom tohto mechanizmu prístrešia a hygienické potreby a Srbsko prikrývky, matrace a stany pre migrantov. Rakúsko takisto zaslalo gréckym orgánom pre migračné tábory v Grécku 181 obytných kontajnerov, ktoré možno použiť ako prístrešky alebo mobilné zariadenia zdravotnej starostlivosti.

Česko

Czech flag

chirurchical mask  Česko doručilo 10-tisíc ochranných oblekov Taliansku a ďalších 10-tisíc Španielsku
Česko takisto zaslalo Grécku prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany prístrešia, hygienické potreby, nepotravinovú pomoc pre migrantov ohrozených koronavírusom.

Dánsko

Danish flag

chirurchical mask  Dánsko zasiela Grécku prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany kontajnery prispôsobené na účely prístrešia a poskytovania zdravotnej starostlivosti pre migrantov ohrozených koronavírusom.

Estónsko

Estonian flag

disinfo Estónsko ponúklo prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany dezinfekčné prostriedky, prikrývky a posteľnú bielizeň Severnému Macedónsku, Čiernej Hore a Gruzínsku.

Francúzsko

French flag

chirurchical mask  Francúzsko darovalo Taliansku 1 milión masiek a 20-tisíc ochranných oblekov. Francúzsko takisto zasiela Grécku prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany kontajnery prispôsobené na účely prístrešia a poskytovania zdravotnej starostlivosti pre migrantov ohrozených koronavírusom.

Nemecko

Germany

chirurchical mask  Nemecko doručilo do Talianska 7,5 ton zdravotníckeho vybavenia vrátane pľúcnych ventilátorov a inhalačných masiek. Okrem toho dodala 50 ventilátorov do Španielska a 25 do Francúzska.

Maďarsko

hungary

disinfo Maďarsko poskytlo vyše 1 700 000 rúšok, 200 000 rukavíc a ďalšie vybavenie okrem iného Chorvátsku, Slovinsku, Rumunsku, Slovensku, Taliansku, Srbsku, Severnému Macedónsku, Albánsku, Bosne a Hercegovine a Čiernej Hore.

Luxembursko

Luxembourg flag

disinfo Luxembursko zaslalo 1 440 kilogramov vybavenia do Španielska na vyhotovenie individuálnych ochranných oblekov pre jeho zdravotnícky personál; uľahčilo aj dodanie 100 ton zdravotníckeho vybavenia z Číny do Litvy.

Holandsko

Dutch flag

disinfo Holandsko zasiela Grécku prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany kontajnery prispôsobené na účely prístrešia a poskytovania zdravotnej starostlivosti pre migrantov ohrozených koronavírusom.

Poľsko

Polish flag

chirurchical mask Poľské centrum pre medzinárodnú pomoc vysiela špecializovaný tím 15 poľských lekárov a záchranárov, ktorý osvedčila WHO, do poľnej nemocnice v Brescii v Lombardsku, ktoré je jednou z najpostihnutejších oblastí v Taliansku.

Európska solidarita pri návrate ľudí domov*

 

EU flag


Picture of airplane  Od prepuknutia nákazy sa vďaka vyše 305 repatriačným letom podporeným a spolufinancovaným z mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany doteraz vrátilo domov viac ako 68 000 občanov EÚ. Každý tretí repatriovaný cestujúci bol európsky občan so štátnou príslušnosťou inej krajiny, než bola krajina, ktorá zorganizovala repatriačný let.
Občanov privážajú domov aj mnohé iné vnútroeurópske lety, ktoré sa prevádzkujú aj mimo rámca mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany, ale ktoré si priamo objednávajú členské štáty.

Rakúsko

Austrian flag

Picture of airplane  Rakúsko repatriovalo občanov 25 členských štátov EÚ na letoch z Argentíny, Austrálie, Čile, Dominikánskej republiky, Egypta, Filipín, Indonézie, Južnej Afriky, Kuby, Malajzie, Maldív, Maurícia, Mexika, Maroka, Peru, zo Spojeného kráľovstva, Španielska, z Thajska, Tuniska, USA a Vietnamu. 

Belgicko

Belgian flag

Picture of airplane  Belgicko repatriovalo občanov 20 krajín EÚ.

Česko

Czech flag

Picture of airplane  Česko repatriovalo stovky občanov 22 krajín EÚ.

Dánsko

Danish flag

plane Dánsko dopravilo domov občanov iných krajín EÚ na palube letu z Mali, ktorý zároveň na ceste tam prepravil humanitárnu pomoc.

 

flag of Finland plane  Fínsko dopravilo domov občanov 10 krajín EÚ.

Francúzsko

French flag

Picture of airplane  Francúzsko repatriovalo občanov 26 krajín EÚ. Na palube letu z čínskeho Wu-chanu, zorganizovaného začiatkom februára, bolo 64 francúzskych občanov a 135 občanov iných krajín EÚ.

