Eiropas pārtika un dzērieni atspoguļo kontinenta kultūras daudzveidību un bagātās zemes. ES ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu sistēmas aizsargā konkrētu zinātību, autentiskumu un specifiskus agrovides apstākļus.

Šīs sistēmas ietver aizsargātas ģeogrāfiskās izcelsmes norādes (AĢIN) un aizsargātus cilmes vietas nosaukumus (ACVN). Tās aizsargā nosaukumu, ar kuru apzīmē kādu produktu, kas nāk no konkrēta reģiona un iegūts tradicionālā ražošanas procesā.

ACVN gadījumā izejvielām jābūt no izcelsmes reģiona, kurā jānotiek visiem ražošanas posmiem. AĢIN gadījumā vismaz viens no ražošanas, pārstrādes vai sagatavošanas posmiem norisinās reģionā.

Vadehavslam PGI

The hardy, nutrient rich grasses found in the salt meadows of the Wadden Sea region give Vadehavslam PGI its distinctly salty and delicious taste.

Alho da Graciosa PGI

Alho da Graciosa PGI garlic is characterised by its medium-low intensity aroma, even uncrushed.

Vanille de l’île de La Réunion PGI

Lauded for its unique aromatic profile, the production of Vanille de l’île de La Réunion PGI has been perfected with local expertise over 200 years.

Piranska Sol ACVN

Slovēnijas piekrastē Piranska Sol ACVN ražo 700 gadus, izmantojot vienas un tās pašas tradicionālās metodes.

AĢIN “Gouda Holland” / ACVN “Noord-Hollandse Gouda”

No Nīderlandes piensaimniecībās slaukta piena ražotais ar AĢIN “Gouda Holland” un ar ACVN “Noord-Hollandse Gouda” apzīmētais siers ir slavens ar savu bagātīgo garšu.

Daujėnų naminė duona AĢIN

Daujėnų naminė duona AĢIN ir tumša lietuviešu rudzu maize, ko ražo mājas virtuvēs Daujēnu ciemā.

Pera Rocha do Oeste ACVN

Pera Rocha do Oeste ACVN ir saldais bumbieris, kas audzēts Portugāles rietumu krastā.

Turrón de Alicante AĢIN un Turrón de Jijona AĢIN

Turrón de Alicante AĢIN un Turrón de Jijona AĢIN ir mandeļu un medus konditorejas izstrādājumi no Spānijas dienvidiem ar saules piesūcinātu mandeļu un medus saldumu.

“Dresdner Christsollen” AĢIN

Reiz Saksijas valdnieku iecienīts svētku cienasts, “Dresdner Christstollen” AĢIN ir ar rokām darināts augļiem, riekstiem un garšvielām bagāts maizes klaips, kas pārklāts ar sviestu un pārkaisīts ar pūdercukuru.

Asperges du Blayais AĢIN

Sparģeļu Asperges du Blayais AĢIN mīkstā konsistence un maigā garša ir īpašības, kas padara šo produktu par sevišķu Francijas dienvidrietumos ražotu delikatesi.

Montes de Toledo ACVN

Olīveļļas Montes de Toledo ACVN izcelsme ir Toledo kalnos Spānijā, un tās ražošanā izmanto tikai vienas šķirnes olīvas – ‘Cornicabra’.

Allgäeuer Bergkäese ACVN

Algäuer Bergkäse ACVN ir vācu siers, kas izgatavots no svaigpiena Algojas reģionā Bavārijā un kaimiņos esošajā Bādenē-Virtembergā.

Strandzhanski manov med / Manov med ot Strandzha ACVN

Strandzhanski manov med ACVN ir tumši brūns, salds un šķidrs medus, kas iegūts Strandžas masīva ozolu mežos.

Suska sechlońska AĢIN

Žāvētās plūmes, kas apzīmētas ar nosaukumu Suska sechlońska AĢIN, saskaņā ar tradīciju gatavo no Polijas dienvidu daļā audzētām vietējās šķirnes plūmēm; tās žāvē ar koku apkurināmās augļu žāvētavās, kur plūmes iegūst saldu garšu un dūmu aromātu.

Kraški pršut (AĢIN)

Šķiņķi Kraški pršut AĢIN gatavo no veseliem svaigiem cūku stilbiem, kas tiek žāvēti un sālīti Slovēnijas dienvidrietumos Karstas plakankalnē.

