Környezeti fenntarthatóság az agrárpolitikában
A közös agrárpolitika (KAP) három egyértelmű környezetvédelmi célt tűzött ki, amelyek visszaköszönnek az európai zöld megállapodásban és a „termelőtől a fogyasztóig” stratégiában is:
- az éghajlatváltozás elleni küzdelmet;
- a természeti erőforrások védelmét;
- a biológiai sokféleség növelését.
A KAP mindegyik célkitűzést támogatja azáltal, hogy ösztönzi a biogazdálkodást és a mezőgazdasági inputanyagok, mint a növényvédő szerek és a műtrágya felelős használatát.
A KAP arra törekszik, hogy a környezetvédelmi célokat a mezőgazdasági termelők, a vidéki közösségek és a teljes EU számára társadalmilag és gazdaságilag fenntartható módon érje el.
Környezetvédelmi intézkedések az agrárpolitikában
A környezetbarát gazdálkodást és a környezetvédelmi szabályok betartását ösztönző intézkedések a KAP központi részét képezik:
- a kölcsönös megfeleltetési normák a pénzügyi támogatásokat az emberek, a növények és az állatok egészségére vonatkozó uniós szabályok betartásához kötik;
- a környezetbarátabbá válást előmozdító kifizetések révén kötelező előírások kerülnek bevezetésre (állandó gyepterület fenntartása, termésnövények sokfélesége és ökológiai jelentőségű területek), amelyek mindegyike a környezetvédelemre és az éghajlatváltozással szembeni fellépésre irányul;
- a vidékfejlesztési politika olyan befektetéseket és mezőgazdasági tevékenységeket támogat, amelyek hozzájárulnak az éghajlat-politikai intézkedésekhez és a természeti erőforrásokkal való fenntartható gazdálkodáshoz.
A jövő agrárpolitikája
A jövő agrárpolitikája további lépéseket tesz a zöld és fenntartható mezőgazdasági rendszer elérése felé az EU-ban. A programnak része:
- egy egyszerűbb, rugalmasabb és célzottabb megközelítés;
- szigorított környezetvédelmi feltételek és előírások betartása minden mezőgazdasági termelő számára;
- kibővített önkéntes környezetvédelmi intézkedések elérhetővé tétele a mezőgazdasági termelők részére ökorendszereken és vidékfejlesztési politikán keresztül.
Kapcsolódó információk
Az éghajlatváltozás elleni küzdelem
A KAP kulcsfontosságú eszköz ahhoz, hogy ki tudjuk aknázni a mezőgazdaságban rejlő lehetőségeket az éghajlatváltozás elleni küzdelem terén. A 2014–2020 közötti időszak KAP-forrásainak 25%-a – mintegy 104 milliárd euró – klímavédelmi célú intézkedéseket szolgál, többek között a következőket:
- az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése az állattartás és -tenyésztés fejlesztésének ösztönzésével, valamint a trágyatárolásra és -kezelésre irányuló befektetésekre;
- a szénmegkötés- és tárolás növelése olyan intézkedésekkel és befektetésekkel, mint a talajvédelem és az erdő-helyreállítás;
- a mezőgazdasági termelők segítése abban, hogy alkalmazkodni tudjanak az éghajlatváltozás miatt jelentkező új kihívásokra, mégpedig beruházások, valamint új módszerek és technológiák ajánlása révén.
Ezekkel az intézkedésekkel 1990 és 2017 között a mezőgazdasági kibocsátások 21%-kal csökkentek anélkül, hogy visszaesett volna a termelés. A jövőbeli szabályok szerint a KAP tevékenységei magukban foglalják az éghajlatváltozás mérséklésének megerősített támogatását, hozzájárulva ezzel az európai zöld megállapodásban foglalt éghajlat-politikai cél megvalósításához, vagyis hogy 2050-re az EU nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátása nulla legyen.
További információk
Az éghajlatváltozás elleni küzdelem
A természeti erőforrások védelme
A mezőgazdaság számára elengedhetetlen természeti erőforrások védelme érdekében a KAP:
- megóvja a mezőgazdaságban használt víz mennyiségét és minőségét a vízfolyások mentén védelmi sávok kialakítása, hatékonyabb öntözőrendszerek támogatása és a nitrátérzékeny területekre vonatkozó szabályok javítása által;
- kötelező előírásokat vezet be a minimálisan megkövetelt talajborítást illetően és további eljárásokat ösztönöz a talajerózió korlátozására és a szervesanyag-tartalom megőrzésére;
- védi a levegő minőségét az ammóniakibocsátás csökkentésével, korlátozásokat vezet be a maradékanyagok égetésére vonatkozóan és ellenzi a növényvédő szerek alkalmazását szeles időjárás esetén.
A vidékfejlesztési politikán keresztül a KAP elősegíti az uniós erdőstratégiát azzal, hogy támogatja az erdők megóvását, helyreállítását és telepítését, valamint a fenntartható erdőgazdálkodást egész Európában.
