Odpověď

Máte právo vznést námitku proti zpracování osobních údajů a požádat společnost/organizaci, aby  přestala vaše osobní údaje zpracovávat, pokud jsou zpracovávány pro:

  • účely přímého marketingu,
  • účely vědeckého/historického výzkumu a statistických údajů,
  • vlastní oprávněné zájmy nebo při provádění úkolu ve veřejném zájmu / při výkonu veřejné moci.

Pokud vznesete námitku proti přímému marketingu, společnost musí přestat používat vaše osobní údaje a vyhovět vaší žádosti, aniž by žádala poplatek.

Společnost/organizace však může nadále zpracovávat vaše osobní údaje i přes vaše námitky, pokud:

  • v případě zpracovávání pro účely vědeckého/historického výzkumu a statistiky je zpracovávání nezbytné pro splnění úkolu provedeného ve veřejném zájmu,
  • v případě zpracovávání na základě oprávněných zájmů nebo při splnění úkolu provedeného ve veřejném zájmu / při výkonu veřejné moci může společnost/organizace prokázat, že má závažné oprávněné důvody, které převažují nad vašimi zájmy, právy a svobodami. Proto je nutné najít rovnováhu.

Společnost by vás měla informovat o vašem právu vznést námitku, když vás poprvé kontaktuje.

Příklad

Přes online prodejce vstupenek jste si koupil/a dva lístky na koncert své oblíbené kapely, abyste ji slyšel/a hrát naživo. Potom jste bombardován/a reklamou na koncerty a akce, které vás nezajímají. Online prodejce vstupenek informujete, že žádný další reklamní materiál už dostávat nechcete. Společnost by měla přestat zpracovávat vaše osobní údaje za účelem přímého marketingu a krátce na to byste už od nich neměl/a dostávat žádné e-maily. Společnost by vám za to neměla nic účtovat.

Odkazy

  • Články 7, 12 a 21 a 69. a 70. bod odůvodnění GDPR