2021 m. pavasario leidinys

Skiepijimo nuo COVID-19 kampanijos pažanga leidžia atnaujinti maisto paslaugų sektoriaus veiklą ir sumažinti kelionių apribojimus ES. Tai turėtų turėti teigiamą poveikį vasaros turizmo sezonui ir bendram ES maisto suvartojimui. Tai patvirtina 2021 m. pavasario trumpalaikėje perspektyvoje numatytas teigiamas prognozes. Tačiau dar lieka netikrumo dėl gebėjimo kontroliuoti COVID-19 viruso deltos varianto plitimą ir galimo šio varianto poveikio vakcinuotiems žmonėms.

Pateikiamos ES 27 rinkos perspektyvos; ankstesni ES 28 duomenys saugomi ir atnaujinami, kai gaunama patikslinta informacija. Be trumpalaikės perspektyvos, Komisija taip pat skelbia susijusius dokumentus, įskaitant statistikos priedus ir balansus.

ParsisiųsdintiPDF - 932.3 KB
ParsisiųsdintiPDF - 5.2 MB

Makroekonominė perspektyva

Kasdien patvirtinamų COVID-19 atvejų skaičius šiuo metu mažėja daugumoje pasaulio šalių, įskaitant Argentiną, Kanadą, Indiją, Japoniją ir JAV, ir ES. Skiepijimo kampanijos ES šalyse ir toliau įgyvendinamos bendrai.

Ekonomika jau atsigauna ir yra stipresnė, nei prognozuota anksčiau. Tačiau netikrumas ir ekonominė rizika išliks tol, kol tęsis sveikatos krizė, ir tai patvirtina skiepijimo kampanijų greitos pažangos, veiksmingumo ir efektyvumo visame pasaulyje svarbą.

2021 m. energijos kainos turėtų toliau didėti ir priartėti prie iki COVID-19 buvusio lygio. Padidėjusi naftos ir dujų paklausa atitinka kontroliuojamą pasiūlą.

ParsisiųsdintiPDF - 449.4 KB

Pasėliai

Pavasarį pagrindinių lauko kultūrų kainos ėmė didėti. Dėl didelės tam tikrų Kinijos prekių paklausos, didelės JAV biodyzelino pramonės gaminių paklausos ir netikrumo dėl gamybos lygio ir prekybos praktikos pasaulinės kainos augo. FAO maisto kainų indeksas gegužės mėn. pasiekė aukščiausią vertę nuo 2011 m. rugsėjo mėn., tačiau nuo to laiko pasaulinės kainos sumažėjo dėl nedidelio atsargų kiekio padidėjimo.

2021-2022 m. ES grūdų gamyba galėtų padidėti iki 288,7 mln. t (+ 4 proc. per metus). Panašiai ES aliejinių ir baltymingų augalų auginimas gali siekti atitinkamai 30,1 mln. t (+ 9,5 proc.) ir 4,6 mln. t (+ 6,7 proc.). Taip pat galėtų padidėti ES vidaus suvartojimas, ypač pašarinių grūdų (+ 0,5 %) ir augalinių aliejų. Grūdų importas į ES galėtų sumažėti, tačiau tikimasi, kad aliejinių augalų sėklų importas išliks didelis (+ 17 proc. vidutiniškai per 5 metus).

2021-2022 m. ES galėtų būti išauginta 110 mln. t cukrinių runkelių (+ 11 proc. per metus). Cukraus gamyba galėtų padidėti 1 mln. t, palyginti su 2020–2021 m., iki 15,5 mln. t.

Tikimasi, kad 2021 m. ES biodegalų gamyba didės didėjant transporto degalų paklausai. Biodyzelinas turėtų būti gaminamas iš panaudotų kepimo aliejų ir kitas atliekų žaliavos, o bioetanolio gamyba turėtų augti daugiausia dėl kviečių ir kukurūzų.

ParsisiųsdintiPDF - 2.6 MB

Specializuotos kultūros

Nepaisant 2020-2021 m. padidėjusios ES alyvuogių aliejaus gamybos apimties, tikimasi, kad didėjantis eksportas ir vidaus paklausos atsigavimas (+ 5 proc.) padės sumažinti atsargas, kurios, kaip tikimasi, nukris žemiau 2017 m. lygio. Dėl šių pokyčių ypač gryno alyvuogių aliejaus kainos ES jau viršijo vidurkį Ispanijoje, Italijoje ir Graikijoje.

