- Az oltóanyagokhoz való hozzáférés biztosítása
- A stratégia célja
- Engedélyezett vakcinák
- Még fejlesztés alatt álló oltóanyagok
- A védőoltásokra való felkészültség
- Az oltóanyag-előállítás felgyorsítása
- A vakcinák kivitelére vonatkozó átláthatósági és engedélyezési mechanizmus
- Globális együttműködés
- Dokumentumok
Az oltóanyagokhoz való hozzáférés biztosítása
A hatékony és biztonságos védőoltás a legjobb módja annak, hogy győzelmet arassunk a világjárvány felett. A Bizottság és a tagállamok közös uniós megközelítést alakítottak ki az oltóanyag-szállítmányok biztosítása és azok szétosztásának megkönnyítése érdekében.
Az egyes vakcinagyártókkal kötött előzetes beszerzési megállapodások révén a Bizottság biztosította a jogot arra, hogy egy adott időn belül, egy adott áron meghatározott számú oltóanyagot vásároljon. A Bizottság ennek fejében a 2,7 milliárd euró költségvetésű Szükséghelyzeti Támogatási Eszköz keretében finanszírozta az induló költségek egy részét. Ez a finanszírozás a tagállamok által megvásárolni szándékozott oltóanyagokért fizetendő előlegnek minősült.
A stratégia célja
Az Európai Bizottság 2020. június 17-én előterjesztette az uniós oltóanyag-stratégiát a koronavírus elleni oltóanyagok kifejlesztésének, előállításának és alkalmazásának felgyorsítása céljából.
Az oltóanyagokra vonatkozó stratégiával a Bizottság támogatta a folyamat hatékonyabbá tételére irányuló erőfeszítéseket, minek eredményeképpen ez az időkeret a legtöbb oltóanyag esetében egy évnél rövidebb időre csökkent.
Az uniós oltóanyag-stratégia az alábbiak biztosítását célozza:
- hogy az oltóanyagok biztonságosak, jó minőségűek és hatásosak legyenek;
- hogy a tagállamok és lakosságuk időben hozzájussanak az oltóanyagokhoz, miközben az EU a globális szolidaritás terén is vezető szerepet vállal;
- hogy az EU-ban mindenki a lehető leghamarabb, méltányosan és megfizethető áron hozzájuthasson az oltóanyaghoz;
- hogy az egyes tagállamok megfelelően előkészítsék a biztonságos és hatásos oltóanyagok használatán alapuló oltási programjukat, ideértve az oltások szállításával és elosztásával kapcsolatos logisztikai kérdések kezelését és a prioritást élvező csoportok meghatározását is.
Ajánlatos, hogy a tagállamok a saját oltóanyag-stratégiájuk kidolgozásakor hivatkozási pontként tekintsenek az uniós oltóanyag-stratégiára.
Az EU-ban 2020 végén kezdődött meg – szigorú engedélyezési eljárásokat követően és a legszigorúbb biztonsági előírások betartása mellett – a biztonságos és hatékony oltóanyagok forgalmazása.
Engedélyezett vakcinák
A Bizottság eddig az alábbi öt biztonságos és hatásos Covid19-oltóanyag alkalmazását engedélyezte az EU-ban, miután azokról az Európai Gyógyszerügynökség kedvező tudományos ajánlást adott ki:
BioNTech–Pfizer
A Bizottság 2020. december 21-én feltételes forgalombahozatali engedélyt adott a BioNTech és a Pfizer által kifejlesztett, koronavírus elleni védőoltásra. Ez az első Covid19-vakcina, amely engedélyt kapott az EU-ban. Ezt megelőzően az Európai Gyógyszerügynökség kedvező tudományos ajánlást adott ki a BioNTech és a Pfizer oltóanyagáról.
A BioNTech–Pfizerrel létrejött előzetes beszerzési megállapodás értelmében a Bizottság kezdetben 200 millió adag oltóanyagot vásárolhatott a tagállamok nevében, további 100 millió dózis beszerzésének lehetőségével. A Bizottság 2020. december 15-én úgy döntött, hogy további 100 millió adagot vásárol ebből a védőoltásból.
2021. január 8-án a Bizottság újabb 200 millió adag BioNTech–Pfizer-vakcina beszerzését javasolta a tagállamoknak, további 100 millió dózisra vonatkozó vételi opcióval.
