Wprowadzenie
Kampanie promocyjne poświęcone europejskim produktom rolnym mają otwierać nowe możliwości rynkowe dla unijnych rolników i przemysłu spożywczego, jak również pomagać im w rozwoju prowadzonej przez nich działalności.
Istnieją dwa rodzaje działań promocyjnych:
- prowadzone przez europejskie stowarzyszenia handlowe i branżowe, współfinansowane przez UE
- prowadzone bezpośrednio przez samą UE, np. inicjatywy dyplomatyczne komisarza w państwach spoza UE na rzecz rozwoju handlu produktami rolno-spożywczymi, udział w targach oraz kampanie informacyjne.
W zasadach promocji określono, w jaki sposób fundusze UE mogą być wykorzystywane w inicjatywach informacyjno-promocyjnych zarówno w krajach UE, jak i w krajach spoza UE.
Więcej informacji
Możliwości uzyskania finansowania
Roczny program prac
W 2022 r. Komisja Europejska przeznacza 185,9 mln euro na finansowanie działań promujących unijne produkty rolno-spożywcze w Unii i poza jej granicami.
Program prac na rok 2022 koncentruje się na kampaniach zgodnych z ambicjami Europejskiego Zielonego Ładu, wspierającymi cele strategii „od pola do stołu”, europejskiego planu walki z rakiem, unijnego planu działania na rzecz rolnictwa ekologicznego oraz komunikatu dotyczącego europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej”. Kampanie będą również podkreślać wysokie standardy bezpieczeństwa unijnych produktów rolno-spożywczych, a także różnorodność i tradycyjną gamę produktów wspieranych przez unijne systemy jakości.
Kampanie ukierunkowane na kraje spoza UE prowadzone są na rynkach o dużym potencjale wzrostu, takich jak Japonia, Korea Południowa, Kanada i Meksyk.
2022 r.
2021 r.
2020 r.
2019 r.
2018 r.
2017 r.
2016 r.
Kampanie promocyjne w praktyce
Komisja Europejska określa priorytety strategiczne w zakresie promowania produktów rolnych UE oraz kryteria finansowania w rocznym programie prac ze wskazaniem produktów i potencjalnych rynków.
Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA) przekłada w imieniu Komisji priorytety na konkretne działania.
Działania te obejmują:
- publikowanie zaproszeń do składania wniosków i ocenę złożonych wniosków
- przyznawanie dotacji i zarządzanie umowami o udzielenie dotacji na programy, w których uczestniczy wiele państw (z udziałem co najmniej dwóch organizacji z co najmniej dwóch krajów UE lub co najmniej jednej instytucji UE)
- organizowanie imprez i kampanii informacyjnych, zarówno w UE, jak i poza jej granicami.
Na podstawie rankingu wniosków sporządzonego przez REA Komisja wybiera tzw. programy proste
(w których uczestniczy co najmniej jedna organizacja z tego samego kraju UE). Programami tymi zarządzają administracje krajowe.
Decyzje w sprawie wyboru
2021 r.
2020 r.
2019 r.
2018 r.
2017 r.
2016 r.
Sprawozdanie w sprawie polityki promocji produktów rolnych
Sprawozdanie UE zawiera szczegółowe informacje na temat wdrażania polityki promocji produktów rolnych zarówno w UE, jak i w krajach spoza UE. Cele tej polityki to między innymi zwiększenie konkurencyjności i konsumpcji unijnych produktów rolnych, a także zwiększenie wiedzy na temat systemów jakości UE i zwiększenie ich rozpoznawalności.
Ustalenia zawarte w sprawozdaniu pochodzą z licznych źródeł, w tym statystyk dotyczących wniosków w sprawie programów promocyjnych i przyznanych na nie dotacji, uczestnictwa w misjach wysokiego szczebla od 2016 r. i informacji zwrotnych z kwestionariuszy ewaluacyjnych. Wyniki pokazują, że:
- wdrażanie polityki promocji produktów rolno-spożywczych było spójne z jej celami
- owoce i warzywa były główną kategorią produktów, która skorzystała ze współfinansowania w ramach polityki promocyjnej
- polityka promocyjna będzie stanowić główny instrument wsparcia transformacji na rzecz bardziej zrównoważonego sektora rolnictwa.
Sprawozdanie to poprzedziła ocena realizacji polityki promocyjnej. Zostanie ono wykorzystane w przeglądzie tej polityki zaplanowanym na 2021 r.
Dokument roboczy służb Komisji załączony do sprawozdania
Więcej informacji
Możliwości finansowania, kwalifikowalność, ramy prawne
Obowiązkowa identyfikacja wizualna