About this initiative

Topic
Single market
Type of act
Implementing directive
Committee

Draft act

Feedback: open
Type

Draft implementing directive
More about draft acts

Feedback period
29 October 2018 - 26 November 2018

The Commission would like to hear your views.

Draft acts are open for feedback for 4 weeks and published on this site. Feedback will be taken into account for finalising this initiative. Feedback received will be published on this site and therefore must adhere to the feedback rules.

Give feedback
Download (242.6 KB - PDF - 4 pages)
Download (126.9 KB - PDF - 2 pages)

Feedback (16)

 • Milan Pálka (Czech Republic)
  20 Listopad 2018 EU citizen
  Milan Pálka (Czech Republic)

  Evropská komise by měla bojovat proti teroristům a pašerákům zbraní z Balkánu a Ukrajiny, a ne neustále utlačovat své vlastní, zákon dodržující a spořádané občany nesmyslnými direktivami a nařízeními, které jsou hloupé a v důsledku problém neřeší. V České republice máme vyváženou legislativu, odborně zpracované technické normy a zanedbatelné problémy se zbraňovou kriminalitou. Nechte nás v klidu žít, byrokrati !

 • Stepan Kapl (Czech Republic)
  19 November 2018 EU citizen
  Stepan Kapl (Czech Republic)

  Given the wording of the draft does imply retroactive effect, it should be changed in order to affect only firearms and their essential components newly placed on the market. This suggestion is of utmost importance. Some essential components in certain firearms can be virtually inaccessible and can have such dimensions and shapes to make required marking almost impossible. Therefore it is not desireable to force makers and owners to put new...

 • LIGA LIBE, z.s. (Czech Republic)
  19 Listopad 2018 Non-governmental organisation (NGO)
  LIGA LIBE, z.s. (Czech Republic)

  STANOVISKO k návrhu prováděcí směrnice EK k označování zbraní a jejich hlavních částí (Technical specifications for the marking of firearms and their essential components) z října 2018. Systém značení civilních palných zbraní a jejich hlavních částí, zavedený v současnosti v ČR podle C.I.P., považujeme za dostačující pro funkční evidenci a detailní sledování pohybu palných zbraní. Jakoukoliv úpravu systému označování zbraní, která jde nad...

All feedback (16) >

Commission adoption

Type

Implementing directive
More about adopted acts

Subscribe to receive notifications

Be notified by email when new initiatives are added on topics you're interested in or follow developments to individual initiatives.
You won't receive more than 1 email per day and you can manage your subscription preferences whenever you like.
Simply create an account using the Register button below.