Az Európai Bizottság 2021. március 10-én megállapodásra jutott a BioNTech–Pfizerrel további 4 millió adag Covid19-oltóanyag rendelkezésre bocsátásáról a koronavírus-gócpontok kezelése és a tagállamok közötti szabad utazás megkönnyítése érdekében.
2021. május 20-án az Európai Bizottság aláírta a harmadik szerződést a BioNTech–Pfizerrel. Az összes uniós tagállam nevében további 1,8 milliárd adagot kötött le a 2021 vége és 2023 közötti időszakra. A szerződés a jelenlegi oltóanyagból és – szükség esetén, és ha a vakcinát engedélyezik – a variánsokra igazított oltóanyagból 900 millió adag beszerzését teszi lehetővé, és további 900 millió adagra biztosít vételi opciót.
2021. december 19-én a Bizottság megállapodott a BioNTech–Pfizerrel az oltóanyag-szállítás felgyorsításáról. A megállapodás értelmében a BionTech–Pfizer még 2022 első negyedévében további 20 millió adag Covid19-vakcinát fog a tagállamok rendelkezésére bocsátani (ötmilliót januárban, ötmilliót februárban, tízmillió adagot pedig márciusban), így a szóban forgó három hónapban a szállítások volumene el fogja érni a 215 millió dózist.
A Bizottság és a tagállamok ezen túlmenően aktiválták a BioNTech-Pfizerrel kötött harmadik szerződés keretében igénybe vehető első opciót több mint 200 millió adag oltóanyag megrendelésére. Ez a megrendelés kiegészíti azt a 450 millió adag vakcinát, melynek leszállítása tervbe van véve 2022-re a már aláírt megállapodás alapján. Ezzel tehát a BioNTech–Pfizer összesen 650 millió adag koronavírus-oltóanyagot fog leszállítani az uniós országoknak 2022-ben.
2022. május 13-án az Európai Bizottság megállapodást kötött a BioNTech–Pfizerrel annak érdekében, hogy a Covid19-oltóanyagok leszállítása jobban igazodjon a tagállamok igényeihez. Ez a megállapodás biztosítani fogja, hogy a tagállamok azonnal hozzájussanak a vakcinákhoz, amikor azokra szükségük van – beleértve a jövőbeli variánsokhoz igazított, engedélyezett oltóanyagokat is –, hogy gyorsan reagálhassanak az esetleges járványügyi fejleményekre, és továbbra is támogathassák a partnerországokat világszerte.
A BioNTech–Pfizerrel kötött előzetes beszerzési megállapodás – a BioNTech–Pfizer hozzájárulásával – itt olvasható (angol nyelvű dokumentum, az érzékeny adatok kitakarásával). A beszerzési megállapodás szintén megtekinthető itt.
Moderna
Az Európai Bizottság 2021. január 6-án feltételes forgalombahozatali engedélyt adott a Moderna által kifejlesztett, koronavírus elleni védőoltásra. Így ez lett a második Covid19-vakcina, amely engedélyt kapott az EU-ban. Ezt megelőzően az Európai Gyógyszerügynökség kedvező tudományos ajánlást adott ki a Moderna oltóanyagáról.
A Modernával létrejött előzetes beszerzési megállapodás értelmében a Bizottság kezdetben 80 millió adag oltóanyagot vásárolhatott a tagállamok nevében, később pedig akár 80 millió további dózist rendelhet. A Bizottság 2020. december 15-én úgy döntött, hogy további 80 millió adagot vásárol ebből a védőoltásból.
2021. február 17-én az Európai Bizottság jóváhagyta a Modernával kötött második szerződést, amely további 300 millió adag oltóanyag beszerzését irányozta elő (150 millió adag vásárlását 2021-ben, 2022-re pedig további 150 millió dózisra vonatkozó vételi opciót tartalmaz). A Bizottság 2021. június 22-én jóváhagyta a második szerződés módosítását, mely életbe léptette a 2022-re előirányzott, 150 millió dózisra vonatkozó vételi opciót.
A Modernával kötött, az érzékeny adatok kitakarásával szerkesztett előzetes beszerzési megállapodás itt, az érzékeny adatok kitakarásával szerkesztett beszerzési megállapodás pedig itt található.
