Zabezpečení dodávek očkovacích látek
Účinné a bezpečné vakcíny proti covidu-19 jsou nejlepším řešením pro překonání pandemie. Evropská komise a členské státy EU se dohodly na společném přístupu k zabezpečení dodávek a distribuce vakcín.
Prostřednictvím předběžných dohod o nákupu s jednotlivými výrobci vakcín Komise zajistila právo na nákup určitého počtu dávek očkovacích látek v daném časovém rámci a za danou cenu. Výměnou za to pak z Nástroje pro mimořádnou podporu financovala část počátečních nákladů ve výši 2,7 miliardy eur. Toto financování lze považovat za zálohu na očkovací látky, které členské státy nakupují.
Cíle strategie
Dne 17. června 2020 Komise představila Strategii EU pro očkovací látky, jejímž cílem je urychlit vývoj, výrobu a distribuci vakcín proti covidu-19.
Díky nové strategii mohla Komise podpořit úsilí o zefektivnění tohoto procesu, což vedlo ke zkrácení vývoje u většiny očkovacích látek na méně než jeden rok.
Cíle strategie:
- zajistit kvalitu, bezpečnost a účinnost očkovacích látek
- zabezpečit rychlou dostupnost vakcín pro členské státy a jejich obyvatele a současně stát v čele celosvětových solidárních aktivit
- zabezpečit spravedlivý přístup k cenově dostupné vakcíně pro všechny v EU, a to co nejdříve
- zajistit, aby v zemích EU probíhaly přípravy týkající se zavádění bezpečných a účinných očkovacích látek, a to s důrazem na zabezpečení dopravních a distribučních kanálů a na identifikaci prioritních skupin obyvatel
Tato strategie by měla sloužit jako referenční hodnota při formulování obdobných vnitrostátních strategií členskými státy EU.
Bezpečné a účinné očkovací látky začaly být v EU distribuovány koncem roku 2020, a to v souladu s přísnými schvalovacími postupy a nejvyššími bezpečnostními normami.
Schválené očkovací látky
Doposud schválila Komise na základě kladných vědeckých doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky pro použití v EU pět bezpečných a účinných očkovacích látek proti covidu-19:
BioNTech-Pfizer
Dne 21. prosince 2020 Komise udělila podmínečnou registraci vakcíně proti covidu-19 vyvinuté společnostmi BioNTech a Pfizer. Jedná se o první vakcínu proti covidu-19 registrovanou v EU. Registraci předcházelo kladné vědecké doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky.
Předběžná dohoda o nákupu uzavřená se společnostmi BioNTech-Pfizer umožnila Komisi jménem všech členských zemí EU nákup prvních 200 milionů dávek očkovací látky s možností dokoupit dalších až 100 milionů dávek. Dne 15. prosince 2020 se Komise rozhodla zakoupit dalších 100 milionů dávek této látky.
Dne 8. ledna 2021 Komise navrhla členským státům, aby zakoupily dalších 200 milionů dávek vakcíny BioNTech-Pfizer s možností získat dalších 100 milionů dávek.
Dne 10. března 2021 Komise dosáhla dohody se společnostmi BioNTech-Pfizer týkající se dodávek dalších 4 milionů dávek očkovací látky proti covidu-19 za účelem řešení situace v koronavirových epicentrech a usnadnění volného přeshraničního pohybu v rámci EU.
Dne 20. května 2021 podepsala Evropská komise již třetí smlouvu se společnostmi BioNTech-Pfizer. Předmětem smlouvy je rezervace 1,8 miliardy dávek na období konec 2021 až 2023 pro všechny členské státy EU. V jejím rámci bude možné nakoupit 900 milionů dávek současné očkovací látky a očkovací látky přizpůsobené variantám viru (pokud to bude nezbytné a pokud bude schválena), s opcí na nákup dalších 900 milionů dávek.
