
Komisja Europejska zakończyła wstępne rozmowy z firmą Valneva w sprawie zabezpieczenia dostępu do nowej potencjalnej szczepionki
12 stycznia Komisja Europejska zakończyła wstępne rozmowy z firmą farmaceutyczną Valneva w celu zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Planowana umowa umożliwiłaby krajom UE najpierw zakup w sumie do 30 mln dawek, a następnie ewentualne dokupienie kolejnych 30 mln dawek.
Więcej informacji na temat negocjacji w sprawie szczepionek | Szczepienia na COVID-19 – odpowiedzi na pytania
Zabezpieczenie wystarczającej liczby dawek szczepionki
Komisja Europejska w ścisłej współpracy z firmami farmaceutycznymi i Europejską Agencją Leków dokłada starań, by jak najszybciej zapewnić dostęp do bezpiecznej i skutecznej szczepionki. Szczepionka na COVID-19, jak każda inna szczepionka, musi przed wejściem na rynek zostać dokładnie przebadana.
Komisja Europejska dotychczas podpisała umowy z sześcioma potencjalnymi producentami szczepionek. Być może w przyszłości zawrze umowy z kolejnymi firmami.
Komisja zapewnia szczepionki Europejczykom
- 2,3 mld dawek
Informacje na temat szczepień w UE
Opinie ekspertów
Peter Piot, wirusolog
|
Dr Frank Ulrich Montgomery,
|
Opinie ekspertów na temat szczepionki na COVID-19 (wideo)
Opinie pacjentów
Borysława Ananjewa, pacjentka po przeszczepie |
Trzymajmy się faktów
Nietrudno trafić na fałszywe informacje na temat koronawirusa. Ważne jest, aby aktualne informacje czerpać wyłącznie z wiarygodnych źródeł. Radzimy postępować według zaleceń krajowej służby zdrowia, a informacji szukać na stronach organizacji unijnych i międzynarodowych, takich jak: Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Ty też możesz pomóc w walce z dezinformacją: wystarczy nie udostępniać niesprawdzonych informacji z niewiarygodnych źródeł.
Unijna strategia dotycząca szczepionek
W ramach strategii dotyczącej szczepionek UE wspiera wysiłki na rzecz szybszego opracowania i dystrybucji bezpiecznych i skutecznych szczepionek, tak aby mogły one pojawić się w ciągu 12–18 miesięcy (albo wcześniej). Realizacja tego niełatwego zadania wymaga równolegle prowadzenia badań klinicznych i inwestowania w zdolności produkcyjne, co pozwoli na produkcję milionów lub nawet miliardów dawek skutecznej szczepionki.
Unijna strategia dotycząca szczepionek