2021. december 16-án a Bizottság megállapodott a Modernával arról, hogy a cég felgyorsítja az általa kifejlesztett oltóanyag kiszállítását azokba a tagállamokba, különösen Németországba, ahol rövid távon szükség van a vakcinára. 2021 decemberében – a tervezettnél hamarabb – a Moderna 10 millió adag oltóanyagot szállított ki Németországba, 2022 első negyedévére pedig további 25 millió dózis Covid19-vakcina idő előtti kiszállítása van beütemezve. A szóban forgó három hónapban a Moderna más tagállamoknak is gyorsított ütemben fog kiszállítani oltóanyagot.
A Bizottság 2022. június 2-án megállapodásra jutott a Modernával annak érdekében, hogy az oltóanyagok szállítása igazodjon a tagállamok igényeihez. A megállapodás értelmében a Moderna az eredetileg 2022 második negyedévében leszállítani tervezett oltóanyag-mennyiség egy részét későbbi időpontban juttatja majd el a tagállamokba. Ezenfelül abban az esetben, ha valamelyik módosított vakcina az Európai Gyógyszerügynökség által elvégzett értékelést követően uniós forgalombahozatali engedélyt kap, az áprilisra, májusra és júniusra ütemezett oltóanyag-mennyiség egy részét a Moderna emlékeztető oltás céljára szolgáló, a jelenlegi koronavírus-variánsokhoz igazított vakcinaként szállíthatja le 2022 szeptemberétől.
AstraZeneca
Az Európai Bizottság 2021. január 29-én feltételes forgalombahozatali engedélyt adott az AstraZeneca által kifejlesztett, koronavírus elleni védőoltásra. Ez lett tehát a harmadik olyan Covid19-vakcina, amely engedélyt kapott az EU-ban. Ezt megelőzően az Európai Gyógyszerügynökség kedvező tudományos ajánlást adott ki az AstraZeneca oltóanyagáról.
Az AstraZeneca egyetértésével a Bizottság nyilvánosságra hozta az előzetes beszerzési megállapodást (angol nyelvű dokumentum, az érzékeny adatok kitakarásával).
2021. június 18-án a brüsszeli elsőfokú bíróság határozatában arra kötelezte az AstraZenecát, hogy szállítson le meghatározott oltóanyag-mennyiséget az EU-nak.
Johnson & Johnson
2021. március 11-én az Európai Bizottság feltételes forgalombahozatali engedélyt adott ki a Johnson & Johnson csoporthoz tartozó Janssen Pharmaceutical Companies egyik vállalata, a Janssen Pharmaceutica NV által kifejlesztett Covid19-vakcinára, amely így a negyedik olyan Covid19-oltóanyag lett, amely az EU-ban engedélyt kapott. Ezt megelőzően az Európai Gyógyszerügynökség kedvező tudományos ajánlást adott ki a Johnson & Johnson oltóanyagáról.
A feltételes forgalombahozatali engedély alapján a Janssen 2021 második negyedévétől 200 millió egydózisú Covid19-oltóanyagot szállít az EU-ba. A 2020. október 7-én létrejött szerződés lehetővé teszi a tagállamoknak, hogy összesen további 200 millió dózis oltóanyagot vásároljanak.
A Johnson & Johnson egyetértésével a Bizottság nyilvánosságra hozta az előzetes beszerzési megállapodást (angol nyelvű dokumentum, az érzékeny adatok kitakarásával).
Novavax
A Bizottság 2020. december 17-én lezárta a Novavax gyógyszeripari vállalattal folytatott tájékozódási célú megbeszéléseit egy újabb, Covid19 elleni lehetséges oltóanyag beszerzéséről.
A Novavax fehérjealegység alapú védőoltást fejleszt ki, és jelenleg a klinikai vizsgálat 3. fázisában tart. A tervezett szerződés szerint az uniós tagállamok először 100 millió adag oltóanyagot vásárolhatnának, egy későbbi szakaszban további 100 millió adag beszerzésének lehetőségével.
