Bezpečné a účinné očkovanie
Ďalšie informácie o dostupných vakcínach proti COVID-19 a o celkovej stratégii EÚ v oblasti očkovania:
Liečba a testovanie na COVID-19
Európska komisia navrhla stratégie testovania na COVID-19 a podporuje vývoj liečby.
Ochrana zdravia Európanov
Komisia predkladá iniciatívy na ochranu zdravia európskych občanov zlepšením pripravenosti a reakcie na krízy, ako aj dlhodobej odolnosti systémov zdravotnej starostlivosti.
Podpora systémov zdravotnej starostlivosti
Cezhraničná spolupráca v oblasti zdravotnej starostlivosti
Koordinačné centrum Európskej komisie pre reakcie na núdzové situácie zohráva pri poskytovaní pomoci kľúčovú úlohu a nepretržite pomáha všetkým krajinám v Európe aj mimo nej.
Cieľom usmernení k cezhraničnej spolupráci v oblasti zdravotnej starostlivosti medzi vnútroštátnymi, regionálnymi a miestnymi orgánmi je:
- uľahčiť premiestnenie pacientov z jedného členského štátu do druhého,
- umožniť kvalifikovaného zdravotníckemu personálu ponúknuť pomoc v iných krajinách EÚ,
- odľahčiť zaťaženie vnútroštátnych systémov zdravotnej starostlivosti, ktoré spôsobila súčasná pandémia,
- zabezpečiť cezhraničnú mobilitu pacientov,
- poskytnúť kroky na uhradenie zdravotných nákladov,
- nabádať vnútroštátne orgány k používaniu existujúcich bilaterálnych a regionálnych dohôd.
Žiadosti o cezhraničnú pomoc v oblasti zdravotnej starostlivosti budú koordinované Výborom pre zdravotnú bezpečnosť, ktorému predsedá Komisia, a prostredníctvom systému včasného varovania a reakcie EÚ.
Fond solidarity EÚ pre núdzové zdravotné situácie spôsobené koronavírusom
V rámci výnimočnej reakcie EÚ na pandémiu koronavírusu sa rozsah pôsobnosti Fondu solidarity EÚ v marci 2020 rozšíril tak, aby zahŕňal závažné ohrozenia verejného zdravia.
V marci 2021 Európska komisia predložila návrh celkového balíka finančnej podpory vo výške takmer 530 miliónov EUR v rámci Fondu solidarity EÚ, ktorý by mal ako dodatočný finančný príspevok pomôcť 17 členským štátom a 3 pristupujúcim krajinám bojovať proti pandémii koronavírusu. Rada a Európsky parlament 20. mája 2021 schválili čerpanie prostriedkov z Fondu solidarity EÚ v súlade s návrhom Komisie.
Komisia 19. januára 2022 dokončila vyplácanie pomoci z Európskeho sociálneho fondu členským štátom v celkovej výške 385,49 milióna EUR. O podporu požiadalo 17 členských štátov a 3 pristupujúce krajiny: Rakúsko, Belgicko, Chorvátsko, Česká republika, Estónsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Portugalsko, Rumunsko a Španielsko; ako aj Albánsko, Čierna Hora a Srbsko. Táto finančná podpora dopĺňa sumu vo výške132,7 milióna EUR, ktorá bola vyplatená členským štátom, ktoré požiadali o zálohovú platbu z Fondu solidarity EÚ v roku 2020.
Podpora z Fondu solidarity EÚ v boji proti pandémii koronavírusu
Posúdenie rizika
Posúdenie rizika je neoddeliteľnou súčasťou pripravenosti a reakcie na pandémiu. Kľúčovým orgánom EÚ, ktorý posudzuje riziko šírenia vírusov a vplyv na verejné zdravie, je Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).
ECDC poskytuje:
- rýchle posúdenie rizika,
- časté epidemiologické aktualizácie,
- technickú podporu.
Otázky a odpovede ECDC týkajúce sa ochorenia COVID-19
Usmernenia ECDC pre nefarmakologické ochranné opatrenia
Prvé ponaučenia z pandémie
Európska komisia 15. júna 2021 predložila oznámenie o prvých ponaučeniach z pandémie COVID-19, v ktorom zhodnotila postupy a vyvodila 10 ponaučení, ako zlepšiť opatrenia na úrovni EÚ a na vnútroštátnej úrovni, aby bolo možné lepšie predvídať a včas odhaľovať riziká pre verejné zdravie, lepšie plánovať pre prípad nepredvídaných udalostí a rýchlejšie a účinnejšie spoločne reagovať na všetkých úrovniach. Zoznam nie je vyčerpávajúci, poskytuje len prvý prehľad toho, čo už vieme a čo možno urobiť v prospech všetkých Európanov.
Pripravenosť na ďalšiu fázu pandémie
Európska komisia 27. apríla 2022 navrhla nové opatrenia na riadenie súčasnej fázy pandémie ochorenia COVID-19 a prípravu na ďalšiu fázu.
V súčasnosti nižšie úrovne infekcie COVID-19 ponúkajú krajinám EÚ príležitosť posilniť dohľad, systémy zdravotnej starostlivosti a celkovú pripravenosť na pandémiu. Komisia predovšetkým vyzýva členské štáty, aby:
- zintenzívnili očkovanie a podávanie posilňovacích dávok pri zohľadnení šírenia ochorenia COVID-19 a sezónnej chrípky,
- podporili vývoj novej generácie vakcín a terapeutík,
- vytvorili integrované systémy monitorovania, ktoré už nie sú založené na identifikácii a nahlasovaní všetkých prípadov ochorenia COVID-19, ale na získavaní spoľahlivých a reprezentatívnych odhadov,
- pokračovali v cielenom testovaní a sekvenovaní s cieľom presnejšie odhadnúť šírenie variantov a odhaliť nové varianty,
- investovali do obnovy systémov zdravotnej starostlivosti a posúdili širšie dosahy pandémie na zdravie vrátane duševného zdravia a oneskorenia liečby a starostlivosti,
- lepšie koordinovali pravidlá cestovania v rámci EÚ a s medzinárodnými partnermi,
- zintenzívnili boj proti nepodloženým tvrdeniam a dezinformáciám týkajúcim sa ochorenia COVID-19,
- naďalej prejavovali solidaritu s ostatnými krajinami sveta a zlepšovali globálne riadenie.
Európska komisia takisto vyhlasuje verejné obstarávanie v rámci iniciatívy EU FAB s cieľom rezervovať kapacity na výrobu mRNA vakcín, vakcín na báze proteínu a vektorových vakcín. Novovytvorené výrobné kapacity tak budú vyhradené na použitie pri budúcich núdzových situáciách v oblasti zdravia.