Návrhy Komisie
Európska komisia predstavila 1. júna 2018 legislatívne návrhy týkajúce sa podoby spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) na obdobie 2021 – 2027. Cieľom návrhov je zabezpečiť, aby SPP mohla naďalej pokračovať v silnej podpore európskeho poľnohospodárstva, čím sa umožní prosperovanie vidieckych oblastí a výroba vysokokvalitných potravín. Návrhy zároveň umožnia SPP významne prispieť k Európskej zelenej dohode, najmä so zreteľom na stratégiu z farmy na stôl a stratégiu v oblasti biodiverzity.
Návrhy Komisie zameriavajú najmä na:
- zabezpečenie spravodlivých podmienok a stabilnej budúcnosti pre poľnohospodárov,
- stanovenie vyšších ambícií v oblasti životného prostredia a klímy,
- ochranu postavenia poľnohospodárstva ako základu európskej spoločnosti.
Na dosiahnutie týchto všeobecných cieľov Komisia stanovila deväť konkrétnych úloh:
-
Zabezpečenie spravodlivého príjmu pre poľnohospodárov
-
Zvýšenie konkurencieschopnosti
-
Obnova rovnováhy v potravinovom reťazci
-
Opatrenia v oblasti zmeny klímy
-
Starostlivosť o životné prostredie
-
Ochrana krajiny a biodiverzity
-
Podpora generačnej obnovy
-
Podpora dynamických vidieckych oblastí
-
Ochrana kvality potravín a zdravia

Analýza cieľov politiky
Komisia vypracovala sériu prehľadov o deviatich konkrétnych cieľoch budúcej SPP, v ktorých sa uvádzajú hlavné fakty a politický význam každého cieľa.
Ďalšie informácieSúvisiace informácie
Legislatívne návrhy, informačné prehľady a posúdenia vplyvu
Oznámenie Európskej komisie o budúcnosti potravinárstva a poľnohospodárstva
Spravodlivejšie podmienky vďaka lepšiemu zacieleniu
V záujme zaistenia stability a predvídateľnosti zostane dôležitým prvkom SPP podpora príjmu. V tomto kontexte sa bude základná platba i naďalej odvíjať od rozlohy poľnohospodárskeho podniku v hektároch. Budúca SPP však musí venovať pozornosť najmä malým a stredným poľnohospodárskym podnikom a podporovať mladých poľnohospodárov, aby sa tejto profesii začali venovať.
Preto Komisia navrhuje:
- vyššiu úroveň podpory na hektár pre malé a stredné poľnohospodárske podniky,
- zníženie podielu prijatých priamych platieb, ak suma na jeden poľnohospodársky podnik prekročí 60 000 EUR, a stanovenie stropu platieb na úrovni 100 000 EUR na poľnohospodársky podnik, čím sa zabezpečí spravodlivejšie rozdelenie platieb,
- vyčleniť pre mladých poľnohospodárov aspoň 2 % podpory vo forme priamych platieb pridelených jednotlivým krajinám EÚ a doplniť ich o finančnú podporu v rámci rozvoja vidieka a o opatrenia uľahčujúce prístup k pôde a jej prevody,
- poveriť štáty EÚ úlohou dohliadnuť na to, aby podporu získali len skutoční poľnohospodári.
Vyššie ekologické ambície
Poľnohospodári zohrávajú kľúčovú úlohu pri riešení otázky zmeny klímy, ochrane životného prostredia a zachovaní krajiny a biodiverzity. S cieľom uľahčiť úlohu poľnohospodárov Európska komisia zabezpečí, že SPP bude:
- prispievať k zmierneniu zmeny klímy a adaptácii na ňu, ako aj k využívaniu energie z obnoviteľných zdrojov,
- podporovať udržateľný rozvoj a efektívne riadenie prírodných zdrojov, ako sú voda, pôda a vzduch,
- prispievať k ochrane biodiverzity, zlepšovať ekosystémové služby a chrániť biotopy a krajinné oblasti.
Nová ekologizačná architektúra
Vo svojich návrhoch Komisia stanovuje novú ekologickú architektúru SPP, ktorá obsahuje posilnené povinné požiadavky a rozšírené možnosti financovania ekologického poľnohospodárstva. Medzi predpokladané opatrenia uvedené v návrhoch patria:
- požiadavky na ochranu mokradí bohatých na uhlík a striedanie plodín s cieľom chrániť pôdu;
- povinný nástroj na hospodárenie so živinami, ktorý má poľnohospodárom pomôcť zlepšiť kvalitu vody a znížiť úrovne amoniaku a oxidu dusného v ich poľnohospodárskych podnikoch;
- nový tok financovania z rozpočtu SPP na priame platby určený pre ekologické režimy, ktorý bude podporovať a motivovať poľnohospodárov, aby uplatňovali poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu, biodiverzitu a životné prostredie.
prostredníctvom uvedených opatrení sa poľnohospodárstvo stane stredobodom Európskej zelenej dohody, ako aj ambicióznej stratégie EÚ v oblasti biodiverzity a stratégie z farmy na stôl.
