Lapas saturs

Atbilde

Jā, jūs varat prasīt, lai jūsu personas dati tiek dzēsti, piemēram, ja uzņēmuma rīcībā esošie dati vairs nav vajadzīgi vai ja jūsu dati tikuši izmantoti nelikumīgi. Personas datus, kas tika sniegti, kad bijāt bērns, var dzēst jebkurā brīdī.

Šīs tiesības attiecas arī uz darbībām tiešsaistē un bieži dēvē par “tiesībām tikt aizmirstam”. Noteiktos apstākļos jūs varat prasīt uzņēmumiem, kuri jūsu personas datus darījuši pieejamus tiešsaistē, tos izdzēst. Šo uzņēmumu pienākums ir arī veikt saprātīgus pasākumus, lai informētu citus uzņēmumus (pārziņus), kas apstrādā personas datus, ka datu subjekts ir pieprasījis, lai tie dzēstu visas saites uz minētajiem personas datiem vai minēto personas datu kopijas.

Ir vērts paturēt prātā, ka šīs tiesības nav absolūtas tiesības, t. i., tiek aizsargātas arī citas tiesības, piemēram, vārda brīvība un zinātniskās pētniecības brīvība.

Piemēri

Dati jāizdzēš

Jūs esat pievienojies sociālā tīkla vietnei. Pēc kāda laika jūs izlemjat pamest šo vietni. Jums ir tiesības prasīt uzņēmumam izdzēst jūsu personas datus.

Datus nevar izdzēst nekavējoties

Jauna banka piedāvā hipotekāros kredītus ar izdevīgiem nosacījumiem. Jūs pērkat jaunu māju un izlemjat pāriet uz jauno banku. Jūs prasāt “vecajai” bankai aizvērt visus jūsu kontus un pieprasāt izdzēst visu jūsu personisko informāciju. Tomēr vecajai bankai ir jāievēro likums, kas bankām liek 10 gadus glabāt visus to klientu datus. Vecā banka nevar tā vienkārši izdzēst jūsu personisko informāciju. Šajā gadījumā jūs varat prasīt ierobežot jūsu personas datu apstrādi. Tad banka drīkst datus tikai glabāt likumā noteikto laiku un nedrīkst tos nekādi citādi apstrādāt.

Dati jāizdzēš

Jūs veicat meklēšanu tiešsaistē, izmantojot savu vārdu un uzvārdu, un rezultātu sadaļā ir norādīta saite uz kādu presē publicētu rakstu. Laikrakstā norādītā informācija attiecas uz vairākus gadus senu pagātni un ir saistīta ar kādu incidentu — nekustamā īpašuma izsolīšanu saistībā ar parāda piedziņas procedūru —, kas jau sen ir atrisināts un pašlaik ir nebūtisks. Ja jūs neesat amatpersona un jūsu intereses izņemt rakstu ir svarīgākas par sabiedrības vispārējām interesēm spēt piekļūt šai informācijai, tad meklēšanas programmas nodrošinātāja pienākums ir noņemt saites uz tīmekļa lapām, kuras meklēšanas rezultātos uzrāda jūsu vārdu un uzvārdu.

Atsauces

1 Sprieduma kopsavilkums ir sniegts OV C 212, 7.7.2014., 4. lpp.