Dne 19. prosince 2021 se Komise se společností BioNTech-Pfizer dohodla na urychlení dodávek 20 milionů dávek očkovacích látek do zemí EU během prvního čtvrtletí roku 2022 (5 milionů v lednu, 5 milionů v únoru a 10 milionů v březnu), čímž by celkový počet dodávek do tohoto období dosáhl 215 milionů.
Komise a členské státy Unie rovněž aktivovaly možnost objednat v rámci třetí smlouvy se společností BioNTech-Pfizer více než 200 milionů dávek. Tyto dávky doplní 450 milionů dávek, které mají být v roce 2022 dodány na základě již podepsané dohody. Celkový počet dodávek od společnosti BioNTech-Pfizer tak v roce 2022 dosáhne 650 milionů dávek.
Se souhlasem společností BioNTech-Pfizer zveřejňujeme anonymizované znění předběžné dohody o nákupu (se začerněnými pasážemi důvěrné povahy). K dispozici je i dohoda o nákupu.
Moderna
Dne 6. ledna 2021 Evropská komise udělila podmínečnou registraci vakcíně vyvinuté společností Moderna. Jedná se o druhou vakcínu proti covidu-19 registrovanou v EU. Registraci předcházelo kladné vědecké doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky.
Předběžná dohoda o nákupu uzavřená Komisí se společností Moderna jménem všech členských států EU umožňuje nákup prvních 80 milionů dávek očkovací látky s možností zažádat o dalších až 80 milionů dávek Dne 15. prosince 2020 se Komise rozhodla zakoupit dalších 80 milionů dávek této látky.
Dne 17. února 2021 Evropská komise schválila druhou smlouvu s Modernou, podle níž nakoupí dalších 300 milionů dávek vakcíny (150 milionů v roce 2021 s možností dokoupení dalších 150 milionů v roce 2022). Dne 22. června 2021 Komise schválila změnu druhé smlouvy ohledně dokoupení 150 milionů dávek v roce 2022.
Společnost Moderna souhlasila se zveřejněním anonymizovaného znění předběžné dohody o nákupu i anonymizovaného znění dohody o nákupu.
Dne 16. prosince 2021 dosáhla Komise se společností Moderna dohody o dalším urychlení dodávek její očkovací látky do zemí EU, které ji nutně potřebují, zejména do Německa. V prosinci 2021 bylo dodáno 10 milionů dávek, po nichž v prvním čtvrtletí roku 2022 bude následovat dalších 25 milionů dávek.
AstraZeneca
Dne 29. ledna 2021 Evropská komise udělila podmínečnou registraci vakcíně proti covidu-19, kterou vyvinula společnost AstraZeneca. Jedná se o třetí vakcínu proti covidu-19 registrovanou v EU. Registraci předcházelo kladné vědecké doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky.
Se souhlasem společnosti AstraZeneca Komise zveřejnila anonymizované znění předběžné dohody o nákupu (se začerněnými pasážemi důvěrné povahy).
Dne 18. června 2021 nařídil Soud prvního stupně v Bruselu společnosti AstraZeneca, aby Evropské unii dodala dávky očkovací látky.
Johnson & Johnson
Dne 11. března 2021 Evropská komise udělila podmíněnou registraci pro očkovací látku proti covidu-19, kterou vyvinula společnost Janssen Pharmaceutica NV (jedna ze společností skupiny Janssen Pharmaceutical Companies, jež je součástí koncernu Johnson & Johnson), a která se tak stala čtvrtou registrovanou vakcínou proti tomuto onemocnění v EU. Registraci předcházelo kladné vědecké doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky.
S podmíněnou registrací může společnost od druhého čtvrtletí roku 2021 dodat do EU 200 milionů jednorázových dávek své očkovací látky proti covidu-19. Smlouva, která byla uzavřena 7. října 2020, umožňuje členským státům nákup dalších 200 milionů dávek.