Nemecko

Germany

Picture of airplane  Nemecko repatriovalo tisícky občanov zo všetkých ostatných krajín EÚ.

Maďarsko

hungary

plane  Maďarsko dopravilo domov občanov 4 krajín EÚ. 

Írsko

Irish flag

Picture of airplane  Írsko dopravilo domov občanov 17 krajín EÚ.

Taliansko

Italian flag

Picture of airplane  Taliansko repatriovalo občanov šiestich členských štátov z japonského Tokia.

Lotyšsko

Latvian flag

Picture of airplane  Lotyšsko dopravilo domov občanov 4 krajín EÚ.

Litva

Lithuanian flag

plane  Litva dopravila domov občanov 8 krajín EÚ.

Luxembursko

Luxembourg flag

Picture of airplane  Luxembursko repatriovalo občanov 14 krajín EÚ. Na palube letu z Kapverd, zorganizovaného 25. marca, sa vrátilo 20 luxemburských občanov, ale až 131 občanov iných krajín EÚ.

Portugalsko

Portuguese flag


Picture of airplane  Portugalsko dopravilo domov stovky občanov zo 17 krajín EÚ.

Španielsko

Spanish flag

Picture of airplane  Španielsko dopravilo domov viac ako 600 európskych občanov 19 krajín EÚ.

Švédsko

sweden

plane  Švédsko dopravilo domov občanov 15 krajín EÚ.

Mnoho ďalších občanov EÚ sa vrátilo na európskych letoch, ktoré boli zorganizované aj mimo rámca mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany. Napríklad:

Chorvátsko

Croatian flag

Airplane Chorvátsko pomohlo repatriovať občanov piatich členských štátov.

Dánsko

Danish flag


Picture of airplane  Dánsky let priviezol domov 105 Dánov a ďalších 179 Európanov z Filipín. Dánsko navyše pomohlo repatriovať 324 občanov Únie na štyroch špeciálnych letoch z Maroka, Talianska, Filipín a Peru.

Nemecko

Germany

ferry  600 Estóncov, Lotyšov a Litovčanov sa mohlo vďaka asistencii vrátiť domov trajektom.

Maďarsko

Hungarian flag


Picture of airplane  Maďarsko dopravilo domov občanov šiestich krajín EÚ.

Litva

Lithuanian flag


Picture of airplane  Litva pomohla dopraviť domov vyše 400 občanov šiestich krajín EÚ z Vietnamu, Thajska, Indonézie a Južnej Ameriky.

Holandsko

Dutch flag


Picture of airplane  Holandsko dopravilo domov vyše 230 občanov rôznych krajín EÚ zo Španielska, z Portugalska, z Gambie, Kapverd, Peru a Turecka.

Poľsko

Polish flag

 

Picture of airplane  Poľské aerolínie LOT pomohli repatriovať občanov z 18 krajín EÚ.
ferry Small image of a train small image of a car

Poľsko ponúklo občanom Estónska, Lotyšska a Litvy trajekty a vyhradené vlaky, aby ich bezpečne prepravili domov. Navyše zorganizovalo 18 konvojov s viac ako 800 vozidlami, ktoré eskortovala poľská polícia, aby vyše dvetisíc občanom Estónska, Lotyšska a Litvy pomohlo bezpečne sa vrátiť domov.

Portugalsko

Portuguese flag


Picture of airplane  Portugalsko pomohlo dopraviť domov stovky občanov z 15 krajín EÚ.

 

Slovensko

Slovakian flag


Picture of airplane  Slovensko zariadilo let z USA, na ktorom bolo repatriovaných 300 občanov EÚ zo štyroch členských štátov. Už je naplánovaných ďalších šesť letov.

* 19 členských štátov EÚ použilo pri repatriácii mechanizmus Únie v oblasti civilnej ochrany. Dvojstranné solidárne úsilie o repatriáciu občanov bolo zahrnuté do zoznamu v prípadoch, keď Komisia bola o nich výslovne informovaná.

map

Máte príklady solidarity spolu s ilustračnými obrázkami? Pošlite nám ich na adresu COMM-EU-SOLIDARITY@ec.europa.eu.

Aktualizované 25. 5. 2020.

Vyhlásenie o odmietnutí zodpovednosti: Príklady uvedené na tejto stránke nie sú vyčerpávajúce. Údaje sa zakladajú na najnovších dostupných zdrojoch v členských štátoch EÚ predložených prostredníctvom spoločného systému komunikácie a poskytovania informácií v prípade núdzových situácií (CECIS). Hoci sa Komisia snaží informácie pravidelne aktualizovať, nenesie žiadnu zodpovednosť, a to výslovnú ani implicitnú, za úplnosť a presnosť informácií uvedených na tejto stránke.

Dokumenty

Informačný prehľad: Koronavírus – Európska solidarita v akcii