Posilnenie bezpečnosti potravín
Aj po vypuknutí pandémie spôsobenej koronavírusom dokazuje agropotravinársky sektor Európskej únie svoju odolnosť a naďalej poskytuje Európanom kvalitné a bezpečné potraviny. Poľnohospodári a výrobcovia však čelia ťažkostiam a rastúcemu tlaku.
Zachovanie potravinovej bezpečnosti zostáva jednou z priorít Európskej komisie. Tá preto podrobne monitoruje situáciu v úzkej spolupráci s krajinami EÚ a odvetvovými organizáciami.
Komisia prijala potrebné opatrenia v záujme podpory všetkých zúčastnených aktérov.
Efektívny potravinový dodávateľský reťazec
Zelené jazdné pruhy s cieľom zabezpečiť tok potravín v celej Európe
Komisia úzko spolupracuje s krajinami EÚ s cieľom zabezpečiť fungujúci jednotný trh s tovarom vytvorením prioritných koridorov – tzv. zelených jazdných pruhov. Ide o trasy vedené cez určené kľúčové hraničné priechody, na ktorých kontroly nepresiahnu 15 minút. Teraz sa povoľuje priechod všetkému tovaru vrátane agropotravinových výrobkov.
S cieľom zaručiť podporu pre potravinársky sektor sa práca sezónnych pracovníkov považuje za kriticky dôležitú.
Komisia uverejnila praktické usmernenia s cieľom zabezpečiť, aby sa mobilní pracovníci EÚ, ktorých povolania sa v boji proti pandémii spôsobenej koronavírusom považujú za kritické, mohli dostaviť na pracovisko. Sezónni pracovníci vykonávajú v odvetví poľnohospodárstva kriticky dôležité činnosti, pokiaľ ide o zber úrody, výsadbu a ošetrovanie plodín, a to najmä v tomto období.
Priama podpora pre poľnohospodárov a vidiecke oblasti
-
200 000 EUR
úvery alebo záruky na prevádzkové náklady
-
7 000 EUR na poľnohospodára
50 000 EUR na MSP
-
70 % a 85 %
preddavky na platby v rámci SPP
-
Do 125 000 EUR
na štátnu pomoc
Mimoriadne trhové opatrenia
Pomoc na súkromné skladovanie
Komisia podporí súkromné skladovanie mliečnych výrobkov (ako je sušené odstredené mlieko, maslo a syr) a mäsových výrobkov (ako je hovädzie, ovčie a kozie mäso) s cieľom stabilizovať trh dočasným znížením dostupných dodávok. Toto opatrenie umožňuje dočasne stiahnuť výrobky z trhu minimálne na 2 až 3 mesiace a maximálne na 5 až 6 mesiacov.
Dočasná výnimka z pravidiel EÚ v oblasti hospodárskej súťaže
Komisia povolí výnimku z určitých pravidiel EÚ v oblasti hospodárskej súťaže podľa článku 222 nariadenia o spoločnej organizácii trhov v sektore mlieka, kvetov a zemiakov. Uvedená výnimka umožňuje hospodárskym subjektom, aby počas maximálne 6 mesiacov samostatne prijímali a vykonávali trhové opatrenia na svojej úrovni. Napríklad v sektore mlieka bude povolené kolektívne plánovať produkciu mlieka a v odvetví kvetov a zemiakov bude možné stiahnuť produkty z trhu. Povolené bude aj skladovanie súkromnými hospodárskymi subjektmi. Zároveň sa bude pozorne sledovať vývoj spotrebiteľských cien, aby nedošlo k nepriaznivým efektom.
Flexibilita programu na podporu trhu
Komisia umožní flexibilitu pri vykonávaní programov na podporu trhu zameraných na víno, ovocie a zeleninu, stolové olivy a olivový olej, včelárstvo a školský program EÚ (mlieko, ovocie a zelenina). Cieľom tejto flexibility je obmedziť dostupné dodávky v každom sektore a obnoviť rovnováhu na trhoch. Okrem toho sa umožní presmerovanie priorít financovania na opatrenia krízového riadenia.
Flexibilita SPP
Krajiny EÚ a ich poľnohospodári čelia pri plnení určitých požiadaviek v rámci SPP praktickým problémom a cieľom Komisie je pomôcť im prekonať ich pomocou súboru konkrétnych opatrení.
Predĺženie lehoty na predkladanie žiadostí o platby v rámci SPP
Lehota sa predĺži o jeden mesiac, čím sa poľnohospodárom poskytne viac času na vyplnenie žiadosti o podporu príjmu aj o platby na rozvoj vidieka.
Menej kontrol na mieste v poľnohospodárskych podnikoch
Krajiny EÚ vykonávajú kontroly, aby zabezpečili splnenie podmienok oprávnenosti. Za súčasných výnimočných okolností je však nevyhnutné minimalizovať fyzický kontakt medzi poľnohospodármi a inšpektormi. Toto opatrenie pomôže znížiť administratívnu záťaž a vyhnúť sa zbytočným prieťahom.