2020-2021 m. ES vyno gamyba bus didesnė nei vidutinė, tačiau tikimasi, kad atsargos bus stabilios dėl to, kad 2019-2020 m. suvartojimas šalyje atsigaus po 2019-2020 m., kai vyno suvartota rekordiškai mažai, taip pat dėl didesnio vyno naudojimo kitais tikslais, įskaitant distiliavimą krizės atveju, ir didėjančio eksporto. Nors ES šviežių pomidorų gamyba toliau mažėja nuo 2016 m., perdirbti skirtų pomidorų gamyba, kurią lemia didelė paklausa ir mažos atsargos, 2021 m. turėtų padidėti 9 proc.

Dėl nepalankių oro sąlygų persikų ir nektarinų auginimas ES antrus metus iš eilės yra rekordiškai mažas. 2020 m. ES gamyba pasiekė žemiausią lygį nuo 2004 m. Numatoma, kad 2021 m. jis sumažės dar 20 proc.

ParsisiųsdintiPDF - 546.8 KB

Pienas ir pieno gaminiai

ES pieno supirkimas pavasarį sumažėjo dėl šaltų oro sąlygų, dėl kurių vėliau prasidėjo didžiausia sezoninė pieno gamyba. Dėl kritulių gegužės mėn. turėtų artimiausiais mėnesiais pagerėti žolės kokybė ir prieinamumas, todėl tikimasi, kad gegužės – birželio mėn. ekonomika augs maždaug 2 proc., o 2021 m. ES pieno surinkimas padidės maždaug 0,8 proc. Bendra gamyba dėl pavėlavusios metų pradžios galėtų augti lėčiau nei 2020 m. (1,6 proc.), o karvių skerdimas metų pabaigoje galėtų paspartėti ir dėl to pieninių karvių bandos sumažėtų maždaug 0,9 proc.

ES pieno kainos toliau auga, daugiausia dėl Kinijos paklausos, kuri lemia pasaulines kainas. Tai turėtų padėti didinti žalio pieno kainas ir tam tikru mastu kompensuoti didėjančias pašarų kainas.

ES sviesto ir nugriebto pieno miltelių gamyba galėtų atsigauti lyginant su metų pradžia, kai dažniausiai pasirenkama galimybė buvo sūris; taip pat išrūgos, kurių eksporto paklausa išlieka didelė. Nepaisant numatomo ES suvartojimo sumažėjimo, geriamojo pieno gamyba galėtų išlikti stabili dėl didėjančios Kinijos importo paklausos.

ParsisiųsdintiPDF - 676.6 KB

Mėsos gaminiai

Numatoma, kad 2021 m. ES jautienos gamyba sumažės, daugiausia dėl karvių skaičiaus mažėjimo jautienos ir pieno sektoriuje ir mažesnės maitinimo įmonių paslaugų paklausos. Dėl naujausių prekybos susitarimų (pvz., Kanados ir Japonijos) eksportas į didelės vertės rinkas turėtų toliau didėti, o kitose paskirties vietose, nepaisant to, kad pasaulyje trūksta jautienos, pastebimas nedidelis nuosmukis.

Tikimasi, kad 2021 m. ES kiaulienos gamyba toliau didės, nes papildoma gamyba kai kuriose ES šalyse su kaupu kompensavo sumažėjimą dėl afrikinio kiaulių maro Vokietijoje. Eksportas į Jungtinę Karalystę labai sumažėjo, tačiau 2021 m. bendras ES kiaulienos eksportas turėtų vėl padidėti.

Kadangi paukščių gripas pakenkė pagrindiniams ES paukštienos gamintojams, įskaitant Lenkiją, tikimasi, kad 2021 m. ES gamyba sumažės. Nesitikima, kad vėl pradėjus teikti maitinimo paslaugas paklausa smarkiai atsigaus, ir bendras eksportas turėtų sumažėti. Nepaisant didelių kainų, maržas mažina pabrangę pašarai.

ES avienos rinkoje kyla didelis pasaulinės ir vidaus pasiūlos trūkumas (ES gamyba išlieka stabili), todėl kainos santykinai didelės. Eksportas iš Naujosios Zelandijos iš dalies nukreipiamas į Aziją, bet dėl to didėja siuntimo išlaidos. Dėl dabartinės ES ir JK prekybos padėties didėja spaudimas mažinti eksportą ir importą.

ParsisiųsdintiPDF - 439.8 KB

Duomenys

ParsisiųsdintiPDF - 817.1 KB
ParsisiųsdintiXLSX - 1.5 MB
ParsisiųsdintiXLSX - 1.5 MB

Naujausia