Τελετή απονομής των βραβείων

Στις 23 Νοεμβρίου, 3348 μαθητές από όλη την Ευρώπη μετάφρασαν κείμενα τα οποία συνέταξαν, σχολίασαν και αναθεώρησαν οι μεταφραστές της Επιτροπής της ΕΕ. Οι 28 νικητές μας κατάφεραν να περάσουν από τη μια γλώσσα στην άλλη με πραγματικές ικανότητες, γνώσεις και τόλμη. 244 μαθητές έλαβαν ειδική διάκριση, ορισμένοι από αυτούς παρά λίγο να επιτύχουν. Πολλοί από αυτούς μας εντυπωσίασαν με τα δημιουργικά ή τα διασκεδαστικά ευρήματά τους. Θα πρέπει να αναφέρουμε και όλους αυτούς που κατέβαλαν κάθε δυνατή προσπάθεια, καθώς και αυτούς που «είναι ερωτευμένοι» με τις γλώσσες. Ελπίζουμε ότι όλοι οι μαθητές και οι καθηγητές τους απόλαυσαν την υπέροχη αυτή περιπέτεια!

Νικητές του 2017

Johanna Tösch

BORG Birkfeld, Birkfeld 

ΤηλεφόρτωσηPDF - 468.4 KB

Audrey Lizin

Athénée Royal de Huy, Huy 

ΤηλεφόρτωσηPDF - 1.6 MB

Яница Стойкова

Профилирана езикова гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“, Велико Търново

ΤηλεφόρτωσηPDF - 931.2 KB

Ante Kuvačić

Prirodoslovna tehnička škola – Split, Split

ΤηλεφόρτωσηPDF - 542.8 KB

Δάφνη Ρουμπά

Λύκειο Αποστόλων Πέτρου και Παύλου, Λεμεσός

ΤηλεφόρτωσηPDF - 209.6 KB

Anna Kovárnová

Gymnázium Jírovcova, České Budějovice

ΤηλεφόρτωσηPDF - 107.3 KB

Sarina Ulrich

Paderup Gymnasium, Randers 

ΤηλεφόρτωσηPDF - 1.1 MB

Laura Emily Rilanto

Tartu Jaan Poska Gümnaasium, Tartu

ΤηλεφόρτωσηPDF - 309.6 KB

Sara Soimasuo

Tammerkosken lukio, Tampere 

ΤηλεφόρτωσηPDF - 266.3 KB

Irene Campillo Pinazo

Lycée Saint-Sernin, Toulouse 

ΤηλεφόρτωσηPDF - 166 KB

Rebekka Mattes

Marienschule, Leverkusen 

ΤηλεφόρτωσηPDF - 517.5 KB

Θεοδώρα Πλιάτσικα

1ο Γενικό Λύκειο Τρικάλων, Τρίκαλα Θεσσαλίας

ΤηλεφόρτωσηPDF - 305.6 KB

Emese Tóth

Debreceni Csokonai Vitéz Mihály Gimnázium, Debrecen

ΤηλεφόρτωσηPDF - 1.1 MB

Alex Burke

Christian Brothers College, Cork 

ΤηλεφόρτωσηPDF - 1.6 MB

Gianluca Brusa

I.I.S. “Carlo Emilio Gadda”, Paderno Dugnano 

ΤηλεφόρτωσηPDF - 1 MB

Reinards Jānis Saulītis

Saldus novada pašvaldības Druvas vidusskola, Saldus pagasts 

ΤηλεφόρτωσηPDF - 873.1 KB

Uosis Nojus Galkevičius

Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija, Alytus 

ΤηλεφόρτωσηPDF - 860.6 KB

Julie Oé

Athénée de Luxembourg, Luxembourg 

ΤηλεφόρτωσηPDF - 1.4 MB

Andrè Mifsud

St Aloysius College, Birkirkara 

ΤηλεφόρτωσηPDF - 2.6 MB

Maud Rinkes

Stedelijk Gymnasium Haarlem, Haarlem 

ΤηλεφόρτωσηPDF - 239.1 KB

Michał Martinez Dzedzej

CXXII Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Domeyki, Warszawa

ΤηλεφόρτωσηPDF - 1.3 MB

Catarina Rodrigues

Colégio Internato dos Carvalhos, Pedroso-Carvalhos - V.N. Gaia 

ΤηλεφόρτωσηPDF - 71.8 KB

Cosmin Ionuț Lazăr

Colegiul Național „Costache Negri", Galați

ΤηλεφόρτωσηPDF - 1.9 MB

Katarína Kráľová

Piaristická spojená škola F. Hanáka – gymnázium, Prievidza 

ΤηλεφόρτωσηPDF - 93.5 KB

Ana Šubic

Škofijska klasična gimnazija, Ljubljana

ΤηλεφόρτωσηPDF - 1 MB

Pablo Villar Abeijón

IES De Brión, A Coruña 

ΤηλεφόρτωσηPDF - 156.6 KB

August Falkman

Tyska Skolan, Stockholm

ΤηλεφόρτωσηPDF - 331.8 KB

Daniel Farley

The Manchester Grammar School, Manchester

ΤηλεφόρτωσηPDF - 541.4 KB

Τμήματα