Se souhlasem společnosti Johnson & Johnson Komise zveřejnila anonymizované znění předběžné dohody o nákupu (se začerněnými pasážemi důvěrné povahy).
Novavax
Dne 17. prosince 2020 Komise uzavřela předběžná jednání s farmaceutickou společností Novavax ve věci potenciálního nákupu vyvíjené očkovací látky proti covidu-19.
Očkovací látka společnosti Novavax je podjednotková proteinová vakcína, jež se nachází již ve 3. fázi klinického testování. Plánovaná smlouva by zemím EU umožnila nakoupit v první vlně 100 milionů dávek, s možností dokoupení dalších až 100 milionů dávek.
Dne 21. prosince 2021 Evropská komise udělila podmíněnou registraci pro Nuvaxovid, což je očkovací látka proti covidu-19, kterou vyvinula společnost Novavax. Jde tedy o pátou registrovanou vakcínu proti tomuto onemocnění v EU. Registraci předcházelo kladné vědecké doporučení založené na důkladném posouzení bezpečnosti, účinnosti a kvality očkovací látky ze strany Evropské agentury pro léčivé přípravky. Členské státy rozhodnutí potvrdily. Očekává se, že první dávky budou doručeny v prvních měsících roku 2022. Na první čtvrtletí si členské státy objednaly přibližně 27 milionů dávek.
Vakcíny stále ve vývoji
Sanofi-GSK
Dne 18. září 2020 vstoupila v platnost předběžná dohoda o nákupu vyjednaná jménem členských států EU mezi společností Sanofi-GSK a Evropskou komisí. Umožňuje zemím Unie nakoupit až 300 milionů dávek očkovací látky.
Se souhlasem společnosti Sanofi-GSK zveřejňujeme anonymizované znění předběžné dohody o nákupu (se začerněnými pasážemi důvěrné povahy).
CureVac
Dne 19. listopadu 2020 vstoupila v platnost smlouva mezi společností CureVac a Evropskou komisí vyjednaná jménem členských států EU.
Jakmile se prokáže bezpečnost a účinnost vakcíny, předběžná dohoda umožňuje nákup prvních 225 milionů dávek očkovací látky s možností zažádat o dalších až 180 milionů dávek
CureVac, evropská společnost se sídlem v Německu, podepsala 6. července 2020 s Evropskou investiční bankou smlouvu o půjčce ve výši 75 milionů eur na vývoj a velkovýrobu očkovacích látek.
Se souhlasem společnosti CureVac Komise zveřejnila anonymizované znění předběžné dohody o nákupu (se začerněnými pasážemi důvěrné povahy).
Společnost CureVac informovala 11. října 2021 Evropskou agenturu pro léčivé přípravky, že stahuje svou očkovací látku proti covidu-19 z průběžného přezkumu.
Valneva
Dne 12. ledna 2021 uzavřela Evropská komise předběžná jednání s farmaceutickou společností Valneva ve věci potenciálního nákupu vyvíjené očkovací látky proti covidu-19.
Dne 10. listopadu 2021 Komise schválila smlouvu se společností Valneva, která všem členským státům EU umožňuje zakoupit v roce 2022 přibližně 27 milionů dávek, jakmile se vakcína prokáže jako bezpečná a účinná. Smlouva rovněž zahrnuje možnost přizpůsobit vakcínu novým variantním kmenům a členské státy budou moci objednat v roce 2023 dalších až 33 milionů dávek této vakcíny.
Předběžná jednání
Účelem předběžných jednání je uzavřít předběžnou dohodu o nákupu, která bude financována nástrojem pro mimořádnou podporu, jenž disponuje prostředky na vytvoření portfolia potenciálních očkovacích látek vyráběných různými společnostmi.
Evropská komise vyzývá společnosti se slibnou očkovací látkou, které již zahájily klinická hodnocení nebo se k nim blíží, aby ji kontaktovaly na adrese EC-VACCINES@ec.europa.eu.