A mezőgazdaság és az erdészet számára elengedhetetlen természeti erőforrások védelmével a KAP Unió-szerte hozzájárul a zöld megállapodásban kitűzött, szennyezések megszüntetésére irányuló célhoz is.
További információk
A természeti erőforrások védelme
A biológiai sokféleség fokozása
A mezőgazdasági ökoszisztémák fenntartását célzó KAP jól illeszkedik a vadon élő állatokról és növényekről szóló irányelvek intézkedéseibe is, és előmozdítja az európai zöld megállapodás részét képező új bizottsági biodiverzitási stratégia céljainak megvalósítását.
A KAP a biológiai sokféleséget számos módon igyekszik megőrizni:
- a kölcsönös megfeleltetési normák összeegyeztethetők a madárvédelmi és az élőhelyvédelmi irányelvvel, valamint a tájképi elemek megóvását és a növényvédő szerek használatának csökkentését célzó intézkedésekkel;
- a környezetbarátabbá válást előmozdító kifizetéseken keresztül létrehozott ökológiai jelentőségű területek a tájképi elemek megóvását és több parlagon hagyott földterületet eredményeznek, ami a beporzás megkönnyítése és előhelyek megvédése által elősegíti a biodiverzitást;
- a vidékfejlesztési politika ösztönzi a biodiverzitás megőrzésére és növelésére irányuló intézkedéseket, pl. pénzforrások biztosítását tájképi elemek és vadátjárók megóvására és létrehozására, a jelentős természeti értéket képviselő gazdálkodás térnyerésére és a vadon élő állatok és növények számára kedvező természetgazdálkodási tervek céljaira.
További információk
A biológiai sokféleség fokozása
Alacsony erőforrás-igényű mezőgazdaság ösztönzése
Az EU területén széles körben elterjedt a növényvédő szerek, a műtrágyák és az antibiotikumok használata annak érdekében, hogy segítsék a mezőgazdaságot élelmiszerek és más, a társadalom számára kulcsfontosságú termékek előállításában. Ezek túlzott és nem megfelelő alkalmazása azonban káros hatással van a környezetre, valamint a növények, az állatok és az emberek egészségére is.
A KAP ezen anyagok csökkentett és felelősségteljes használatát ösztönzi azáltal, hogy:
- előmozdítja a biogazdálkodást;
- támogatja a mezőgazdasági termelőket a növényvédő szerek és műtrágyák felelős használatában és a környezetbarát gazdálkodási eljárások, alternatív módszerek és új technológiák alkalmazásában;
- csökkenti az antibiotikumok szükségességét állategészségügyi és állatjóléti szempontból előnyös beruházásokkal és szaktanácsokkal.
További információk
Alacsony erőforrás-igényű mezőgazdaság
A környezetvédelmi intézkedések értékelése
Az Európai Bizottság folyamatosan értékeli, mennyire eredményes a KAP a környezetvédelmi célok elérésében:
- A közös monitoring- és értékelési keret révén összegyűjtött, átfogó mutatóka környezeti adatok széles körét tartalmazzák.
- 28 kiegészítő agrár-környezetvédelmi mutató követi nyomon a környezetvédelmi kérdések KAP-ba történő integrálását.
- A közös monitoring- és értékelési keret részeként független szakértők környezeti fenntarthatóságról szóló értékeléseket és külső tanulmányokat készítenek a Bizottságnak.
A Bizottság által összegyűjtött adatok átfogó információkat nyújtanak:
- a vidéki környezet állapotáról és annak fejlődéséről az EU-n belül;
- az agrárgazdálkodás éghajlatra, természeti erőforrásokra és biológiai sokféleségre gyakorolt hatásáról;
- a KAP környezetvédelmi intézkedéseinek végrehajtásáról az egész EU-ban;
- a környezetvédelmi intézkedések sikeréről a célok elérésében és a kitűzött célokon túlmutató hatásairól.
A KAP környezetvédelmi fellépéseinek értékelése számításba veszi a szakpolitikai intézkedéseket, a mezőgazdasági gyakorlatokban bekövetkező változásokat és azok hatását a környezetre, valamint számos más tényezőt, így pl. az időjárási eseményeket, a piaci trendek hatását és az uniós országok/régiók környezeti állapota közötti különbségeket.
A tudás és az innováció szerepe
A tudás, a kutatás és az innováció elősegítik a környezeti szempontból fenntartható mezőgazdaságot az EU-ban:
- a kutatás és az innováció elősegíti új környezetbarát eljárások és technológiák térnyerését a mezőgazdaságban;
- a mezőgazdasági tanácsadó rendszer tájékoztatja a mezőgazdasági termelőket arról, hogyan lehet az új kutatási eredmények, módszerek és technológiák felhasználásával biztosítani a környezetbarát gazdálkodást;
- a mezőgazdaság termelékenységét és fenntarthatóságát célzó európai innovációs partnerség (EIP-AGRI) olyan innovatív ötleteket támogat, amelyek a fenntartható gazdálkodást és erdészetet helyezik előtérbe.