2021. december 21-én a Bizottság feltételes forgalombahozatali engedélyt adott a Novavax által kifejlesztett Nuvaxovid vakcinának, amely így az ötödik az EU-ban engedélyezett koronavírus-oltóanyagok sorában. Az engedélyezésre, melyet a tagállamok jóváhagytak, azután kerülhetett sor, hogy az Európai Gyógyszerügynökség alapos vizsgálatnak vetette alá az oltóanyagot a biztonságosság, a hatásosság és a minőség tekintetében, és a vizsgálat alapján kedvező tudományos ajánlást adott ki. Az első szállítmányok várhatóan 2022 első hónapjaiban érkeznek meg, és erre az első negyedévre a tagállamok mintegy 27 millió adagot rendeltek meg.
Még fejlesztés alatt álló oltóanyagok
Sanofi-GSK
2020. szeptember 18-án hatályba lépett az az előzetes beszerzési megállapodás, amelyet a Bizottság az uniós tagállamok nevében tárgyalt és kötött meg a Sanofi-GSK-val. Ez a megállapodás lehetőséget biztosít az uniós tagállamok számára, hogy legfeljebb 300 millió adagot vásároljanak ebből az oltóanyagból.
A Sanofi-GSK-val kötött előzetes beszerzési megállapodás – a Sanofi–GSK hozzájárulásával – itt olvasható (angol nyelvű dokumentum, az érzékeny adatok kitakarásával).
CureVac
2020. november 19-én hatályba lépett az a szerződés, amelyet az Európai Bizottság az uniós tagállamok nevében tárgyalt és kötött meg a CureVackal.
A szerződés értelmében, ha az oltóanyag biztonságosnak és hatásosnak bizonyul, a Bizottság a tagállamok nevében kezdetben 225 millió dózist vásárolhat, és lehetősége lesz további 180 millió adag megrendelésére.
A CureVac – egy németországi székhelyű európai társaság – 2020. július 6-án 75 millió euró összegű hitelmegállapodást írt alá az Európai Beruházási Bankkal oltóanyagok fejlesztése és nagy mennyiségben történő gyártása céljából.
A CureVac egyetértésével a Bizottság nyilvánosságra hozta az előzetes beszerzési megállapodást (angol nyelvű dokumentum, az érzékeny adatok kitakarásával).
A CureVac 2021. október 11-én tájékoztatta az Európai Gyógyszerügynökséget, hogy visszavonja a forgalombahozatali engedély iránti kérelmét, és kivonja Covid19-vakcináját a folyamatos értékelés alól.
Valneva
2021. január 12-én a Bizottság lezárta a Valneva oltóanyaggyártó vállalattal folytatott tájékozódási célú megbeszéléseit egy újabb, Covid19 elleni lehetséges oltóanyag beszerzéséről.
Az Európai Bizottság 2021. november 10-én hagyta jóvá az új szerződést a Valnevával. A szerződés értelmében az EU-országok 2022-ben összesen 27 millió dózist vásárolhatnak az új oltóanyagból, amint bebizonyosodik, hogy az biztonságos és hatásos. A szerződés arra is lehetőséget biztosít, hogy az oltóanyagot az új variánstörzsekhez igazítsák, és hogy a tagállamok 2023-ban akár 33 millió további vakcinaadagot rendelhessenek.
Tájékozódó jellegű megbeszélések
A tájékozódó jellegű megbeszélések célja egy előzetes adásvételi megállapodás kialakítása. A finanszírozást a Szükséghelyzeti Támogatási Eszköz biztosítaná, amely forrásokkal rendelkezik a különböző vállalatok lehetséges oltóanyagaiból álló portfólió létrehozására.
Felkérjük azokat a vállalatokat, amelyek rendelkeznek már a klinikai vizsgálati szakaszban vagy ahhoz közel járó ígéretes potenciális oltóanyaggal, hogy az EC-VACCINES@ec.europa.eu címen jelentkezzenek a Bizottságnál.
A védőoltásokra való felkészültség
2020. október 15-én az Európai Bizottság közleményt adott ki a Covid19-oltóanyagok alkalmazására való felkészültségről, amely tartalmazza a nemzeti oltási stratégiák kidolgozásához figyelembe veendő kulcsfontosságú elemeket.
Eleinte az elhalálozások számának csökkentésére és az egészségügyi ellátórendszerek tehermentesítésére kellett összpontosítani. Különös figyelmet kellett fordítani az elsőbbséget élvező csoportokra, ideértve az időseket, az egészségügyi dolgozókat és azokat a személyeket, akik az egészségi állapotuk miatt különösen veszélyeztetettnek számítanak.
