Dane dotyczące szczepień

  • Vaccines 817,4 mln dostarczonych dawek
  • Vaccines 75,7 %dorosłych mieszkańców UE w pełni zaszczepionych

Ostatnia aktualizacja: 13 października 2021 r. Źródło: Producenci szczepionek i dane ECDC

W centrum uwagi

Informacje na temat szczepień w UE

 

 

Zabezpieczenie wystarczającej liczby dawek szczepionki

Komisja Europejska prowadzi intensywne negocjacje, aby zapewnić Europejczykom dostęp do zróżnicowanego zestawu szczepionek oferowanych po uczciwych cenach. Zawarto umowy z siedmioma firmami opracowującymi szczepionki, których wyniki są obiecujące, dzięki czemu zabezpieczono do 4,6 mld dawek.

Od grudnia zeszłego roku dostawy szczepionek do krajów Unii Europejskiej stale rosną. W całej Unii Europejskiej szczepienia nabierają tempa.

Do tej pory Komisja wydała cztery warunkowe pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionek opracowanych przez firmy: BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Janssen Pharmaceutica NV. Szczepionki te zostały pozytywnie ocenione pod względem skuteczności i bezpieczeństwa przez EMA. Europejska Agencja Leków (EMA) przeprowadza obecnie ocenę kilku innych szczepionek.

Komisja współpracuje również z przemysłem farmaceutycznym w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych w UE.

Równocześnie Komisja podejmuje działania w celu prognozowania rozprzestrzeniania się nowych odmian wirusa, ich zwalczania oraz szybkiego opracowywania i produkcji na dużą skalę szczepionek skutecznych przeciwko tym odmianom.

Dlatego właśnie Komisja Europejska powołała do życia Inkubator HERA. Jest on pomyślany jako płaszczyzna współpracy świata nauki, przemysłu i władz publicznych, która pozwoli przyśpieszyć prace i wykorzystać wszelkie dostępne zasoby, aby umożliwić Europie reagowanie na nowe zagrożenia.

 

  • do 4,6 mld dawek

Firma

Rodzaj szczepionki

Liczba dawek

(dla jednej osoby)

Liczba dawek

(zabezpieczonych)

Status
BioNTech/Pfizer mRNA 2 dawki 2,4 mld* Zatwierdzona
Moderna mRNA 2 dawki 460 mln Zatwierdzona
CureVac mRNA 2 dawki 405 mln Trwa przegląd etapowy prowadzony przez EMA
AstraZeneca adenowirus 2 dawki 400 mln Zatwierdzona
Johnson & Johnson/Janssen Pharmaceuticals adenowirus 1 dawka 400 mln Zatwierdzona
Sanofi-GSK białkowa 2 dawki 300 mln Trwa przegląd etapowy prowadzony przez EMA
Novavax białkowa 2 dawki 200 mln** Trwa przegląd etapowy prowadzony przez EMA

*opcja zakupu 900 mln dawek, **opcja zakupu 100 mln dawek

Komisja zakończyła również wstępne rozmowy z firmami:

  • Valneva w celu zakupu do 60 mln dawek.

Raporty o bezpieczeństwie

Europejska Agencja Leków publikuje aktualizacje dotyczące bezpieczeństwa szczepionek przeciwko COVID-19 dopuszczonych do obrotu w UE. Co miesiąc EMA publikuje aktualne informacje dla każdej zatwierdzonej szczepionki przeciwko COVID-19.

W aktualizacjach dotyczących bezpieczeństwa podsumowuje się dane udostępnione od momentu wydania zezwolenia na stosowanie szczepionki. Podawane jest również do wiadomości, czy jakiekolwiek informacje dotyczące bezpieczeństwa wymagają dalszej analizy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej EMA.

Trzymajmy się faktów

Nietrudno trafić na fałszywe informacje na temat koronawirusa. Ważne jest, aby aktualne informacje czerpać wyłącznie z wiarygodnych źródeł. Radzimy postępować według zaleceń krajowej służby zdrowia, a informacji szukać na stronach organizacji unijnych i międzynarodowych, takich jak Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Ty też możesz pomóc w walce z dezinformacją: wystarczy nie udostępniać niesprawdzonych informacji z niewiarygodnych źródeł.

Walka z dezinformacją

Unijna strategia dotycząca szczepionek

W ramach strategii dotyczącej szczepionek UE wspiera szybsze opracowywanie i udostępnianie bezpiecznych i skutecznych szczepionek, tak aby mogły one trafiać na rynek po 12–18 miesiącach od rozpoczęcia prac (lub nawet wcześniej). Realizacja tego niełatwego zadania wymaga równoległego prowadzenia badań klinicznych i inwestowania w zdolności produkcyjne, co pozwoli na produkcję milionów lub nawet miliardów dawek skutecznej szczepionki.

Filmy wideo

Interview about vaccination with Ms Marie-Francoise Fuchs

Rozmowa z Marie-Francoise Fuchs na temat szczepień

How vaccines work

Jak działają szczepionki?

 

Więcej filmów i zdjęć na temat szczepionek przeciwko COVID-19

Dokumenty