Přehled využití očkovacích látek proti covidu-19
Připravenost na očkování
Dne 15. října 2020 Evropská komise zveřejnila sdělení o připravenosti na očkování proti covidu-19, které obsahovalo klíčové prvky, jež je třeba vzít v úvahu při přípravě vnitrostátní strategie očkování.
Strategie se na začátku zaměřila na snižování počtu úmrtí a zátěže pro provozovatele základních služeb. Pozornost byla věnována prioritním skupinám, jako jsou starší lidé, zdravotničtí pracovníci a osoby zvláště ohrožené v důsledku svého zdravotního stavu.
Urychlení výroby očkovacích látek
Dne 19. ledna 2021 Evropská komise přijala sdělení, v němž vyzývá členské státy k tomu, aby urychlily vakcinaci obyvatel.
Do poloviny července 2021 měla Evropa dostatek dávek očkovacích látek, aby mohla proočkovat 70 % dospělé populace EU.
Pokrok v očkování lze sledovat na internetových stránkách Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).
Zvýšení průmyslové výroby očkovacích látek v EU
Dne 4. února 2021 Evropská komise zřídila pracovní skupinu, kterou vede eurokomisař odpovědný za vnitřní trh Thierry Breton ve spolupráci s eurokomisařkou odpovědnou za oblast zdraví a bezpečnost potravin Stellou Kyriakidesovou. Úkolem pracovní skupiny je navýšit výrobní kapacitu očkovacích látek v EU, působit jako jednotné kontaktní místo pro výrobce, kteří potřebují podporu, a identifikovat a řešit problematická místa ve výrobě a dodavatelském řetězci.
Pravidelné kontakty pracovní skupiny se zástupci průmyslu a členských států umožňují Komisi lépe pochopit výrobní kapacity očkovacích látek v EU. Pracovní skupina tyto kapacity a související dodavatelské řetězce pravidelně mapuje.
Mapování se zaměřuje na údaje získané v rámci činností pracovní skupiny a během akce zaměřené na navazování kontaktů, kterou Komise organizovala v březnu 2021 ve spolupráci se společnostmi, které souhlasily se zveřejněním, dále na veřejně přístupné informace a na informace sdílené členskými státy. Získané údaje budou doplněny a aktualizovány, jakmile budou k dispozici další informace.
Pracovní skupina řadí společnosti do kategorií podle jejich hlavní oblasti činnosti, takže společnosti mohou mít více kapacit, které nemusí být v mapě zohledněny. Údaje z mapování jsou pro účely vizualizace agregovány do pěti hlavních kategorií takto:
- dodávky (výroba/dodávky surovin, spotřebního materiálu, materiálu na jedno použití, zařízení)
- výroba (výroba a formulace, CDMO/CMO)
- plnění a konečná úprava, balení
- skladování a přeprava
- ostatní (vývoj očkovacích látek, CRO, výzkum a vývoj, služby řízení klinických hodnocení)
Dne 12. července 2021 uspořádala pracovní skupina druhou akci zaměřenou na navazování kontaktů, tentokrát věnovanou terapeutickým přípravkům proti covidu-19. Cílem bylo podpořit průmyslovou spolupráci a urychlit vývoj a výrobu nových léčivých přípravků nebo léčiv použitých v nové indikaci.
Mechanismus transparentnosti a povolování u vývozu očkovacích látek
Dne 29. ledna 2021 Evropská komise zavedla opatření, které vyžaduje, aby vývoz očkovacích látek proti covidu-19 povolovaly členskými státy. Cílem je zajistit včasný přístup k očkovacím látkám pro všechny občany EU a transparentnost vývozu vakcín mimo Unii.