Az oltóanyag-előállítás felgyorsítása
2021. január 19-én az Európai Bizottság közleményt fogadott el, amelyben felszólította a tagállamokat az oltási programjaik felgyorsítására.
Július közepére Európának elegendő oltóanyag állt rendelkezésére ahhoz, hogy beoltsa az EU felnőtt lakosságának 70%-át.
Az Európán belüli oltási programok előrehaladása nyomon követhető az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) honlapján.
Az ipari méretű oltóanyag-előállítás fokozása az EU-ban
Az Európai Bizottság 2021. február 4-én munkacsoportot hozott létre, amelyet Thierry Breton, a belső piacért felelős biztos irányít Sztella Kiriakídisszel, az egészségügyért és az élelmiszer-biztonságért felelős biztossal együttműködve. A munkacsoport az oltóanyag-előállítási kapacitások bővítését hivatott előmozdítani az EU-ban. Ennek érdekében központi támogatást nyújt az erre igényt tartó gyártóknak, továbbá feltárja és kezeli a teljesítőképességet visszafogó és az ellátást akadályozó problémákat.
A munkacsoport rendszeres kapcsolatot tart fenn az iparral és a tagállamokkal, minek köszönhetően a Bizottság kellő rálátással rendelkezik az EU-ban rendelkezésre álló oltóanyag-előállítási kapacitásokra. A munkacsoport emellett rendszeresen frissíti az uniós oltóanyag-előállítási kapacitások állapotáról készült kimutatást, beleértve a kapcsolódó uniós ellátási láncot is.
A kimutatás a munkacsoport tevékenységei révén szerzett adatokon, továbbá a 2021 márciusában a Bizottság által szervezett, a nevük nyilvánosságra hozatalához hozzájáruló vállalkozásokkal folytatott kapcsolatépítő rendezvényen gyűjtött adatokon, valamint a tagállamok által megosztott információkon alapul. Amint további információk válnak elérhetővé, ezeket az adatokat kiegészítik és frissítik majd.
A munkacsoport a vállalatokat a fő tevékenységi területük alapján sorolta csoportba, így a vállalatok akár több kapacitással is rendelkezhetnek, ami nem feltétlenül tükröződik a kimutatásban. A megjelenítés céljából a kimutatásban szereplő adatokat az alábbi öt fő kategóriában összesítik:
- Ellátás (nyersanyagok, fogyóeszközök, eldobható anyagok, berendezések előállítása/ellátása)
- Előállítás (gyártás és összetétel, szerződéses fejlesztési és gyártási szolgáltatások/közös piacszervezés)
- Töltés és befejezés, csomagolás
- Tárolás és szállítás
- Egyéb (az oltóanyagok folyamattervezése, szerződéses kutatószervezetek, kutatás-fejlesztés, klinikai vizsgálatokat kezelő szolgáltatások)
A munkacsoport 2021. július 12-én egy második kapcsolatépítő rendezvényt szervezett, ezúttal a Covid19-terápiákkal kapcsolatban, azzal a céllal, hogy előmozdítsa az ipari együttműködést a Covid19 kezelésére szolgáló új vagy átalakított gyógyszerek kifejlesztésének és előállításának felgyorsítása érdekében.
A vakcinák kivitelére vonatkozó átláthatósági és engedélyezési mechanizmus
2021. január 29-én az Európai Bizottság intézkedést vezetett be, amely előírja, hogy a Covid19-oltóanyagok kiviteléhez a tagállamok engedélye szükséges. Ennek célja, hogy valamennyi uniós polgár időben hozzáférhessen az oltóanyagokhoz, és átláthatóvá váljon az oltóanyagok EU-n kívüli exportja.
Az EU azonban nem fogja meghosszabbítani a Covid19-oltóanyagok kivitelére vonatkozó átláthatósági és engedélyezési mechanizmust, amely 2021. december 31-én hatályát veszti. 2022. január 1-jén ezt a mechanizmust egy új nyomonkövetési eszköz váltja fel, ami azt jelenti, hogy az oltóanyaggyártóknak nem kell majd engedélyt kérniük az oltóanyagok kivitelére az EU-ból. Ez az új eszköz továbbra is biztosítani fogja az export átláthatóságát, és időszerű, vállalatspecifikus kiviteli adatokkal látja el a Bizottságot.
