Zabezpieczenie wystarczającej liczby dawek szczepionki

Komisja Europejska w ścisłej współpracy z firmami farmaceutycznymi i Europejską Agencją Leków dokłada starań, by jak najszybciej zapewnić dostęp do bezpiecznej i skutecznej szczepionki. Szczepionka na COVID-19, jak każda inna szczepionka, musi przed wejściem na rynek zostać dokładnie przebadana.

Komisja Europejska dotychczas podpisała umowy z sześcioma potencjalnymi producentami szczepionek. Być może w przyszłości zawrze umowy z kolejnymi firmami.

Komisja zapewnia szczepionki Europejczykom

 

  • 2,3 mld dawek

Informacje na temat szczepień w UE

 

Opinie ekspertów

Peter Piot, virologist

Peter Piot, wirusolog

 

 

Dr Frank Ulrich Montgomery,
przewodniczący CPME (Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich)

 

Opinie ekspertów na temat szczepionki na COVID-19 (wideo)

Opinie pacjentów

Borysława Ananjewa, pacjentka po przeszczepie

 

Trzymajmy się faktów

Nietrudno trafić na fałszywe informacje na temat koronawirusa. Ważne jest, aby aktualne informacje czerpać wyłącznie z wiarygodnych źródeł. Radzimy postępować według zaleceń krajowej służby zdrowia, a informacji szukać na stronach organizacji unijnych i międzynarodowych, takich jak: Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Ty też możesz pomóc w walce z dezinformacją: wystarczy nie udostępniać niesprawdzonych informacji z niewiarygodnych źródeł.

Walka z dezinformacją

Unijna strategia dotycząca szczepionek

W ramach strategii dotyczącej szczepionek UE wspiera wysiłki na rzecz szybszego opracowania i dystrybucji bezpiecznych i skutecznych szczepionek, tak aby mogły one pojawić się w ciągu 12–18 miesięcy (albo wcześniej). Realizacja tego niełatwego zadania wymaga równolegle prowadzenia badań klinicznych i inwestowania w zdolności produkcyjne, co pozwoli na produkcję milionów lub nawet miliardów dawek skutecznej szczepionki.

Unijna strategia dotycząca szczepionek