Unie však neprodlouží platnost mechanismu transparentnosti a povolování vývozu očkovacích látek proti covidu-19, která vyprší 31. prosince 2021. Tento mechanismus bude od 1. ledna 2022 nahrazen novým monitorovacím nástrojem, takže výrobci očkovacích látek již nebudou muset žádat o povolení vývozu očkovacích látek mimo EU. Transparentnost vývozu bude zajištěna pomocí tohoto nového nástroje, který Komisi poskytne včasné údaje o vývozu očkovacích látek jednotlivými společnostmi.
Komise investovala vysoké částky do rozvoje výrobní kapacity společností vyvíjejících očkovací látky v EU a bude i nadále sledovat epidemiologickou, aby mohla v případě potřeby přijmout vhodná opatření.
Celosvětová spolupráce
Dne 18. září 2020 Evropská komise potvrdila svou účast v rámci nástroje COVAX pro zajištění spravedlivého přístupu k cenově dostupným očkovacím látkám proti covidu-19.
Prognóza celkových dodávek v rámci nástroje COVAX
Nástroj COVAX je součástí Akcelerátoru přístupu k nástrojům proti covidu-19 (ACT), který je formou globální spolupráce, jejímž cílem je urychlit vývoj a výrobu testů, léčebných prostředků a očkovacích látek proti covidu-19 a zajistit spravedlivý přístup k nim.
Dne 12. listopadu 2020 Evropská unie oznámila, že přispěje dalšími 100 miliony eur ve formě grantu na podporu nástroje COVAX, aby byl zajištěn přístup k budoucím očkovacím látkám proti covidu-19 v zemích s nízkými a středními příjmy. Tyto finanční prostředky doplní záruky ve výši 400 milionů eur, ke kterým se EU již zavázala, čímž se Unie stává jedním z hlavních dárců.
Dne 19. února 2021 předsedkyně Evropské komise oznámila navýšení příspěvků pro COVAX o dalších 500 milionů eur. Nový balíček zahrnuje grant EU ve výši 300 milionů eur a 200 milionů eur ve formě záruk z Evropského fondu pro udržitelný rozvoj plus (EFSD+), které budou krýt úvěr od Evropské investiční banky.
Díky tomuto novému příspěvku Evropská unie opět navyšuje investice na podporu celosvětového oživení, a to celkem na 1 miliardu eur. Tým Evropa (což je EU a její členské státy) je hlavním přispěvatelem do nástroje COVAX a doposud přislíbil téměř 3 miliardy eur.
ACT tvoří vládní iniciativy, vědci, podniky, občanská společnost, celosvětové zdravotnické organizace a filantropové, jako jsou
- Nadace Billa a Melindy Gatesových
- CEPI
- FIND
- Gavi
- Globální fond
- Unitaid
- Wellcome
- Světová zdravotnická organizace
- Světová banka
- Globální finanční nástroj
Ve svém sdělení z 19. ledna 2021 Komise oznámila, že zřídí mechanismus EU pro sdílení očkovacích látek, kterým by se rozvrhlo poskytování vakcín, jež členské země sdílí s partnerskými zeměmi prostřednictvím týmu Evropa. Hlavní pozornost by se měla věnovat zemím západního Balkánu, východního a jižního evropského sousedství a africkým zemím.
Dne 21. května 2021 během celosvětového summitu skupiny G20 o zdraví v Římě předsedkyně Evropské komise oznámila vznik iniciativy týmu Evropa týkající se výroby a přístupu k očkovacím látkám, lékům a zdravotnickým technologiím v Africe. Iniciativa pomůže vytvořit příznivé prostředí pro místní výrobu v Africe a odstranit překážky jak na straně nabídky, tak na straně poptávky. Na její podporu bude vyhrazena 1 miliarda eur z rozpočtu EU a evropských rozvojových finančních institucí, jako je Evropská investiční banka (EIB). Tato částka bude dále navýšena o příspěvky členských států EU.
Dne 22. července 2021 předsedkyně Evropské komise oznámila, že tým Evropa do konce roku poskytne zemím s nízkými a středními příjmy nejméně 200 milionů dávek vakcín. Většina těchto dávek bude dodána prostřednictvím nástroje COVAX.