A Bizottság nagy összegeket fordít az oltóanyag-fejlesztők gyártási kapacitásának növelésére az EU-ban, és továbbra is figyelemmel kíséri a járványügyi helyzetet, hogy szükség esetén megfelelő intézkedéseket hozhasson.
Globális együttműködés
2020. szeptember 18-án az Európai Bizottság megerősítette, hogy csatlakozik a COVAX eszközhöz, melynek célja, hogy világszerte egyenlő hozzáférést biztosítson megfizethető Covid19-oltóanyagokhoz.
A COVAX globális ellátási előrejelzése
A COVAX a Covid19 elleni küzdelmet szolgáló eszközökhöz való méltányos globális hozzáférés (az ún. ACT akcelerátor) része. Az ACT akcelerátor globális szintű együttműködés, amely a koronavírustesztek, -kezelések és -oltóanyagok fejlesztésének és gyártásának felgyorsítását, valamint az oltóanyagokhoz való méltányos hozzáférést célozza.
2020. november 12-én az Európai Unió bejelentette, hogy további 100 millió euró összegű vissza nem térítendő támogatással járul hozzá a COVAX eszközhöz annak érdekében, hogy az alacsony és közepes jövedelmű országok is hozzájuthassanak a jövőbeli Covid19-oltóanyaghoz. Az új kötelezettségvállalás kiegészíti az EU által a COVAX javára korábban felajánlott 400 millió euró összegű garanciát, és ezzel az Unió a legjelentősebb adományozók egyike.
Az Európai Bizottság elnöke 2021. február 19-én bejelentette, hogy további 500 millió eurót biztosítanak a COVAX eszköz számára. Az új csomag 300 millió euró összegű vissza nem térítendő uniós támogatásból és az Európai Fenntartható Fejlődési Alap Plusz (EFFA+) 200 millió euró összegű garanciájából áll, amely az Európai Beruházási Bank által nyújtott hitelhez biztosít fedezetet.
Ezzel a hozzájárulással az EU tovább növelte a globális fellendülést célzó finanszírozást, amely összesen 1 milliárd eurót tesz ki. A COVAX eszközhöz az EU és a tagállamok alkotta „Európa együtt” járul hozzá a legnagyobb mértékben: eddig közel 3 milliárd eurót ajánlott fel.
Az ACT kormányokat, tudósokat, vállalkozásokat, civil szervezeteket, filantróp alapítványokat és globális egészségügyi szervezeteket tömörít, így például a következőket:
- Bill és Melinda Gates Alapítvány
- CEPI
- FIND
- Gavi
- Globális Alap
- Unitaid
- Wellcome
- Egészségügyi Világszervezet (WHO)
- Világbank
- GFE globális finanszírozási eszköz
2021. január 19-i közleményében a Bizottság bejelentette, hogy létre fog hozni egy uniós szintű mechanizmust azoknak az oltóanyag-mennyiségeknek az elosztására, melyeket a tagállamok az „Európa együtt” keretében megosztanak az EU partnerországaival – elsősorban a nyugat-balkáni, a keleti és déli szomszédsághoz tartozó, illetve afrikai országokkal.
2021. május 21-én a G20-ak Rómában tartott Globális Egészségügyi Csúcstalálkozóján az elnök bejelentett egy új, az „Európa együtt” keretében megvalósítandó kezdeményezést, melynek célja az oltóanyagok, gyógyszerek és egészségügyi technológiák gyártásának, valamint az ezekhez való hozzáférésnek a támogatása Afrikában. A kezdeményezés elősegíti a helyi oltóanyaggyártás feltételeinek megteremtését Afrikában, valamint a kínálati és a keresleti oldalon jelentkező akadályok felszámolását. A kezdeményezést az uniós költségvetésből és az európai fejlesztésfinanszírozási intézményektől, például az Európai Beruházási Banktól (EBB) származó, egymilliárd euró összegű finanszírozás fedezi majd. Ezt az anyagi hátteret az uniós tagállamok hozzájárulásai további összegekkel fogják bővíteni.