Poľnohospodári ako základ európskej spoločnosti
Poľnohospodári sú ústredným prvkom európskych vidieckych spoločenstiev, poskytujú základné verejné statky. V budúcej SPP sa navrhuje rozvoj, podpora a investície do našich vidieckych komunít, a to:
- podporou nových generácií poľnohospodárov, aby sa začali venovať tomuto povolaniu, a to prostredníctvom prenosu znalostí zo starších generácií na mladšie a zlepšovaním prístupu mladých poľnohospodárov k pôde,
- podporou zamestnanosti, rastu, sociálneho začlenenia a miestneho rozvoja vo vidieckych oblastiach vrátane biohospodárstva a udržateľného lesného hospodárstva,
- zlepšením reakcie poľnohospodárstva EÚ na požiadavky spoločnosti týkajúce sa potravín a zdravia vrátane bezpečnosti, výživnosti a udržateľnosti potravín, plytvania potravinami, ako aj dobrých životných podmienok zvierat,
- poskytovaním nepretržitej podpory vidieckym komunitám prostredníctvom iniciatívy Inteligentné obce a miestneho rozvoja vedeného komunitou v rámci programu LEADER.
Nový spôsob fungovania
Európska komisia navrhuje zjednodušenie a modernizáciu fungovania SPP posunom zamerania z pravidiel a dodržiavania predpisov na výsledky a výkonnosť.
Aktualizovaný celoeurópsky rámec
Politický rámec bude založený na deviatich konkrétnych cieľoch so zameraním na sociálne, hospodárske a environmentálne ciele SPP.
S cieľom dosiahnuť tieto ciele Komisia poskytne súbor rozsiahlych politických opatrení, ktoré môžu krajiny EÚ prispôsobovať podľa vlastných potrieb a možností.
Komisia zároveň poskytne spoločný súbor ukazovateľov výsledkov ako súčasť nového rámca výkonnosti, monitorovania a hodnotenia, ktorý sa použije na posudzovanie pokroku krajín EÚ pri dosahovaní cieľov SPP.
Strategické plány SPP
Každá krajina EÚ vypracuje vlastný strategický plán SPP, v ktorom stanoví, akým spôsobom bude prideľovať finančné prostriedky SPP na plnenie konkrétnych cieľov a ako tieto ciele prispejú k všeobecným cieľom EÚ.
Každá krajina bude pri vypracúvaní svojich plánov spolupracovať s Komisiou, uskutočňovať konzultácie s odborníkmi a zainteresovanými stranami a vykoná rozsiahlu analýzu svojich konkrétnych potrieb z hľadiska silných stránok, slabých stránok, príležitostí a hrozieb (tzv. analýza SWOT).
Všetky strategické plány sa pre ich vykonávaním predložia Európskej komisii na hodnotenie a schválenie. Okrem toho budú krajiny EÚ predkladať výročnú správu o výkonnosti, v ktorej uvedú pokrok pri dosahovaní stanovených cieľov.
Výhody nového spôsobu fungovania
-
Účinnejší model vykonávania
-
Väčšia flexibilita
-
Zjednodušená administratíva
-
Silnejšia ochrana životného prostredia
Súvisiace informácie
Špecifické ciele SPP podľa jednotlivých krajín
Podpora inovácie
Znalosti a inovácia sú základným predpokladom inteligentného, odolného a udržateľného sektora poľnohospodárstva. Budúca SPP bude podporovať zvyšovanie investícií do výskumu a inovácií, ktoré budú prospešné pre poľnohospodárov, ako aj pre vidiecke spoločenstvá.
Preto je nevyhnutné vybudovať účinnejšie znalostné a inovačné systémy (AKIS), ktoré pomôžu stimulovať spustenie a rozvoj inovačných projektov, šírenie ich výsledkov a čo najširšie využitie v praxi. Začlenenie národných stratégií AKIS do strategických plánov SPP bude stimulom pre štruktúrovanie a organizáciu národného inovačného ekosystému. Zabezpečením dobre fungujúcich systémov AKIS v celej EÚ sa zabráni zdvojovaniu úsilia, ušetria sa náklady, zvýši sa vplyv financovania z fondov EÚ i z vnútroštátnych/regionálnych fondov a urýchlia sa inovácie.
Úspešné stratégie AKIS zahŕňajú štyri hlavné skupiny opatrení:
- zvýšenie toku znalostí a posilnenie väzieb medzi výskumom a praxou,
- skvalitnenie všetkých poradenských služieb pre poľnohospodárske podniky a podpora ich vzájomného prepojenia v rámci AKIS,
- rozšírenie medziodborovej a cezhraničnej interaktívnej inovácie,
- podpora prechodu na digitálne technológie v poľnohospodárstve.
Na výskum a inováciu v oblasti potravín, poľnohospodárstva, rozvoja vidieka a biohospodárstva navrhla Európska komisia vyčleniť osobitný rozpočet vo výške 10 miliárd EUR z programu Horizont Európa. Európske partnerstvo v oblasti inovácií v sektore poľnohospodárstva (EIP-AGRI) bude naďalej združovať finančné prostriedky z programu Horizont Európa a prostriedky určené na rozvoj vidieka s cieľom posilniť konkurencieschopné a udržateľné poľnohospodárstvo a lesníctvo.
Silný rozpočet
Európska rada vydala v júli 2020 závery o návrhoch Komisie týkajúcich sa dlhodobého rozpočtu EÚ na roky 2021 – 2027, ktoré sa predložia Európskemu parlamentu. Na základe týchto záverov podporí budúcu SPP robustné financovanie.
-
387 miliárd EUR
z financovania SPP
-
Do 8 miliárd EUR
z nástroja Next Generation EU
-
Až 25 %
presun medzi podporou príjmu a rozvojom vidieka