Dne 11. října 2021 Evropská komise navrhla změnu rozpočtu EU na rok 2021. Chce poskytnout dalších 450 milionů eur k dosažení cílové částky ve výši 1,3 miliardy eur, která je zapotřebí k zajištění dalších 200 milionů dávek očkovacích látek proti covidu-19 prostřednictvím nástroje COVAX pro země s nízkými a středními příjmy, jak oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve svém projevu o stavu Unie.
Dne 29. listopadu 2021 u příležitosti druhého zvláštního zasedání Světového zdravotnického shromáždění Světové zdravotnické organizace předsedkyně Evropské komise potvrdila, že se EU hodlá do poloviny roku 2022 podělit se zeměmi s nízkými a středními příjmy o nejméně 700 milionů dávek očkovacích látek. To doplňuje financování ve výši 3 miliard eur, které již bylo poskytnuto na vytvoření Akcelerátoru ACT.
Dokumenty
Anonymizované znění předběžných dohod o nákupu
Legislativní dokumenty
- българскиStáhnout(СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА - Стратегия на ЕС за ваксините срещу COVID-19)
- españolStáhnout(COMUNICACIÓN DE LA COMISIÓN - Estrategia de la UE para las vacunas contra la COVID-19)
- danskStáhnout(MEDDELELSE FRA KOMMISSIONEN - EU-strategi for covid-19-vacciner)
- DeutschStáhnout(Mitteilung: EU-Strategie für COVID-19-Impfstoffe)
- eestiStáhnout(KOMISJONI TEATIS, ELi strateegia COVID-19 vaktsiinide kohta)
- ελληνικάStáhnout(ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠHΣ - Στρατηγική της ΕΕ για τα εμβόλια κατά της νόσου COVID-19)
- EnglishStáhnout(Communication on the EU Strategy for COVID-19 vaccines)
- françaisStáhnout(Communication: Stratégie de l’Union européenne concernant les vaccins contre la COVID-19)
- hrvatskiStáhnout(KOMUNIKACIJA KOMISIJE - Strategija EU-a za cjepiva protiv bolesti COVID-19)
- italianoStáhnout(COMUNICAZIONE DELLA COMMISSIONE - Strategia dell'Unione europea per i vaccini contro la Covid-19)
- latviešuStáhnout(KOMISIJAS PAZIŅOJUMS - ES stratēģija “Covid-19 vakcīnas”)
- lietuviųStáhnout(KOMISIJOS KOMUNIKATAS - ES vakcinų nuo COVID-19 strategija)
- magyarStáhnout(A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE - A Covid19-oltóanyagokra vonatkozó uniós stratégia)
- MaltiStáhnout(KOMUNIKAZZJONI TAL-KUMMISSJONI - Strateġija tal-UE għall-vaċċini kontra l-COVID-19)
- NederlandsStáhnout(MEDEDELING VAN DE COMMISSIE - EU-strategie voor COVID-19-vaccins)
- polskiStáhnout(KOMUNIKAT KOMISJI - Strategia UE dotycząca szczepionek przeciwko COVID-19)
- portuguêsStáhnout(COMUNICAÇÃO DA COMISSÃO - Estratégia da UE para as vacinas contra a COVID-19)
- românăStáhnout(COMUNICARE A COMISIEI - Strategia UE privind vaccinurile împotriva COVID-19)
- slovenčinaStáhnout(OZNÁMENIE KOMISIE - Stratégia EÚ v oblasti vakcín)
- slovenščinaStáhnout(SPOROČILO KOMISIJE - Strategija EU za cepiva proti COVID-19)
- suomiStáhnout(KOMISSION TIEDONANTO - EU:n strategia covid-19-rokotteiden kehittämiseksi)
- svenskaStáhnout(MEDDELANDE FRÅN KOMMISSIONEN - EU:s strategi för vacciner mot covid-19)