2021. július 22-én az elnök bejelentette, hogy az „Európa együtt” határozottan elkötelezte magát amellett, hogy az év végéig legalább 200 millió adag oltóanyagot juttat el alacsony és közepes jövedelmű országoknak. Az adagok többségét a COVAX eszközön keresztül juttatják majd célba.
2021. október 11-én az Európai Bizottság javaslatot tett a 2021-es uniós költségvetés módosítására. Újabb 450 millió euró fog rendelkezésre állni abból a célból, hogy összegyűljön az az 1,3 milliárd euró, melyből a COVAX keretében további 200 millió adag Covid19 elleni oltóanyagot lehet biztosítani alacsony és közepes jövedelmű országoknak. Az EU erre vonatkozó vállalását Ursula von der Leyen elnök az Unió helyzetéről szóló értékelő beszédében jelentette be.
2021. november 29-én tartották az Egészségügyi Világszervezet Egészségügyi Világközgyűlésének második rendkívüli ülését, melynek alkalmából az Európai Bizottság elnöke megerősítette, hogy 2022 közepéig az EU legalább 700 millió adag oltóanyagot kíván alacsony, illetve közepes jövedelmű országok rendelkezésére bocsátani. Ez a vállalás kiegészíti az ACT akcelerátor létrehozásához nyújtott hárommilliárd eurós finanszírozást.
Dokumentumok
Előzetes beszerzési megállapodások (szerkesztett változat)
Jogszabályok és közlemények
- българскиLetöltés(СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА - Стратегия на ЕС за ваксините срещу COVID-19)
- españolLetöltés(COMUNICACIÓN DE LA COMISIÓN - Estrategia de la UE para las vacunas contra la COVID-19)
- češtinaLetöltés(SDĚLENÍ KOMISE - Strategie EU pro očkovací látky proti COVID-19)
- danskLetöltés(MEDDELELSE FRA KOMMISSIONEN - EU-strategi for covid-19-vacciner)
- DeutschLetöltés(Mitteilung: EU-Strategie für COVID-19-Impfstoffe)
- eestiLetöltés(KOMISJONI TEATIS, ELi strateegia COVID-19 vaktsiinide kohta)
- ελληνικάLetöltés(ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠHΣ - Στρατηγική της ΕΕ για τα εμβόλια κατά της νόσου COVID-19)
- EnglishLetöltés(Communication on the EU Strategy for COVID-19 vaccines)
- françaisLetöltés(Communication: Stratégie de l’Union européenne concernant les vaccins contre la COVID-19)
- hrvatskiLetöltés(KOMUNIKACIJA KOMISIJE - Strategija EU-a za cjepiva protiv bolesti COVID-19)
- italianoLetöltés(COMUNICAZIONE DELLA COMMISSIONE - Strategia dell'Unione europea per i vaccini contro la Covid-19)
- latviešuLetöltés(KOMISIJAS PAZIŅOJUMS - ES stratēģija “Covid-19 vakcīnas”)
- lietuviųLetöltés(KOMISIJOS KOMUNIKATAS - ES vakcinų nuo COVID-19 strategija)
- MaltiLetöltés(KOMUNIKAZZJONI TAL-KUMMISSJONI - Strateġija tal-UE għall-vaċċini kontra l-COVID-19)
- NederlandsLetöltés(MEDEDELING VAN DE COMMISSIE - EU-strategie voor COVID-19-vaccins)
- polskiLetöltés(KOMUNIKAT KOMISJI - Strategia UE dotycząca szczepionek przeciwko COVID-19)
- portuguêsLetöltés(COMUNICAÇÃO DA COMISSÃO - Estratégia da UE para as vacinas contra a COVID-19)
- românăLetöltés(COMUNICARE A COMISIEI - Strategia UE privind vaccinurile împotriva COVID-19)
- slovenčinaLetöltés(OZNÁMENIE KOMISIE - Stratégia EÚ v oblasti vakcín)
- slovenščinaLetöltés(SPOROČILO KOMISIJE - Strategija EU za cepiva proti COVID-19)
- suomiLetöltés(KOMISSION TIEDONANTO - EU:n strategia covid-19-rokotteiden kehittämiseksi)
- svenskaLetöltés(MEDDELANDE FRÅN KOMMISSIONEN - EU:s strategi för vacciner mot covid-19)