Telemea de Sibiu AĢIN

Telemea de Sibiu AĢIN ir tradicionāls rumāņu siers, kas gatavots no svaiga aitas piena.

Riso Nano Vialone Veronese AĢIN

Šie izcilie Itālijas rīsi, kas sakņojas Veronas vēsturē un ir slaveni to raksturīgās konsistences un garšas dēļ, ir lieliski piemēroti risoto.

Loukoumi Geroskipou AĢIN

No leģendārā Afrodītes svētā dārza uzplaukst brīnišķīgu krāsu un saldu garšu varavīksne.

Fava Santorinis ACVN

Ar Fava Santorinis ACVN apzīmētās saldās zeltainās sēklas tiek ievāktas nelielā salu grupā, kas atrodas Egejas jūras dienvidos.

Jambon d’Ardenne AĢIN

Beļģijas produkta Jambon d’Ardenne AĢIN raksturīgo garšu nosaka Ardēnu mikroklimats, kas lieliski piemērots šā šķiņķa ražošanai.

Kalix Löjrom ACVN

Šis Zviedrijas gastronomijas produkts izceļas ar ikru Kalix Löjrom ACVN īpašo oranžo toni.

Gyulai kolbász AĢIN jeb Gyulai pároskolbász AĢIN

Ar Gyulai kolbász AĢIN jeb Gyulai pároskolbász AĢIN apzīmētā desa ir ungāru desa ar aizraujošu stāstu un patīkami dūmainu un pikantu aromātu.

Estonian Vodka ĢIN

Ar Estonian Vodka ĢIN apzīmē stipro alkoholisko dzērienu, kuru Igaunijā izgatavo no etilspirta, kas ražots no šajā valstī audzētiem rudziem, kviešiem un/vai kartupeļiem.

Radicchio Rosso di Treviso AĢIN

Savvaļas cigoriņa ceļš no ceļmalas auga līdz aizsargātai ģeogrāfiskās izcelsmes norādei “Radicchio Rosso di Treviso” ir stāsts par rūpīgu selekciju, inovāciju un amata meistarību.

"Mozzarella di Bufala Campana" ACNV

Balta porcelāna krāsas sieru “Mozzarella di Bufala Campana” (aizsargāts cilmes vietas nosaukums) ar krēmīgu struktūru ražo tikai no svaiga bifeļmātes piena.

Geraardsbergse Mattentaart AĢIN

Ar tumši brūnu garozu klātais kārtainās mīklas produkts “Geraardsbergse Mattentaart” AĢIN ir tradicionāla flāmu delikatese.

AĢIN “Münchener Bier” (Minhenes alus)

Slavenā augstas kvalitātes Minhenes alus gatavošanā tiek izmantots ūdens no avotiem, kas tek lielā dziļumā zem pilsētas, un šis alus piesaista vairāk nekā 6 miljonus viesu gadā.

Chianti (ACVN)

Viens no slavenākajiem itāļu vīniem Chianti (ACVN) ir pazīstams visā pasaulē.

ACVN “Comté”

Ar riekstu garšu. Dzeltenbaltā krāsā. “Comté” siers nav vis parasts cietais siers.

Prosciutto di Parma ACVN

Kurš gan nav dzirdējis par Parmas šķiņķi jeb Prosciutto di Parma ACVN? Tas ir vītināts šķiņķis, kas atrodams itāļu delikatešu veikalos un restorānos.

Irish Whiskey ĢIN

Kopš 6. gadsimta Īrijā tiek destilēts viens no pasaulē vecākajiem stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem — "Irish Whiskey".

ACVN “Bordo”

Bordo vīni ar savu izcilību ir iemantojuši slavu, pateicoties gadsimtiem ilgajai pieredzei un apstākļiem reģionā, kur tiek audzētas vīnogas.

Krokos Kozanis ACVN

Krokos Kozanis ACVN jeb Grieķijas safrāns ir pazīstams ar īpaši piesātinātu krāsu un spēcīgu aromātu.

Feta ACVN

Sāļā un nedaudz skābenā “Feta” (ACVN, aizsargāts cilmes vietas nosaukums) ir siers, kura vēsture ir tikpat bagāta kā tā garša.